Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yalnız Seyahat Etmekten Korkmamanız için 13 Geçerli Sebep

Bazı insanlar seyahat etmek için birilerine ihtiyaç duyar. Ancak yalnız seyahat etmek oldukça keyiflidir. İşte size bunu kanıtlayacak 13 geçerli sebep:
Yalnız Seyahat Etmekten Korkmamanız için 13 Geçerli Sebep
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Seyahat etmeyi sever misiniz? Daha doğrusu şöyle sorayım. Yalnız seyahat etme fikrine nasıl bakıyorsunuz? Çünkü hemen herkes seyahat etmeyi sever. Ama sadece bazıları toplu ya da çift olarak değil de bireysel olarak yapılan yolculuklara karşı sıcak bakar. Hatta çoğu insanın düşüncesine göre yalnızca “kaçıklar” tek başına yolculuğa çıkabilir. Bir başına çıkılan yolculuk akıl işi değildir çünkü. Nitekim insanın hiç bilmediği bir yerde tek başına kalması deliliktir. Kişinin başına ne geleceği, hırlıyla mı, yoksa hırsızla mı karşılaşacağı, efendime söyleyeyim hastalığı, kazası, belası hiç ama hiç belli değildir. Katı görüşleri olan bu kişiler, insanın tek başına yolculuğa çıkmasını sanki bir intihar teşebbüsüymüş gibi algılar. Oysaki durum tam tersidir. Kişi canını sevdiği için o yolculuğa çıkma kararı almıştır.

Toplu olarak çıkılan yolculuklar canına tak demiştir çünkü. Çocukluğundan 20’li yaşlarına kadar aileyle, 20 ile 30’lu yaşlar arasında arkadaşlarla, 30’lardan sonra ise genellikle eşle ya da sevgiliyle çıkılan yolculuklar bıkıp usandırmıştır kişiyi. Cümbür cemaat çıkılan bu yolculuklar bir yerde güzeldir evet, ama bunlar tek başına çıkılan yolculuklarla kıyaslanamayacak kadar klişe ve standarttır. Çünkü bu tatillerde farklı bir şeylerle karşılaşmaz, çoğunluğun kararlarına uyar, kaybolmanın keyfini yaşayamaz, başını alıp bir yere gidemez insan. Uzun lafın kısası, kişi daha önce hiç tek başına yolculuk yapmadıysa ve bundan ölesiye korkuyorsa diye aşağıdaki yazıyı hazırlamaya karar verdim. Ki bu maddelerden cesaret alarak, yalnız seyahat etmekten korkmamanız gerektiğini anlayabilin. Şayet buna bir kez cesaret ederseniz, tıpkı benim gibi; “ben yolculuğa yolculuk demem yolculuk benim olmayınca,” diyeceğinize bahse girebilirim. Sadece deneyin ve görün!

Yalnızlık Hiç Ummadığınız Kadar Eğlencelidir!

Yalnızlık Hiç Ummadığınız Kadar Eğlencelidir!Yalnız başına seyahat etmeyi tercih edenler neden kalabalık gruplar halinde yolculuk yapmaktan hoşlanmaz, biliyor musunuz? Çünkü bir kere bunun ne kadar keyifli olduğunu anlamışlardır. Yani sanılanın aksine aile veya arkadaşlarla yapılan yolculuklar, yalnız yapılan yolculuklara göre çok daha sıkıcıdır. Zira kendinizi sürekli başkalarıyla uyumlu olmak zorunda hissedersiniz. Atıyorum, çok güzel bir sahile gidersiniz ve burada diğerleriyle birlikte güneşlenip, denize girmeniz gerekir. Ama siz bunun yerine sahilde küçük bir restorana gidip soğuk bir şeyler yudumlamayı ve kitap okumayı istiyorsunuzdur. İşte bu gibi nedenleri düşünürseniz, yalnız seyahat etmenin ne kadar da eğlenceli olduğunu gayet iyi anlayabilirsiniz.

