Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Atı

At yarışları, ülkemizde de oldukça popüler. Peki, dünyanın en pahalı yarış atlarının fiyatları sizce ne kadardır? İşte tahminlerinizi muhtemelen şaşırtacak fiyatlar:
Dünyanın En Pahalı 10 Atı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

At yarışı, dünyanın en rekabetçi ve karlı sporlarından biridir. Binicilik, rodeo, atlama gösterisi yapan atlar çok para getiriyor. Sporun ötesinde, at yetiştiriciliği oldukça kazançlı bir iş girişimidir.

Bazıları bu tür sporları hayvanları doğasından aldığı için kötü muamele olarak görürken, çoğu insan atlı sporları, spor ve kültür için son derece uygar bir etkinlik olarak görmektedir. Milyarderler ve kraliyet üyeleri dahil atçılıkla ilgilenen birçok insanın, mali çıkarı vardır.

Şimdiye kadar satılan en pahalı 10 atın fiyatlarına bakıldığında, at sporlarının dünyanın en lüks sporu olduğu gerçeğiyle karşılaşılır.

Atlar bazen başarılarından, bazen de geldiği soydan dolayı bize saçma gelebilecek fiyatlarla satılıyor. Hepinizin aklına bu atların bir gün öleceği geldi değil mi?

İşte şimdiye kadar satılmış, dünyanın en pahalı 10 atı sizlerle:

10 Plavius

9.2 Milyon Dolar

PlaviusGodolphin Racing tarafından 2006 yılında getirilen Plavius’u, Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı satın aldı. Ancak at, beklentileri hiç yerine getirmedi.

Şimdi dokuz yaşında olan beygirin kariyerinde; 18 yarış, 2 birincilik, 2 show kaydı var ve toplamda 41.572 dolar kazanmıştır. At, son yarışını 13. sırada tamamladı.

9 Jalil

9.7 Milyon Dolar

JalilAmerikan safkan at olan Jalil, 2004 yılında Kentucky’de doğdu ve 2006’da Godolphin Racing’e satıldı. Plavius’la aynı yıl satışı olan Jalil, daha iyi bir yatırım oldu. Jalil, Maktum Challenge Stakes’te kazanmayı başardı ve 327.324 dolar kazançla kariyeri sona erdi.

8 Snaafi Dancer

10.2 Milyon Dolar

Snaafi DancerKendi zamanında 10,2 milyon dolar ile satılan en pahalı at olan Snaafi Dancer, Aston Upthorpe Damızlık şirketi tarafından satın alındı. Kuzey Dancer at soyundan gelen tüm zamanların en üretken damızlık atı olan Snaafi Dancer, olağanüstü bir yarış atı ve daha sonra damızlık olacağı düşünülerek satın alındı. Fakat Snaafi Dancer yarışlarda aşırı derecede yavaştı. At, yaralandı ve daha sonra doğurganlık probleminin de olduğu ortaya çıktı.

7 Meydan City

11.7 Milyon Dolar

Meydan CityMeydan City, 2006 yılında açık artırmada 11,7 milyon dolara satıldı. Ne yazık ki, Meydan City, bir başka hayal kırıklığı yaşatan atlardan biriydi. Meydan City, tüm kariyerinde toplam 1360 $ kazanmıştır.

6 Seattle Dancer

13.1 Milyon Dolar

Seattle Dancerİrlandalı Aygır olan Seattle Dancer, satılan en pahalı tay (bir ve iki yaş arasındaki at) olması ile dünya rekoru kırdı. Seattle Dancer’ın soyu 1971 İngiliz Triple Crown’u kazanan at olan Nijinsky’den geliyordu.

İki yarış kazanan mütevazı bir yarış kariyeri vardır. Seattle Dancer, üreme atı olarak daha karlı bir yatırım oldu. 1988 yılında yarışı bıraktıktan sonra Seattle Dancer, 37 farklı yarış atının babası oldu. Hayatında 181.808 dolar kazanç ile 2007 yılında bir kalp krizi sonucu öldü.

5 Palloubet d’Halong

15 Milyon Dolar

Palloubet d’HalongŞu ana kadar satılan en pahalı gösteri atı Palloubet d’Halong, 15 milyon dolara satıldı. Atı, Dutch Olympic Gold Medallist’te Jan Tops satın aldı. Qatar takımının teknik direktörü olan Tops’un önceleri atı karısı için aldığı düşünülmüştü; fakat gerçekte Qatar yarışları için aldığı ortaya çıktı.

4 Green Monkey

16 Milyon Dolar

Green MonkeyŞu ana kadar açık artırmada satılan en pahalı safkan tay rekoruna sahip Green Monkey, efsanevi Kuzey Dancer soyundan geliyor. Soyundan dolayı büyük başarılar beklenen Green Monkey, sadece üç yarışı kazanıyor. Kariyerinde kazancı 10.440 dolardır ve daha sonra 5.000 dolar ücret ile damızlık olarak Florida’da yaşadı. Bu at, at yarışı tarihinin en büyük ve en pahalı yatırımlarından biridir.

3 Totilas

21 Milyon Dolar

TotilasŞimdiye kadar satılan en pahalı binici atı olan Totilas, yüksek fiyatını karşılıyor. Totilas, dünyada en seçkin binici atı olarak kabul edilir. Hollandalı at, yarışma sırasında aldığı puanlarla sayısız rekor kırmıştır ve bir yarışmada 90 üzerinde puan alan tek attır.

Bir dönem, Totilas ve Edward Gal dünyada bir rock yıldızı kadar ünlüydü. 2011 yılında Totilas 21 milyon dolara Alman bir iş adamına satıldı.

2 Shareef Dancer

40 Milyon Dolar

Shareef DancerYarış atı olan Shareef Dancer, beş yarışta 246.463 dolar kazandı. Shareef Dancer, 1983 yılında 40 milyon dolara bir Dubai Emiri tarafından satın alındı. Kuzey Dancer soyundan gelen Shareef Dancer’ın baş damızlık atı olması bekleniyordu. 2 milyonu aşan kazancı ile Shareef Dancer’ın karlı bir kariyeri vardır ve kendi soyundan gelen birçok at da başarılı olmuştur.

1 Fusaichi Pegasus

64 Milyon Dolar

Fusaichi PegasusDünyanın en pahalı satılan atı olan Fusaichi Pegasus, önemli bir yarış atı oldu. Pegasus, 2000 yılında Kentucky Derby’i kazandı ve dokuz startı, altı galibiyet ve iki kayıpla yarış kariyerini tamamladı. Fusaichi Pegasus kariyeri boyunca 1.994.400 dolar kazandı. Yarışı bıraktıktan sonra Fusaichi Pegasus, Shareef Dancer’in soyundan gelen son attı.

Dünyanın en büyük safkan damızlık işletmesi olan İrlandalı damızlık Coolmore Stud, 2000 yılında Pegasus’u 64 milyon dolara satın aldı. Başlangıçta onun damızlık ücreti 150.000 dolar olarak belirlenmiştir. Pegasus üreme atı olarak hayal kırıklığı yaratan kariyerden sonra, 7000 dolar damızlık ücretiyle Kentucky’de yaşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.