Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Spor Dalı

Bazı spor dalları gerek ekipmanları gerekse mevcut risklerden korunmak adına yüksek ücret gerektiriyor. En pahalı spor dallarının başında ise şunlar geliyor:
Dünyanın En Pahalı 10 Spor Dalı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eminim herkesin hayatının bir bölümünde ilgilendiği bir spor dalı olmuştur. Bugünün şartlarında ilgi duyduğunuz herhangi bir alanda spor yapabilmeniz oldukça kolay. Ancak bazı sporların maliyeti oldukça yüksek olabiliyor.

Aşağıdaki 10 spor en pahalı spor dallarıdır. Standart şartlarda geçimini sağlayan bir bireyin bu spor dallarından birine katılması oldukça zor olabilir. Bu sporlarla ilişkili maliyetler, genellikle yüksek fiyatlı ekipman ve eğitim ücretlerini kapsamaktadır. Bu sporlardan herhangi birine başlamak istiyorsanız kesinlikle maliyetlerine hazırlıklı olmalısınız.

İşte sizler için derlediğimiz dünyanın en pahalı 10 spor dalı:

10 Binicilik

BinicilikBinicilik; atla sürüş yaptığınız, çan kulelerini kovaladığınız veya üzerinden atlama becerisi sergilediğiniz bir spordur. Ata binmek, birçok bireyin yapmayı hayal ettiği bir faaliyettir.

Başta özel bir at olmak üzere, eğitim ve ekipmanlar için oldukça yüksek bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Bu sporla uğraşmak, dünya çapında düşünülürse bir yıl için 200.000 doları aşabilir. Bu rakam bir at satın alma maliyetini içermemektedir.

9 Polo

PoloBinicilik gibi polo da at ile ilgili bir spor dalıdır. Farkı ise elit at satın alma, bakım, eğitim ve seyahat maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Poloyu binicilikten ayıran asıl olay ise oynamak için birden fazla ata sahip olmanız gerekliliğidir.

Çoğu polo oyuncusu oyun sırasında yorulan atların yerine değişik atlarla yarışa devam etmektedir. Turnuvalar genelde, 3500 $ ile 150.000 $ arasında ücretlendirilir. Sponsorlu turnuvalarda polo ekibinde olmak genelde 300.000 $ ve 1.000.000 $ arasında değişkenlik gösterir.

8 Formula 1

Formula 1Diğer masraflı sporlardan biri de Formula 1’dir. Masrafın büyük bir kısmı, yüksek performanslı bir arabaya sahip olmayı içerir. Formula 1, motor yarışlarının zirvesidir. Bu seviyede bir sporcu olabilmek için genç yaştan itibaren go-kartlar üzerinde deneyim kazanmak gerekir. Maliyetler, her bir üst düzeyde yükselmektedir. Kurumsal düzeydeki sponsorlu bir yarış yaklaşık 190.000 $ maliyettedir.

7 Yelkencilik

YelkencilikBu listede yelkenli görmek bir sürpriz olmamalıdır. Bir tekne sahibi olmak genellikle bir arabaya sahip olmaktan daha pahalıdır. Bu spor, üst seviye bir tekne ve ekipman için oldukça fazla harcama gerektirir. Bir yelkenli gemi, 100 milyon dolara kadar mal olabilmektedir.

6 Pentatlon

PentatlonSpora bağlı olmak kaydıyla, ekipman ve eğitim maliyetleri yüksek olabilir. Pentatlona katılmak istiyorsanız, 5 ayrı spor dalına para harcamaya hazır olmalısınız. Bu sporlar; eskrim, yüzme, atlama gösterisi, atıcılık ve koşuculuk.

Ayrıca bu spor, bir at gerektirmektedir ve daha önce de bahsettiğimiz gibi, atlar oldukça pahalı hayvanlardır. Bu sporda, eskrim ekipmanlarının yanı sıra diğer spor dallarının da ekipmanlarını satın almak gerekir. Ayrıca bu sporların hepsinde uzman olabilmek iyi bir eğitim gerektirir.

İlginizi Çekebilir :

5 Wingsuit

WingsuitWingsuit, özel bir tulum yardımıyla havada uçma sporudur. Şaşırtıcı bir şekilde wingsuit sporunu yapmak en pahalı uğraşlardan değildir ve yaklaşık 2.500 $ maliyetindedir. Gerçek maliyet ise eğitim ve uçak maliyetlerinden geçmektedir. Sporcular skydiving dersleri ve uçak maliyetlerine 30.000 dolar ödemektedir.

4 Bobsley

BobsleyKızak sporu, F1’e benzer olarak kurumsal bir sponsorluk gerektirir. Ayrıca eğitim ve malzeme fiyatları da oldukça yüksektir. Bir kızağı sürmek milyonlarca dolara mal olabilir. Kızak, 4 katılımcının olması gereken bir takım sporudur ve dolayısıyla 4 ayrı maliyet gerektirir. Sporun yaklaşık maliyeti 25.000 dolar civarındadır.

3 Sıcak Hava Balonu Yarışı

Sıcak Hava Balonu YarışıSıcak hava balonlarının bir yarış sporu içinde olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle insanlar sıcak hava balonuyla seyahat için yaklaşık 300 dolar öder. Fakat yarış için sıcak hava balonu satın almak, en az 20.000 dolardır. Ayrıca balonun bakım ve onarım fiyatları da oldukça pahalı olabilmektedir. Bir pilot lisansı için eğitim maliyeti genelde 1.250 $ ve 3.000 $ arasındadır.

2 Kayakla Atlama

Kayakla Atlamaİlk bakışta kayakla ilgilenmek, bu listeye ait gibi görünmüyor. Kayak ekipmanları 2.500 dolardan yukarı bir rakama mal olabilir. Ayrıca eğitmenlere ödenen ücretleri de düşünürsek bu spor, oldukça pahalıya patlayabilmektedir. Yarışçılar için her yıl 100.000 $ ortalamasında gider olabiliyor. Ayrıca yarışlara hazırlanmak için yapılan antrenmanlar da oldukça pahalı olabilir. Gerçekte bu sporun pahalı olmasına neden olan gerekçe ise, sigorta politikasıdır.

1 Whitianga Festivali Sporları

Whitianga Festivali SporlarıDünyanın en pahalı sporu veya spor olayı Speed Whitianga Festivali’dir. Festival, Yeni Zelanda’da her yıl düzenlenir ve hız merkezli birden fazla sporu barındırır. Sporlar arasında; helikopter yarışı, offshore sürat teknesi yarışı, jet ski yarışları, ralli ve paraşüt watchful yarışları vardır. Yani bu yarışlara katılabilmek için sağlam bir takıma ve iyi bir bütçeye sahip olmalısınız. Bu spor dallarının hepsi farklı ekipmanlar gerektirir ve bunlara sahip olmak demek, milyon dolarlar anlamına gelmektedir.

Gerekli yeteneğe sahip olmasına rağmen maddi yetersizlikten ötürü istediği sporu yapamayan birçok kişi vardır. Gençlik Spor Merkezleri’nin bu konudaki tutumu ise takdire şayandır. Milyonlarca genç buralarda yatkın olduğu spor dalını yapabilme imkanı bulmaktadır. İlgilendiğiniz spor dalları ile ilgili maliyetleri ve görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.