Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayata Gülümseyerek Bakmak için Ne Yapmalıyım?

Etrafınıza bir bakın! Gördüğünüz insanları şöyle bir gözlemleyin. Kaç tanesi gülümsüyor? Hayata gülümseyerek bakmak istiyorsanız işte sizin için önerilerimiz:
Hayata Gülümseyerek Bakmak için Ne Yapmalıyım?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bu acı gerçeğin kanıtlarını baktığımız her yerde görebiliyoruz. İş arkadaşlarımızda, aile üyelerimizde, sürekli alışveriş yaptığımız esnaflarda, her akşam uğradığımız market çalışanlarında, dostlarımızda ve yanımızdan yöremizden geçen yabancılarda! İnsanlar gülümsemek konusunda o kadar cimri davranıyorlar ki! Aslında mucizeler yaratabilecek bu küçücük hareketi yapmaktan o kadar acizler ki! Hayatın koşuşturmacası içerisinde surat asmaya o kadar çok alışılmış ki! Daha doğrusu; alışmışız diyeyim. Ciddiyetimizden ve o sert duruşumuzdan ödün vermemeye fazlasıyla alışmışız. Sanki hayata gülümseyerek baktığımızda, bir şeyler ters gidecek ve mutlu olduğumuzu fark eden bütün kötülükler peşimize düşecekmiş gibi korkuyoruz. Ya da gülümseyebilmek için bir neden bulamıyoruz.

Zaten dudaklarımıza hafif kıvrım vermek için pek vaktimiz de olmuyor! Çünkü günün bütün bölümünü mutsuzlukla baş etmeye çalıştığımız iş yerlerinde geçiriyoruz. Yolda trafik çilesine katlanıyor, hatalı sollama yapan şoförlere ağzımızdan geleni söylüyor, bir yandan çalan telefona cevap vermeye uğraşıyor, akşam olduğunda ise ev ahalisinin bitmek bilmez dertlerine derman olmaya çalışıyoruz. Ev alma derdiydi, son ödeme günü gelen borçlardı, çocukların okul masraflarıydı, yöneticiden azar yeme korkusuydu, trip yapan arkadaşlardı, istekleri bitmeyen sevgililerdi, bir türlü geçilemeyen sınavlardı, bankadaki uzadıkça uzayan sıraydı, ilgisiz doktorlardı, halledilemeyen devlet dairesi işlemleriydi… gibi çoğaltılabilecek birçok örnek var. Tüm bunlarla, kısacası hayat gailesiyle uğraşırken gülümsemek için ne fırsat bulabiliyoruz ne enerji ne de sebep! Peki, o zaman ne yapacağız? Alıştığımız düzene hiç dokunmayıp, ömür yolculuğumuzu asık suratlarla mı devam ettireceğiz?

Tabii ki hayır! Mutlu olmak için etkili gülümsemeyi öğreneceğiz. Bunun için çaba harcayacak, hayatımızda değişiklik yaparak bizi gülmekten alıkoyan şeylerden bir bir kurtulacağız. Zorla da olsa tebessüm edecek, bu basit hareketin üzerimizde ne kadar büyük bir etki yaratacağına hepimiz şahit olacağız. Hayatın aslında sandığımız kadar zor olmadığını anlayacağız. Çünkü bazı şeyleri akışına bıraktığımızda kendimizi çok daha özgür hissetmeye başlayacağız. Ama tabii gülümsemenin ne kadar güçlü olduğunu görebilmek için öncelikle bu beceriyi nasıl kazanacağımızı bilmeliyiz. İşte bunun için de aşağıdaki başlıkları incelemeli ve daha çok gülümsemek için izlememiz gereken yolları öğrenmeliyiz.

Dışarıda Daha Çok Vakit Geçirin!

