Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin Kadınları

Dünyanın en zengin ailesinin üyeleri de var başarılı iş kadınları da! Dünyanın en zengin kadınlarına yer verdiğimiz listede hepsini öğreneceksiniz.
Dünyanın En Zengin Kadınları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Genellikle Bill Gates, Warren Buffett gibi dünyanın en zengin adamlarından bahsedilirken, en az onlar kadar zengin bir yaşam süren kadınlar unutulur. Aslında sahip oldukları milyar dolarlık servet onları dünya ekonomisi üzerinde hatırı sayılır bir noktaya ulaştırıyor. Peki, bu milyarder hanımefendiler sahip oldukları serveti neye borçludur? Hazırladığımız listede bu sorunun cevabını bulmaya çalıştık.

Birçok milyarderde olduğu gibi servetlerini, miraslara ve sahip oldukları iş kollarına borçlular aslında. Bulundukları konum, kadınlar çok paraya sahip olamaz teorisinin, aslında ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu tüm dünyaya gösteriyor. Listemizdeki birkaç milyarder kadın, bu konuma yoksulluktan yükseldi. Bu yükseliş hikayesi ise bütün insanlığa ilham verecek derecede ilgi çekicidir. Bu liste borsaya bağlı olarak değişir elbette, ancak bu durumun da zaman alacağını unutmayalım.

İşte karşınızda dünyanın en zengin kadınları ve sahip oldukları servet miktarı:

9 Johanna Quandt

13.1 Milyar Dolar

Johanna QuandtDünyanın en zengin kadınlarından birinin sekreterlikten geliyor olması, bir hikaye konusu gibi geliyor insana, değil mi? Johanna Quandt, BMW’nin Alman yöneticisi ile evlenerek servete ortak oldu.

Johanna şimdilerde BMW’nin yükselen değeriyle Almanya’nın 8. En zengin kadınıdır. Bu servet onu dünyanın da 10. en zengin kadını yapıyor. Quandt, BMW yönetim kurulundan emekli olmasına rağmen, hala şirketin büyük bir hisse oranı ona ait.

8 Abigail Johnson

13.6 Milyar Dolar

Abigail JohnsonFidelity, Amerika’daki en büyük yatırım fonu şirketlerinden biridir. Bu şirketi kuran ise Abigaile Johnson’ın dedesidir. Abigaile üniversiteye başlamadan önce, telefonla müşterilerden siparişler alarak, dedesine yardımcı oluyordu. 1988 yılında Harvard MBA derecesi aldıktan sonra, analist olarak şirkette çalışmaya başladı. 2012 yılında babası şirketin CEO’su olurken o, şirket başkanı olarak işe devam etti. Beklenildiği gibi giderse, Johnson gelecekte babasının rolünü alacak gibi görünüyor.

7 Anne Cox Chambers

16.7 Milyar Dolar

Anne Cox ChambersChambers, Cox Enterprises’i kuran James M. Cox’un hayatta kalan tek kızıdır. Coxların sahip olduğu mal varlığı ise gerçekten kayda değer nitelikte. Cox Communications, Cox Medya, AutoTrader Grubu bu saydığımız varlıkların hepsi Cox ailesine ait. Ayrıca anne Cox Chambers, Jimmy Carter’ın başkanlığı sırasında Belçika Büyükelçiği de yapmıştır.

6 Laurene Powell Jobs

17.4 Milyar Dolar

Laurene Powell JobsLaurene Powell Jobs, Apple Kralı Steve Jobs’un eşidir. 2011 yılında Steve öldüğünde, Laurene oldukça büyük bir mirasa sahip oldu. Miras, 38.5 milyonluk Apple hissesini kapsamaktadır. Laurene Powell Jobs, 17.4 milyar dolar değerindeki servetiyle ABD’de en zengin 29. kişi seçildi. İşinde de oldukça başarılıdır.

