Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En İyi 5 Şeker Milyarderi

Milky Way’in sahibi Mars Kardeşler 59.1 milyar dolarla en büyük servete sahip şeker milyarderleri arasında ilk sırada yer alıyor.
Dünyanın En İyi 5 Şeker Milyarderi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başlık sizi heyecanlandırmış olmalı ama bu şekerleri üreten kişilerin servetleri daha da heyecanlandıracak. Şeker dediğimiz zaman aklımıza birçok çeşit geliyor, marshmallowlar, jelibonlar, bonibonlar, meyan kökü, çikolata ve önümüz bayram olduğu için bayram şekerleri…

Mükemmel görünümleri, enfes lezzetleri, cıvıl cıvıl renkleri ile hemen hepimizi cezbeden bu şekerlemelerin hepsinin birer yaratıcısı var ve bu insanların servetleri de ağız sulandırmaya yetiyor. Roma İmparatorluğu ve Eski Çin’e dayalı bir tarihi olduğu bilinen şekerlemenin, 1200’lü yıllarda tam anlamını kazanmıştır. 1700’lü yılların sonuna gelindiğinde ise varlıklı insanların evlerine giren bu şekerle, 1830’lu yıllardan sonra herkesin evine girmeyi başardı. O zamana kadar da yüksek gelirli varlıklı ailelerin evine girebiliyordu.

Şeker hakkında bilinen ve belgelenmiş bir diğer bilgi ise fazlasının sağlığımız için hiç de iyi olmamasıdır. Sağlık açısından pek çok zararı olduğu bilinen ve özellikle diyetler için hiç uygun olmayan şekerler, Tip 2 diyabete ve obeziteye neden olabiliyor. Bu sağlık sorunlarının yanı sıra şekerin tedavi edici özelliğinden de bahsedilmektedir. Seratonin, endorfin gibi mutlu olmamızı sağlayan hormonlar…

2010 yılına gelindiğinde şeker pazarına ve küresel satışlara bakıldığı zaman, 57 milyar dolarlık toplam satış var ve ABD bu satışın neredeyse yarısını oluşturuyor. Şeker pazarının gerçekten geniş olduğunu biraz düşündüğünüz zaman tahmin edebilirsiniz. Atıştırmalık olarak kullanılan şekerlerin yanı sıra, sanayide kullanılanlar, tatlandırıcılar, pastacılıkta kullanılanlar gibi onlarca kullanım söz konusudur. İşte bu şekerlerin üreticileri de bu büyük pazarda kendilerini kanıtlayarak dünyanın milyarder şekercileri olmuşlardır. Petrol kralları olabiliyorsa, neden şeker kralları da olmasın ki?

5 William Wrigley, Jr

William Wrigley, JrWm şirketinin kurucusu olan ve Bill Wrigley adıyla da tanınan William Wrigley Jr.’nin serveti tam olarak 2,5 milyar dolar.

1891 yılında kurulan şirket dünyanın en büyük sakız üreticisidir. Şirket ilk başta sabun ve kabartma tozu gibi ürünler satarken, William Wrigley Jr sakız satmaya başlar. Kısa bir süre sonrada şirketin en çok satan ürünü sakız olur. Durum böyle olunca Junior William, bu konu üzerinde odaklanmaya karar verir ve şimdilerde 180’den fazla ülkeye sakız satan bir şirkete sahip olur. Şirketin her yıl gelirinin 5 miyar doların üzerinde olduğu bilinmektedir.

Şirket 1999 yılında şekersiz sakız üretimine de odaklanmıştır ve sağlık açısından yararlarını duyurarak işe başlamıştır. Başarının ardındaki sırrın ise 120 yıllık aile şirketi olması. 2006 yılına gelindiğinde ise Bill Wrigley şirketin CEO görevinden ayrılarak 23 milyar dolara şirketi Mars Candy şirketine satma kararı alır ve 2008 yılında işlemler tamamlanır.

Kısaca birçoğumuzun birkaç dakika çiğnedikten sonra attığımız sakızdan William Wrigley Jr, tamı tamına 2,5 milyar dolar kazandı.

4 Axel Oberwelland

Axel OberwellandBu ismi büyük ihtimalle tanıyormusunuz. Almanya doğumlu bu iş adamı, Berlin merkezli bir şeker şirketi olan August Storck Grup’un CEO’su. Şimdi aklınızda bir şeyler canlanmış olabilir. En azından Almanya’dan gelen teyzeniz, halanız, dayınız veya amcanız mutlaka Storck Grubu’na ait bir şeker getirmiştir. Bunlar Werther’s Original, Riesen ve Toffiffee olabilir. İşte bu CEO’nun serveti 3,9 milyar dolar.

Şirket sürekli olarak kendini geliştirme, yeni pazarlar keşfetme, Doğu Avrupa’da faaliyet gösterme, kullanılmayan pazarların keşfedilmesi gibi atılımlar peşinde. Storck Grubu’nun bu atılımları ise şirketin değerinin 2012 yılında % 6 oranında artmasını sağladı. Almanya dışından gelen kazançların ise 1,6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Şirketin göstermiş olduğu etkileyici büyüme de, Avrupa’nın şeker devi olacağı konusunda umut veriyor.

