Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Ünlü 10 Sanat Koleksiyoneri

Sanatla ilgilenen ve üzerine koleksiyon yapan biriyseniz, yüklü miktarlarda bir harcamayı gözden çıkarmanız gerekir.
Dünyanın En Ünlü 10 Sanat Koleksiyoneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sanat koleksiyoneri sizde nasıl bir çağrışım uyandırıyor? Son yılların en popüler uğraşları arasında gösterilen bu hobi, aslına bakılırsa büyük bir tutku. Dünyanın çeşitli yerlerindeki galerilere katılmak ve milyon dolarlara varan maliyetteki eserleri toplamak, başka nasıl anlatılabilir ki? Bu tutkuyu kendine uğraş edinen ünlü isimlerin de olduğu birçok kişi var. Tabi ki ünlü olmanın avantajlarını yaptıkları koleksiyon çalışmalarında da gördüklerini düşünüyorum. Zira, çok istedikleri bir esere ulaşmak ve onun maliyetini karşılamak, onlar için çok sorun olmasa gerek.

Ülkemizde de çağdaş sanata olan ilginin son yıllarda artması, koleksiyonerlerin de çoğalmasını sağladı. Tabi ki burada teknolojinin sağladığı imkanların da etkisi var. Sanatla yapılacak olan herhangi bir çalışmanın yüzler hatta binlerce kişiye ulaşması, bir kaç saniyede gerçekleşebiliyor diyebiliriz. Hal böyle olunca da sanat eserleri kendi ortamındaki duvarları kırarak, hayranlarının beğenisine daha kolay ulaşıyor. Sanatı bir yaşam tarzı, hatta nefes alma biçimi olarak görenlerse; imkanları doğrultusunda sanat koleksiyonerliğini tercih ediyorlar. Sizler için oluşturduğumuz listede ise bu tutkunun en ünlü isimleri yer almaktadır. Dilerseniz bu isimlere ve çalışmalarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en ünlü sanat koleksiyonerleri:

10 Swizz Beatz

Swizz BeatzListemizin ilk sırasına baktığımızda ünlü rap sanatçısı Swizz Beatz’i görüyoruz. Oldukça etkileyici bir sanat koleksiyonuna sahip olan ünlünün; Basquiant, Swoon, Ernie Barnes, Takashi Murakami ve Cecily Brown gibi isimlere ait sanat çalışmaları bulunuyor. İlaveten, Swiss Beatz’in sanat koleksiyonculuğuna merak salmasında etkili olan unsurun, Basquiat’ın eserleri olduğu biliniyor. Zira ünlü rap sanatçısı yapmış olduğu bir açıklamada, 1988 yılında henüz yirmi yaşındayken hayata veda eden Amerikalı sanatçı Jean-Michel Basquiat’ın tarzını kendisine çok yakın hissettiğini açıkça belirtmiştir.

9 Neil Patrick Harris

Neil Patrick HarrisHow I Met Your Mother’in yıldızlarından biri olan Neil Patrick Harris’in de tutkulu bir sanat koleksiyoneri olduğunu görüyoruz. Ahmed Alsoudani, Annie Lapin ve David Wojnarowicz gibi isimlerin çalışmalarına sahip olan Harris, sanat koleksiyonculuğuna 2000’li yıllarda başlamış. Daha da ayrıntıya girersek; Neil Patrick Harris’in bu tutkusu, ismin hayatında ilk defa satın almış olduğu sanat çalışması olan Robert Longo’nun eseri sayesinde ortaya çıkmış. Neticede; uzun yıllardır koleksiyonculuk yapan Harris’in o kadar çok tablosu var ki eşi ve çocukları ile paylaştığı evinin duvarlarında yok denecek kadar az boş alan kalıyor.

