Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanlı Kontes Elizabeth Bathory Kimdir? Hayatı, Cinayetleri ve Hakkındaki Bilgiler

Dünyanın en ünlü kadın seri katili Elizabeth Bathory, Kanlı Kontes olarak da tanınmaktadır. Pek çok filme ve kitaba konu olan Kanlı Kontes hakkında detaylı bilgi almak için Elizabeth Bathory kimdir sorusunun cevaplarını bulacağınız bu yazıyı okumalısınız.
Kanlı Kontes Elizabeth Bathory Kimdir? Hayatı, Cinayetleri ve Hakkındaki Bilgiler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın ilk seri katili olarak da kabul edilen Elizabeth Bathory, kan donduran cinayetleriyle hafızalara kazınmış bir isimdir. Soylu bir aileden gelen Kontes, hem insanlara hem de hayvanlara işkence etmiş, kurbanlarının gözlerini oymuş ve onların kanlarıyla banyo yapmıştır. Yaşlanmamak için türlü türlü yollar deneyen Kanlı Kontes, vampir filmleri listesinde de yer alan Dracula gibi pek çok filme ilham kaynağı olmuştur.

Tarihin en kötü şöhretli kadınının ismi, ölümünün üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen bugünlere kadar gelmiş, korku filmlerini aratmayan hikayesi dilden dile dolaşarak bir efsane niteliği almıştır. Gelin, 2004 Kanada yapımı Eternal isimli filme de konu olan Bathory’i aşağıda daha yakından tanıyalım.

Elizabeth Bathory Kimdir?

Elizabeth Bathory Kimdir?Kanlı banyolar, çivili kafesler, kıpkırmızı küvetler, tüyler ürpertici ayinler, sadistçe zevkler… Tüm bunlar bir korku filminin sahnelerini çağrıştırsa da yüzyıllar önce yaşanmış gerçekleri anlatıyor. Evet, Elizabeth Bathory kimdir denildiğinde aklıma gelen ilk şeylerden söz ediyorum.

Tarihin en acımasız kadın katili olarak bilinen Elizabeth Bathory’nin neden böyle ifade edildiğini ise yaptıklarını öğrendiğinizde çok daha iyi anlayacaksınız. Şizofreni hastası olduğu düşünülen Kanlı Kontes, güzelleşmeye takıntılı, işkence yapmaktan zevk alan soylu bir kadın. Hem bir seri katil hem de entelektüel bir asilzade. Ama bir dakika! Sizi daha fazla merakta bırakmadan, kötü şöhretli kadının hayat hikayesini incelemeye başlayalım.

Elizabeth Bathory Hayatı ve Cinayetleri

Elizabeth Bathory Hayatı ve CinayetleriMacaristan’ın en zengin ve en güçlü ailelerinden birinin kızı olarak 7 Ağustos 1560 tarihinde doğmuş Elizabeth Bathory. Gerçek adı Erzsebet Bathory olan soylu kişilik, henüz küçük bir çocukken sara nöbetlerine yakalanmaya başlamış. Ayrıca 6 yaşındayken, ailesinin yaptığı bir katliama seyirci olmuş. Bathory malikanesine soyluları eğlendirmek için gelen bir çingenenin ölümle cezalandırıldığı olayda çingene; karnı yarılan bir atın içine koyulmuş ve sonrasında atın karnı dikilmiş. Bazı kaynaklarda bu olayın Bathory’nin şizofreni hastası olmasına yol açtığı belirtilmektedir.

Sorunlu geçen çocukluk yıllarının ardından, 12 yaşında bir köylüden hamile kalmış ve doğurduğu kızını bir daha görememiş. 15 yaşındayken Kara Şövalye olarak da bilinen Kont Ferencz Nasdasdy ile evlenen Elizabeth, kocasına verdiği soy ismiyle ona karşı ilk üstünlüğünü göstermiş. Evlenmelerinin ardından daha sonra cinayetlerin işleneceği mekan olacak Csetjhe Kalesi’ne yerleşen çift, 25 yıl evli kalmalarına rağmen bu süre içesinde fazla birlikte olmamış. Çünkü Kont Bathory’nin yılları savaş alanlarında geçiyormuş.

Elizabeth Bathory CinayetleriAncak bu konuyla ilgili karşımıza çıkan bir diğer bilgi de Kontes’in ilk cinayetini 15 yaşındayken kocasını öldürerek işlediğidir. Sonuçta; ölü veya değil, Kontes bir şekilde kan akıtmaya başlamıştır. Kocasının yokluğunda kocaman kalede bir başınalıktan sıkılan Elizabeth, genç erkeklerle birlikte olmaya ve zamanını aynasının karşısında geçirmeye başlamış.

Hatta bir keresinde eve dönen kocası onu genç bir adamlayken yakalamış fakat durumu kabullenerek soylu eşini affetmiş. Zira Bathory, kocasına göre çok daha üst sınıfa mensupmuş ve görüldüğü üzere o dönemler soyluluk sadakatten çok daha önemliymiş.

20’li yaşlara geldiğinde kölelerine ve hayvanlar işkence yapmaya başlayan Kontes, bir gün hizmetçisine tokat attığında işler bütünüyle değişmiş. Saçını tararken canını yakan hizmetçisine tokat atan Bathory, eline onun kanının bulaştığını görmüş ve bu kanla hizmetçinin güzelliğini aldığını düşünmüş. Ardından uşağını çağırarak kızın atar damarlarını kestirmiş ve tüm kanı küvetine doldurmuş. Bu kan ile banyo yapan şizofren Elizabeth, artık gençliğin ve güzelliğin sırrını bulduğuna inanıyormuş.

Kanlı Banyolar Yapan Kontes;

Kanlı Banyolar Yapan KontesBüyücülüğe de merakı olan Elizabeth için böylelikle kan akıtma devri başlamış. Hizmetkarlarının ona getirdiği pek çok kızın kanıyla banyo yapan Kontes, aynı zamanda Dorotha Szentes isimli bir büyücüden de yardım alıyormuş. Darko olarak da ifade edilen büyücü, Kontes’in istekleri için çalışıyor, ona güzel kızlar getiriyormuş. Aynı zamanda çocuk sahibi olan acımasız kadın, yıllar geçtikçe onlardan sıkılmış ve çocuklarını evlatlıktan reddetmiş.

Farklı farklı işkence yöntemleri kullanan Bathory, bazı genç kızları ateşe vererek onların yanmalarını seyrediyor, bazılarınınsa ağızlarını dikiyormuş. Kendini iyi hissettiği günlerdeyse, kurbanlarını çırılçıplak soydurarak erkek misafirlerine takdim ediyormuş.

Büyücüden de aldığı fikirlerle yeni işkence yöntemleri bulan Kanlı Kontes, bazılarının vücuduna bal sürerek onları arıların, böceklerin önüne atıyormuş. Ayrıca üzerine su döküp dışarıya attığı kimi kurbanının da soğuktan donmasını izliyormuş. Kaleyi bir nevi işkence merkezine dönüştüren Bathory’nin kurbanının etini yiyip kanını içtiği de oluyormuş.

Kanlı Kontes’in Kalesini Ziyaret Etmek İster miydiniz?

Elizabeth Bathory'in KalesiNe yaparsa yapsın yaşlanmaya devam eden sadist kadın, zamanla köylülerin yanı sıra daha soylu olan ailelerin kızlarını da kurban etmeye başlamış. 600 civarında bakire kızı baş aşağı asarak kafalarını kesip kanlarıyla banyo yaptığı söylenen Kontes, kaleye giden kızların geri dönmemesi ve ormanda bulunan cesetler ile dikkat çekmeye başlamış. Söylentilerin Macaristan imparatoruna kadar ulaşması sonucunda Elizabeth’in kuzeni olan Kont Cuyorgy Thurzo, kaleye gönderilmiş. Yanında askerlerle kaleyi basan Thurzo, kalenin altında 50 ölü kızın cesedi ile karşılaşmış.

Lanetli KaleAğır bir şekilde cezalandırılan yardımcıların önce parmakları kesilmiş, ardından da kazığa bağlanarak yakılmışlar. Bazı kaynaklarda ise yardımcıların kazığa oturtularak idam edildikleri söylenmektedir. Peki, yüzlerce genç kızı öldürdüğü kendi eliyle yazdığı listeden anlaşılan (yaptıklarının Macaristan devlet arşivinde bulunduğuna inanılmaktadır) Bathory’e ne olmuş?

Acımasız seri katil, soylu olması nedeniyle ölüm cezasından kurtulmuş. Ve ölene kadar kendi şatosundaki zifiri karanlık zindanda mahkum edilmesine karar verilmiş. Yalnızca yemek ve su vermek için küçük bir deliği olan odasında esaret altında tutulan Bathory, 21 Ağustos 1614’te ölü olarak bulunmuş.

Elizabeth Bathory Slovakya’da Bulunan Kalesi;

Elizabeth Bathory Slovakya'da Bulunan KalesiVe görevliler Bathory’nin cesedini odadan çıkardıklarında, onun bir insandan ziyade bir şeytana benzediğini söylemişler. 3 yıl boyunca karanlık zindanında yaşayan Bathory’nin böyle görünmesinin altında yatan neden ise elbette bir vampir olması değilmiş.

Yapılan incelemeler Elizabeth Bathory’nin görünüşünün frengi hastalığı yüzünden kaynaklandığını göstermiş. İlk olarak şatosunun bahçesine gömülen Kanlı Kontes, köylülerin buna tepki göstermesinin ardından Bathory’lerin aile mezarlığına taşınmış. Son olarak, yüzlerce cinayetin işlendiği kalenin şu anda Slovakya sınırları içerisinde bulunduğunu söyleyerek yazıyı nihayete erdiriyor ve Kontes Bathory hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın