Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşkolik Sevgilisi (Eşi) Olan Kadınlara ve Erkeklere 12 Farklı Tavsiye

İşkolik bir sevgiliniz ya da eşiniz mi var? Değil yüz yüze görüşmek, telefonda bile konuşamadığınız işkolik hastalığına yakalanmış partnere mi sahipsiniz? İlgisizliği yüzünden sürekli sorun mu yaşıyorsunuz? O halde hemen yazımızı okumanızı öneriyorum.
İşkolik Sevgilisi (Eşi) Olan Kadınlara ve Erkeklere 12 Farklı Tavsiye
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Anlaşılan o ki siz de işkolik bir sevgiliden veya eşten muzdaripsiniz. Yani sevgiliniz ya da eşiniz bitmek bilmez işleri yüzünden sizi hep ilgisizliğe mahkum bırakıyor. Her zaman önceliği işi oluyor.

Hani deseniz ki “ya ben, ya o” sizi seçmeyeceğinden emin olduğunuz bir işkolikle berabersiniz. O zaman hiç üzülmeyin derim. Çünkü odak noktasına işini koymuş tek sevgili-eş sizinki değil!

Bu konuda da anlaştıysak üzerinde durulması gereken asıl hususlara geçiş yapalım;

Bugün işkolik sevgililer, eşler ve ilgisiz partnerlerden bahsedeceğiz. Onlara karşı nasıl davranılması gerektiğinden; işkoliklerin nasıl yola getirilebileceğinden konuşacağız. Yazımda sırasıyla hem işkolik eşi-sevgilisi olan kadınlara hem de erkeklere ne yapmaları gerektiği hakkında tavsiyeler vereceğim.

İlk olarak, işkolik eşi-sevgilisi olan kadınlara verilecek tavsiyelerden başlayalım:

İşkolik Erkekle Nasıl Başa Çıkılır, Öğrenin!

İşkolik Erkekle Nasıl Başa Çıkılır, Öğrenin!Öncelikle değinmek istediğim konu işkolik erkekler ya da işkolik kocalarla nasıl başa çıkılması gerektiği! Çünkü mevzu işkoliklik olduğunda erkeklerden daha çok şikayet edildiğini biliyoruz. İşine aşık olan, işini sevgilisinden ya da eşinden ön planda tutan kadınlar da var. Ancak hepimiz onların küçük bir azınlığı oluşturduğunun farkındayız. Bu yüzden konuya hemcinslerime seslenerek başlamak istedim.

Şimdi işkolik kocaya veya sevgiliye sahip olan kadınlar ne yapmalı hep birlikte bakalım:

1 Sorunu Halletmek için İşe Durumu Kabullenerek Başlayın!

Sorunu Halletmek için İşe Durumu Kabullenerek Başlayın!Sevgiliniz ya da eşiniz bir işkolik olabilir. Nitekim bu gayet olağan bir durum. Özellikle de insanların kariyer yapmak ve başarılı olmak için deliler gibi çalıştığı şu dönemde! Kısacası; sıfırdan başlayıp adım adım yükselen bu kadar çok girişimcinin olduğu günümüzde, işkolik olmak gayet olağan denilebilir. Yani işe durumu kabullenerek başlamalısınız.

Sevgilinizin ya da eşinizin işine aşık olduğunu kabullenmelisiniz. Sorununuzu çözmek için bu gerçeği hiçbir zaman unutmamalısınız. Diğer bir ifadeyle “hayır, ben onun işine bakış açısını değiştirebilirim, önceliğinin ben olduğumu gösterebilirim” diye düşünerek nafile uğraşlara girmemelisiniz. Bunun yerine “işkolik bir sevgilim-eşim var ve buna göre davranmalıyım” diyerek farklı çözüm yolları aramalısınız.

2 Onu Anladığınızı Gösterin ama Onun da Sizi Anlamasını Sağlayın!

Onu Anladığınızı Gösterin ama Onun da Sizi Anlamasını Sağlayın!Onun gece yarılarına kadar çalışmasından, bitmek tükenmez bilmez toplantılarından, susmayan telefonlarından fazlasıyla sıkıldığınızı biliyorum. Ancak ilişkinizi sürdürmek için yapmanız gereken şey, onu anladığınızı göstermek olmalı!

Onun neden bu kadar çalıştığını, sevdiklerini bu kadar ihmal ettiğini anlamaya çalışmalısınız. Empati yeteneğinizi kullanarak kendinizi onun yerine koymalısınız. Empatinin önemini anlamanızı sağlayacak temel noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

“İşinin senin için ne kadar önemli olduğunu biliyorum, ne kadar yorulduğunun tabii ki farkındayım, istediğin noktaya ulaşmak için bu zorluklara katlanman gerekiyor…” gibi sözlerle anlayışlı bir sevgili-eş gibi davranmalısınız. Ancak aynı şekilde onun da sizi anlamasını sağlamalısınız. Ona bir işkolik olduğu gerçeğini göstermelisiniz. Başarı için çok çalışması gerektiğini anladığınızı söylemelisiniz. Tıpkı sizin onu anladığınız gibi onun da size karşı anlayışlı olmasını istemelisiniz.

3 Programından Haberdar Olun!

Programından Haberdar Olun!İşkolik eş ya da sevgiliyle yukarıda bahsettiğim konuda mutabık olduğunuzu düşünerek devam ediyorum. Bu noktadan sonra yapmanız gereken, onun işine olan aşkından ve sizin bu aşka karşı yaklaşımınızdan doğan problemlerinizi halletmek olmalıdır. Bunun için de yapabileceğiniz öncelikli şeylerden bir tanesi sevgiliniz ya da eşinizin programından haberdar olmanızdır.

Böylelikle hangi saatler arasında yoğun çalıştığını, ne zaman toplantısı olacağını, hangi günler işten geç çıkacağını büyük oranda (beklenmedik durumlarla karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız) öğrenmiş olacaksınız. Yani kendi başınıza plan yapıp daha sonra hayal kırıklığına uğramamanızı söylüyorum. Böylelikle eşinizin-sevgilinizin başının etini yemekten hem kendinizi hem de onu kurtarmış olacaksınız.

4 İşkolik Eşinizin-Sevgilinizin İş Arkadaşlarıyla Aranızı İyi Tutun!

İşkolik Eşinizin-Sevgilinizin İş Arkadaşlarıyla Aranızı İyi Tutun!Çünkü onları kıskanmanızın ya da onlar hakkında eşinize kötü sözler söylemenizin size hiçbir katkısı olmayacaktır. Aksine bu tutumunuz hem ilişkinize zarar verecek hem de eşinizin sizden uzaklaşmasına yol açacaktır. Eğer işkolik bir sevgiliyle ya da eşle başa çıkmak istiyorsanız, onun iş arkadaşlarıyla aranızı iyi tutmalısınız.

Mesela; arada sırada onları evinize davet edebilirsiniz. Birlikte dışarı çıkabilirsiniz. Eşiniz çalışma arkadaşlarıyla iş konuşurken siz de onların partnerleriyle arkadaşlık edebilirsiniz. Böylelikle ilişkinizi daha da sağlamlaştırabilirsiniz.

İlgili İçerik: Mutlu Bir İlişkinin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kuralı

5 Arama, Mesaj, Maillere Cevap Verme Sorunsalından Kurtulun!

Arama, Mesaj, Maillere Cevap Verme Sorunsalından Kurtulun!İşkolik sevgilisi-eşi olanların yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de bu! Yani sürekli aramak, hiç durmadan mesaj veya mail atmak! Sonra da cevap alamayıp kendi kendini yiyip bitirmek! Tamam, sizin için bunlar çok önemli şeyler olabilir.

Attığınız her mesaja anında cevap almak istiyor olabilirsiniz ya da her aradığınızda ona ulaşmak istiyor olmanız da en büyük hakkınız. Ancak en başta da dediğim gibi sizin partneriniz bir işkolik! Yani attığınız o komik mesaja ya da “naber, ne yapıyorsun” mesajınıza cevap vermekten daha mühim işleri var.

Canınız her sıkıldığında onu aramaktan vazgeçin. Hatta gün boyunca onu hiç aramamanız daha mantıklı bir tercih olacaktır diyebilirim. Bırakın, mola verdiğinde ya da fırsatını bulduğunda o sizi arasın. Ayrıca “ben de çalışıyorum ama onu aramak, mesaj atmak için fırsat buluyorum” diye de düşünmeyin.

İşkolik olmayan erkekler bile gün boyunca mesajlaşmaktan, sürekli telefonla konuşmaktan hoşlanmazlar. Yani kendinize azıcık hakim olmayı öğrenin ve birileriyle konuşmak istediğinizde işkolik eşinizi değil sevdiğiniz bir yakınınızı arayın derim.

Tavsiye İçerik: Erkeklerin Kadınlar Tarafından Anlaşılması Gerektiğini Düşündüğü 8 Şey

6 İşiyle İlgilendiğinizi Gösterin!

İşiyle İlgilendiğinizi Gösterin!Çünkü işi partneriniz için fazlasıyla önemli! Dolayısıyla, onun işi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamanız için size şunu yapmanızı söyleyebilirim.

Kendinizi onun yerine koyun. İşiniz olmasa bile sizin için önemli olan bir konuda eşinizin hiçbir şey bilmediğini, önem verdiğiniz konuya ilgisiz davrandığını düşünün. Nasıl hissederdiniz? Bu yaklaşım hoşunuza gitmezdi, değil mi?

O halde, siz de eşinizin aşık olduğu işine karşı daha alakalı davranın. Böylece onunla konuşacak daha çok şey bulacak ve birlikte geçirdiğiniz zamanları arttırabileceksiniz.

Sonuçta; partnerinizin işiyle alakalı konularda sizinle konuşabilmesi demek, ilişkinizdeki sorunlardan büyük oranda kurtulmuş olmanız da demektir.

İlginizi Çekebilir: İlişkinizde Fark Yaratacak Küçük Değişiklikler

7 Şikayet Etmekten Vazgeçin!

Şikayet Etmekten Vazgeçin!Sakın ola şikayet etmeyin! Bunun aranızdaki ilişkiye yararı olmayacaktır. Aksine onu sizden uzaklaştıracaktır. Sizi aramamasına, eve erken gelebilecekken geç gelmesine yol açacaktır. Düşünsenize; her akşam eve gittiğinizde hiç susmadan konuşan ve hep aynı şeylerden şikayet eden biri var. Ona ne kadar ılımlı yaklaşabilirsiniz ki? Emin olun; sabrınız bir yerde mutlaka taşacaktır.

“Yine geç geldin, benimle hiç ilgilenmiyorsun, çocuklar babalarının yüzünü görmeden büyüyor, ne yaptığımı hiç merak ediyor musun, bıktım işinden…” gibi sözlerden uzak durmalısınız. Bunun size bir şey kazandırmayacağını anlamalısınız. Tatlı dilin yılanı deliğinden çıkardığı gerçeğini unutarak hareket etmemelisiniz.

Şikayet etmek yerine, sevgilinize-eşinize onu ne kadar özlediğinizi söylemelisiniz. Onu gördüğünüz için mutlu olduğunuzu hissettirmelisiniz. Neler yaptığını, nasıl hissettiğini, işlerinin nasıl gittiğini sormalısınız. Böylece partneriniz sizden kaçmak yerine, koşa koşa yanınıza gelecektir. Onu her zaman güler yüzlü bir kadının beklediğini düşünerek, mutluluğunuz için elinden geleni yapacaktır.

İnceleyebilirsiniz: Sürekli Şikayet Eden İnsanlar Hakkındaki Gerçekler

8 Haftada Bir Gün Çalışmayacağı Konusunda Anlaşın!

Haftada Bir Gün Çalışmayacağı Konusunda Anlaşın!Tamam, sevgiliniz bir işkolik! Bazen gece yarılarına bazense sabahlara kadar çalışmak durumunda kalıyor. Ve bu durumu kabullendiğinizi eşinize de gösterdiniz. Tüm bunlarda hemfikirsek doğru yolda ilerliyorsunuz demektir. Şimdi yapmanız gereken diğer husus, onunla haftanın bir günü çalışmayacağı konusunda anlaşmak olmalı! Zira bu hem onun hem sizin hem de ilişkiniz için gerekli bir şey.

Hem eşinizin de dinlenmeye, işi dışında sevdiği şeylere vakit ayırmaya ihtiyacı var. Ayrıca her ne kadar ilgisiz görünse de sizinle vakit geçirmeyi o da istiyor. Yani haftada bir gün mutlaka plan yapın derim. Kocaman bir günü dolu dolu geçirmek için beraber oturup yapmak istediğiniz şeyler hakkında konuşun. Ve çok önemli bir şey olmadıkça yaptığınız planın bozulmasına izin vermeyin.

Buna da Bakın: Uzun Süreli ve Mutlu Bir İlişki için 50 Küçük İpucu

9 İşkolik Sevgilinin-Eşin Bu Özelliğini Yararınıza Kullanın!

İşkolik Sevgilinin-Eşin Bu Özelliğini Yararınıza Kullanın!İşkolik partnerinizin çalışma aşkını yararınıza kullanabilirsiniz. Hatta eşiniz ya da sevgiliniz bir işkolik olduğu için kendinizi şanslı görebilirsiniz. Diğerlerinin aksine; sevdiğiniz şeylerle uğraşmak, kariyer hedeflerinize ulaşmak, kendinize ve yakınlarınıza zaman ayırmak için bol bol vaktiniz var demektir.

Uğraşacak yeni hobiler bulabilirsiniz. Çocuğunuzla daha çok ilgilenebilirsiniz. Seyahatlere çıkabilirsiniz. Kendinizi geliştirecek eğitimlere katılabilirsiniz. Kısacası bir sürü şey yapabilirsiniz.

10 Verdiği Çabanın Sadece Kendisi için Olmadığını Hatırlayın!

Verdiği Çabanın Sadece Kendisi için Olmadığını Hatırlayın!İşkolik bir sevgiliniz ya da eşiniz varsa, aklınızda bulundurmanız gereken şeylerden bir diğeri de bu! Yani onun bir tek kendisi için çalışmadığı gerçeğinin farkına varmalısınız. Bunu sık sık dile getirmese bile hayallerinin içinde sizin de yer aldığınızı bilmelisiniz. Tüm çalışmalarını, birlikte daha güzel bir hayata kavuşmak için yaptığını düşünmelisiniz.

Sonuçta; o mutluluğunuz için çalışıp çabalarken, sizin partnerinize destek yerine köstek olmanız hiç doğru değil. Bunu anlamalısınız ve kendinizi yalnız hissettiğinizde “kendisi için çalışmıyor” diye düşünerek anlayışlı davranmayı öğrenmelisiniz.

11 Onu Seviyor ve Sevildiğinizi Biliyorsanız, İşkolik Olduğu Gerçeğini Kabullenin!

Onu Seviyor ve Sevildiğinizi Biliyorsanız, İşkolik Olduğu Gerçeğini Kabullenin!Tüm bunları okuduktan sonra, bir işkolikle yapamayacağınızı düşünüyorsanız, hiç durmayın ve ilişkinizi sonlandırın derim. Ancak onu gerçekten seviyorsanız ve sevildiğinizi biliyorsanız; partnerinizin işkolik olduğunu kabul etmekten başka çareniz olmadığını da bilmelisiniz.

Belki diğer kadınlar gibi her akşam aynı saatte eve gelen bir kocanız olmayacak. Ama bilmelisiniz ki sizi seven biri var ve geleceğiniz için çalışıyor. Bu yüzden ya kabullenmelisiniz ya da yukarıda dediğim gibi “dayanamıyorum artık” diyerek ilişkinize noktayı koymalısınız.

İşkolik eşle mutlu olabileceğinize kendinizi inanmanız gerekiyor. Yani işine olan aşkı konusunda onu destekleyebileceğinize emin olmalısınız. Çünkü bu gerçekten zor ve sabır isteyen bir süreç. Her güzel olan her şey emek ister, öyle değil mi?

İlginizi Çekebilir: Keşke Dememek için Her Yaşta Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Şimdi de erkekler için işkolik kadına sahip olanların ne yapması gerektiği hakkında tavsiyeler vermek istiyorum:

İşkolik Eşi-Kız Arkadaşı Olanlar için Tavsiyeler

İşkolik Eşi-Kız Arkadaşı Olanlar için TavsiyelerNe sanıyordunuz ki? Sadece erkekler mi işkolik olur? İşkolik koca ya da erkek arkadaş oluyor da işine aşırı derecede düşkün kadın veya kız arkadaş olamaz mı? Elbette, olur. Tamam, belki şu anda çok fazla işkolik kadın yok ama ilerleyen zamanlarda erkeklerin de bu konudan şikayetçi olacağını düşünüyorum.

İşte bu nedenle; ayrı bir başlık altında işkolik kız arkadaş veya işkolik eşle nasıl başa çıkacağınızdan bahsetmek istedim. Aslına bakarsanız, burada da yapmanız gereken şey yukarıdaki önerilerin aynısını uygulamak. Çünkü cinsiyet ne olursa olsun, işkolik sevgiliyle başa çıkmak için hemen hemen aynı şeyler gerekir. Ama şunu da hatırlatmakta fayda var.

Söz konusu kadınlar olduğunda yaptıklarınıza çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Zira işkolik olsalar bile onlar da diğer kadınlar gibi bazen daha fazla kırılgan olabiliyorlar. İşkolik bir koca, dırdıra tahammül etme konusunda tecrübeli olabilir. Ancak aynı tahammülü işkolik kadınlardan beklemeseniz iyi edersiniz derim. Sonuç olarak; ilişkinize güveniyorsanız, bir tarafın işkolik olması sorunsalını pekala aşabilirsiniz. Yalnızca sabırlı davranmalısınız ve sonunda muradınıza ereceğinize inanarak hareket etmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.