8 Sofia Coppola

Sofia CoppolaTarz sahibi yönetmen Sofia Coppala da elbette listemizde görmeyi beklediğimiz isimlerdendi. Dolayısıyla, bu başarılı ismin de tutkulu bir sanat koleksiyoneri olması bizi hiç şaşırtmadı. Evinin duvarlarını süsleyen sanat çalışmaları arasında Elizabeth Peyton, Tracey Emim ve William Eggleston gibi isimlerin eserleri bulunuyor. İlaveten; 2010 yılında ünlü bir sanat galerisinde görüntülenen Sofia Coppala, buradan Avustralyalı heykeltıraş Hugo Markl ile Fransız ressam Anne LaureSacriste’nin çalışmalarını satın aldığını açıklamıştır.

7 David Beckham ve Victoria Beckham

David Beckham ve Victoria BeckhamHollywood’un en zengin çiftleri arasında olan David ve Victori Beckham’ın da doyumsuz birer sanat koleksiyoncusu olduğunu görüyoruz. Ünlü çiftin; Damien Hirst, Sam Taylor Wood, Tracey Emin, Bansky ve Jakes and Dinos Chapman gibi isimlerin eserlerinden oluşan etkileyici bir koleksiyonu bulunuyor. Neticede Beckham’ların servetinin azımsanmayacak bir kısmının, sanat koleksiyonculuğu yolunda harcandığını açıkça görebiliyoruz, değil mi?

6 Madonna

MadonnaListemizin 6. sırasında yer alan Madonna’nın sahip olduğu sanat koleksiyonunun, en az sanatçının kendisi kadar efsanevi olduğunu görüyoruz. Çünkü bu koleksiyonun tahmin edilen fiyatı tam 100 milyon dolardır! Bununla birlikte; Picasso, Hopper, Kahlo, Leger, Dali, Man Ray ve Hirst gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine sahip olan Madonna, Polonyalı sanatçı Tamara de Lempicka’ya olan hayranlığı ile de ünlenmiştir.
Diğer ünlü isimlerin aksine Madonna’nın sanat danışmanlığını yapan bir çalışanı da bulunuyormuş. Ancak, bu durumun 2005 yılında ikilinin arasında bir sanat eseri yüzünden çıkan kavga neticesinde mahkemelik olmalarına kadar devam ettiğini söylemeyi de unutmayalım.

5 Mary-Kate Olsen

Mary-Kate OlsenÇocuk yıldızlardan biri olan ve ilerleyen yıllarda bir moda ikonu haline gelen Mary-Kate Olsen de sanat koleksiyonculuğuna düşkün bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Kaliteli ve pahalı eserleri toplayan Olsen; Andy Warhol, Nobuyoshi, Araki ve Thomas Ruff gibi isimlerin eserlerine sahip olduğunu gururla söylüyor. Mary-Kate Olsen ayrıca Elle Magazine’de yapmış olduğu bir açıklamada, ihtiyacı olan tek şeyin yatağı ve etrafındaki eserleri olduğunu belirtmiş. Ek bir bilgi olarak, Mary-Kate Olsen’in eski erkek arkadaşları arasında, sanatçı Nate Lowman ve rock müzisyeni Max Snow’un olduğunu ayrıca belirtmek isteriz.

4 Brad Pitt

Brad Pitt2009 yılında ünlü sanat koleksiyoncuları Eli ve Edythe Broad ile birlikte, Art Basel’de görüldüğünden beri sanat koleksiyonculuğuna merak salan Brad Pitt, listemizin 4. sırasında yer alıyor. Nitekim Eli ve Edythe Broad’un ısrarlarına dayanamayan Brad Pitt, tam 1 milyon dolar karşılığında satın almış olduğu Neo Rauch tablosuyla, epey konuşulmuştur. Bununla birlikte Angelina Jolie, Brad Pitt’in bu milyonluk harcamalarını pek onaylamıyor ve bu paraları hayır kurumuna bağışlamasını öneriyormuş.

Birisi, dünyanın en yakışıklı aktörü; diğeriyse en seksi Hollywood starı! Medya dünyasının en gözde çiftlerinden olan Brad ve Angelina aynı zamanda dünyanın en zengin 10 ünlü çifti arasındadır.

