Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Pahalı 10 Yazım Hatası

En pahalı yazım hatalarını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Çünkü bu hazım hataları, yapanlara milyon dolar değerinde maliyetler çıkarmış!
En Pahalı 10 Yazım Hatası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Aramızdaki kitap solucanları için, en çok satanlar listesinde yer almış bir kitapta, komik bir yazım hatası bulmak kadar daha eğlenceli bir şey yoktur. Yayıncılık şirketi içinse, baskı hataları utanç verici ve maliyetli olabilir.

Çoğu yayın hatası, baskı sırasında hızla düzeltilir veya bazen geç fark edilebilir. Bu durum, yanlış basılan kitapları koleksiyoncuları için bir altın madenine dönüştürür. Çünkü birçok kitap koleksiyoncusu, genellikle ilk basımları sever. Noktalamadaki yanlışlıklar, eksik harfler ve hecelemedeki yanlışlıklar koleksiyoncular için çok önemlidir.

Yazım hatası, sadece kitaplarda değil, birçok üründe de olabilir. Örneğin milyon dolarlık bir ürünün fiyatı yazılırken bir sıfır eksik koymak, büyük sorunlara neden olabilir.

İşte koleksiyoncular için altın değerinde olan en pahalı yazım yanlışları:

10 Macy’s Mailer Kolye

450 Dolar

Macy’s Mailer Kolye2013 yılında, Teksaslı Macy Mailer, müşterilerini mutlu edeceğinden emin olarak bir kolye tasarladı. Gerçekte 1500 dolar değerinde olan kolye, satışa 497 dolar olarak çıkarılmaya karar verildi. Ama aradaki 9 rakamı basılmadı! Sadece 47 dolar olan kolyelerin hepsi raflardan kısa sürede kayboldu. Akıllı satıcılar kolyeleri sakladı. Kolye, gümüş ve 14 karat altından yapılmıştı. Bazı siparişler iptal edildi ve iadeler alındı. Macy için bu yazım yanlışı pahalıya patlamdı.

9 Yanlış İngiliz Basımı Harry Potter Kitabı

10.000 Dolar

Yanlış İngiliz Basımı Harry Potter KitabıJK Rowling’in Harry Potter kitabının ilk baskısında ve İngiltere’de basılmış Azkaban Tutsağı telif sayfasında onun yazar ismi yerinde Joanne Rowling ismi yer aldı. Hata kitabın ikinci baskısında giderildi.

İngiltere’de Sydney Charles Books, tamamen yeni durumda olan romanın bir kopyasına 10 bin dolar ödemeyi teklif etti. Harry Potter serisi popülaritesinin zirvesinde iken, kitaplar ters sayfaları dahil olmak üzere sayısız yazım hatalarından dolayı çok yüksek fiyatlarda satıldı.

8 “In a Narrow Grave” Kitabı

17.500 Dolar

"In a Narrow Grave" Kitabı1968 yılında Teksaslı yazar Larry McMurtry’nin “Narrow Grave” kitabında, birçok düzenleme ve yazım hatası vardır. Sadece 15 tane olduğu bilinen bu basım için koleksiyoncular, 17.500 dolar ödediler.

Larry McMurtry roman, deneme ve senaryo yazarıdır. En bilinen eseri, 1975 yılında yazdığı “Terms of Endearment”dir.

7 “Huckleberry Finn” Kitabı

18.600 Dolar

"Huckleberry Finn" KitabıMark Twain’nin Huckleberry Finn’in Maceraları kitabının ilk baskısında, küçük bir baskı hatası vardır. “was” sözcüğü “saw” olarak değiştirilmiştir. Bu hata nedeniyle kitap 18.600 dolara satılmıştır. Huckleberry Finn’in ilk baskısı zaten yanlış basılmış olmasından dolayı oldukça nadirdir.

6 “The Pasta Bible” Yemek Kitabı

20.000 Dolar

"The Pasta Bible" Yemek Kitabı2010 yılında Penguin Avustralya tarafından basılan, “The Pasta Bible” isimli yemek kitabında rahatsız edici bir hata görüldü. Tarifte “tuzlu ve taze çekilmiş siyah insanlar” gibi bir anlatım geçti. Aslında burada “people” sözcüğü yerine “pepper” yazılmak istenmişti. Muhtemelen bu kitap, tüm zamanların en kötü baskı hatası olarak tarihe geçti.

5 “The Sun Also Rises” Kitabı

60.000 Dolar

"The Sun Also Rises" KitabıErnest Hemingway’in 1926’da yazdığı “The Sun Also Rises” romanının, 181. sayfasının 26. satırında ‘stopped’ sözcüğü yerine ‘stoppped’ yazıldı. Oldukça nadir olan 1. basım, bu sözcük hatası ile daha da değerli hale geldi.

4 İncil Kopyası

100.000 Dolar

İncil Kopyası1961’de basılan 1000’in üzerinde İncil kopyası vardır. Yedinci emirde yapılan yazım hatası ile “Zina yapmayacaksın” sözü, “Zina yapacaksın” anlamına gelmiştir. Bu hatadan sonra, İnciller imha edilmiş ama az sayıda da olsa kalmıştır. Kalan İnciller servet değerindedir.

3 Yanlış Basım Piyango

250.000 Dolar

Yanlış Basım Piyango2007’de New Mexico’nun Roswell şehrinde, bir araba bayiliği, 1.000 dolar büyük ikramiyeyi 50.000 dolar olarak yanlış bastı. Kazananlar ve araba bayiliği arasında büyük bir karmaşaya neden olan bu soruna, çözüm olarak her bir kazanana 5.000 dolar verildi. Araba bayiliği bu yanlış yüzünden epeyce zarara uğradı.

2 NYC Eğitim Yazım Yanlışı Bölümü

1.4 Milyon Dolar

NYC Eğitim Yazım Yanlışı Bölümü2006 yılında bir belgeye ekstra bir harfin eklenmesi, NYC Eğitim Yazım Yanlışı Bölümü muhasebe programının, belgeyi yanlış anlamasına neden oldu.

Yazım hatası, 1.4 milyon dolar olarak ayrılan bütçenin, 2.8 milyon dolara artmasına neden oldu. Önemli belgeler üzerinde yapılan yazım hatalarının, şirketler için yıkıcı bir mali etkisi olabilir.

1 Kaliforniya Merkezli Seyahat Acentesi

10 Milyon Dolar

Kaliforniya Merkezli Seyahat AcentesiŞimdi kapalı olan Kaliforniya merkezli bir seyahat acentesi, telefon rehberinin Sarı Sayfalar kısmına bir reklam yerleştirir. ‘Egzotik yerler’ yerine reklamda yazım yanlışı nedeniyle ‘erotik yerler’ diye reklam yapılır. Reklam ilgi çeker ama şirketin hedef aldığı müşterilere göre değildi. Sunulan yazının 230 dolar aylık listeleme ücreti vardı. Ama şirket açılan dava sonucunda 10 milyon dolar ödedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.