Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi

İsviçre, Norveç, Lüksemburg, Monako... Sizce dünyanın en küçük ama en zengin ülkesi hangisi? Aşağıdaki listeden sorunun yanıtını öğrenebilirsiniz.
Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gezmek istediğiniz ülkeler arasında ekleyebileceğiniz bu ülkeler oldukça küçük ama en zengin ülkeler arasında yer alıyorlar. Bazen küçük şeylerin ne kadar çok para ettiğini düşünürsünüz. İşte bu ülkeler de belki yaşadığınız il kadar ama parasal anlamda ülkemizden daha zenginler. Zenginliklerinin bir kısmı turizmden kaynaklı ve birçoğu davetkar tatil beldeleri olarak biliniyor.

Ülkelerin zenginlikleri konusunda en dürüst cevapları kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla vermekte. Bu ülkeler sıralandırılırken de kullanılan kişi başı gayri safi milli hasıla verileri, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve CIA olmak üzere 3 ayrı kaynaktan alınarak elde edilmiş. Ne kadar doğru sonuçlar olduğu sanırım anlamışsınızdır!

İşte küçük ama en zengin ülkeler sizlerle:

10 Singapur

Kişi Başı GSYH: 55.000 Dolar

SingapurSingapur Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da bulunan bir şehirdir ve ada ülkesidir. Yasalarının çöp ve kirlilik adına ne kadar sıkı olduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir. Singapur aynı zamanda dünyanın en temiz ülkelerinden birisi olarak bilinmektedir. Temizlik konusunda bir örnek vermek gerekirse; Singapur’da özel aracınızı kullanmak istiyorsanız, temizlik adına özel kullanım vergisi ödemeniz gerekiyor. Ada sadece 85 mil kareden oluşuyor ve 5,5 milyon kişinin yaşadığı biliniyor.

9 San Marino

Kişi Başı GSYH: 59.000 Dolar

San MarinoResmi adı San Marino Cumhuriyeti’dir ve Güney Avrupa’da İtalyan Yarımadası’nın içerisinde Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunmaktadır. Hiçbir denize kıyısı yoktur ve Avrupa’nın 5 mikro devletinden birisidir. Roma İmparatoru Dioletianus’un Hıristiyanlara işkence etmesi üzerine Dalmaçyalı Hıristiyan bir taş ustası olan Marinus tarafından 3 Eylül 301 yılında kurulmuştur. 61,2 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir ve dünya alanının yalnızca % 0,01’lik kısmından azını kapsar. Yaklaşık olarak 30.000 kişinin yaşadığı bilinmektedir.

8 Birleşik Arap Emirlikleri

Kişi Başı GSYH: 66.625 Dolar

Birleşik Arap EmirlikleriZenginliği ile dünyanın tanıdığı Birleşik Arap Emirlikleri, mimarisi ile de adından bahsettiriyor. Dubai, Abu Dabi gibi şehirleri her yıl dünyadan binlerce ziyaretçi aldığı biliniyor. Nüfusun yaklaşık 7,8 milyon dolaylarında olduğu tahmin ediliyor ve yüzölçümü yalnızca 77.700 kilometre kare. Turistler için oldukça eşsiz arazileri, yapıları ve manzaraları bulunuyor. Elbette zenginliğin şehrinde cebinizden çıkacak paranın hesabını yapmanız da gerekiyor.

7 İsviçre

Kişi Başı GSYH: 81.000 Dolar

İsviçreLüks mağazaları, bankaları, kış ve yaz sporları ile dağlık arazisinin tadını çıkarabileceğiniz bir ülke olarak İsviçre de, küçük yüzölçümüne sahip ülkeler arasında yer alıyor. Cennetten bir köşe olarak adlandırılan bu ülke, 15.940 mil kare ve Alpler arasında yer alıyor. 8 milyon kişinin yaşadığı biliniyor ve dünyanın en zengin ülkeleri arasında başı çekenlerden birisi. Zürih, Cenevre, Basel ve Lozan mutlaka gitmeniz gereken köşelerini oluşturuyor ve alışveriş yapmak, ünlü çikolatalarını tatmak, restoranlarının tadını çıkarmak programınızın temelini oluşturmalı.

6 Makao

Kişi Başı GSYH: 91.000 Dolar

MakaoÇin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olan Makao Özel İdare Bölgesi, 1999 yılına kadar Portekiz’in sömürgesi altındaydı. O tarihten sonra da, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlandı. Nüfusunun %99’luk kısmını Çinliler oluşturuyor ve %1’lik kısmı da Portekizliler ile yabancılardan oluşuyor. Yaklaşık 625 binlik nüfusu var ve 12,1 mil karelik bir alana sahip. Güney Çin Denizi ile sınırlanan bu ülke, lüks tatil beldeleri arasında yer alıyor ve yakın bölgelerin hafta sonu kaçamakları için sıklıkla ziyaretçi alıyor.

5 Norveç

Kişi Başı GSYH: 100.400 Dolar

Norveçİskandinav Yarımadası’nda bulunan Norveç Krallığı, 148.747 mil kare. 5.1 milyon Norveçlinin yaşadığı bu ülke dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Ekonomi anlamında da güçlülüğünü hemen herkes bilmektedir. Müzik, sinema, sanat, kültür gezilerinin vazgeçilmez ülkesi olan Norveç, benzersiz arazisi, denizle iç içe dağlık bölgeleri ve gece yarısı kuzey ışıkları ile masallar ülkesi olmayı hak ediyor.

4 Katar

Kişi Başı GSYH: 104.000 Dolar

KatarArap Yarımadası’nın küçük bir bölümünü kapsayan Katar’ın yüzölçümü 4468 mil kare. Egemen bir devlet ve 2,2 milyon kişi yaşıyor. Otelleri, modern ve geleneksel restoranları ile tam bir turizm ülkesi. Amerikan restoranları ile de beğeni topluyor ve görülmesi gereken müzeleri, önemli yerler, spor performans ve spor merkezleri bulunuyor.

3 Lüksemburg

Kişi Başı GSYH: 111.000 Dolar

LüksemburgBelçika, Almanya ve Fransa arasında yer alan bu küçük güzel ülkenin yüzölçümü 998 mil kare. Küçük bir alan olan Lüksemburg’a büyük bir dük liderlik ediyor ve yaklaşık 600.000 nüfusa sahip. Modern ve klasik çizgi bozulmadan yapılmış yapıları, kırsal bölgelerinde bulunan muhteşem kaleleri, manzaraları ile Lüksemburg muazzam bir tatil ülkesi. Araba ve trenle yolculuk edebileceğiniz gibi aileler ve çiftler için özel sanat, kültür turları düzenleniyor.

2 Lihtenştayn

Kişi Başı GSYH: 141.100 Dolar

Lihtenştayn Tam adı Lihtenştayn Prensliği olan bu küçük ülke, Orta Avrupa’da bulunan bir prenslik. 160 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip. İsviçre ve Avusturya arasında yer alıyor. Yaklaşık 35.000 nüfusu var ve ünlü ‘OctoberFest’ burada kutlanıyor. Yapabileceğiniz aktiviteler arasında kar kayağı ilk sıra yer alıyor. Eşsiz ve büyüleyici bir yer olarak tanımlanan bu bölgede, üzüm bağlarını ve seçkin restoranları da ziyaret etmelisiniz. Büyük metropollerde bulunan restoranlara benzer hem geleneksel hem de farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

1 Monako

Kişi Başı GSYH: 188.409 Dolar

MonakoDünyanın en küçük ikinci ülkesidir ve küçük ülkeler arasında en zenginidir. Fransa ve İtalya arasında Riviera üzerinde yer almaktadır. New York Central Park kadar bir yüzölçümüne sahiptir. Tarihsel olarak Grace Kelly ve Prens Rainier III evliliğine tanıklık etmiştir. 1929 yılından beri de Circuit de Monaco pistinde her yıl düzenlenen prestijli Formula 1 Grand Prix yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça lüks ve elit spor alanları bulunuyor. Her yıl Formula 1 sayesinde milyonlarca turisti ağırlıyor ve yalnızca 40.000 nüfusu var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.