Yalnız Seyahat Etmek Tek Başına Kalmak Demek Değildir!

Yalnız Seyahat Etmek Tek Başına Kalmak Demek Değildir!Yalnız seyahat etmekten çekinenlerin korkuları arasında tek başlarına kalıp sıkılacakları gibi endişeler de yer almaktadır. Oysaki durum tam tersidir. Çünkü yalnız seyahat edenler, çift ya da grup olarak seyahat edenlere göre çok daha fazla kişiyle tanışma imkanı bulurlar. Onlar kendileri gibi yalnız seyahat edenlerle, kaldıkları otellerdeki misafirlerle, bir şey satın aldıkları esnaflarla sıkı birer dost olabilirler. Ancak grup olarak seyahat ettiğinizde etrafınızda yeterince insan olduğu için başkalarıyla konuşmaya, yeni insanlar tanımaya ya zaman bulamaz ya da ihtiyaç duymazsınız. Sonuçta tek tabanca olarak yola çıkmanın tek başınıza kalacağınız anlamına gelmediğini hiçbir zaman unutmamalısınız.

Daha Çok Keşfedersiniz!

Daha Çok Keşfedersiniz!Başkalarıyla seyahate çıktığınızda yapacak bir sürü şey bulur, muhabbet eder, uzun saatler süren yemekler yer ve günlerinizi anlamsız bir meşguliyet içinde harcarsınız. Doğal olarak da belirli birkaç yer dışında hiçbir yer görmez, keşif gezilerine çıkamazsınız. Yalnız seyahat ettiğinizde ise durum tam tersi olur. Yalnız olduğunuz için istediğiniz kadar zamanınızı yeni şeyler görmeye harcayabilirsiniz. Kafanızın istediği her yere gider ve buralarda şaşırtıcı insanlarla tanışır, farklı mekanlar görür, yeni lezzetler tadar, kısacası özgürlüğün tadını çıkartarak keşfetmek için daha fazla zaman harcarsınız.

Ne Demiştik, Özgürlük!

Ne Demiştik, Özgürlük!Yalnız seyahat etmekten korkmayın. Çünkü bu size özgürlüğün ne demek olduğunu da hatırlatacak. Sıkışıp kaldığınız monoton hayatın içinde derin bir nefes almanızı ve sadece kendi istekleriniz doğrultusunda hareket etmenin ne kadar da eğlenceli olduğunu anlamanıza yardımcı olacak. Kendinizi tıpkı bir Brave Heart gibi hissetmenizi ve “özgürlüüüüük” nidalarını ruhunuzun en derinliklerinde duymanızı sağlayacak. Kısacası, yalnız seyahat etmek size bir kuş özgürlüğünün ne demek olduğunu anlatacak.

Gereksiz Tartışmalara Girmezsiniz!

Gereksiz Tartışmalara Girmezsiniz!Siz A yemeğini, diğeri ya da diğerleri ise B yemeğini yemek istediği için yapılacak tartışmalara yer yoktur. Başkaları dinlenmek, siz ise keşfetmeye devam etmek istediğiniz için kimseyi ikna etmeye çalışmazsınız. Eğer canınız isterse o şehri terk edip, bir diğerine geçebilirsiniz. İsterseniz bütün gün çimenlerin üzerinde uzanabilir, isterseniz de şehri alt üst ederek görülecek bütün mekanları ziyaret edebilirsiniz. Anlayacağınız, yalnız seyahat ettiğinizde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey bu güzel günlerinizi başkalarıyla tartışarak, onların isteklerine boyun eğmek zorunda kalarak geçirmek olacaktır.

Yalnız Seyahat Ettiğinizde “Potansiyel Bir Kurban” Olmazsınız!

Yalnız Seyahat Ettiğinizde "Potansiyel Bir Kurban" Olmazsınız!Lütfen, bu şehir efsanesine aldanıp yalnız yolculuğa çıkmaktan vazgeçmeyin. Çünkü o polisiye suç filmlerinde gördüğünüz korkunç şeyler, sadece kurgudan ibaret. Yani yalnız seyahate çıkıyorsunuz diye, bütün suçluların peşinize düşeceğini sanmayın. Gecenin bir yarısı Drakula’nın pencerenizden girmesi, Charles Manson hayranı psikopatların kapınızı çalması korkusuyla bu mükemmel deneyimi yaşamaktan mahrum kalmayın. Öte yandan, yalnız seyahat edenler grup ya da çift olarak seyahat edenlere göre çok daha güvenlidir diyebilirim. Nitekim onlar yalnız olduklarını bildikleri için gece geç saatlerde karanlık sokaklarda dolaşmazlar, soyulma gibi risklere karşı her zaman temkinli davranırlar, kısacası almaları gereken tüm güvenlik önlemlerini alırlar.

Kendinizi Bağımsızlığını İlan Etmiş Bir Ülke Kadar Güçlü Hissedersiniz!

Kendinizi Bağımsızlığını İlan Etmiş Bir Ülke Kadar Güçlü Hissedersiniz!Evet, Bay ya da Bayan Bağımsız, tebrikler! Artık siz de kendi cumhuriyetinizi kurdunuz. Neden böyle söylüyorum biliyor musunuz? Çünkü ilk kez kendi başınıza yolculuğa çıktığınızda, kendinizi tıpkı bir fatih gibi hissedersiniz. Yeni yerler görür, tek başına yolculuk yapmanın kişiye verdiği büyük keyfi yaşar ve kendinizi tıpkı bağımsızlığını ilan etmiş bir ülke gibi hissedersiniz. Bu yolculukta size uygulanan tüm baskılardan kurtulur, pek çok elden yönetiliyor olmanın verdiği kaostan sıyrılıp bağımsız hayata geçersiniz.

Özgüveniniz Tavan Yapar!

Özgüveniniz Tavan Yapar!Neden yapmasın ki? Hiç bilmediğiniz bir şehirde ya da ülkede tek başınıza tatil yapıyorsunuz. Yeni arkadaşlar ediniyor, farklı aktivitelere katılıyor, her işinizi tek başınıza hallediyorsunuz. Yanınızda sizi kollayacak biri olmadığı için çok daha akıllıca davranıyor ve sorumluluk almanın en demek olduğunu öğreniyorsunuz. Eee hal böyle olunca da yapabileceklerinizin farkına varıyor ve kendinize çok daha fazla güvenen biri olarak yolculuğunuzu başarıyla sonlandırıyorsunuz.

Profesyonel Bir Organizatöre Taş Çıkartacak Kadar İyi Plan Yapmayı Öğrenirsiniz!

Profesyonel Bir Organizatöre Taş Çıkartacak Kadar İyi Plan Yapmayı Öğrenirsiniz!Gideceğiniz yere alacağınız uçak, otobüs, tren ya da gemi biletleri, kalacağınız otellerin rezervasyonu, gidilmesi gereken yerler için yapılacak hazırlıklar gibi konularda tek başınıza karar vereceğiniz için plan yapma yeteneklerinizi güçlendirirsiniz. Hatta bu konularda başarılı bir organizatörle yarışacak kadar deneyim kazanabilirsiniz diyebilirim. Doğal olarak bu durum, normal hayatınıza döndüğünüzde size çok daha iyi organize olabilme yetisi kazandırarak başarılı olma ihtimalinizi kayda değer oranda arttıracaktır.

Sevdiklerinizin Değerini Daha İyi Anlarsınız!

Sevdiklerinizin Değerini Daha İyi Anlarsınız!Sadece birkaç gün için tatile çıkmak bile, size sevdiklerinizin ne kadar önemli olduğunu hatırlatacaktır. Sürekli kavga ettiğiniz kardeşinizi özleyecek, dırdırından bıktığınız sevgilinizi arayacak, hatta bazen hiç sevmediğiniz o mesai arkadaşınızı bile “keşke burada olsa” diyerek anacaksınız. Evet, tüm bunlar yolculuğunuz son bulup da evinize döndüğünüzde, hayatınızdaki insanlara eskisine göre çok daha sıkı sarılmanızı sağlayacaktır.