5 Susanne Klatten

17.6 Milyar Dolar

Susanne KlattenBMW lüks ve zenginlik ile eşanlamlı bir markadır. Susanne Klatten babasından kalan BMW hisselerinden sonra Almanya’nın 5. en zengin şahsı olmuştur. Ayrıca Klatten, BMW yatırımına ek olarak; kimyasal üretim şirketi Altana ve rüzgar enerjisi şirketi Nordex AG de dahil olmak üzere bir kaç enerji şirketi üzerinde de etkilidir.

Klatten hakkında ilginç birde hikaye vardır. Klatten’ın kocası BMW için çalışan bir mühendisti. Susanne ileride kocası olacak kişiye sahip olduğu servetten bahsetmeyerek gerçek kimliğini ondan sakladı. Film gibi bir tanışma hikayesine sahip çift sonunda evlendi. Klatten’in kocası gerçeği öğrenince birazcık şaşırmıştır sanırım.

4 Jacqueline Mars

24 Milyar Dolar

Jacqueline MarsMars adı, nefis şeker ve çikolata ile eşanlamlıdır. Listemizde 4. sırada bulunan Jacqueline Mars, ona miras kalan kazançlı tatlı şirketi için babası ve dedesine minnettar olmalı. Dedesi Frank Mars, küçük ev yapımı şeker şirketi ile 1911 yılında işe başladı. 1929 yılında babası, aile şirketine katıldı ve şirket, ünlü Snickers bar ve Milkly Way gibi markaların içinde bulunan keyifli koz helvasını icat etti. Mars, şeker ile birlikte, Whiskas evcil hayvan gıdaları da üretir.

3 Liliane Bettencourt

39 Milyar Dolar

Liliane BettencourtBir zamanların en zengin kadını olan Liliane Bettencourt artık dünyanın en zengin kadını olmayabilir, ama hala Fransa’nın en zengin kadını olarak bilinir. Onun serveti büyümeye devam ederken, 2014 yılı itibariyle o, artık L’Oreal şirketinin bir parçası olamayacaktır. Kızı Francoise Bettencourt Meyers annesine bunaklık tanısıyla dava açtı. Açılan dava neticesinde Liliane’nin şirketi yönetmek için elverişsiz olduğu kanıtladı ve yerini 25 yaşındaki torunu devraldı.

L’Oreal, dünyadaki en büyük kozmetik şirketlerinden biridir ve Liliane, kozmetik karıştırma ve şampuan şişeleri etiketleme gibi işlerle daha 15 yaşında iken babası ile birlikte çalışmaya başlamıştır.

2 Alice Walton

39.7 Milyar Dolar

Alice WaltonEfsanevi Wal-Mart kurucusu Sam Walton’un kızı olan Alice Walton, babasının serveti ile dünyanın en zengin kadınlarından biri olma yolunda ilerliyor. Alice, dünyanın 2. en zengin kadını olmanın yanı sıra bir çok özelliği kendisinde barındırır. Andy Warhol ve Normal Rockwell gibi sanatçıların yüz binlerce dolar değerindeki eserlerinin bağışlandığı ve diğer Amerikan eserlerini içinde bulunduran Kristal Köprüler Sanat Müzesi’nin de başkanı yapmaktadır.

1 Christy Walton

42.1 Milyar Dolar

Christy WaltonWaltonlar dünyanın en zengin ailesi olma onurunu elinde tutuyor. Cristy Walton birkaç milyar dolar ile kız kardeşi Alice’i geçerek, sadece ABD’de değil, aynı zamanda dünyada da en zengin kadın olma unvanını elinde bulunduruyor. Christy, Wal-Mart’ı oluşturan bir ailenin içinde evlendi. Kocası John ise 2005 yılında bir uçak kazası sonucunda öldü. Bu acı olay ona yüklü miktarda miras bıraktı. Christy Walton, Wyoming’de oldukça sakin bir hayat sürmektedir.

Film konularını aratmayacak hikayelerin hepsi gerçek. Hayatın insana neler sunacağı hiçbir zaman bilinmez. Yüklü miktarda miras sahibi olmanız ya da servetinizi bir günde kaybetmeniz olası bir durum. Uç örneklerin olduğu hikayeler daima akılda kalıcı olmuştur. Bu listedeki bazı olaylara benzer örnekler sizlerin aklına geliyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.