Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gram Altın Onsa Paralel Ukrayna Gerilimiyle Gücünü Koruyor

Ons altında yükselişi izleyen gram altın, yeni haftaya 800 lira üzerinde başladı. Fiyatlar küresel gelişmelerle yönlendirilirken boğa tahminler çoğalıyor…
Gram Altın Onsa Paralel Ukrayna Gerilimiyle Gücünü Koruyor
Yorum

Küresel piyasalarda jeopolitik gerilimler, enflasyon ve merkez bankalarının sıkılaştırma politikaları etkili olmaya devam ediyor. Tüm dünya Rusya-Ukrayna krizini izlerken açıklanan enflasyon verileri fiyat baskılarına ilişkin endişeleri artırıyor.

ABD enflasyonu Ocak’ta 40 yılın zirvesine ulaşırken FED’in daha agresif sıkılaştırmaya gideceğine yönelik beklentiler çoğaldı. Diğer tarafta petrol fiyatlarındaki yükseliş Rusya-Ukrayna kriziyle akaryakıt fiyatlarını rekor seviyelere götürdü.

Ons Altın 1865 Dolardan Çekilse de Düşüş Sınırlı

Ons Türü 1851 Dolar
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Gelişmelere tepki olarak altının ons türü, Cuma günü 1865 dolarla 3 ayın yükseğini test ettikten sonra bugün geri çekiliyor.

Yine de ons altın, geçen hafta yüzde 3 civarında arttıktan sonra bugün 3 ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor. 1861 dolarlık kapanışın ardından yeni güne 1859 dolarla başlayan sarı metal, Asya seansında 1862 dolar testinden sonra 1850 dolar civarına tutundu.

Yazım sırasında ekside dursa da 1851 dolardan aldığı destekle gücünü koruyor. Hem enflasyon hem de jeopolitik riskler ortasında güvenli liman özelliğinden destek alan onsun bugünkü sınırlı düşüşü, güçlenen dolar ve tahvil getirilerinin baskısıyla yönlendirildi.

CNBC’nin haberine göre döviz stratejisti Ilya Spivak, Cuma günkü hareketin ivmesini arayan fırsatçı longların bir miktar çıktığını belirterek bu seviyelerde konsolidasyon olduğunu söyledi.

Ancak; “Ukrayna durumu önemli bir risk çünkü volatiliteye ilham verdiği ölçüde, altını destekleyen tahvil getirilerini tekrar aşağı çekebilir” ifadelerini ekledi.

Phillip Futures analisti Avtar Sandu ise krizi azalmasına yönelik belirti olmadığı sürece “Beyaz Saray Rusya Devlet Başkanı Putin’in niyetleri hakkında doğru bir yargıya varırsa, altın boğaların bu haftaki hedefi 1,900 doları hedeflemesiyle ivme altın fiyatlarının yanında olacaktır” dedi.

Gram ve Çeyrek Altın 1 Ayın Yükseğinde

Gram altın Cuma günü 810 liraya kadar çıktıktan sonra bugün yine 810 testini geçti. Yazım sırasında onsla paralel ekside seyrederken bir ayın yüksek seviyesinde kaldı.

803 – 810 TL aralığında seyreden gram, son verilere göre haftalık yüzde 1,5 aylıksa yüzde 2 değerlendi. Gram gibi Cuma günü sert çıkış yapan çeyrek altın, 1325 lira testinin ardından bugün kazançlarının bir kısmını verdi. Ancak 1313 -1324 lira aralığında gram gibi bir ayın yükseğinden inmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%