3 Jay-Z ve Beyonce

Jay-Z ve BeyonceHem ünlü hem de zengin çiftler söz konusu olduğunda, Jay Z ve Beyonce çifti akla ilk gelen isimlerden oluyor. Buna ek olarak, bir sanat eserine hiç düşünmeden milyon dolarlar harcayabilen çiftin, oldukça etkileyici bir sanat koleksiyonu bulunuyor. Bu koleksiyondaki göze çarpan parçalar arasında ise şöminelerinin üstünde asılı olan Andy Warhol, Richard Prince, Jean-Michel Basquiat, Tim Noble ve Sue Webster, George Condo, Laurie Simmons, Ed Ruscha gibi isimlerin eserleri olduğunu görüyoruz. İlaveten, Art Basel’de birçok kez görüntülenen çift, 2013 yılında da Hebru Brantley’e ait bir eser satın almışlar. Neticede Jay Z ve Beyonce’un satın alacağı bir sonraki eseri, hep birlikte merakla bekliyoruz.

Beyonce ve eşi Jay Z, sahip oldukları kariyer ve inişli çıkışlı birliktelikleriyle, gündemin daima zirvesinde yer almışlardır. Başarılı bir kariyere sahip çifti medya dünyasının en güçlü isimleri arasında sayabiliriz. Peki, diğer çiftleri merak ettiniz mi? Medya Dünyasının En Güçlü 10 Çifti isimli yazımızdan diğer isimleri de öğrenebilirsiniz.

2 Tobey Maguire

Tobey MaguireTüm dünya tarafından Spiderman’in başrol oyuncusu olarak tanınan Tobey Maguire de bir sanat koleksiyoneri olarak karşımıza çıkıyor. 2007 yılında New York Armory Show’da ve Art Basel’de görüntülenen ünlü aktör, Art Basel’den Japon sanatçı Kaz Oshiro imzalı bir eser satın almıştır. İlaveten; sanatçının aynı yıl içinde satın aldığı bir diğer koleksiyon ürünü ise bir Mark Ryden çalışması olmuştur. Neticede, epey varlıklı bir isim olan Tobey Maguire, sanat koleksiyonuna yüksek miktarlarda para yatırarak, listemizin 2. sırasında yer alıyor.

1 Leonardo di Caprio

Leonardo Di CaprioListemizin 1. sırasında yer alan ismin ise Titanic filminin Jack’i, yani Leonardo di Caprio olduğunu görüyoruz. Bir sanat aşığı olarak da tanımlanabilecek ünlü isim, güneş gözlüklerinin ardına saklanmaya çalışmasına rağmen, birçok ünlü sanat galerisinde görüntülenmekten kaçamamıştır. Hatta önemli açık artırmalara, beysbol şapkası ve kot pantolonu ile katılmayı tercih eden di Caprio, tüm bu kamuflaj çabalarına rağmen, magazincilere yakalanmaktan kurtulamamıştır.

Neticede Leonardo di Caprio’nun neden kendini gizlemeye çalıştığına bir türlü anlam veremiyoruz. Zira Oscar Murillo ve Salvador Dali’nin çalışmalarından oluşan etkileyici bir koleksiyonu bulunan ünlünün, bu büyük tutkusu tüm dünya tarafından biliniyor.

Yazımızın da sonuna geldiğimize göre, yukarıdaki isimler hakkında ne düşündüğünüzü bizimle de paylaşır mısınız? Örneğin; Brad Pitt’in bu pahalı tutkusunu pek onaylamayan eşi Angelina Jolie’nin yaklaşımı size de mantıklı gelmiyor mu? Sonuçta, bir tablo uğruna harcanan bu milyon dolarlar, pekala hayır kurumları ile de paylaşılabilir, değil mi? Dünyada açlıktan ölen binlerce insanı ve çocuğu düşündüğümüzde, bu paraların çok anlamsız yere heba edildiğini düşündüğümü de söylemeden geçemeyeceğim. Bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın