Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beş Yıldız Otel Konforunu Aratmayan Dünyanın En Lüks 12 Hapishanesi

Hapishane deyince her ne kadar insanın aklına ürkütücü ve soğuk yerler gelse de bazıları beş yıldızlı oteli aratmıyor.
Beş Yıldız Otel Konforunu Aratmayan Dünyanın En Lüks 12 Hapishanesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Cezaevlerini düşündüğünüzde büyük olasılıkla mahkumların yiyecek ve su alabilmek için mücadele verdikleri, sürekli korku içerisinde yaşadıkları bir yer aklınıza geliyordur. “Kilit altında” yaşamanın nasıl olduğu genellikle filmlerde anlatılmıştır. Fakat bazı hapishanelerin gerçekten güzel olduğunu bu yapımcılar gözden kaçırmış olsa gerek. Çünkü bazı hapishaneler dünyanın en lüks yedi yıldızlı otelleri, hücreleri ise dünyanın en pahalı otel süitleri gibi görünmektedir.

Dışarıda bir yerlerde içerilerinde bulunan mahkumlara öylesine konforlu imkanlar sunan hapishaneler var ki adeta bu cezaevlerinde kalan insanları, serbest bırakıldıklarında tekrar içeri girmeleri için daha fazla suç işlemelerine teşvik ediyorlar. Her şeyden öte, mahkumların kendi evlerinden daha iyi ağırlanmalarını sağlayacak olanaklara sahip birçok “güzel” hapishane bulunmaktadır. Dünyanın dört bir yanında bulunan bu hapishanelere en çok da tutuklanmadan önce lüks içerisinde yaşayan mahkumlar gitmek isteyecektir. Bu cezaevlerinde kalan mahkumlar lcd televizyonlarını izlerken ya da enfes yemekler yerken, hapsedildiklerinin dahi farkına varamıyorlar.

Bu tutuklu insanlar hapishaneden çıktıktan sonra böylesine rahat bir ortam bulamadıklarında, gerçek cezaevinin kendi evleri olduğunu düşünüp daha ağır suçlar işleyebiliyorlar. Mahkumların böylesine kaliteli koşullarda yaşamaları, aynı zamanda da hapishanedeki şiddet olaylarını fazlasıyla düşürebilir. Her şey bir yana, birçok insan konforlu ve rahat bir uyku çektikten sonra kimseyle münakaşa etmek istemez. Dilerseniz konforlu koşullarına ve lüks olanaklarına şahit olduktan sonra, evlerinizi terk edip içerisinde yaşamak isteyeceğiniz bu cezaevlerine bir göz atalım.

İşte karşınızda mahkumlara yaşattığı konforla öne çıkan 12 hapishane:

12 Federal Islah Müessesesi – Sheridan

Federal Islah Müessesesi - SheridanBu hapishane Oregon’da bulunmaktadır ve genellikle en iyi koşulların sağlandığı bir mahkum evi olarak bilinmektedir. Burada; futbol, Amerikan futbolu, voleybol gibi organize sporlarında içerisinde yer alığı mahkumların katılabileceği bir sürü aktivite bulunmaktadır. Bu hapishaneye yakınlarını ziyaret etmek için gelen insanlar, tutukluların oldukça rahat olanaklar içerisinde yaşadıklarına şahit olmuşlardır. Ayrıca bu ıslah evinde, mahkumların dışarı çıktıktan sonra yaşamlarına iyi bir şekilde devam etmelerini sağlayabilecek eğitimler de verilmektedir. Bunların yanı sıra Sheridan’da bulunan bu hapishane mahkumlarına; peyzaj tasarım kursları, konstrüksiyon ve kişisel fitness eğitimi gibi olanaklar da sunmaktadır.

11 Federal Islah Müessesesi ve Esir Kampı – Otisville

Federal Islah Müessesesi ve Esir Kampı - OtisvilleNew York’ta bulunan bu tesis, özellikle Yahudi mahkumlar için “idealdir.” Aynı zamanda da genel olarak ülkenin bütün cezaevleri arasında en iyi olanaklara sahip olanıdır. Bu hapishane mahkumlarına dini bayramlarda izinler vermektedir ve hatta bu orta güvenlikli cezaevinde bir haham bile bulunmaktadır. Yahudi bayramları boyunca, mahkumlara özel yemekler sunulmaktadır. Belki de bu dini gelenekleri yerine getirmek, buradaki tutukların kendilerini saygın ve değerli hissetmelerini sağlamaktadır. Bu şekilde mahkumların serbest kaldıktan sonra suç işlemelerinin önlenmesi amaçlanmıştır.

10 Doğu Eyalet Hapishanesi

Doğu Eyalet HapishanesiBu tesis belki de Al Capone gibi bir ismi ağırladığından dolayı, dünyanın en ünlü hapishanelerinden bir tanesi olmuştur. Capone’nin ceza evinde kalmış olduğu bölüm “Park Avenue” olarak bilinmektedir. Bu ünlü gangsterin odasında eski model bölmeli bir radyo ve halılar ile dekore edilmiş bir alan bulunmaktadır. Ayrıca Capone’nin “hücresinde”, kaliteli mobilyalar ve bir de tavan penceresi bulunmaktadır. İnsanların birçoğunun yine de özgür olmayı tercih ettiklerine eminim; fakat bu imkanlar, bir süreliğine de olsa hapishaneyi katlanabilir kılıyor. Günümüzde Capone’nin hapishane hücresini aylık 1.000 dolara kiralayabilmektesiniz.

9 Wormwood Scrubs Hapishanesi

Wormwood Scrubs HapishanesiBu erkekler hapishanesi, İngiltere’nin Hammersmith ve Fulham ilçelerine konumlandırılmıştır. Hapishanenin bazı bölümlerinde bulunan hücreler, apartman dairelerine benzemektedir. Bu hapishanede bulunan odaların içerisinde mahkumların kullanabilmeleri için mobilyalar bulunmaktadır ve hatta yerleşik bir ya da iki adet raf bile vardır. Ayrıca cezaevinin dış yapısı göz alıcı Victoria dönemine ait mimari esintiler taşımaktadır. Wormwood Scrubs Hapishanesi’nde bulunan birkaç aktivite, tutukluların zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilmektedir. Bu özelliklerin yanı sıra bünyesinde barındırdığı sağlık merkezinde ise burada kalan mahkumların uyuşturucu maddelerden arınmaları için bir de detoks tesisi yer almaktadır.

8 Federal Islah Müessesesi – Dublin

Federal Islah Müessesesi - DublinKadınların kaldığı bu California cezaevi, savaş veya doğal afet durumunda kullanılmak üzere ABD Ordusu yedek personellerinin yarı aktif seferberlik ve eğitim merkezi olan Camp Parks Yedek Kuvvetler Eğitim Alanı ve Askeri Üssü’nde konumlandırılmıştır. Bu tesis, 1974 yılında açılmasına rağmen 2012 yılına kadar tamamı kadınlardan oluşan bir hapishane değildi. Heidi Fleiss gibi “ünlü” insanların hapis yattıklarında gönderildiği ABD bünyesinde bulunan üç cezaevinden bir tanesiydi. Bu tesis, mahkumlara ebeveynlik dersleri vermekle kalmayıp ayrıca genel eğitimlerini geliştirmelerine de olanak tanımaktadır. Bu hapishane sunmuş olduğu güzel olanaklar ile Club Fed olarak da anılmaktadır. Kalın rahat yataklar, ayrı banyolar, pişirme ve dokuma derslerinin de içerisinde yer aldığı çeşitli çıraklık eğitimleri ile mahkumların üretken bir hayat yaşamaları amaçlanmıştır.

7 Orange İlçe Hapishanesi – Santa Ana

Orange İlçe Hapishanesi - Santa AnaBazı iddialara göre, Orange kadın hapishanesinde yaşam koşulları şimdiki kadar iyi değildi ve tesiste bulunan odalar bir zamanlar oldukça kötüydü. Sessiz sinema oyuncusu Bebe Daniels bir keresinde tutuklanmıştı ve cezaevine gönderilmişti. Daniels, dokuz gün kilitli kaldı ve içerideyken sevenlerinin göndermiş olduğu çiçekleri almayı başardı. Yerel işletmeler de onun kaldığı hücredeki yaşamını kolaylaştırabilmek için bu hapishaneye mobilyalar bağışladı. Hatta Daniels, cezaevindeyken gurme yemeklerin bile keyfini çıkardı ve penceresinin hemen yanında bulunan bir orkestra da bu ünlü yıldıza serenat yaptı. Hapis yatmaktan daha çok lüks bir otelde konaklamak gibi, değil mi?

6 Federal Islah Müessesesi – Sandstone

Federal Islah Müessesesi - SandstoneMinnesota’da bulunan erkeklerin kaldığı bu düşük güvenlikli  hapishane, mahkumlara tanımış olduğu sayısız imkanlar ile bilinmektedir. Burada mahkumların deri ile bir şeyler üretebilmeyi öğrenebilecekleri, ustalık dersleri verilmektedir. Ayrıca boyama veya vitray oluşturmak için bir tesis de bulunmaktadır. Burada bulunan tutuklular bilardo oynayarak ya da hapishane bünyesindeki spor aktivitelerine katılarak keyif alabilmektedirler. Sandstone’de bulunan bu tesis ayrıca, mahkumların dini inançlarına da oldukça saygılıdır. Cezaevinin içerisinde Müslümanlar, Yahudiler, Katolikler, Yerli Amerikan inançlarına bağlı tutuklular da yer almaktadır. Bunların yanı sıra bu ıslah evi, 1980’li yılların başında uyuşturucu trafiğini sağlayan Tim Allen’e de hizmet vermiştir.

5 Federal Islah Müessesesi – Taft

Federal Islah Müessesesi - TaftBu düşük güvenlikli hapishanenin içerisi ve dışarısı önemli ölçüde güvenli olduğu için çocukların ziyaret edebileceği “en iyi” cezaevlerinden bir tanesi olarak kabul görmektedir. TalkLeft’e göre bu Taft tesisi, bir mahkum için oldukça nadir bir durum olan en temiz banyolara sahiptir. Bu hapishanenin özel olarak işletiliyor olması, onun birinci sınıf koşullar sağlamasının nedeni olabilir. Cezaevinde yaklaşık olarak 1.700 mahkum kalmaktadır ve hapishane personeli tutukluların rahat koşullarda burada güvenli bir şekilde kalmalarını sağlamak için üst düzey bir çaba göstermektedir. Belki de ünlüleri dolandırması ile tanınan Bernie Madoff gibi hapis yatmış milyarderler için bu cezaevi fazlasıyla uygun olabilir. Programlar, aktiviteler, yaşam koşulları ve yiyecekler açısından Taft hapishanesi mahkumların tutukluluk sürelerini geçirebilmeleri için uygun şartlara sahip bir yerdir.

4 Federal Açık Cezaevi – Pensacola

Federal Açık Cezaevi - PensacolaPensacola’daki Federal Açık Cezaevi’nde kalan mahkumların hapishanenin dışarısında çalışabilecekleri yerler bulunmaktadır. Bu hapishane, Pensacola Donanma Hava Üssü’nde yer almaktadır ve mahkumlar için çıraklık eğitimleri ya da hapishanenin bünyesinde bulunan spor aktiviteleri sunulmaktadır. Pensacola cezaevinde mahkumların akıllarını boşaltmalarını sağlayacak film geceleri de yapılmaktadır. Bu hapishane, bowling ve dart oynayabilecekleri tesisleri de bünyesinde barındırmaktadır.

3 Federal Açık Cezaevi – Yankton

Federal Açık Cezaevi - YanktonYankton Federal Açık Cezaevi, Güney Dakota’da konumlandırılmıştır. Topluma yardım etmek için burada bulunan mahkumların kullanılması, bu hapishanenin en göze çarpan özelliğidir. Mahkumlar genellikle Habitat for Humanity kuruluşu ve diğer kar amacı gütmeyen firmalar için emek sarf etmektedir. Hapishanenin iç kısmındaki imkanlara gelecek olursak; burada mahkumların keyif alabilecekleri birçok spor aktivitesi bulunmakla birlikte, rahatlamalarını sağlayacak sanat eserleri, enstrüman çalmalarını öğrenecekleri müzik eğitimleri ve birçok yeni bilgiye ulaşabilecekleri kütüphane bulunmaktadır.

2 Federal Açık Cezaevi – Montgomery

Federal Açık Cezaevi - MontgomeryBu açık cezaevi Alabama, Montgomery’deki Maxwell Hava Kuvvetleri Üssü’ne konumlandırılmıştır. Mahkumlar için bahçıvanlık ve peyzaj derslerinin bulunduğu bu hapishanenin hücreleri de uyumak için hiçte kötü bir yer değildir. Ayrıca mahkumlara sunulan yemeklerle ilgili de on yılı aşkın süredir herhangi bir şikayet alınmamıştır. Bu özelliklerin yanı sıra buradaki tutuklular, yakınındaki Troy Üniversitesi’nden de dersler alabilmektedir. Burada bulunan yabancı dil, sanat, müzik, psikoloji ve işletme dersleri, mahkumların kariyerlerine devam edebilmelerini sağlamaktadır.

1 Federal Açık Cezaevi – Alderson

Federal Açık Cezaevi - AldersonBatı Virginia’daki bu tesis, en düşük güvenlik önlemlerine sahip bir kadın hapishanesidir. Burası Martha Stewart ve Teresa Giudice gibi ünlülere de ev sahipliği yapmıştır. Stewart, “Yale” olarak isimlendirilen bu tesiste oldukça iyi yaşam koşullarının sunulduğunu düşünmekteydi. Burada bulunan mahkumlar oyun ve yetenek gösterilerine katılabilmekteler ya da tesisin içerisinde bulunan yüzme havuzunda zaman geçirebilmekteler. Bu açık cezaevinin dış kısmıi Country Club ile benzerlik gösterse de hücreleri biraz daha küçüktür. Mahkumların söylediklerine göre burada kapı bulunmamakta ve direkt ortak alana açılmaktadır.

Hepimiz özgür yaşamayı tercih etmiş olsak da bazılarımız işlediğimiz ya da işlemediğimiz suçlardan ötürü dört duvar arasıyla tanışabiliyor. Her zaman için hapishaneler bizlere, öldürülme tehlikesinin yüksek olduğu, kötü yemeklerin ve oldukça zorlu yaşam koşullarının bulunduğu yerler gibi görünmüşlerdir. Ancak özellikle Amerika’da bu durum biraz farklı gibi görünüyor. Genellikle ünlü isimlerin gönderilmiş oldukları bu tesisler, itibar kazanmak için midir yoksa gerçekten insan haklarını düşündükleri için midir bilinmez, bünyesinde barındırmış oldukları mahkumlara dışarıda bulamayacakları fırsatlar sunmaktadırlar. Sizce bu tarz cezaevleri ülkemizde de bulunmalı mıdır? Sorumuzun cevabı ile düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.