Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hapis Yatmış 12 Milyarder

Birçok ünlü milyarderin hayatlarının bir döneminde hapis yattığını biliyor muydunuz? Bunlar arasında Thomas Kwok ve Bernie Madoff gibi isimler de yer alıyor.
Hapis Yatmış 12 Milyarder
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir milyarder tutuklandığı zaman, para miktarının bazı kötülükleri yapmayı durduramayacağını düşünüyorum. Bir kötü olay yaşarsınız ve milyar dolarlarınız bile bu durumdan çıkmanıza yardımcı olamaz. Hükümet kendi kurallarını çiğneyen herkese; subay, polis, yüksek rütbeli avukatlar, hakimler, hatta politikacılara ceza verir. Burada da tam da bu konuya değiniyoruz. Evet, çok paranız var ama; sizi hapisten çıkarmaya yetmiyor. Yani paranız ve hayat anlamsız oluyor.

İçeri giren bazı milyarderler para karşılığı dışarı çıkabilse de özgürlüğünü satın alamayan milyarderler de vardır. Burada hukuk tarafından yargılanmış ve hapis yatmış zengin insanlar var. Beanie Babies yaratıcısı H. Ty Warner, yasa ile başı belaya giren en son milyarder. O bir İsviçre bankasından 106 milyon dolar aldı ve vergi ödemeyi tercih etmedi. Bir kaç ay önce toplum hizmetini hiçe saymaktan hapis cezasına çarptırıldı. Diğer suçlu milyarderler arasında; Formula şefi, Rus işadamı Vladimir Yevtushenkov de Bernie Ecclestone gibi isimler var.

İşte karşınızda paraları hapis yatmasını engelleyemeyen 12 milyarder:

12 R. Allen Stanford

R. Allen StanfordMali iş sektöründe çalışan ve büyük isimlerden biri olan Robert Allen Stanford’in şirketi yıllardır yatırımcılar için yüksek getirisiyle övünüyordu. Ancak Amerikan yetkilileri 2009 yılında şirketin yapısını incelenmiştir. Sonuçta şirketin 8 milyon dolarlık yalandan başka bir şey olmadığı keşfedildi. Allen 2012 yılında, 110 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

11 Thomas Kwok

Thomas KwokThomas Kwok, Hong Kong’taki en büyük gayrimenkul geliştirici olan firmanın arkasındaki adamdır. O ve kardeşleri babalarından miras kalan Sun Hung Kai Properties’in sahibi. Thomas ve kardeşi Raymond, 2012 yılında Hong Kong’un 2 numaralı hükümet görevlisi Rafael Hui’ye rüşvet vermek ile suçlandılar. Raymond beraat ederken, Thomas Hui mahkum edildi. 5 yıllık hapis cezası ve yarım milyon dolar para cezası mahkemenin kararıydı.

10 Bernie Ebbers

Bernie EbbersKanada doğumlu eski milyarder Bernie Ebbers, WorldCom sahibi ve kurucusudur. Worldcom 2000’li yılların başında büyük bir muhasebe skandalının merkezi haline gelen telekomünikasyon şirketi. Güvenlik yasalarını çiğnediği için 2005 yılında dokuz ayrı konudan suçlu bulundu ve yatırımcıları dolandırıldı. Onun suçu komplo, menkul kıymetler dolandırıcılık ve menkul kıymetler düzenleyicileri için yanlış bilgiler vermekten kaynaklanıyor. Bernie, 25 yıl hapis cezası aldı.

9 Ding Yuxin “Shumiao”

Ding Yuxin "Shumiao"Çinli işkadını Dig Yuxin, Çin’in eski demiryolu bakanı Liu Zhijun’e rüşvet verme suçundan 2013 yılında parmaklıklar arkasına gönderildi. Toplamda 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yuxin aslında yoktan bir imparatorluk inşa etti. Önceki yıllarda birçok işletmeyi iyileştirmişti, ama onun tüm varlığı devlet tarafından ele geçirildi.

8 Raj Rajaratnam

Raj Rajaratnamİyi bir yaşam kalitesi arayan Sri Lanka JM Rajaratnam, ailesini Britanya Colombo’ya taşıdı. Oğlu Rajakumaran, İngiltere’de eğitimini almış ve Pennsylvania Üniversitesi Wharton School MBA derecesinden mezun oldu. Raj yasadışı ticaretten 2009 yılında tutuklandı. 2011 yılında, dolandırıcılıktan suçlu bulundu. 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

7 Bernie Madoff

Bernie MadoffMuhtemelen tarihin en büyük dolandırıcısı olan Bernie Madoff, şu anda 150 yıllık hapis cezasını çekiyor. Onun serveti yaklaşık 20 milyar dolar değerindedir.

6 Huang Guangyu ve Du Juan

Huang Guangyu ve Du Juanİşadamı Huang Guangyu şu anda Çin hapishanesinde aldığı 14 yıllık hapis cezasını yatıyor. Karısı da aynı şekilde 3 yıl parmaklıklar arkasında kalacak. Bir hücreyi paylaşmış olsalardı, ideal olacaktı, ama durum öyle değil. Guangyu, elektronik perakende sektöründe 3 milyar dolar servet yaparak, bir noktada Çin’in en zengin adamı oldu. Eşi ise yasadışı ticaretten mahkumken1; Huang, hisse senedi fiyatları manipüle, insan kaçakçılığı, ticareti ve rüşvet verme suçlarından mahkum oldu.

5 Mikhail Khodorkovsky ve Platon Lebedev

Mikhail Khodorkovsky ve Platon LebedevRus iş ortakları kendi sektörünün zirvesindeydi. Onlar 15 milyar dolarlık servetleri ile ülkede en zengin kişilerden ikisiydi. Sovyetler Birliği çöktüğünde, Knodokovsky ve Lebedev petrol yatırımları ile sanayisini özelleştirildiler. 2000’li yılların başında, ikili vergi kaçırma ve kara para aklamadan yargılanıp suçlu bulundular.

4 Chey Tae-won

Chey Tae-wonSK Group Kore’nin en büyük şirketlerinden biridir. Enerji, mühendislik, telekomünikasyon ve ulaşım ile ilgilenir. Şirket, Chey John-Hyun’den oğlu Chey Tae-Won’e geçti. Chey, 40 milyon dolar zimmete para geçirmeden yargılandı ve 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

3 Alfred Taubman

Alfred TaubmanSotheby koleksiyon, gayrimenkul, sanat ve güzel şeyleri açık artırmada satan büyük bir şirkettir. Ayrıca dünya çapında onlarca ülkede mevcuttur. Alfred Taubman 1980’lerden 2000’li yıllara kadar bu şirketin yönetim kurulu başkanı oldu. 80 şirketi devraldı. Bu süreçte 2 milyar dolar üzerinde servet yaptı. 2002 yılında benzer başka bir şirket, Christie ile yürütülen fiyat sabitleme suçundan mahkum edildi. Taubman 10 ay hapis yattı ve 7 milyon dolar üzerinde para cezasına çarptırıldı.

2 Michael Milken

Michael Milken1980 sonlarında Michael Milken Berkeley’deki eğitiminden sonra, Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’da eğitim gördü. Bir yatırım bankası Drexel Burnham Lambert ile ticaret yapıyordu. 1990 yılında yasadışı ticaret ile ilgili yaptığı yasadışı olaylarından birkaçında suçunu kabul etti ve 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinden çıktığından beri daha iyi bir profil yaratmaya çalışarak, gençlik eğitim vakıflarında hayır çalışmalarında aktif olmuştur.

1 Chung Mong-Koo

Chung Mong-KooChung Mong-Koo Hyundai, Güney Koreli otomobil başkanıdır. 2015 yılı itibariyle 7 milyar dolar olan serveti ve aile odaklı bir adam olarak bilinirdi. 2007 yılında, yasadışı ticaretten 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sadece iki ay cezaevinde yattı. Kore halkına yaptığı katkılardan dolayı özel bir af aldı. Ayrıca 1 milyar dolardan fazla bağış sözü verdi.

Çok para kazanmak için yasadışı yöntemlere başvuran bazı zengin isimlere birlikte göz attık. Paranın her şeye çare olmadığını da bir kez daha görmüş olduk. Ne dersiniz sizce parmaklıklar arkasında geçecek bir ömüre değer mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın