Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzun Süreli ve Mutlu Bir İlişki için 50 Küçük İpucu

Uzun süreli ve mutlu bir ilişki için yapılabilecek pek çok şey var. İşte uzun süreli ve mutlu bir ipucu için dikkate alınması gereken 50 öneri:
Uzun Süreli ve Mutlu Bir İlişki için 50 Küçük İpucu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de kısa süren ve hüsranla biten ilişkiler. Evet, 21. yüzyılın bize kattığı pek çok şey var. Hatta hayat daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı diyebiliriz. Ancak bizden alıp götürdüklerini de hesaba katmak lazım. Samimiyet, güven, arkadaşlık, sevgi ve aşk insanların önemini unuttuğu kavramlardan bazıları mesela. Baksanıza, gittikçe daha da ıssızlaşan hayatlarımızın içinde kaybolup gidiyoruz. Ya da hayatımızın aşkını bulduğumuzu düşünerek birkaç yıl, belki de birkaç gün sürecek evliliklere imza atıyoruz. 3 günlük ilişkiler yaşıyor, zora gelemeyince arkamıza bile bakmadan kaçıyoruz. Sonra da neden başarılı bir ilişki sürdüremiyorum diye dizlerimizi dövüyoruz! Neden başaramadık ki neden yürütemedik tarzındaki deli sorularla başa çıkmaya çalışıyoruz.

Neden olacak arkadaşım, bunun için uğraşmıyoruz. Kolaya o kadar alıştık ki bir ilişkiyi sürdürmek için uğraşmayı denemiyoruz bile. Denemeyi bırakın, ilişki için emek vermek ne demek onu bile bilmiyoruz. Zira gönül sözlüğümüzden bu söz öbeğini çıkartıp atmışız. Aşkı ekranlarda gördüğümüz klişe görüntülerden ibaret sanmış, ne kadar çok ilişkimiz olursa o kadar aşk adamı oluruz diye düşünmüşüz. Sonuç o ki hepimiz yanılmışız, yanılmaktayız. Görmüyor musunuz, her alanda olduğu gibi bu alanda da hazırcılığı tercih ediyoruz. Tüketmeyi öylesine benimsemişiz ki bir tek somut şeyleri değil, gerektiği zaman aşkı tüketmekten de çekinmez olmuşuz. Çiğ süt emmişiz sonuçta! Değer verdiklerimize kötülük etmek kanımızda, doğamızda var belki de!

Belki de içinde bulunduğumuz zaman bizi bu kadar aciz duruma getirdi. Güvenmekten, sevmekten korkar olduk. Birine ruhumuzun en derinlerini göstermenin, bize her zaman zarar vereceğini düşündük. Gerçek yüzümüzü gösterdiğimizde daha az sevileceğimiz kanısına vardık. İlişkilere ne kadar mantıkla yaklaşırsak, o kadar başarılı oluruz sandık. Ama olduk mu? Olmadık, olmuyoruz! Eğer bu şekilde düşünmeye devam edersek olmayacağız da! Çünkü her şey değişse de başarılı bir ilişki için yapılması gerekenler aynı kalacaktır. Yüzyıllar önceydi, yüzyıllar sonra da böyle olacak. Eski evlilikleri düşünsenize. Yıllarca aynı yastığa baş koyup, birbirine hala sevgi ile bakan çiftlere hayran olmamak elde değil. Hepimiz bu çiftlere gıpta ile bakıyor “keşke benim de böyle bir ilişkim olsa” diyerek iç çekiyoruz. Ama gel gör ki bunun için elimizi taşın altına sokma zahmetine girmiyoruz. Sonra yine arayışlar, yine gözyaşları, yine yarım kalmış hayatlarla yaşama kör topal devam etmeye çalışıyoruz.

Aslında uzun ve başarılı bir ilişki sürdürmek için yapılması gerekenler o kadar açık ve seçik ki! Yapmamız gereken birazcık gözümüzü açıp, birazcık da kulağımızı kabartmak! Uzun sürecek mutlu bir birliktelik için emek vermenin önemini anlamak. Bu hayatın zaten yeterince zor olduğunu, bir kişi olmak yerine bir olarak yola devam etmenin çok daha insani olduğunu anlamak. Etrafınızdaki sahte ilişkilere değil, gerçekten çift olabilenlere bakarak kendinize pay çıkarmak. Bu konuda o kadar çok söylenecek söz var ki isterseniz ben daha fazla uzatmadan konuya gireyim. Evet, aşağıda mutlu ve uzun sürecek bir ilişki için 50 küçük öğütten oluşan bir listeyle karşılaşacaksınız. Eğer geçekten istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek gayet uzun soluklu ve mutlu bir ilişkiye adım atabilirsiniz.