Bakış Açınızı Genişletirsiniz!

Bakış Açınızı Genişletirsiniz!Birileriyle yolculuğa çıktığınızda yanınızdaki insanlarla iletişim içinde olmaktan, onların isteklerini dinlemekten etrafınızda olup bitenleri tam olarak seçemezsiniz. Yani bir anlamda gittiğiniz şehrin farklılıklarını, insanlarını, dilini, kültürünü tam anlamıyla keşfedemezsiniz. Ancak yalnız yolculuğa çıkanlar için durum böyle değildir. Onlar ilk kez karşılaştıkları birinin hayat hikayesini dinleyebilir, yüzyıllar öncesinden kalan kaleler, mabetler görebilir, gözlem yetenekleri sayesinde ne kadar farklı yaşamlar olduğunu anlayabilirler. Farklı kültürlerden ve farklı inanışlardan insanlarla tanışarak bakış açınızı genişletir, o ana kadar kafanıza taktığınız sorunların bu koca dünyada ne kadar da önemsiz olduğunu anlarsınız.

Korkularınızla Yüzleşirsiniz!

Korkularınızla Yüzleşirsiniz!Tek başınıza bir seyahate çıkmaya karar vererek zaten en büyük korkularınızdan biriyle yüzleşmiş olursunuz. Ama tabii, iş sadece yolculuğa çıkmakla kalmıyor. Burada yeni insanlarla tanışacak, karşınıza çıkabilecek aksiliklerle yüzleşecek, hiç bilmediğiniz bir şehirde ve yabancı bir yatakta tek başınıza uyuyacaksınız. Sabah uyandığınızda yanınızda o tanıdık simalar olmayacak, belki de alışkın olduğunuz gibi kahvaltınız ayağınıza gelmeyecek ve biri sizi dürtüp “işe geç kalıyorsun” demeyecektir. Sonuçta, tek başınıza yolculuk yaparken sizin için endişe verici olan birçok durumla karşılaşacağınız için korkularınızla yüzleşir ve bu yüzleşmelerden sonra kendinizi bir şampiyon gibi hissedersiniz.

Yaşamı İliklerinize Kadar Hissedersiniz!

Yaşamı İliklerinize Kadar Hissedersiniz!Tek başınıza yolculuk yaptığınızda hem kendinizi dinlemek hem de etrafınızda olup bitenleri gözlemlemek için çok daha fazla zamanınız olur. Dilini bilmediğiniz biriyle de dost olabileceğinizi öğrenir, daha önce varlığından habersiz olduğunuz ne kadar çok güzel şey olduğunu anlarsınız. Güneşli bir günde yanınızdan geçip giden bir kelebeğin mucizesini hissedebilir, dünyanın ne kadar da yaşanılmaya değer olduğunu anlarsınız. Anlayacağınız, tek başınıza yolculuk yaptığınızda; bir çocuğun neşesinde, bir kuş kanadında ya da sahile vuran bir taş parçasında gizli olan mutluluğu görebilir ve iliklerinize kadar yaşadığınızı hissedebilirsiniz.

Gördünüz değil mi? Yalnız seyahat etmekten korkmak oldukça anlamsız ve saçma! Korkmayı bir kenara bırakın, yalnız seyahate çıkmak için can atmanız gerekiyor. Hele de bu listeyi okuduktan sonra, planlarınızı şimdiden yapmaya başladığınızı ümit ediyorum. Peki, nereye gideceksiniz? Yurt içinde kalmayı mı, yoksa yeni ülkeler görmeyi mi tercih edersiniz? Mesela, buradan kış mevsiminden sıkıldığınız zaman ziyaret edebileceğiniz 10 eşsiz sahile ulaşabilir ve tek başına yolculuk yapmanın keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.