Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı İtalyan Tatlısı ”Cannoli”

Dünyanın En Pahalı İtalyan Tatlısı ”Cannoli”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tatlı yemeyi hangimiz sevmeyiz ki? Özellikle böylesine zengin bir mutfağa sahipken. Karar vermeniz gereken tek şey sütlü mü yoksa hamurlu bir çeşit mi tercih edeceğiniz. Bu konuda biz millet olarak diğer ülkelerden oldukça şanslıyız. Mutfağımız o kadar zengin ki her türe özgü birkaç çeşit değil, yer şehre hatta ilçeye ait birçok tatlı çeşidi var. Bazılarını sadece o yörede, o topraklarda deneye bilirsiniz.

Ağzının tadını bilenler ve yemek sevdalıları yeni bir lezzet denemek için, bu yeni yiyecek dünyanın neresinde olursa olsun oraya hiç düşünmeden gidebilirler. İşte tüm bu gurmeler için, restoran işletmecisi ve yemek şefi Jasper Mirabile tarafından, oldukça ayrıcalıklı ve pahalı bir yiyecek seyirci karşısına çıkarıldı. Oldukça pahalı ve seçkin olan bu ürün, İtalyan mutfağına ait bir tatlı olan Cannoli. Bizler de sizin için bu tatlıyı daha yakından incelemeye karar verdik.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı İtalyan tatlısı ”Cannoli”:

Jasper’ın Restoranı – Cannoli

26.000 Dolar

Jasper'ın Restoranı - CannoliSiz de altı üstü bir tatlı olan Cannoli’nin neden bu kadar pahalı olabileceğini düşünüyorsunuz değil mi? Sonuçta un, şeker, süt gibi malzemelerle yapılan bir tatlının maliyeti en fazla ne tutabilir ki? Tabii ki haklısınız, Cannoli’nin fiyatını 26.000 dolara çıkartan kesinlikle içerisindeki malzemeler değil de tatlının onunla birlikte sunulduğu, İtalyan elmasından bir kolye! Eylül ayına kadar sergilenecek değerli tatlı, Sicilya’ya özgü bir yiyecek olup, esas olarak siyah çikolatayla üretiliyor. Ünlü tatlının içerisindeki diğer malzemelerden bazılarını ise çırpılmış ricotta peyniri, limon kabuğu, çikolata ve limon şekerlemesi. Bunların yanında; sunumu yenilebilir altın bir yaprakla sarılarak yapılan Cannoli’nin gösterimi herkese açık olarak yapılıyor, ancak değerli elmas kolye güvenlik amacıyla kilit altında tutuluyor.

Bu şahane tatlının tarifi ise Sicilya’nın 9. yüzyılda uğradığı Arap işgaline kadar uzanıyor. Başarılı işletmeci yakında bir yemek kitabı çıkartacağını söyleyerek, kitapta daha çok özel Cannoli üzerinde duracağını belirtiyor. Jasper Miraible Jr. Sicilya’nın 15 şehrini gezerek ve yemek tarifleri hakkında araştırmalar yaparak hazırladığı kitabından, doğal olarak övgüyle bahsediyor. Yaratıcı şefin buluşu sayesinde ün kazanan meşhur İtalyan tatlısından siz de almak isterseniz, şefe 24 saat önceden sipariş vermeniz gerekiyor. Çünkü tatlı ve elmas kolyeyi 26.010 dolara satın alan müşteri Tom Tivol’un de belirttiği gibi, harika sunumun hazırlanması birazcık zaman alıyor.

Şirketler ürünlerini ve kendi reklamlarını yapabilmek için bu tür pahalı mücevherleri de sektörün içine dahil ediyorlar. Ne dersiniz, güzel olan tatlı mı yoksa, binlerce dolarlık elmas kolye mi? Karar sizin…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.