Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Keşke Dememek için Her Yaşta Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Çok geç olmadan öğrenilmesi gereken “keşke önleyici” şeyleri merak ediyorsanız, aşağıdaki önemli maddeleri mutlaka incelemelisiniz...
Keşke Dememek için Her Yaşta Öğrenilmesi Gereken Şeyler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hepimiz zaman zaman pişmanlıklar yaşarız. Kimi zaman küçücük hatalardan kimi zaman da hayatımızın gidişatını değiştirecek kadar büyük olanlardan dolayı “keşke” der, bu acımasız kelimenin zalimliğini ta içimizde hissederiz. Peki, hiç pişmanlık yaşamadan şu ömür denilen yolculuğunu tamamlayabilen yok mudur? “Keşke” kelimesini bir kez bile ağzına almadan, halinden de yaşamından da hoşnut bir şekilde yaşamak imkansız mıdır? Yani kişi her ne kadar adımlarını doğru atsa da, hayatını her ne kadar doğru yaşadığını düşünse de arkasına dönüp baktığında “iç çekeceği” bir şeyleri mutlaka olacaktır. En azından “öyle değil de böyle yaşasaydım, acaba nasıl olurdu” diyecek, seçmediği o alternatif hayatı düşünerek içinde pişmanlığın kırıntıları hissedecektir.

Tamam mı? Bütün bunlarda hemfikir miyiz? Öyleyiz öyleyiz! O zaman pişmanlıkla ilgili asıl varmak istediğim konuya geçeyim. Evet, hepimiz bir şekilde “keşkeli” cümlelerden nasibimizi alıyor, hepimiz zaman zaman bir pişmanlık silsilesiyle yüz yüze geliyoruz. Ancak bu konuda yapabileceğimiz bazı şeyler olduğu da yadsınamaz bir gerçek! Yani yaşayacağımız pişmanlıkları en aza indirgemek veya çoğu kişinin diline dolanan “keşke’li” cümlelerin olası nedenlerini ortadan kaldırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler var. İşte hemen şimdi bu yöntemleri inceleyeceğiz.

Dipnot: Bu yazı her yaş grubuna hitap etmektedir. Yani aşağıdaki başlıklara “ben daha yolun başındayım” ya da “artık benim için çok geç” diye düşünmeyerek bakmanızı öneririm.

Gençliğinizin Kıymetini Bilin!

Gençliğinizin Kıymetini Bilin!Evet, ileride pişmanlık yaşamamak için gençken öğrenilmesi gereken şeylerin farkında olmalısınız. Mesela mı? Mesela; mesleğinizi aileniz onu istiyor diye değil, siz o işi yapmak istiyorsunuz diye seçmelisiniz. Üniversite hayatını gezip tozmak, sabahlara kadar coşmak olarak düşünmemeli, o güzel yılları size her anlamda fayda sağlayacak şekilde geçirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Diğer bir deyişle; hem gençliğinizin hakkını vermeli hem de kendinizi geliştirerek geleceğinize yatırım yapabilmesiniz. Daha mı çok ayrıntı? Dilerseniz; buradan kariyerinizde keşke dememek için gençken yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ne Geçmişte Ne Gelecekte Yaşayın!

Ne Geçmişte Ne Gelecekte Yaşayın!Sonradan pişman olmak istemiyorsanız, içinde bulunduğunuz anı kaçırmamalı, ne geçmişte ne de gelecekte yaşamalısınız. Nitekim bu insanların en çok düştüğü keşke hatalarından bir tanesi! Ayrıntı vermem gerekirse; pek çok kişi çoktan olmuş bitmiş kötü olayların etkisinden sıyrılamayıp hayatı kendine zehir etmeyi seçer. Günlerce, aylarca hatta belki de yıllarca geçmişte yaşayıp, kendini ya da başkalarını suçlayarak zamanını heba eder. Veya tam tersini yapar! Kişi hayatından memnun olmadığı için bir nevi hayal aleminde yaşar. İleride varacağı noktayı düşleyerek, içinde yaşadığı zamanı görmezden gelir. Evet, kısacası geçmiş ya da gelecek! Seçenekler birbirinin tam tersi belki ama emin olun ki her ikisinin sonucu da aynı pişmanlık! Siz bunu yapmayın! Bir şeyler için çok geç olduğu gerçeğiyle yüzleşmek istemiyorsanız eğer yaşadığınız anın kıymetini bilin.

Yaşadığınız Hayatın Sizin Olduğunun Farkına Varın!

Yaşadığınız Hayatın Sizin Olduğunun Farkına Varın!Çoğu insan gibi kendinizi mutsuz olacağınız bir hayatın kucağına atmak istemiyorsanız, yaşadığınızın sadece size ait olduğunu anlayın. Birileri öyle istiyor ya da birileri öyle istemiyor diye, gerçeklerinizin üzerini kapatmayın. Ömrünüzü adayacağınız işin olumlu ya da olumsuz yönlerinin gerçek anlamda sadece size bir şeyler ifade edeceğini anlayın. Veya alacağınız o büyük kararın sonuçlarından yalnızca sizin etkileneceğinizi bilin. Anlayacağınız; ömür denilen o geminin kaptanı da yegane yolcusu da sizsiniz. Başkalarını düşünerek ya da onlardan etkilenerek kendinizi pişman olacağınız durumlar içerisine sokmayın!

Pireyi Deve Yapmayın!

Pireyi Deve Yapmayın!Aslında küçük olan ama gözünüzde büyüyen sorunlar için kendinizi üzmekten vazgeçin. Bu hayatın hakkını vererek yaşamak istiyorsanız eğer, pireyi deve yapmayın. Karşınıza çıkan sorunlara karşı “bırak, dağınık kalsın” bakış açısıyla yaklaşmayı öğrenin. Ne bileyim, bitip giden ilişkinizin ardından asırlarca yas tutmayın. Size dost kazığının ne demek olduğunu öğreten arkadaşınızın yaptığını, zihninizde milyon kere tekrar canlandırıp aynı acıyı kendinize mazoşistçe yaşatmayın. Alışveriş merkezinde tartıştığınız mağaza görevlisini, trafikte sizi delirten cahilleri, konuşmalarıyla ömrünüzü törpüleyen boş beleş insanları takmayın. Onlar için değil fazladan bir dakikanızı, saniyenizi bile harcamayın. Unutmayın, vaktiniz böyle şeyler için harcanmayı hiç ama hiç hak etmiyor.

30 Yaşınıza Basmak Üzereyseniz ve Kadınsanız, Bunları Okuyun!

30 Yaşınıza Basmak Üzereyseniz ve Kadınsanız, Bunları Okuyun!Efendim? Neden mi kadınlara özel ayrıca bir başlık var! E o kadarcık da olsun ama değil mi? Hemcinslerine o kadarcık ayrıcalık tanımayacağım da kime tanıyacağım? Evet, bu maddeyi hemcinslerime, daha doğrusu 30 yaşına basmak üzere olan hemcinslerime ithaf etmek istedim. Çünkü onların bazı şeyleri hemen şimdi anlamaları gerekiyor. Zira 30’una basmak üzere olan pek çok kadının üzerinde büyük baskı olduğunu biliyorum. Veya pek çoğunun kendini yolun yarısında gibi hissettiğinin farkındayım. Özellikle de hala bir yuva kuramamış, hala doğru düzgün bir iş bulamamış, kısacası kendini hala bir baltaya sap olamamış gibi düşünenlerin. Üzgünüm ama gerçek bu! Eğer siz de dediğim durumları yaşıyor ya da onları tecrübe etmeye yakınmış gibi hissediyorsanız, aşağıdaki yazıyı dikkatle okumanızı öneririm.

30 Yaşına Basacak Olan Her Kadının Öğrenmesi Gereken 10 Mutluluk Dersi

Korkularınızın Üzerine Gidin!

Korkularınızın Üzerine Gidin!Hepimiz bir şeylerden korkuyoruz. Hepimizin korkuları, hepimizin endişe dolu düşünceleri var! Ancak onlardan kaçarak bir yere varamayacağımız da yadsınamayacak bir gerçek! Veya korkularımızın bizi ileriye gitmekten alıkoyduğu! İşte bu nedenle; size verebileceğim bir diğer öneri de korkularınızın üzerine gitmeniz. Zihninizin ürettiği bu karanlık oyunlara karşı kafa tutar, onlardan kaçmak yerine üzerlerine giderseniz, emin olun sonradan pişman olacağınız şeylerin çoğunu ortadan kaldırırsanız. Mesela mı? Mesela; ailenizin isteklerine karşı çıkarak hayalini kurduğunuz işi yapmak gibi! Mesela; el âlemin hakkınızda ne diyeceğini düşünmekten korkmayıp, istediğiniz hayatı yaşamak gibi! “Asla yapamam” dediğiniz düşlerinizin peşinden koşmak gibi! Evet, böyle korkularınızdan sıyrılmayı başardığınız vakit, inanın bana hayat size çok daha aydınlık yüzünü gösterecektir.

Yolun Yarısına Gelmeden Önce Bütün Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun!

Yolun Yarısına Gelmeden Önce Bütün Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun!Yolun yarısına gelmeden önce! Yani şairin de dediği gibi yaş 35 olmadan önce! Gerçi şimdi bahsedeceğim kötü alışkanlıkları bırakmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Ama ben yine de çok geç olmadan önce bir şeylerin farkına varmanız için yolun yarısı deyimini kullanmak istedim. Peki, nedir bırakılması gereken bu kötü alışkanlıklar? Sigara, alkol, uyuşturucu mu? Tabii, onlar da acilen bırakılması gerekenler arasında ama veda etmeniz gereken kötü alışkanlıklar onlarla sınırlı değil. Hayata negatif bakış açısıyla yaklaşmak, kıyaslama yapmak, müsrif olmak, hayallerinizin peşinden koşmamak ve bunlar gibi daha bir dizi kötü alışkanlıktan vazgeçmeniz gerekiyor.

Yolun yarısına gelmeden önce bırakılması gereken kötü alışkanlıkları buradan öğrenin!

40 Olsanız da İstediğiniz Zenginliğe Erişebileceğinizi Bilin!

40 Olsanız da İstediğiniz Zenginliğe Erişebileceğinizi Bilin!En başta da dediğim gibi, bu yazı her yaş grubundan insana hitap ediyor. Ve şimdi sıra 40 yaşına gelmiş ama hala istediği zenginliğe erişememiş kişilere geldi! Çünkü 40’lı yaşlarında olan ama maddi açıdan çok da iyi seviyelere erişememiş bir sürü kişinin kendini benzer durumlarda hissettiğini biliyorum. “40 oldum, önümde yaşayacak kaç sene kaldı ki, kenarda hiçbir şeyim yok, bu yaştan sonra ne kadar zengin olabilirim…” gibi düşüncelerle kendini paralayan sayısız umutsuz insan var. Ama sonradan pişman olmamak için bu umutsuz yaklaşımdan da vazgeçilmesi gerekiyor. Zira istenildiği takdirde 40 yaşından sonra da pekala zengin olunabiliyor. Yoksa dediğime inanmıyor musunuz? O zaman 40 yaşından sonra inanılmaz bir şekilde başarı elde etmiş ünlü isimlere bir göz atın! Artık istediğiniz zenginliğe erişebileceğinize inandığınıza göre, şimdi de dikkat etmeniz gereken konuları öğrenin. Hangi konular mı? Tabii ki 40 yaşından sonra dikkat edilmesi gereken para konuları!

