Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Sıvısı

Dünyanın en pahalı sıvısı sizce ne olabilir ve neden bu kadar değerlidir? Söz konusu sorunun cevabını, aşağıdaki en pahalılar listemizde bulacaksınız.
Dünyanın En Pahalı 10 Sıvısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en pahalı sıvılarının neler olduğunu biliyor musunuz? Böyle bir konu hakkında hiç düşündünüz mü? Örneğin bu sıvılar hangi maddelerden oluşuyor ve ne amaçla kullanılıyor? Hatta birçoğu hayatımızın parçası olmuş durumda; ama farkında değiliz.

Altından bile daha değerli ve pahalı olanları var. Bazıları içerdiği bileşiklerden kaynaklı; bazıları da doğada nadir olarak bulunduğu için pahalı. Sizin için araştırdık.

Sizce insan kanı mı, mürekkep mi yoksa bir hayvan zehri mi daha değerlidir? Hadi birlikte görelim.

10 Oje

Litresi: 235 Dolar

OjeBayanların vazgeçilmez parçası: Ojeler…

Manikür ve pedikür sonrası bayanların tırnaklarını farklı renk ve desenlerde süsleyen bu sıvı, nasıl bu kadar pahalı olabilir? Çok uygun fiyatlara da alabildiğiniz ojelerin bu listede ne işi var diye düşünebilirsiniz. Litresi yaklaşık 235 dolar olan bu kozmetik ürününden sadece küçücük bir şişe aldığınızı unutmayın.

Bir oje almaya karar vermeden önce hangi özelliğe önem veriyorsunuz? Su bazlı olarak üretilenlerin yanı sıra patlayıcı bir madde olan çözünmüş nitroselülozdan yapılmış olanlar da var. Bilginize…

9 İnsan Kanı

Litresi: 400 Dolar

İnsan KanıBir insanda yaklaşık 5 litre bulunan kanın dünyanın en pahalı sıvıları arasında yer alacağını beklemiyordunuz belki de. Vücut ağırlığınızın %7-%8’ini oluşturan bu değerli sıvı damarlarınızda geziniyor. İnsan eliyle yapılması mümkün olmayan ve doğal olarak herkeste bulunan kanı, bu kadar pahalı ve değerli kılan hayati önem taşıyor olmasıdır. Kan bağış fiyatları ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Kan bankalarından ihtiyaç duyulan kanı bulamayanlar çok daha fazla ücret ödeyerek verici bulmaya çalışıyor. Hatta bu fiyat gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde ise Kızılay’a ve hastanelere, dünyanın en pahalı sıvılarından biri olan kanı, bağış yaparak hayat kurtarabilirsiniz.

8 GHB (Gamma-hidroksibutirik asit)

Litresi: 660 Dolar

GHB (Gamma-hidroksibutirik asit)Merkezi sinir sisteminde bulunan bu değerli sıvıyı vücudunuzun ürettiğini biliyor muydunuz? GHB tıpta uykusuzluk, depresyon ve narkolepsi gibi rahatsızlıkların tedavisinde ya da anestetik olarak kullanılıyor. Aynı zamanda bu madde extacy ile bir ilgisi olmayan ama likit extacy adıyla bilinen bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bu değerli sıvının Lollipops ve Fantasy olarak bilinen isimleri de vardır. Küçük dozlarda alındığında sersemlik, nöbet ve kusmaya neden olurken; aşırı dozlarda alındığında ise ölüme bile sebep olabiliyor. Litresi yaklaşık 625 dolar olan GHB dünyanın en pahalı sıvıları arasında yer alıyor.

7 Siyah Yazıcı Mürekkebi

Litresi: 715 Dolar

Siyah Yazıcı MürekkebiHayatınızda defalarca kez kullandınız ve hala kullanmaya devam ediyorsunuz. Peki, yazıcı mürekkebinin dünyanın en pahalı sıvılarından biri olacağı hiç aklınıza gelir miydi?

Renkliyle yazdır tuşunu seçtiğiniz zaman bile kullanımı aktif olan siyah mürekkep yazıcı, her şeyin temeli ve anahtarı. Yazıcı imalatçıları bu mürekkepleri bilgisayar donanımlarıyla aynı yerde üretiyor. Bu size yazıcıyı ucuza, ardından mürekkepleri ise daha pahalıya sattıkları anlamına geliyor.

6 Cıva

Litre: 900 Dolar

CıvaHepimiz cıvanın ne olduğunu biliyoruz. Standart koşullarda sıvı halde bulunan ağır d blok gümüş bir elementtir. Cıva termometre, manometre, barometre, şamandıra vanaları, cıva anahtarları, cıva röleleri, spektrofotometre, floresan lambalar gibi birçok kullanım alanına sahiptir. Önceleri dişlerde dolgu yapımında kullanılan cıva ciddi oranda zehirli bir madde olması sebebiyle artık dolgu yapımında kullanılmıyor.