3 Augusto ve Giorgio Perfetti

Augusto ve Giorgio PerfettiBu isimleri eminim daha çok biliyorsunuz. Augusto ve Giorgio adlarını duymamış olsanız bile, Perfetti markasını genellikle naneli sakızlarda ve Mentos adıyla görmüş olabilirsiniz. Kolanın içine atarak patlamasını izlediğiniz Mentos şekerinin sahibi olan bu kardeşlerin serveti 7,4 milyar dolar.

İtalya’da başlayan, şimdilerde İsviçre’de devam eden bu şirketin macerası, Perfetti Van Melle şirketinin sahibi olan babalarının ölümü sonrasında kalan servet ile başlıyor. Bu şirket günümüzün en büyük 3. Şeker üreticisi olarak biliniyordu. Ama şu an böyle bir övgülerinin bulunmadığı biliniyor.

Perfetti Van Melle, 1946 yılında Milano yakınlarında Augusto ve Giorgio’nun babası ve amcası, Ambrosio ve Edigio Perfetti tarafından kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya’da Amerikan askerlerinin sakız çiğneme potansiyelini ve sakızın popülerliğini görmelerini ile sakız satmaya başlamışlardır. Bu şekilde de bir servete sahip oldular. Servetleri arttıkça da ürünlerini çeşitlendirdiler ve Hollandalı Van Melle ile İspanyol Chupa Chups şirketlerini satın aldılar.

2 Michele Ferrero & Ailesi

Michele Ferrero & AilesiBu ismin de sizleri heyecanlandıracağını düşünüyorum, çünkü Nutella, Kinder Yumurta ve Çikolataları bu isme ait. İşte büyük bir bağımlılıkla tükettiğimiz bu şeker ürünlerinin sahibi olan Michele Ferrero ve ailesinin toplam serveti 26,7 milyar dolar. Aynı zamanda Forbes tarafından seçilen En Zengin 100 isim arasında 22. sırada yer alıyor.

Michele Ferrero’nun babası olan Pietro Ferrero tarafından kurulan çikolata devi Ferrero SpA şirketi, belki de en tutkulu yediğiniz Nutella’yı üreten şirket. Michele Ferrero şu an 89 yaşında ve emekli. 2011 yılına kadar şirketi iki oğlu yönetiyordu ama büyük oğlunun trajik ölümü sonrasında tek kalan oğlu Giovanni Ferrero yalnız yönetmeye başladı.

1946 yılında İtalya’da kurulan şirketin başına Michele Ferrero geçtikten sonra iş operasyonları büyütüldü ve başarıları katlanmaya başladı. İlk ünlü şekerleri ise Ferrero Rocher oldu. Bu lüks çikolata dünyanın birçok yerine yayıldı ve tanındı. Ama tahmin edeceğiniz gibi birkaç isim var ki, şirketin baş tacı oldu. Nutella, Kinder çikolara ve yumurtaları, Tic Tacs. Şirketin yıllık gelirinin 10 milyar dolar civarında olduğu biliniyor. İş politikaları nedeniyle tesislerini medyaya açmıyorlar ve bunun için Ferrero şirketini suçlayamazsınız. Siz aldığınız tadın keyfine bakın yeter!

1 Mars Kardeşler

M&Ms Mars KardeşlerTüm dünyanın tanıdığı, sevdiği, ve tükettiği M&Ms, Mars Bar, Snickers, Milky Way’in sahibi olan Mars Kardeşlerin serveti, 59.1 milyar dolar

Mars Kardeşler dünyanın en büyük şekerleme şirketinin sahibi. Bu Mars Kardeşler’in isimleri ise; Forrest Mars Jr, Jacqueline Mars ve John Mars. Kardeşlerin hepsinin eşit payı var ve dünyanın en zengin insanları sıralamasında 36. Sırada 19,7 milyar dolarlık servetleri ile yer alıyorlar. Bu kardeşlerin hepsi yönetim kurulunda olmalarına rağmen, şu anda şirketi onlar çalıştırmıyor. Onlar hayatlarına hayırsever insanlar olarak devam ediyorlar.

Mars Kardeşler’in dedesi olan Frank Mars 1911 yılında ilk şeker fabrikasını kurdu. Ama bu şirket başarılı olamadı. 1920 yılında ise bugünde bildiğimiz Mars şirketi tekrardan kuruldu. Frank Mars oğlu yani Mars Kardeşler’in babası Forrest Mars’ın desteklerine ihtiyaç duydu ve yanına alarak şirketlerini uluslararası bir boyuta taşımayı başardılar.

Şirket, M&Ms, Snickers gibi bildiğimiz şekerlemeleri üretmesinin yanı sıra Pedigree ve Whiskas gibi ürünlerinde üretimini yapıyor. Mars şirketi, dünyanın en büyük şekerleme şirketi olarak yıllık satışlarını 30 milyar dolar üzerinde tutuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.