50 Yaşına Gelmeden Önce Yapmanız Gerekenleri Yapın!

50 Yaşına Gelmeden Önce Yapmanız Gerekenleri Yapın!50’li yaşlarınızda mısınız? Hayatınızın büyük bölümünü ardınızda bıraktığınız için çoğu şeye geç kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Yapmayın! 50 yaşınıza ramak kalmış olsa da hatta 60’ınıza merdiven dayamış olsanız da, hiçbir şey için geç kaldığınızı düşünmeyin. Kaldı ki kimileri için en güzel yıllardır bu yaşlar! Emekliliğe yaklaşıldığı, belki torun sevgisinin tadıldığı, belki yeni bir aşka yelken açılıp ikinci baharın yaşandığı, belki de hayat boyu ertelenen hayallerin gerçeğe dönüştürüldüğü! Evet, isterseniz sizin de en güzel yıllarınız olabilir 50’leriniz! Sadece her yaşın ayrı güzelliği olduğu gerçeğini görerek, hayatınızın geri kalanını en iyi şekilde yaşamayı kendinize amaç edinmelisiniz. Ve buna aşağıdaki önerileri uygulayarak başlayabilirsiniz.

İncelemeden Geçmeyin: 50 Yaşına Gelmeden Önce Yapmanız Gereken 40 Şey

Şükredin!

Şükredin!Sahip olduğunuz her şey için şükredin. Yaşamınızı pişmanlıklarla doldurmak istemiyorsanız eğer, sizi siz yapan, hayatınıza renk katan herkes, her şey için minnet duymayı öğrenin. Bunu her gün ama her gün yapın. Sadece dilinizle “evet, sahip olduklarım için minnettarım” değil, yüreğinizle de bunu kendinize söyleyin. Mutluluğun anahtarlarından biri olan minnet duygusunu tam anlamıyla yaşayın! Sevdiğiniz insanlara, sağlığınıza, aldığınız nefese, gözünü açtığınız yeni güne, güneşin sıcaklığını hissedişinize… Kısacası; “iyi ki” denilebilecek her şeye minnet edin!

Emeklilik Günlerinizin Çok Uzakta Olduğunu Sanmayın!

Emeklilik Günlerinizin Çok Uzakta Olduğunu Sanmayın!İleride başınızı ellerinizin arasına alıp “ne yaptım ben” demek istemiyorsanız, bu öneriyi de dikkate almalısınız. Yani gençliğinize güvenip, kazandığınız parayı sağa sola saçmamanız gerektiğini söylemeye çalışıyorum. Daha açık olmam gerekirse, emeklilik günlerinin size çok uzak olduğunu düşünmekten vazgeçmeniz gerektiğini söylüyorum. Çünkü pek çoğunuzun dediğim konuya dediğim şekilde baktığını biliyorum. “Bugün buldun bugün ye” yaklaşımının sayısız insanın aklını çeldiği gerçeğini görebiliyorum. Oysaki yapılması gereken “zamanın su gibi akıp geçtiği” gerçeğini görüp, ona göre adım atmak olmalı! Anlayacağınız; hemen şimdi zamanın sizin düşündüğünüz kadar yavaş ilerlemeyeceğini kabullenmeli ve iyi bir emeklilik yaşamak için gerekenleri yapmalısınız.

İyi Bir Emeklilik Yaşamak için Hemen Şimdi Cevaplamanız Gereken 3 Soru

“Artık Çek Geç” Diye Düşünüp Karaları Bağlamayın!

“Artık Çek Geç” Diye Düşünüp Karaları Bağlamayın!Evet, ne kadar uğraşsak da pişmanlık yaşamaktan kurtulamayız. En iyi ihtimalle, diğer alternatifi seçmediğimiz için kısık sesli de olsa bir “keşke” der, ama bu negatif duyguyu yaşamaktan asla tam olarak kaçamayız. Ama bir dakika! Benim size iyi hissettirecek şeyler söylemem gerekiyordu, değil mi? Şimdi neden böyle acı gerçeklerle yüzleşmeniz için uğraşıyorum ki? Hemen söyleyeyim! Çünkü herkesin pişmanlık yaşadığını, yaşayabileceğini anlamanızı istiyorum. Şu ana kadar keşke dediğiniz binlerce şey olsa bile bundan sonraki yaşamınızı aynı şekilde sürdürmek zorunda olmadığınızın farkına varın diye konuşuyorum. Uzun lafın kısası; lütfen bundan sonraki pişmanlığınız “keşke’siz bir hayat için uğraşmamak” olmasın!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın