Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gram Altın Nisan Ayında Yatırımcısına %20 Getiri Sağladı

Altın fiyatları coronavirüs salgınının finans piyasalarında yarattığı panik ortamında, 2016 yılından bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi.
Gram Altın Nisan Ayında Yatırımcısına %20 Getiri Sağladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları Covid-19 salgınının başladığı günden bu yana genel itibarıyla yükseliş eğiliminde seyrediyor. Dönem dönem koronavirüs tedavisine yönelik olumlu gelişmeler olduğuna dair haberlerin alınması piyasadaki risk iştahını artırırken, altın fiyatları hafif gerileme kaydetmişti.

Fakat küresel boyutta yatırımcıların kendini geleneksel güvenli liman olan altına yöneltmesi fiyatlarında son yılların en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı.

389 TL ile tüm zamanların zirvesini gören gram altın yatırımcısına son bir ay içerisinde %20’ye yakın kazanç getirdi. Ons türünde ise bu oran %15’e yakın gerçekleşti. Şimdi gelin 30 Nisan tarihli altın fiyatlarına ve güncel gelişmeleri birlikte göz atalım.

Gram altın Perşembe günkü işlemlerde 385 TL’den el değiştiriyor.
Gram Altın 385 Lirada Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 379 TL’ye kadar gerileyen gram altın kapanışı 382,82’den yapmıştı. Bu sabah artıda açıldıktan sonra 386,14 liraya kadar yükseldi. Saat 11:11’de %0,68 artıda 385,44 liradan alıcı bulan gram altın, son bir ay içerisinde %19,64 oranında yükseliş kaydetti.

Değerli metalin son bir haftalık değişim oranı %1,76, 24 saatlik değişim oranı ise %0,60’a artışa denk geliyor. Geleneksel güvenli liman niteliğinde olan ve her zaman popüleritesini kaybetmeyen yatırım aracı gram altın geçtiğimiz günlerde 389 lirayı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti.

GCM Yatırım analistleri negatif yönlü beklentilerin oluşması için 379,50 seviyesinin aşağını aşağısına inmesi gerektiğini belirtiyor. Kurum analistleri sabah analizinde şu değerlendirmeye yer verdi:

GCM Gram Altın Analizi

Analistler düşüş tarafına geçtikten sonra 379 liranın ardından 375,30 – 372,00 ve 369,50 seviyelerinin gündeme geleceğini aktarıyor. Alan Yatırım analistleri ise 375 – 380 bandının destek, 386 – 391 bandının direnç seviyeleri olarak izleneceğini belirtiyor.

Ons altın Nisan ayının başından bu yana %14,32 oranında değer kazandı.
Ons Altın 1717 Dolarda Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 1713 dolardan kapanan altın bu sabah daha sakin bir seyirle başlasa da şu dakikalarda 1716 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar koronavirüs salgınıyla mücadelede alınan tedbirler ve ekonomik hasarı telafi etmek için devreye sokulan teşvikler eşliğinde 2016 yılından bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirdi.

Ons altın 24 saat içerisinde %0,27, son bir haftada %1,84 ve son bir ay içerisinde ise %14,32 oranında değer kazandı. Altın başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere büyük ekonomiye sahip ülkelerin tarihte görülmemiş ölçüde parasal ve mali teşvikleriyle 2020 yılında rekor seviyelerde gezindi.

Oanda Corp. piyasa analisti Edward Moya;

“Altın, virüs cephesinden istikrarlı bir şekilde gelen olumlu haberler ile küresel mali ve parasal teşvik çabalarının yoğunlaşacağına ilişkin artan beklentiler arasındaki güç savaşına yakalandı. Fed yeni teşvik açıklamalarının gelebileceği konusunda oldukça açıktı ve bu durum nihayetinde yüksek altın fiyatları için iyi bir zemin oluşturmalı.”

şeklinde değerlendirmede bulundu. Her ne kadar koronavirüse dair iyimserlik artsa da ekonomilerin toparlanması için zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden Moya, bu durumun altını desteklediğini sözlerine ekledi.

Ons Altın Fiyatlarını Öğrenmek için Buraya Tıklayınız

Comex piyasasında 1733 dolara kadar çıkan vadeli altın kontratları geçtiğimiz haftalarda 1748 dolar ile 2012 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

GCM Yatırım’ın günlük değerlendirmesine baktığımızda 1690 dolar üzerinde pozitif beklentinin korunduğunu görmekteyiz. 1738 dolar seviyelerinin yeniden geleceğine dair olasılığın arttığını söyleyen uzmanlar şu şekilde değerlendirmede bulundu:

GCM Ons Altın Analizi

Olası geri çekilmelerde 1679 dolara doğru ineceğini düşünen analistler bunun hemen ardından 1671 ve 1661 seviyelerini bekliyor. Alan Yatırım altının büyük merkez bankalarının parasal genişlemeye devam edeceğine dair beklentiden destek bulduğunu belirtiyor.

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. Faiz oranlarına dokunmayan banka mevcut politika duruşunun yerine olduğunu belirtti FED Başkanı Jerome Powell, salgının etkisiyle ikinci yarıda ekonominin benzeri görülmemiş bir düşüş göstereceğini söyledi.

Temel amaçlarının ekonomiyi desteklemek olduğunu ifade eden Powell, “Toparlamadan emin olana kadar yetkilerimizi kullanacağız. Politika tutumumuz olması gereken yerde. İhtiyaç oldukça araçları kullanmaya devam edeceğiz. Varlık alımları dikkate alındığında politika duruşumuz uygun.” dedi. Powell’ın tedavi konusunda belirsizlik ve ikinci dalga endişesini dile getirmesi de altın fiyatlarını destekleyen bir başka unsur oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%