Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jurassic Park Önümüzdeki 5 Yıl İçerisinde Gerçek Olabilir!

Bilim insanlarına göre dinozorlar, önümüzdeki beş yıl içerisinde yeniden hayata döndürülebilir. İşte çarpıcı haber hakkında ayrıntılar;
Jurassic Park Önümüzdeki 5 Yıl İçerisinde Gerçek Olabilir!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bilim insanları önümüzdeki beş yıl içerisinde yaşayan dinozorların oluşturulabileceğini söyledi. Böylece yıllardır sinemalara konu olan, bilim kurgu-gerilim filmlerinde yer alan tarih öncesi bu canlıları görebilecek, dokunabilecek, belki de besleyebileceğiz. Milyarlarca dolara mal olan bu filmlerde bile belki de artık gerçek dinozorlar kullanılabilecek. 2016 filmleriyle güncellenen tüm zamanların en çok gişe yapan filmleri arasında yer alan Jurassic Park serisinin ve buna benzer yapımların son sahneleri hiç iç açıcı değildi. Bu durumun gerçek olabilme olasılığı bizleri şimdiden tedirgin etse de bu canlıların yeniden var olabileceği gerçeği fazlasıyla heyecanlanmamızı sağlıyor.

Bilim adamları yıllardır bu canlıların fosilleri üzerinde inceleme yaparken, gerçeğine ulaşabilme olasılıkları onların da projelerini başka bir safhaya taşıyacak. Dinozorların tekrar hayat bulması ne kadara mal olacak ve bilim kurgu filmlerine konu olan durum nasıl mümkün olabilecek? 22 yıl önce Jurassic Park ile ortaya atılan bu fikir hakkındaki bilinmeyenlere ve merak edenlere birlikte göz atalım.

İşte karşınızda filmlere konu olan dinozorların gerçeğe dönüşme serüveni:

Nesli Tükenen Hayvanları Canlandırma Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Nesli Tükenen Hayvanları Canlandırma Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?Bilim insanları sadece dinozorlarla sınırlı kalmayıp, nesli tükenmekte olan birçok canlıyı da hayata döndürebileceklerini iddia ediyor. Bu fikrin ise 1993 yapımı Jurassic Park filminden geldiğini belirtiyorlar. Dinozorların yanı sıra bilim insanları çok sayıda nesli tükenmiş olan canlıyı da yeniden canlandırmak istiyor. Avrupa bizonları, göçmen güvercinler, tüylü mamutlar, Tazmanya kaplanları gibi hayvanlar da bu türlerin arasında yer alıyor. Belki de bundan 5 ila 10 yıl sonra atalarımız ile de tanışma fırsatı yakalayabileceğiz. Palaentolojist Dr. Alan Grant genetik araştırmaların halen daha sürdürüldüğünü belirterek, dinozorların yeniden var olabilmesinin en fazla 10 yıl içerisinde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Dinozorlara Nasıl Yeniden Hayat Verilebilecek?

Dinozorlara Nasıl Yeniden Hayat Verilebilecek?Ünlü bilim adamı Alan Grant, Jurassic Park serisinin ve Jurassic World filminin de danışmanı Dr. Jack Horner’in de aralarında bulunduğu bir grup, tavukların gaga ve kanat yapılarının dinozorlardan geldiğini söyleyerek bu kümes hayvanlarının DNA’larından yararlanılıp nesli tükenmiş olan bu canlıların yeniden var olabileceklerini belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda tamamı fosilleşmemiş bir dinozor derisi keşfedilmişti ve bu durum bilim dünyası için bulunmaz bir nimet oldu. Bu deri parçası ile işlerinin daha da kolay bir hal alacağını ve bilim kurgu dünyasında görmüş olduğumuz bu canlıların, gerçek hayatta da dünyaya getirilebileceklerini anlattılar. Harvard ve Yale Üniversiteleri’ndeki bir grup biyolog, kuşların dinozorlardan geldiklerini ve biraz gen oynaması ile bir dinozor gibi görünebileceklerini açıkladılar. Bu tez, insanlık tarihinin en pahalı projeleri arasında yer alabilir.

Bu Proje Ne Kadara Mal Olabilir?

Bu Proje Ne Kadara Mal Olabilir?Bugüne kadar hasılat rekorları kıran ve toplamda yaklaşık olarak yarım milyar dolarlık bütçeye mal olan, dünyanın en pahalı senaryoları arasında gösterilen Jurassic Park rüyası gerçek olabilir. 65 milyon yıl önce dünyanın hakimi olarak yaşayan bu dev yaratıkların yeniden oluşturulma fikri, bilim dünyasını ayağa kaldırmış durumda. Bu fikir bazı bilim insanları tarafından kabul görmüyor. Onlar, dinozorların DNA örneklerinin oldukça eski olduğunu ve hayata döndürülmelerinin mümkün olmadığını savunuyor. Diğerleri ise bu düşüncenin gerçek olabileceğini var güçleriyle kanıtlamaya çalışıyor. Bu projenin tam olarak ne kadara mal olacağı bilinmezken; tahmini olarak milyar dolarları bulması, hatta geçmesi beklenmektedir.

Bu fikir gerçek olur mu bilinmez; ancak eğer bilim insanları bu olağanüstü tezde başarılı olur da 65 milyon yıl önceki bu varlıklar tekrar hayat bulursa, emin olacağımız iki şey var. Biri kesinlikle bu projenin oldukça pahalı, tehlikeli ve inanılması zor bir süreci kapsayacağı. İkincisi ise kesinlikle Dubai’deki zenginlerin bu canlıları evcil hayvan olarak besleyecekleri ya da onlardan oluşan Jurassic Park’ı hayata geçirmeleridir. Peki, sizin bu konu hakkındaki düşünceniz nedir? Milyonlarca yıl öncesine ait bir canlıyı görmek, sizde de heyecan yaratmıyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.