Karar sizin, hayat sizin, 3 günlük veya bir ömürlük ilişki de sizin.

Birlikte Seyahat Edin ve Yeni Yerler Keşfedin

Birlikte Seyahat Edin ve Yeni Yerler KeşfedinBirlikte seyahat etmek ve yeni yerler görmek ilişkinizin yapı taşlarını oturtmak hususunda size yardımcı olacaktır. Bu şekilde mekanlara ortak anlamlar yüklemiş, paylaşımlarınızı çoğaltmış ve yeni deneyimlerinizi birlikte yaşamış olacaksınız.

Tavsiye İçerik: “Neden Seyahat Etmeliyim?” Diyenler için 7 İkna Edici Sebep

Affetmeyi Bilin ve Affettiğiniz Bir Şeyi Tekrar Su Yüzüne Çıkarmayın

Affetmeyi Bilin ve Affettiğiniz Bir Şeyi Tekrar Su Yüzüne ÇıkarmayınÇoğu çiftin yaptığı en büyük hatadır bu. Affetmek, ama çıkan bir tartışmada bunu partnerinin yüzüne vurmak. Yani uzun ve mutlu bir ilişki istiyorsanız, affedin; ama bunu bir daha asla su yüzüne çıkarmayın.

İlgili İçerik: Affetmenin Belki Daha Önce Hiç Düşünmediğiniz 4 Olumlu Etkisi

Tartışmaları Kazanılması Gereken Yarışlar Olarak Görmeyin

Tartışmaları Kazanılması Gereken Yarışlar Olarak GörmeyinEvet skor tablosuna bakıyoruz ve karşı tarafın 3-0 öne geçtiğini görüyoruz. İlişkinizi işte bu komik duruma düşürmeyin. Tartışmalarınızda ne bir kazanan var ne de bir kaybeden. Bunu unutmayın ve birbirinizle “sidik yarıştırmayın!”

Karşı Tarafı Daha Çok Dinle

Karşı Tarafı Daha Çok DinleKarşı tarafı ne kadar çok dinlerseniz, isteklerini o kadar iyi anlarsınız. Ayrıca onu gerçekten can kulağıyla dinlediğinizde, partneriniz sizin için önemli olduğunu anlayacak ve o da size aynı şekilde davranacaktır. Hem kulaklarınız hem aklınız hem de kalbinizle onu dinlemeyi öğrenin.

Göz Atın: İyi Bir Dinleyici Olmak için Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Kişisel Hedeflerinizden Vazgeçmeyin

Kişisel Hedeflerinizden VazgeçmeyinBir ilişkiye başladınız. Üzerinden yıllar da geçse, yeni bir ilişki olsa da kişisel hedeflerinizden asla vazgeçmemelisiniz. Yani o kişi hayatınıza girmeden önce ulaşmak için çabaladığınız şeyleri bir kenara kaldırıp atmamalısınız. Bu sizi eksiltecek ve bir süre sonra partnerinizi, sizi mutsuzluğa sürüklemekle suçlamanıza neden olacaktır.

Kendinize Çift Olarak Gerçekleştirmek İstediğiniz Hedefler Bulun

Kendinize Çift Olarak Gerçekleştirmek İstediğiniz Hedefler BulunUzun ve mutlu bir birliktelik için çift olarak belirleyeceğini hedefler edinmelisiniz. Mesela; dünyanın en pahalı otellerinden birine gitmek, beraber bir dans gösterisi yapmak, kısa film çekmek, bahçeli bir ev almak… Hedefinizi seçerken bunun her ikinizi de tatmin ettiğinden emin olmalısınız.

Hedeflerinize Ulaşmak için Başarılı Bir Takımmış Gibi Çalışın

Hedeflerinize Ulaşmak için Başarılı Bir Takımmış Gibi ÇalışınBelirlediğiniz hedefi bir hayal olmaktan öteye, gerçeğe taşımak için çalışmalısınız. Bunu yaparken her iki tarafın da sorumluluklarını belirlemeli, yapması gerekenlere karar vermeli, görev dağılımı yapmalı; yani kısacası profesyonel bir takım gibi çalışmalısınız.

Basit Şeyler için Bile Teşekkür Edin

Basit Şeyler için Bile Teşekkür EdinRuh ikiziniz olduğunu düşündüğünüz kişiden bir bardak su mu istediniz? Teşekkür etmeyi unutmayın. Konserve kapağını açması için yareninizden yardım mı istediniz? Teşekkür edin. Çünkü zaman geçtikçe çiftler birbirine teşekkür etmeyi unutur. Ona yemek yapmak, su getirmek ya da dertlerini dinlemek sanki karşı tarafın zorunluluğuymuş gibi davranılmaya başlanır. Sakın ola bu hataya düşmeyin!

Zaferlerinizi Kutlayın

Zaferlerinizi KutlayınYeni bir araba mı aldınız, kutlayın. Evinizin badanasını kendiniz mi yaptınız, kutlayın. Yıllardır ödediğiniz kredinizi mi bitirdiniz, kutlayın! Zaferlerinizi birlikte kutlayarak bu güzel anların tadını doyasıya çıkartın.

Yenilgilerinizde Birlikte Ağlayın

Yenilgilerinizde Birlikte Ağlayınİşten kovulmuş, iflas etmiş, kaza yapmış ya da herhangi kötü bir şey yaşamış olabilirsiniz. Yükü tek başınıza sırtlanmayın. Gerektiği zaman birlikte ağlayabilmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu keşfedin.

Hayatınızdaki Kişi “O” Olduğu için Her Zaman Minnettar Olun

Hayatınızdaki Kişi “O” Olduğu için Her Zaman Minnettar OlunMinnettar olun ve bunu ona hissettirin. Sevgiliniz ya da yoldaşınız “o” olduğu için teşekkür edin. Bunu yapmak için partnerinizin başına kötü bir şey gelmesine gerek yok, unutmayın!

Onu Mutlu Edecek Sürprizler Yapın

Onu Mutlu Edecek Sürprizler YapınSize onu özel jetinizle dünyanın öteki ucuna götürün demiyorum. Montunun cebine ufak notlar yazın, çantasına en sevdiği çikolatayı koyun, onun için sıcak bir küvet hazırlayın… Ne yapacağınız yaratıcılığınıza ve karşınızdaki kişinin zevklerine bağlı olarak değişecektir.

Birlikte Büyümenin Keyfini Çıkartın

Birlikte Büyümenin Keyfini Çıkartınİlişkinizi bir bebek gibi büyütün ve beraber ne kadar yol kat ettiğinizi görerek eserinizle gurur duyun. 50 yaşındaki bir çift de birlikte büyüyebilir, 18 yaşındaki bir çift de!

Gerektiği Zaman Ödün Vermeyi Bilin

Gerektiği Zaman Ödün Vermeyi BilinUfak tefek zevklerinizden ödün vermenin ne kadar gerekli olduğunu bilmelisiniz. Mesela, sevgilinizin canı sıkkınsa arkadaşlarınızla yaptığınız programdan vazgeçin. Aksiyon filmlerinden nefret etseniz bile birkaç saatliğine bu ızdıraba katlanın. Emin olun o da sizin için bazı şeylerden ödün veriyor.

Onun Hedeflerine Ulaşabilmesi için Destek Olun

Onun Hedeflerine Ulaşabilmesi için Destek OlunKarşınızdaki kişinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olun. Hatta partneriniz hedeflerinin farkında olmasa bile bunu yapın. Çünkü onun başarısı sizin başarınız, onun mutluluğu sizin mutluluğunuzdur.

Yalnız Kalmayı İstemek; Gayet İnsani Bir İhtiyaçtır, Unutmayın

Yalnız Kalmayı İstemek; Gayet İnsani Bir İhtiyaçtır, UnutmayınBazen yalnız kalmak isteyebilir, bunu anlayışla karşılayın. İhtiyacı olan zamanı ona verdiğinizde, size çok daha anlayışlı ve sevecen bir şekilde geleceğini bilin.

Tavsiye İçerik: Yalnız Seyahat Etmekten Korkmamanız için 13 Geçerli Sebep

Partnerinizi Çabaları için Takdir Edin

Partnerinizi Çabaları için Takdir EdinOnu gösterdiği çabalar için takdir edin. Girişimleri başarısız da olsa onunla gurur duyduğunuzu söylemekten çekinmeyin.

Aklınızdan Geçeni Söylemekte Tereddüt Etmeyin

Aklınızdan Geçeni Söylemekte Tereddüt EtmeyinAklınızdan geçen her şeyi onunla paylaşın. İçinizde ne kadar fazla şey biriktirirseniz, ilişkiniz o kadar çok riske girecek, samimiyetiniz sorgulanacaktır.

Partnerinizin İyi Yönlerine Odaklanın; Hiç Kimse Kusursuz Değildir, Unutmayın

Partnerinizin İyi Yönlerine Odaklanın; Hiç Kimse Kusursuz Değildir, UnutmayınKarşınızdaki kişinin her yönden mükemmel olmadığını kabul edin ki siz de mükemmel değilsiniz. Herkesin iyi ve kötü tarafları vardır. Onun kötü olan tarafına odaklanırsanız, karşınızdaki kişi ağzıyla kuş tutsa da size yaranamaz.