Günümüzde daha çok floresan yapımında aydınlatma amaçlı kullanılmakta.

5 İnsulin

Litresi: 2.500 Dolar

İnsulinPankreastaki beta hücreleri tarafından üretilen insulin, en değerli sıvılar arasında yer alıyor. Kan, iskelet kasları ve yağ dokudan absorbe edilen insulin karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenliyor. Enerji olarak kullanılmasından daha çok kiloya ve farklı hastalıklara sebep olabiliyor. Diabet mellitus gibi metabolik bozukluklarda insulin karaciğerden destekleniyor. Vücut glikoz düzeyi belli bir seviyenin altına düştüğünde insulin ihtiyacı, enerji kaynağı olarak depolanan şekerden sağlanmakta. İnsülin maliyetini düşürecek konular üzerinde araştırmalar yapılıyor.

4 Chanel No. 5

Litresi: 6.880 Dolar

Chanel No. 5Sırada bir parfümün yer almasını bekliyor muydunuz? Fransız tasarımcı Gabrielle’in ilk parfümü olarak piyasaya sürülen Coco Chanel No. 5, dünyanın en pahalı sıvıları arasında yer alıyor. 1922 yılında piyasa çıkan Chanel No. 5, dünyanın en ünlü parfümü.

Gabrielle bu kokunun formülünü geliştirme görevini kimyacı Ernest Beaux’e verdi. Beaux’in getirdiği örnekler arasından Gabrielle, 5. sırada yer alanı seçti ve ona bu ismi verdi. İlk akıllarına gelen ve Chanel’in uğurlu rakamı olan bu isim veriledi.

3 Liserjik Asit Dietilamit (LSD)

Litresi: 32.500 Dolar

Liserjik Asit Dietilamit (LSD)Bu hayal görmeye yol açan ilaç, farklı düşünce süreci, kapalı – açık gözle görülen halüsinasyonlar ve sinestezi gibi psikolojik etkileriyle bilinir. Bağımlılık yapmayan bir ilaç olan LSD, bazı insanlar tarafından eğlence amaçlı uyuşturucu bir madde olarak kullanılıyor. Halüsinasyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Diğer ilaçların tersine LSD, beyin hasarına yol açan bir madde olduğu için son derece düşük dozlarda kullanılmalıdır.

Siz olsanız alır mıydınız? İstiyorsanız 1 litresi 32.500 dolar…

2 Kral Kobra Zehiri

Litresi: 40.000 Dolar

Kral Kobra Zehiri‘’Bir yılan zehri bu kadar pahalı olur mu?’’ demeyin. Kral kobra zehiri, dünyanın en pahalı ikinci sıvısıdır. Bu listedeki diğer sıvılardan çok farklı, hatta bu bir zehir; sıvı değil. Bu zehir, dünyanın en tehlikeli ve bulunması güç olan bir yılanında bulunuyor. Bu yılan, genellikle insanlarla karşı karşıya gelmekten kaçınıyor ve bunu önlemek için elinden geleni yapıyor. Çünkü böyle bir durumda insanlar zehirin özünü çıkarmak için yılanı avlıyor.

Kral kobra zehiri, ölümlere sebep olabilecek ciddi bir zehirdir. Bulanık görme, vertigo, sersemlik, uyku hali, baş dönmesi ve geç kalınmış durumlarda ölüme sebep olan bu zehir, dünya çapında büyük bir piyasaya sahip. Ayrıca litresi 40 bin dolar olan kral kobra zehiri, bazı ağrıların tedavisinde veya afrodizyak olarak da kullanılıyor.

1 Akrep Zehiri

Litresi: 10 Milyon Dolar

Akrep Zehiriİşte dünyanın en pahalı sıvısı. 8 bacaklı akrebin avını yakalamak, etkisiz hale getirmek için kullandığı bir çift pedipalpi ve sonunda zehirli iğne bulunan dar segmentli bir kuyruğu vardır. Akrepler bu zehiri, avını sakatlamak, etkisiz hale getirmek ve diğer avcılara karşı kendilerini savunma amacıyla kullanıyor.

Akrep türlerinden sadece 25 tanesinin zehiri ölümlere yol açmakta. Bu zehirlerin yararlı olduğu durumlar da var. Bağırsak iltihabı, multiple skleroz ve romatoid arthrit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Hem yararlı, hem de ciddi şekilde zararlı olan bu zehirin sadece 1 litresi 10 milyon dolar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.