Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci Dalga Riski, Altını Güvenli Liman Algısından Uzaklaştırırken Fiyatlar Geriledi

Yatırımcıların artan belirsizlikteki güvenli limanı altın, dolardaki değer artışından kaynaklı olarak haftanın ilk işlem gününde yönünü aşağı çevirdi.
İkinci Dalga Riski, Altını Güvenli Liman Algısından Uzaklaştırırken Fiyatlar Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünya henüz koronavirüsten kurtulamamışken şimdilerde bir de ikinci dalga endişeleri gündeme oturdu. Gittikçe yükselen vaka sayıları hem dünya genelinde hem de ülkemizde yeniden birkaç ay öncesine dönme ihtimalini akıllara getiriyor.

Ülkemizde özellikle son 3 gündür vaka sayılarının yeniden yükselmesi başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere yetkilileri vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyarmaya yöneltti. Böyle bir ortamda endişeler yükselirken, piyasalara ikinci dalga korkusu hakim oldu.

Geçtiğimiz hafta yükseliş eğiliminde olan altın fiyatları, doların yükselişinden etkilenerek Pazartesi günü düşüşe yöneldi.
Ons Altın Pazartesi Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pandemi süresince yatırımcılar risk almaktan kaçınarak güvenli limanları konumundaki altına yönelmiş, böylelikle fiyatlar rekor yüksek seviyeleri görmüştü. Geçtiğimiz haftalarda normalleşme süreciyle birlikte ekonomide toparlanma umutları canlanınca piyasalarda risk iştahı artmış ve bu da altının düşmesine fırsat vermişti.

Şimdilerde salgının yeniden pik yapma ihtimali ve bununla birlikte ekonomilerin yeniden kötüleşeceğine ilişkin endişeler gündeme geldi. Bu ortamda dolar yükselişe geçti. Altın ise yönünü aşağı çevirdi. Artan vaka sayıları bu sabah Asya piyasalarında da gerilemeye neden oldu.

Ons altın Pazartesi günü 1707 dolara kadar geriledi. Saat 15:42’de ons başına 1708,93 dolardan alıcı buluyor. 2020 yılı başından bu yana yaklaşık %14 yükselen kıymetli maden, Cuma günü kapanışı 1730, 69 dolardan yapmıştı. Fiyatlar yeni günde sert gerileme kaydetti.

Altın Yüksek Seviyeleri Test EdemiyorGCM Yatırım analistleri günlük onsa ilişkin analizlerinde şu ifadelere yer verdi;

“Güvenli varlıklara olan talep tekrar gündemi meşgul ederken Dolar endeksi düşüşlerine ara verdi ve Ons Altın yükseliş eğilimine kaldığı yerden devam etti. Kısa vadeli olarak 1721 – 1744 seviyeleri önemli olmakla birlikte Ons Altın tarafında daha net hareketler için ilgili bölge dışındaki kalıcı hareketler takip edilmelidir.”

Altının gramı da 380 lira seviyelerini gördükten sonra düşüşünü hızlandırarak 375 liradan el değiştirmeye başladı.
Gram Altın Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 379,35 liradan kapanış yapan gram altın, haftanın ilk işlem gününde düşüşünü hızlandırarak 375 liraya kadar çekildi. Haberin yazıldığı şu dakikalarda 376,04 liradan fiyatlanıyor.

Değerli maden Cuma günü dolardaki aşağı yönlü hareketlilikten etkilenerek düşüşe geçmişti. Pazartesi gününe de değer kaybıyla başladı. Analistler gram altında 375 – 385 lira seviyelerinin önemli olacağını bildirdi.

Yukarıda da görüldüğü gibi kademeli düşüşe yönelen değerli maden, 400 liralık beklentilerden uzaklaştı. GCM Yatırım analistleri, onsun ve dolar kurunun aşağı yönlü hareketinin gram altında geri çekilmeye fırsat tanıdığını belirttiler.

“Gram Altını kısa vadede teknik olarak incelediğimizde, 21 (377,85) ve 50 (376,06) periyotluk üstel hareketli ortalamaların desteklediği 376,70 – 379,00 bölgesini takip etmekteyiz. Fiyat 376,70 – 379,00 bölgesi içerisinde oluşmayı sürdürdükçe, karar aşaması senaryosu geçerli olabilir.”

Alan Yatırım’un analizinde ise onstaki yükseliş ve TL’deki düşüşün etkisiyle gram altınının 381 liraya kadar yükseldiği söylendi. Fakat bugün onstaki gerilemeyle birlikte gram altın fiyatlarının 377 liraya kadar geri çekildiği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%