Dışarıda Daha Çok Vakit Geçirin!Dış mekanlarda vakit geçirerek kendinizi daha iyi hissetmek için ilk adımınızı atabilirsiniz. Çünkü açık hava modunuza her zaman daha iyi gelecektir. Tamam, günün büyük bölümünü kapalı mekanlarda geçirmek durumunda olduğunuzu biliyorum. Ancak isterseniz dışarı çıkmak için vakit yaratabileceğinizden de eminim.

Mesela; öğle molanızın 15 dakikasını küçük bir yürüyüş yapmak, hem bedeninizin hem de ruhunuzun kendine gelmesini sağlamak için kullanabilirsiniz. Akşam eve gidip yemeğinizi yedikten sonra eşiniz, arkadaşınız, anneniz, babanız ya da çocuğunuzla hava almaya çıkabilirsiniz. Şehir parklarına giderek az da olsa doğanın gücünden faydalanabilirsiniz. Dışarıdayken karşınıza çıkan sokak hayvanlarını besleyebilirsiniz. Onları sevebilirsiniz. Aralarında yürüdüğünüz ağaçların güzelliğine bakarak gülümseyebilirsiniz. Anlayacağınız; dışarı çıkmalısınız ve gülümsemek için etrafınızda ne kadar çok sebep olduğunu anlamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Stresle Baş Etmek için Mekan Değişikliği İşe Yarar mı?

Yaratıcılık Gerektiren Hobiler Edinin!

Yaratıcılık Gerektiren Hobiler Edinin!Böylece hem beyninizi daha çok çalıştıracaksınız hem stresinizi atacaksınız. Duygularınızı daha iyi ifade ettiğiniz için daha çok gülümsemeye başlayacaksınız. Bir süre sonra etkileyici gülümseme yöntemleri geliştireceksiniz. Etkileyici gülümseme nasıl olur derseniz içten istemsiz bir şekilde ortaya çıkar. Güzel gülümsemenizi, insanları etkilemek için kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle mutlu olmalısınız ve kendi güzelliğinizin farkına varmalısınız. Ardından güzel gülümseme yöntemleri ile kuralcı kişilerin bile gardını yere indirebilirsiniz. Gülümsemenin gücü silahıyla karşınızdaki kişiyi etkisiz hale getirebilirsiniz.

Yaratıcılık geliştiren hobiler denildiğinde birçok farklı alternatif akla gelir. Ama niyeyse kimsenin aklına günlük tutma alışkanlığı gelmez. Bu kendinizi tanımanız için iyi bir vesile olacaktır. Bu yüzden günlük tutma alışkanlığı kazanmanızı öneririm. Bunun dışında resim yapmayı deneyebilirsiniz. Veya bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirsiniz. El becerinizi kullanarak bir şeyler üretmeye çalışabilirsiniz. Her gün vakit ayıracağınız bu hobilerle kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Uzun lafın kısası sevgili okurlarım; tıpkı başarılı ve mutlu insanların yaptığı gibi siz de hobi edinmelisiniz. Bunlar için zaman ayırarak kendinizi pek çok farklı yönden geliştirebilirsiniz.

İşte zekanızı arttıracak birbirinden eğlenceli hobiler!

Mutlu Olmayı Engelleyen Davranışlardan Uzak Durun!

Mutlu Olmayı Engelleyen Davranışlardan Uzak Durun!Daha çok gülümsemek için yapmanız gereken bir diğer şey de mutlu olmayı engelleyen davranışlardan uzak durmaktır. Çünkü bunlar size negatif enerji yüklemekten başka hiçbir işe yaramıyorlar. Hayata kara kara pencerelerden bakmanıza yol açıyor, sizi gözünüzün önünde duran güzelliklere karşı bile kör ediyorlar. Mesela; hiç bitmek bilmeyen şikayet cümleleriniz! Mızmızlıklarınız, kıyaslamalarınız, bir türlü kontrol altına alamadığınız öfkeniz, kinciliğiniz, kontrol takıntınız… Aklınızı bulandıran ve sizi mutluluktan uzaklaştıran o kadar çok hatalı davranışınız var ki! İşte onların farkına varıp, yerlerine iyi olanlarını koyduğunuzda daha çok gülümsediğinizi fark edecek ve olumsuzluklarla aranıza yeteri kadar uzaklık koymuş olacaksınız.

