Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Yazı Gereci

Tabletten bilgisayar klavyesine, defterden dolma kaleme kadar oldukça geniş bir liste karşınızda. İşte dünyanın en pahalı yazı gereçleri listesi:
Dünyanın En Pahalı 10 Yazı Gereci
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir kalem sizce ne kadar pahalı olabilir ya da bir klavye? Seri üretimle birlikte bu ürünleri oldukça ucuza alabiliryoruz. Peki, ben size fiyatı milyon dolarlara varan bir kalemden söz etsem. Evet, yanlış duymadınız hani şu zaman zaman önümüze gelen dosyalara imza attığımız dolma kalemden bahsediyorum. Aslında sizler için hazırladığımız listede sadece milyon dolarlık bir dolma kalem yok. Fiyatları servete eş değer yazarken bizlere yardımcı çeşitli ürünler var.

Bir nesneyi servet değerinde değerli kılan özellikler nelerdir? Yapımında kullanılan malzeme mi, yoksa ona ünlü olan tarihi geçmişi mi? Aslında cevap her ikisi de. Sizler için derlediğimiz listedeki ürünler gerçek anlamda bir sanat eseridir. M.Ö. 4. yüzyılda eski Mezopotamyalıların kalemi ve tableti icadından bu yana, yazma eşyaları uzun bir yol kat etti. Tüyden yapılan kalemlerle başlayan bu tarih, bugünün teknolojisiyle birleşince muazzam ürünleri bizlere sundu. Tarihi değere sahip ürünlere ve şimdinin teknolojik objelerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 10 yazı gereci:

10 En Pahalı Modern Tablet

899 Dolar

En Pahalı KlavyeSıradaki tablet eski Mezopotamya tabletleri gibi tarihi olarak zengin değil. Burada bir iPad’den bahsediyoruz. Tabletler giderek modern masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar yerine geçiyor.

Microsoft Surface Pro şu anda 899 dolara dünyanın en pahalı tablet unvanını elinde tutuyor. DataWind olarak adlandırılan dünyanın en ucuz tableti ise Hintli bir şirket tarafından yapıldı. Bu tablet ise sadece 20 dolara satılıyor.

Tabletler gün geçtikçe etkinliğini arttırmaya devam ediyor. Son teknolojinin ürünü olan bu aletlere, daha yakından bakmak ister misiniz? Bu tabletleri Dünyanın En Lüks 10 Tableti isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

9 En Pahalı Klavye

4.200 Dolar

En Pahalı KlavyeBilgisayarınız için harika bir klavye özelliği arıyorsanız, bu klavye tam size göre. Dünyanın en pahalı klavyesi Happy Hacking Keyboard Professional HP Japon tarafından, 4.240 dolara satılıyor. Kullanımı oldukça rahat olan klavye, altın tozu içeriyor.

8 En Pahalı Mürekkep

5.654 Dolar

En Pahalı MürekkepBir yazıcı sahibiyseniz, mürekkebin pahalı olduğunu biliyorsunuzdur. Bir firma dünyanın en pahalı yazıcı kartuşuna doldurulan mürekkebi tasarladı. Mürekkep insan kanı ve penisilin içermektedir. Renkli mürekkebin litresi 5.654 dolar. Siyah mürekkep ise litre başına 5.544 dolardır.

Mürekkep dünyanın en pahalı sıvılarındandır, ama sadece mürekkep mi var pahalı sıvılar arasında? Diğerlerini öğrenmek için Dünyanın En Pahalı 10 Sıvısı isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

7 En Değerli Antik Tablet

10.500 Dolar

En Değerli Antik TabletÇivi yazılı tabletler insanların geçmiş yıllarda da yazı sanatını kullandığının en önemli kanıtlarıdır. Örneğin, 10.500 dolara Colorado’da bir açık artırmada geçtiğimiz aylarda satılan M.Ö. 4. yüzyıla ait bir Sümer çivi tableti buna örnektir. Yasadışı satılan çivi yazılı tabletler, normaline göre daha az fiyata alıcı bulur.

6 En Pahalı Kurşun Kalem

12.800 Dolar

En Pahalı Kurşun KalemDünyanın en pahalı kurşun kalemi olan Graf von Faber-Castell Perfect Pencil, sınırlı sayıda üretilmiştir. 12.800 dolar olan bu klasik kalem, 240 yaşındaki zeytin ağacı ve 18 karat beyaz altın ile süslendi. Kalem, silgi ve kalemtıraş takımıyla beraber satılır. Dünyanın en pahalı kurşun kaleminde üç elmas bulunuyor.

5 En Pahalı Daktilo

254.500

En Pahalı DaktiloÇoğumuz artık günlük ihtiyaçlar için daktilo kullanmıyor, ancak daktilolar giderek koleksiyoncular için daha popüler ve değerli hale geliyor. Şimdiye kadar satılan en pahalı daktilo, bir açık artırmada 254.500 dolara giden açık mavi renkteki Lettera 32 Olivetti’dir.

Daktilo tarihte, All the Pretty Horses, No Country for Old Men ve The Road yazarı Cormac McCarthy’a aitti. Görünüşe göre daktilo büyük romanlardan birçoğuna bizzat şahitlik etti. Bu yüzden insanlar onu bu kadar değerli buldu. McCarthy bu daktiloyu 1963 yılında sadece 50 dolara almıştı.

4 En Pahalı Tükenmez Kalem

730.000 Dolar

En Pahalı Tükenmez KalemPahalı bir yazı malzemesi arıyorsanız, Mont Blanc Tükenmez Kalem ihtiyacınıza cevap verebilir. Bu kalem Fulgor Nocturnus ile karşılaştırıldığında oldukça ucuzdur. Tabi ki buradaki ucuz sizi yanıltmasın, kalemin değeri 730.000 dolardır. Onun güzelliği çarpıcı takı sanatı ile tamamlanmasından kaynaklıdır.

3 En Pahalı Dolma Kalem

8 Milyon Dolar

En Pahalı Dolma KalemKalemler, bilgisayarların yerini almasıyla giderek demode hale geliyor gibi görünebilir. Ancak iyi bir kalemi değerli gören dünya çapında birçok insan hala var! Dünyanın en pahalı kalemi ünlü kalem üreticisi Floransa Tibaldi tarafından yapılan Fulgor Nocturnus’dir. Bu dolmakalem Çin, Şanghay 2010 yılında düzenlenen açık artırmada 8 milyon dolara satıldı.

Peki, Fulgor Nocturnus’i ortalama bir kalemden yaklaşık 8 milyon kat daha pahalı hale getiren özellik neydi? Bu kalem 945 siyah elmas ve 123 yakut ile dekore edilmiştir. Şekli ise oldukça muazzam bir başyapıttır.

Lüks yaşantının tutkunları ve özellikle bayanlar bu kaleme hayran kalıyor. Aslında zengin bir malzemeyle yapılan kalem dünyada tek değil. Diğerlerini öğrenmek için Dünyanın En Pahalı 10 Kalemi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

2 En Pahalı Bilgisayar

15 Milyon Dolar

En Pahalı Bilgisayar15 milyon dolarlık bir bilgisayar hayal edin. Sanırım onda aradığınız özellikler de fiyatına eş değer olur. Geçtiğimiz aylarda NASA ve Google dünyanın ilk kuantum bilgisayarını oluşturmak için bir ortaklık kurdu. Bu 2 dev kurum dünyanın en pahalı bilgisayarının yanı sıra, aşırı güçlü bir bilgisayar tasarladı. Bu bilgisayarlar dünya bilgisayar tarihi açısından oldukça önemlidir. Bilgisayarın işlemcisi bugünkü bilgisayarlardan tahmini 3600 kat daha hızlıdır.

1 En Pahalı Defter

30.800 Milyon Dolar

En Pahalı DefterTablet veya bilgisayarınızda yazı yazmayı sevmiyorsanız, eski moda defterler size daha cazip geliyorsa bu defter kesinlikle ilginizi çekecektir. Dünyanın en pahalı defteri Bill Gates’e aittir. Gates 1994 yılında 30.800 milyon dolara bu defteri satın aldı. Eminim hepiniz neden bu kadar pahalı, alt tarafı defter demişsinizdir. Çünkü bu defterin daha önceki sahibi Leonardo da Vinci’ydi. Dünyanın en pahalı defteri astronomi ve astroloji bilgisi içeren Codex Leicester’dir.

Yazının icadı dünya tarihi açısından şüphesiz bir milattı. Buradaki ürünler ise o miladın en pahalı nesneleridir. Büyük bir servete sahip olsaydınız, yatırımınızı buradaki objelerden birine yapmak ister miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.