Onunla Her Şeyinizi Paylaşın! Hem Aklınız Hem De Kalbinizle Ona Karşı Şeffaf Olun

Onunla Her Şeyinizi Paylaşın! Hem Aklınız Hem De Kalbinizle Ona Karşı Şeffaf OlunŞeffaf olun, hiçbir zaman gizli kapaklı işler çevirmeyin. Siz kendinizi kapatırsanız, bu zaman içinde karşınızdaki kişiye yansıyacak ve belki de ilişkinizin sonunu getirecek problem olacaktır.

Sorumluluklarınızın Farkında Olun, Onun Yapmasını İstemeyeceğiniz Şeyleri Yapmayın

Sorumluluklarınızın Farkında Olun, Onun Yapmasını İstemeyeceğiniz Şeyleri YapmayınUzun ve mutlu bir ilişki için empati yapmanın ne kadar önemli olduğunu kavramalısınız. Kendinizi her zaman onun yerine koyun. Bu şekilde ilişkiniz boyunca ne yapıp ne yapmamanız gerektiğini çok daha iyi bir biçimde anlayabilirsiniz.

Onun Yanındayken Tüm Benliğinizle Bunu Ona Hissettirin

Onun Yanındayken Tüm Benliğinizle Bunu Ona HissettirinEvet, 7 gün 24 saat onun yanında olabilirsiniz. Ama bunu bedeninizle mi, yoksa tüm benliğinizle mi yaptığınız asıl önemli olan şeydir. Eğer gerçekten onun yanında olmak istiyorsanız, bunu düşüncelerinizle bile ona hissettirmelisiniz.

Bazen Aptalca Şeyler Yapabilirsiniz, Her Şeyi Ciddiye Almayın

Bazen Aptalca Şeyler Yapabilirsiniz, Her Şeyi Ciddiye AlmayınHer ilişkide aptalca hatalar yapılabildiğini bilin. Ya da bazen aptalca davranabilirsiniz de. İşte bu noktada kendinizi yerin dibine sokmayın. Yeri geldiği zamanlarda olanları tiye almanın ne kadar eğlenceli olduğunu keşfedin.

Birbirinizin Arkadaşlarına ve Ailesine Karşı Saygılı Olun

Birbirinizin Arkadaşlarına ve Ailesine Karşı Saygılı OlunBaşarılı bir ilişkinin en önemli kurallarından biri de partnerinizin ailesine ve arkadaşlarına karşı her zaman saygılı olmanızdır. Onları sevmeyebilirsiniz, hatta size göre çok seviyesiz ve bayağı da olabilirler. Ama bu, bay ya da bayan doğrunuzun en yakınlarına karşı saygısızlık yapma hakkına sahip olduğunuz anlamına gelmemektedir. Ne yaparlarsa yapsınlar, onlara karşı her zaman belirli bir saygı çerçevesi içerisinde yaklaşmalısınız.

Onunla İlk Tanıştığınız Günlerdeki Kadar Bakımlı Olmaya Özen Gösterin

Onunla İlk Tanıştığınız Günlerdeki Kadar Bakımlı Olmaya Özen GösterinGenel olarak yaptığımız hatalardan biri de nedir biliyor musunuz? Sevgilimiz ya da eşimizle ilk tanıştığımız günlerde kişisel bakımımıza deli gibi özen gösteriyor, bir müddet sonra ise kendimizi resmen salıyoruz. Erkekler saçına sakalına bakmamaya başlıyor, hatta bazıları dişlerini fırçalamayı bile unutuyor. Kadınlar ne desen ne saç ne makyaj ne giyim ne de kuşamı umursamıyor. İşte siz siz olun, bu hataya düşmeyin Çünkü bu hem kendinize hem de karşınızdaki kişiye saygısızlık yapmak demektir.

Birbirinizin Özel Hayatına Karşı Saygılı Olun

Birbirinizin Özel Hayatına Karşı Saygılı OlunGereksiz kıskançlıklar ya da şüphelerle ilişkinizi boş yere hırpalamayın. Örneğin; maillerini kontrol etmeyin, telefonunu kurcalamayın, ekstre özetini tek tek inceleyip hesap sormayın. Ona güvenin ve özel hayatına karşı saygılı olun.

Paranın Ne Kadar Önemli Olduğunu Aklınızdan Çıkarmayın

Paranın Ne Kadar Önemli Olduğunu Aklınızdan ÇıkarmayınDünyanın en güzel duygularından biri olan aşkın tadını çıkartın ,ama bu sizin yapmanız gerekenleri aksatmanıza neden olmasın. Yani onunla daha fazla zaman geçirebilmek için işinizi değiştirmeye ya da işinizi aksatmaya kalkmayın. Daha fazla paranın, ilişkinizi çok daha eğlenceli bir hale getireceğini bilin ve adımlarınızı buna göre atın.

Göz Atın: Çiftlerin Parasal Anlaşmazlık Yaşadığının 5 Göstergesi

Onun Kullandığı Parfümün, Losyonun, Tıraş Bıçağının Markasını Bilin

Onun Kullandığı Parfümün, Losyonun, Tıraş Bıçağının Markasını BilinKarşınızdaki kişinin hayatı hakkındaki küçük detayları öğrenmeye çalışın. Mesela, tıraş losyonunun bittiğini fark edin ve yenisini alın. Biliyorum erkekler kadınların kullandıkları, kadınlarsa erkeklerin kullandıklarıyla çok fazla ilgilenmezler. Ama siz küçük ayrıntıların farkında olursanız, karşınızdaki kişi sizin için ne kadar önemli olduğunu hissedecek ve o da size aynı şekilde yaklaşacaktır.

Tavsiye Ederiz: En İyi ve Kalıcı Erkek Parfümleri Listesi [30 Güzel Parfüm Önerisi]

Küçük Anlaşmazlıklar Yüzünden Pes Etmeyin!

Küçük Anlaşmazlıklar Yüzünden Pes Etmeyin!İlk büyük tartışmanızı yaşadınız ve günlerdir ağlamaktan geberiyorsunuz. Bu gayet normaldir. Yani çiftler, ilişkilerin her zaman günlük güneşlik olacağını zannetse de ne yazık ki bu imkansıza yakın bir hayaldir. Arada yemeğin tuzu biberi tadında tartışmalar, ufak kırgınlıklar yaşanacaktır elbette. Burada yapmanız gereken en küçük tartışmada dağılıp yerle bir olmamaktır. Tartıştınız diye dünyanın sonu gelmedi ya! Oturup sakin kafayla sorununuzu halledin ve ilişkinize kaldığınız yerden devam edin.

Ona Karşı Her Zaman Kibar Olun

Ona Karşı Her Zaman Kibar OlunZaman geçse de yıllardır birlikte olsanız da ona karşı hiçbir zaman kaba davranmayın. Zaten başarılı çiftlerin diğerlerine verdiği en klişe öğütlerden biri de saygı faktörüdür. Aslında hepimiz bunu biliyor, ama çok azımız uygulamaya çalışıyoruz. Küçücük şeyler için karşımızdaki insanı kırmaktan çekinmiyor, ona ağza alınmayacak laflar etmekten kendimizi alıkoymuyoruz. Genellikle kaybeden taraf oluyoruz. İşte siz bunu yapmayın, karşınızdaki kişiye kibar davranın.

Kendi Ayaklarınızın Üzerinde Durmayı Öğrenin!

Kendi Ayaklarınızın Üzerinde Durmayı Öğrenin!Bazılarının yaptığı en büyük hatalardan biri de basit şeyler için bile karşısındaki kişiden yardım istemek oluyor. Örneğin faturaları yatırmak, ütü yapmak, kısacası diğerinin daha iyi olduğu bir şeyde her zaman ondan yardım istemek gibi. İşte siz bunu yapmayın. Bir şeyleri kendi başına halledebilen güçlü taraf olun. Partnerinizin gözünde ne kadar güçlü olursanız, ilişkiniz de o kadar güçlenecektir.

Ailesi ve Arkadaşlarıyla Vakit Geçirin ve Bunu Yaparken Asla Surat Asmayın

Ailesi ve Arkadaşlarıyla Vakit Geçirin ve Bunu Yaparken Asla Surat AsmayınKesin ve net! Onun ailesi ya da arkadaşlarıyla zaman geçirirken sakın ola o güzel suratınızı asmayın. Surat asmayı bir kenara bırak, canınızın sıkıldığını bile belli etmeyin. Emin olun bu, ilişkinizin not ortalamasını birkaç puan birden eksiye taşıyacaktır. Elinizden geldiğince eğleniyor gibi yapmaya çalışın. Öyle olmadığını biliyorum, ama en azından rol yapma yeteneğinizi güçlendirin.

Partnerinize Sizinle Ailesi Arasında Seçim Yapmasını Söylemeyin, Kesinlikle Kaybedersiniz…

Partnerinize Sizinle Ailesi Arasında Seçim Yapmasını Söylemeyin, Kesinlikle Kaybedersiniz…Çok sık karşılaşılan ve genellikle ilişkilerin bitiricisi olan hatalardan biri de işte bu maddedir. Yani ona “ya ben ya onlar” gibi saçma bir teklif götürmenizdir! Bu söz ağzınızdan bir kere çıktığında işlerin düzeltilemeyecek noktaya gelmesi yüksel olasılık taşımaktadır. Çünkü genellikle seçilen kişi siz olmazsınız. Ya da hadi karşınızdaki kişi sizi seçti diyelim. O zaman da sizi ailesinden mahrum bıraktığınız için hayatı boyunca suçlayacaktır. Yani iki ucu “çamurlu” değnek!

Sevginizi Gösterin, En Basitinden Onu Her Gün Öpün

Sevginizi Gösterin, En Basitinden Onu Her Gün ÖpünUzun süredir berabersiniz diye, onun sizin sevginizden emin olmasını beklemeyin. Yani evet bunu biliyor olabilir, ama her insanın zaman zaman ufak sevgi gösterilerine ihtiyacı vardır. Bu nedenle sevginizi göstermekten çekinmeyin. En basitinden ona seni seviyorum diyin. Olmadık yerlerde onu öpün. Kısacası ona sevildiğini hissettirin.

Romantik Olun! İlişkinizin Heyecanını Kaybetmesi için Bir Şeyler Yapın

Romantik Olun! İlişkinizin Heyecanını Kaybetmesi için Bir Şeyler YapınUfak kaçamakların sizi nasıl mutlu edeceğini tahmin edemezsiniz. Ona sürpriz yapın. Alışverişe gideceğinizi söyleyip onu şehir dışına baş başa kalabileceğiniz yerlere götürün. Küçük organizasyonlar yapın. Onu ilk tanıştığınız yere götürerek o gün söylediğiniz şeyleri söyleyin. Yani ilişkinizi canlandırmak için bir şeyler yapın. İçinizdeki ateşin sönmesine hiçbir zaman izin vermeyin.

Özel Günleri Unutmayın, Yoksa Acısını Günlerce Çekersiniz

Özel Günleri Unutmayın, Yoksa Acısını Günlerce Çekersinizİşte dikkat edilesi bir madde daha, özel günler! Tanışma yıl dönümüzü, doğum günlerini, sevgililer gününü asla unutmayın. Bunu özellikle de erkekler için söylüyorum. Çünkü kadınlar bu gibi günlere erkeklerden çok daha fazla önem verirler. Sonuçta siz siz olun, özel günlerin gerçekten özel olması gerektiğini unutmayın.

Hatanızı Kabul Etmenin Zayıflık Olmadığını Bilin

Hatanızı Kabul Etmenin Zayıflık Olmadığını BilinEğer hata yaptıysanız, bunu inkar etmek yerine kabul etmeyi seçin. Emin olun bu sizi partnerinizin gözünde yükseltecek ve affedilme sürecinizi hızlandıracaktır. Ama hatanızı kabul etmek yerine yağ gibi üste çıkmayı tercih ederseniz, ilişkinizin zarar görmesi kuvvetle muhtemeldir.

Tavsiye İçerik: Yaptığınız için Pişman Olmamanız Gereken 13 “Hata”

Olumsuz Eleştiri Yapmak Yerine, Oturup Sorununuzu Çözmeye Çalışın

Olumsuz Eleştiri Yapmak Yerine, Oturup Sorununuzu Çözmeye ÇalışınKarşı tarafın yapmış olduğu bir hatayı eleştirip durmak yerine, oturup bu konu hakkında ne yapabileceğinizi konuşun. Yıkıcı değil, yapıcı olun. Yani sizin anlayacağınız dırdır yapmaktan şiddetle kaçının.

Daha İyi Bir İnsan Olmak için Uğraşın

Daha İyi Bir İnsan Olmak için UğraşınZayıf yönlerinizin üzerine giderek kendinizi güçlendirmeye çalışın. Mesela söz verip tutamıyorsanız, bu özelliğinizden nasıl kurtulabileceğinizi düşünün. Eşiniz ya da sevgilinizden bu konu hakkında yardım isteyin. İşte mi başarısızsınız? Daha fazla uğraşın. Yani her anlamda daha iyi olmak için emek verin. Bu hem size hem karşınızdakine hem de ilişkinize büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Onu Sadece Sevgiliniz Olarak Değil, En Yakın Arkadaşınız Olarak da Görebilin

Onu Sadece Sevgiliniz Olarak Değil, En Yakın Arkadaşınız Olarak da GörebilinPartnerinizi sadece sevgili olarak görmeyin. Zaman geçtikçe onu en yakın arkadaşınız, dostunuz, anneniz ya da babanız olarak göreceğinizi bilin. Nasıl ki kötü bir gün geçirdiğinizde en yakın arkadaşınıza sarılarak ağlıyorsanız, aynı şeyi partnerinizle de yapmayı bilin. O sizin için bir sevgiliden çok daha fazla şey ifade etmelidir.

İlişkinizde Tembel Taraf Olmayın, Onun için Uğraşmanız Gerektiğini Bilin

İlişkinizde Tembel Taraf Olmayın, Onun için Uğraşmanız Gerektiğini BilinTembellik gerçekten başa bela! Bu yaşamın her alanında böyle. İş hayatında da eğitim hayatında da ilişkilerde de. Sonuçta ilişkide tembel olmak derken ne demek istediğimi anlamış olmalısınız. Yani emek vermekten kaçmak, zorluklar karşısında yılmak, görevlerinizi ertelemek gibi tutumlardan bahsediyorum. Bunlardan kesinlikle kaçınmalı, bir bebek gibi büyütmeniz gereken ilişkiniz için gecelerce uykusuz kalmayı göze almalısınız.

Karşınızdaki Kişiyi Değiştirmeye Çalışmayın

Karşınızdaki Kişiyi Değiştirmeye ÇalışmayınBaşarısızlıkla sonuçlanan ilişkilerde görülen bir diğer hata da çiftlerin birbirini değiştirmeye çalışmasıdır. Yani ilk etapta göze batmayan davranışlar bir süre sonra sizi rahatsız etmeye başlar ve partnerinizin bu hareketlerini değiştirmesi için ona baskı yapmaya başlarsınız. Atıyorum, partnerinizin kılık kıyafetini değiştirmeye çalışmayın, izlediği filmlere, arkadaşlarına, takıldığı mekanlara karışmayın. Karşınızdaki kişiyi istediğiniz gibi şekil vereceğiniz bir oyun hamuru olarak görmekten vazgeçin.

Tabii ki Bazen Üzüleceksiniz! Partnerinizi Sizi Mutlu Etmesi için Programlanmış Bir Robot Olarak Düşünmeyin

Tabii ki Bazen Üzüleceksiniz! Partnerinizi Sizi Mutlu Etmesi için Programlanmış Bir Robot Olarak DüşünmeyinBir ilişkiye başladınız, ilk zamanlar her şey çok güzel gidiyordu. Ama işler aniden kötüleşemeye başladı. Atıyorum, iş hayatınızda sorunlar yaşıyorsunuz ya da başka sorunlar ortaya çıktı. Bir de üstüne partnerinizle tartışmaya başladınız mı, al işte sana en büyük bunalım sebebi. Sonuçta, sevgiliniz sizi mutlu etmeyecekse başka ne işe yarayacak ki? Kurtulun gitsin! Mi acaba! Elbette değil. Bu şekilde düşünürseniz hiçbir ilişkinizde başarılı olamazsınız. Partneriniz sizi mutlu etmeye programlanmış bir robot değil. Ya da beyninizi uyuşturacak bir antidepresan! Onu bu şekilde düşünmekten vazgeçip, üzülmeniz gereken yerde adam gibi üzülmeyi öğrenin.

Her Zaman Güçlü Olmak Zorunda Değilsiniz! Bırakın Yaralarınızı Sarmanıza Yardım Etsin

Her Zaman Güçlü Olmak Zorunda Değilsiniz! Bırakın Yaralarınızı Sarmanıza Yardım EtsinHer zaman güçlü bir sevgili olmak zorunda değilsiniz. Yaşı kemale ermiş koca bir adam olsanız bile, bazen çocuklar gibi ağlayabilirsiniz. Bu sizin acizliğinizi göstermez. Ağlamak, yıkılmak, birine sımsıkı sarılmak en insani ihtiyaçlar arasındadır. Bırakın partneriniz yaralarınızı sarsın, kalbinizin hasar görmüş yerlerine o naif elleriyle pansuman yapsın. Kısacası eğer ihtiyacınız varsa, bırakın sizi iyileştirsin. Şifanız onun ellerinde, unutmayın!

Onu Nasıl Mutlu Edeceğinizi Bildiğinizden Emin Olun

Onu Nasıl Mutlu Edeceğinizi Bildiğinizden Emin OlunKarşınızdaki kişiyi nasıl mutlu edeceğinizi bilmelisiniz. Mesela, dağda bayırda vakit geçirmeyi sevmeyen sevgiliniz için dağ evinde geçirilecek bir hafta sonu organizasyonu yapmayın. Ya da kalabalıklardan hoşlanmayan içedönük sevgiliniz için binlerce kişinin katılacağı bir konsere bilet almayın.

Anlamını Sadece Sizin Bildiğiniz Küçük İşaretler Bulun

Anlamını Sadece Sizin Bildiğiniz Küçük İşaretler BulunOnunla aranızda gizli bir iletişiminiz olun. Evet, birbirini gerçekten tamamlayan kişiler bakışlarıyla bile ne demek istediklerini anlatabilirler. Ama benim demek istediğim bu değil. Atıyorum burnunuzun üzerini kaşıdığınızda sizin bir şeyler demek istediğinizi anlasın. Ya da ona “hayatım” diye hitap ettiğinizde ortamdan sıkıldığınızı ve oradan gitmek istediğinizi anlatmış olun. İşte aranızdaki bu gizli işaretlerin sizi birbirinize daha çok bağlayacağını ve gerçekten çok eğlenceli olduğunu bilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: En Çok Kullanılan 30 Beden Dili ve Anlamları [Kadınlar ve Erkekler için Vücut Dili]

Bazen Anlamsız Şakalar Yapabilir, Burada Oyunculuk Yeteneğinizi Kullanarak Kahkahalara Boğulmanız Gerekecek

Bazen Anlamsız Şakalar Yapabilir, Burada Oyunculuk Yeteneğinizi Kullanarak Kahkahalara Boğulmanız GerekecekHerkes bir Cem Yılmaz değil ya, onun da bazen kötü şakalar yapacağını bilin. Ama iyisi mi siz bu durumlarda olabildiğince içten gülmeye çalışın. Özellikle de topluluk içindeyken onun şakalarına gülmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yoksa karşınızdaki kişi, Zuhal Olcay’ın en sevdiğim şarkılarından biri olan “Sen Bana Fazla İyisin”i dinleyerek depresyonun dibine vurabilir. Yaşandı ki biliyorum daa!

Hiçbir Konuda Ucuzcu Olmayın, Onun Dünyanın En Değerli Varlığıymış Gibi Hissetmesini Sağlayın

Hiçbir Konuda Ucuzcu Olmayın, Onun Dünyanın En Değerli Varlığıymış Gibi Hissetmesini SağlayınUcuzcu olmayın derken, bunu sadece maddi anlamda söylemediğimi bilin. Tabii işin içinde o da var ama siz olaya sadece bu taraftan bakmayın. İlişkinizin hiçbir noktasında ucuzcu olmayın. Onun söylediklerine ve yaptıklarına değer verin. Sizin için süslendiği zaman karşınızda dünyanın en güzel ya da en yakışıklı insanı duruyormuş gibi hissedin ve hissettirin. İlişkinizin paha biçilmez olduğunu aklınızdan bir an olsun çıkarmayın.

İstekleri ve İhtiyaçlarının Farkında Olun

İstekleri ve İhtiyaçlarının Farkında OlunKarşınızdaki kişinin sizden en istediğini bilin. Bazen dile getirdikleriyle gerçek ihtiyaçlarının aynı olmayabileceğini anlayın. Belki de söylenmemiş isteklerinin sizin tarafınızdan fark edilmesini istiyordur. Ya da ihtiyaçlarını söylemekten çekiniyor olabilir. Bunu anlayacak olan en iyi kişi sizsiniz, unutmayın.

Partnerinizin Ağzından Tek Bir Kelime Çıkmasa da Onu Nasıl Duyacağınızı Bilin! Yani Onu Hem Aklınız Hem Bedeniniz Hem de Ruhunuzla Dinleyin

Partnerinizin Ağzından Tek Bir Kelime Çıkmasa da Onu Nasıl Duyacağınızı Bilin! Yani Onu Hem Aklınız Hem Bedeniniz Hem de Ruhunuzla DinleyinHararetli bir tartışmadan sonra her ikiniz de bir köşeye çekildiniz diyelim. Partneriniz bir tarafta oturuyor siz bir tarafta. Dakikalar belki de saatlerce konuşmadan öylece oturdunuz. Peki, bu sırada onun ne söylediğini duyabildiniz mi? Yani ağzından te kelime bile çıkmayan sevgilinizin aslında çığlık çığlığa size duyurmaya çalıştığı kelimelerini duyabiliyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, o zaman ben de evet diyorum. Çünkü siz kesinlikle birbirinizi bulmuşsunuz.

Yukarıdaki maddeleri hiçbir zaman aklınızdan çıkarmazsanız, siz de o hayranlıkla bakılan çiftlerden biri olacaksınız demektir. Tebrikler! İşte uzun süreli ve mutlu bir ilişki için ipuçları. Aslına bakarsanız, bu söylediklerimi her yerden duyuyoruz ama iş uygulamaya geldiğinde hepimizin dili lal, eli kolu tutmaz oluyor sanki! Sonra neden başarılı bir ilişki yürütemiyorum, yoksa doğru insanı çoktan kaçırdım mı, diye düşünüyoruz. Çünkü çaba göstermiyoruz, çünkü etrafımızdaki her şey gibi insanları, sevgileri de tüketmeye alıştık. Bozulan bir şeyin yenisini alıyormuş gibi, yeni ilişkilere başlıyoruz. Ama sizin bu tüketim toplumuna katılmak istemediğinizi ve yukarıdaki listeyi dikkate alacağınızı düşünüyorum. Zira siz her ilişkiyle biraz daha azalmak değil, tek ve sağlam bir ilişkiyle çoğalmak istiyorsunuz, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.