İlgili yazı: Mutlu Olmayı Engelleyen 10 Kötü Davranış

Fırsatları Kaçırmayın!

Fırsatları Kaçırmayın!Hani siz hayatın koşuşturmacası içerisinde gülmek için bir neden bulamıyorsunuz ya! Hani her şey yeteri kadar zorken “neden mutlu olayım ki” diye düşünüyorsunuz ya! İşte tam da burada çok büyük bir hata yaptığınızı bilmelisiniz. Çünkü inanın bana, siz her ne kadar görmek istemeseniz de mutlu olmak, gülümsemek için aslında sayısız farklı nedeniniz var. Hayatın tüm zorluklarına karşı kocaman içten bir güzel gülüş sizi kendinize getirecektir bunu bilmelisiniz. Güzel gülümseme sözleri ile yüzünüzde tebessüm yaratabilirsiniz. Bunun için birçok nedeniniz var. En basitinden sağlıklı olmanız bile kocaman bir gülümseme için yeterli.

Şikayet etseniz bile para kazanabileceğiniz bir işiniz var. Akşam yatacağınız temiz yatağınız, içecek bir tas çorbanız var. Sizi seven insanlar ve sizin sevdikleriniz var. Beslediğiniz sokak hayvanlarında gördüğünüz minnet dolu bakışlar var! Buz gibi bir havadan sonra sıcacık bir mekanda çay içmek gibi bir şansınız var. Ilık bir bahar akşamında burnunuza gelen mis gibi çiçek kokuları var. Uzun zaman sonra karşılaştığınız ama hiç değişmeyen samimiyetiyle içinizi ısıtan eski arkadaşınız var. Zor şartlar altında çalışmasına rağmen içtenlikle gülümseyebilen iyi insanlar var. Sizin anlayacağınız, onlardan milyonlarca var! Yeter ki görmeyi ve gülümsemek için istediğiniz her an bir neden yaratabileceğinizi bilin. Gülümsemenin psikolojik olarak da insanı rahatlatacağını bilmelisiniz. Bu yüzden bol bol hayata karşı gülmelisiniz.

Mutlaka İnceleyin: Günlük Hayatta Karşılaşabileceğiniz 40 Küçük Mutluluk Kaynağı

Zorla da Olsa Gülümseyin!

Zorla da Olsa Gülümseyin!Sonuçta; suratınızı asma konusunda o kadar başarılıysanız, bunu çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yani isterseniz pekala gülümseyebilirsiniz diyorum. Çünkü gülümserken suratınızı asıp, kaşlarınızı çatmaya göre çok daha az kasınızı kullanıyorsunuz. Sizin anlayacağınız, o güzelim suratınızı mahkeme duvarına çevirirken aslında kendinizi daha fazla yoruyorsunuz. Peki, o zaman neden hayatınızı biraz daha kolaylaştırıp daha çok gülümsemeye başlamıyorsunuz?

Efendim? Yoksa içinizden mi gelmiyor? Yoksa tebessüm etmek yerine o ruhsuz ifadenizi takınmaya devam mı etmek istiyorsunuz? Hadi ama! Daha mutlu olma şansınız varken neden kötü olan seçeneği tercih ediyorsunuz? En azından bunun için küçük bir deneme yapabilirsiniz, değil mi? Evet, hemen şimdi zorla da olsa gülümsemenizi öneriyorum. Biliyorsunuz ki esnemenin bulaşıcı etkisi olduğu gibi gülümsemenin de böyle bir etkisi vardır. Hem kendiniz hem de karşınızdaki insanı gülümseterek buna başlayabilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılar gülümsemenizi isterler. Fotoğrafta gülümseme teknikleri oldukça fazladır. Pozunuzun doğallığına göre bir duruş sergileyebilirsiniz. Çoğu kişi bu durumu zoraki yapsa da gülümsemenin olumlu etkisini kısa sürede hisseder.

Anı Yaşamayı Öğrenin!

Anı Yaşamayı Öğrenin!Daha çok gülümsemenin yolunu mu öğrenmek istiyorsanız? Hemen söyleyeyim! Geçmişi de geleceği de bir kenara bırakmak ve bugüne odaklanmak. Çünkü her ne kadar yapmadığımızı düşünsek de çoğumuz bu noktada aynı hatayı yapıyoruz. Etrafımızdaki mutluluk unsurlarını bir türlü göremiyoruz. Ya geçmişin kör kuyularında kayboluyoruz ya da geleceğin sis perdelerini kaldırmaya uğraşıyoruz. İşte bu nedenle de anı yaşayamıyor, akıp giden zamanı çoktan olup bitmiş ya da henüz olmamış şeyleri düşünerek heba ediyoruz. (Konu hakkında bilgi almak için tıklayın.) Ne diyorsunuz, sizce de bu dediğim hataları yapmıyor muyuz?

Geçmişte yaptığımız yanlışlar için gereksiz uzunlukta yaslar tutmuyor muyuz? “Keşke şöyle yapmasaydım” diyerek kendimizi suçlamıyor muyuz? Değiştirme şansımız varken olmuş bitmiş şeylere kafa yormuyor muyuz? Veya yarın olacaklar için deliler gibi endişelenmiyor muyuz? “O işi alabilecek miyim, acaba yarın ne olacak, kaç sene sonra istediğim yere gelirim, acaba şu adım beni istediğim yere götürecek mi…” gibi sözlerle henüz olmamış şeyler için haddinden fazla kaygı yaşamıyor muyuz? Kabul etmeliyiz ki pek çoğumuz aynı şeyleri yapıyoruz. Ve geçmişle gelecek arasında mekik dokurken şimdiki zamanı ne kadar unuttuğumuzun maalesef farkına varamıyoruz. Etkileyici gülüş ve sıcak bir bakışın hayatınıza güzellikler katacağını bilmelisiniz.

Macera Peşinde Koşun!

Macera Peşinde Koşun!Bırakın artık şu garantici yaklaşımı! Bırakın, hep aynı şeyleri yaptığınız sıkıcı rutini! Çünkü kendinizi kabuğunuza ne kadar kapatırsanız, o kadar hayatı kaçırır, o kadar konfor alanınız içinde kalırsınız. İşte bu yüzden, korkularınızdan sıyrılarak yeni maceralara atılmanız gerektiğini söylüyorum. Her gün farklı bir şey yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Yaşamınıza farklı renkler, farklı heyecanlar katmayı öğrenmelisiniz. Bunun için en güzel gülümseme fotoğraf yarışmalarına katılabilirsiniz. Kendi fotoğrafınızı çekebileceğiniz gibi bir başkasının resmini çekerek yarışmaya katılabilirsiniz. Hayatınızı renklendirerek, gülümsemenin bulaşıcı olduğu inancınıza inanabilirsiniz.

Fırsatını bulduğunuzda bilinmeyene doğru yol almalısınız. Hatta daha da iyisi hep korktuğunuz şeyleri denemek için cesaretinizi toplamalısınız. Kısacası; yeni deneyimler kazanmak için çaba sarf edin. Farklı milletlerden insanlarla tanışın, gittiğiniz eğlence mekanında sahneye çıkıp şarkı söyleyin, doğa yürüyüşlerine çıkın, kamp yapın, tek başınıza tatile gidin, yabancı olduğunuz ortamlara girin… Artık aklınıza ne geliyorsa! Aslına bakarsanız, yapmanız gereken şey ne biliyor musunuz? Yağmur yağdığında hemen bir sığınağın altına koşmak yerine ıslanmanın tadını çıkarmayı bilmek! İnanın bana, ıslanmaktan korkmadığınızda, toprağın kokusunun ne kadar güzel olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın