Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakımı En Pahalı 10 Köpek Türü

Bazı köpek ırklarının bakımı meşakkatlidir. Doğaları gereği bazı hastalıklara yatkınlıkları da söz konusudur. Listemizde bakımı en pahalı köpek ırkları var:
Bakımı En Pahalı 10 Köpek Türü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Öncelikle köpeklerin, kedilerin ya da herhangi bir hayvanın para karşılığı satılması ya da sahiplenilmesine karşı olduğumuzu belirtelim. Her ne var ki bu durum, önüne geçilemeyen bir gerçek olarak da karşımızda duruyor. Sevdiğimiz kişinin özel bir gününü kutlamak ya da onu sevindirmek için pet shopların yolunu tutuyoruz. Ama burada atladığımız ufak bir detay var! Hediye etmeyi düşündüğümüz şey de bir canlı, yani onun da dile getiremediği ihtiyaçları ve gereksinimleri var. Hele ki bu sevimli hayvan dost canlısı bir köpekse, halihazırda besleyenler bilir, bakımı için gerçekten oldukça yoğun bir mesai gerekir.

Yeryüzünde 400’den fazla ırkının dolduğu tespit edilen köpekler, oldukça çeşitli karakteristik özelliğe sahiptir. Kimisinin bekçi kimliği öne çıkarken, kimisi tam bir oyun hastasıdır. Tabi ki karakteristik özellikleri de bakım çeşitliliğini ve fiyatını belirleyen başka bir faktör olarak göze çarpar. Yani bir teriyer ile Alman kurt köpeğinin masraflarının aynı olmasını bekleyemezsiniz elbette. Bu duruma sahibi olduğunuz canlının fiziki yapısını ve yeme içme özelliklerini de eklerseniz, bir köpek bakımının sanıldığından çok daha masraflı olduğunu görebilirsiniz. Eğer bir canlı ya da nesne yeryüzünde ne kadar az bulunursa, fiyatı da o ölçüde artar. Bu kaide köpekler için de değişmez bir gerçek. Tabi ki türün nadir olması, bakımının da o denli meşakkatli bir hal almasına neden olur. Onun için sokakta başı boş gezen birçok köpek yavrusu dururken, farklı cinslere ödenen binlerce lirayı tekrar düşünmenizi temenni ediyor ve bakımı en pahalı köpek türlerine göz atmaya başlıyoruz.

İşte karşınızda bakımı en pahalı 10 köpek türü:

10 İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldogİngiliz bulldog cinsi köpekler bugüne kadar fazlasıyla popülerlik kazanmışlardır ve onların ilginç karakterleri bu popülerliğe fazlasıyla ön ayak olmuştur. Ancak bu cinsin alım fiyatının yanı sıra bakım masraflarıyla toplam değeri 3 bin dolar civarındadır. İngiliz bulldog cinsi köpekler birçok sağlık sorununa meyillidir. Bu da sizlerin daha çok veteriner ziyareti yapıp, daha fazla sağlık masrafı ödemenize sebep olacaktır.

İngiliz bulldogların kalp rahatsızlıkları, kalça ve dirsek displazisi, kanser, göz problemleri, alerji, cilt sorunları, hipertermi gibi hastalıklara yakalanma riskleri oldukça fazladır. Bu sağlık sorunlarına rağmen İngiliz bulldog cinsi köpekler yaklaşık olarak 8-10 yıl arasında yaşamlarını tamamlamaktadırlar.

HAYVAN SEVENLERE 10 MUHTEŞEM İŞ ÖNERİSİ İÇİN TIKLAYIN.

9 Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu)

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu)Dünyanın en popüler ve en fazla sağlık sorunu yaşayan köpek türlerinden biri de Alman çoban köpeği cinsidir. Bu köpekler halk arasında Alman kurdu olarak da bilinmektedir. İyi yetiştirilmiş bir Alman çoban köpeği bulmak oldukça zor olabilir ve bu yüzden de yavrusunun fiyatı yaklaşık olarak 2.500 dolar civarındadır. İngiliz bulldog cinsi gibi Alman çoban köpeklerinin de giderleri alım fiyatlarından daha fazladır. Alerji, sindirim rahatsızlıkları, kanser, dejeneratif miyelopati, kalça ve dirsek displazisi olmaları muhtemeldir. Aslında onların bu tarz sağlık sorunlarına yakalanma risklerinin fazla olması, bu cins köpeklerin polis, ordu, arama ve kurtarma gibi alanlarda kullanımlarının azalmasının nedenlerinden biri de budur. Bu ırkın köpekleri yaklaşık olarak 9-13 yıl arasında yaşamaktadır.

8 Fransız Bulldog

Fransız Bulldogİngiliz kuzenleri gibi Fransız bulldog cinsi köpekler de çok fazla rahatsızlığa meyillidirler. Mizaçları tipik olarak mükemmel olmasına rağmen fiziksel sağlık sorunları zamanla artış gösterir ve veteriner masrafları fazlasıyla artar. Aynı zamanda Fransız bulldoglarının yavruları da oldukça pahalıdır. Bu yüzden bir cins evcil hayvan satın almadan önce bunları aklınızda bulundurmanız gerekir.

DÜNYANIN EN PAHALI EVCİL HAYVAN AKSESUARLARI İÇİN TIKLAYIN.

7 Chow Chow (Çin Aslanı)

Chow Chow (Çin Aslanı)Çin ırkının mensubu olan tür, günümüze ulaşabilmiş dünyanın en eski köpek ırklarından bir tanesidir. Bu köpekler üzerinde yapılan DNA testleri bu durumu kanıtlamıştır. Başlangıç olarak iş köpeği olarak geliştirilen Chow Chow cinsi; gütme, avcılık, koruma ve çekme gibi güç ve beceri gerektiren işlerde kullanılabilen mükemmel köpeklerden birisidir. Bu türler de çalışkan olmalarına rağmen; göz problemleri, kanser, diyabet, canine pemfigus ve bağışıklık problemleri gibi birçok hastalığa yatkınlıkları vardır. Ayrıca pire istilasına da uzun tüyleri ile davet çıkaran Chow Chow türlerinin, tüylerinin keçeleşmemesi ve ciltlerinin enfeksiyon kapmaması için düzenli olarak bakımlarının da yapılması gerekmektedir.

6 Tibet Mastifi

Tibet MastifiTibet Mastifi, heybetli görünüşü ve inatçı mizacı ile büyük bir muhafızdır. Sağlık sorunlarına bu cinste çok fazla rastlanmazken; yine de cilt sorunları, alerjiler, göz problemleri, hipotiroidzm, kanser, epilepsi gibi baş gösteren belirli problemleri vardır. Chow Chow cinsi gibi, Tibet Mastifi de sahip olduğu gür postu ile kenelere, pirelere ve bitlere davetiye çıkarmaktadır. Düzenli olarak bakımı yapılmadığı zaman çeşitli deri problemlerine rastlamanız oldukça muhtemeldir. 2013 yılında Çin’de yaklaşık 2 milyon dolara satılan bu türün bakımı da oldukça pahalıdır.

AÇIK ARTIRMAYLA SATILAN DÜNYANIN EN PAHALI KÖPEĞİ: TİBET MASTİFİ İÇİN TIKLAYIN.

5 İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpeğiİrlanda kurt köpekleri, var oldukları tarihten bu yana en büyük köpek ırklarıdır ve evde bakımı neredeyse imkansız olan bu köpekleri almadan önce boyutlarını da düşünmeniz gerekmektedir. Büyük köpekler; daha fazla gıda, büyük kafesler, yataklar, kulübeler ve oyuncaklar gerektirirler. Eğer şehir dışına gidecekseniz, genellikle basit rahatsızlıklar için bile düzenli olarak ilaçları alabileceğiniz pahalı bir kulübeye bırakmanız gerekecektir. Ne yazık ki büyük köpekler, küçük cinslere göre genellikle daha fazla sağlık sorunları yaşamaktadırlar ve İrlanda kurt köpekleri de kalça ve dirsek displazisi, kalp hastalıkları ve göz hastalıkları gibi rahatsızlıklara eğilim göstermektedirler.

4 Danua

DanuaBir diğer büyük ırk olan Danua cinsi de daha fazla yiyecek, sağlık, barınma maliyetleri ile karşımıza geliyor. Kalp rahatsızlıkları, kalça ve dirsek displazisi ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar bu türde yaygın olarak görünmektedir. Bu rahatsızlar köpeğin ömür boyu pahalı tedaviler görmesine neden olabilir. Çoğu insan tarafından sevilen bu nazik devler, fazlasıyla kibar bir kişiliğe sahiplerdir.

3 Rottweiler

RottweilerBu güzel muhafızların yavruları ya da yetişkinleri oldukça pahalı olabilir. Pek çok yetenek ve gösteri için yetiştirilmeleri, bu türün fiyatını oldukça arttırmıştır. Ne yazık ki pahalı olması sağlıklı bir evcil hayvan satın alacağınız anlamına gelmemektedir, çünkü Rottwieler cinsi köpekler birçok rahatsızlığa yatkınlık göstermektedirler. Bu türler için en yaygın hastalık tedavisi oldukça pahalıya mal olan kanser hastalığıdır. Ayrıca kalça ve dirsek displazisi ve şişkinlik gibi rahatsızlıklarda çoğu büyük ırkta olduğu gibi bu türün de korkulu rüyasıdır. Göz ve kalp hastalıklarının yanı sıra, bu türün yavrularının da viral enfeksiyonlara oldukça yatkın oldukları tespit edilmiştir. Rottweiler cinsi köpekler sadık ve sevgi dolu arkadaşlar olmalarına rağmen, maalesef tedavisi çok pahalı olan hastalıklara yakalanma riskleri fazlasıyla yüksektir.

DÜNYANIN EN LÜKS 10 EVCİL HAYVAN OTELİ İÇİN TIKLAYIN.

2 Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ KöpeğiDiğer bütün büyük ırklar gibi sorunlar ile hemen hemen aynı sorunları yaşamasının yanı sıra, düzenli bir şekilde bakım gerektiren gür bir kürke de sahiplerdir. Kürkleri sadece haftalık fırçalanma gerektirse de bu cinsin kulakları özel tedaviler gerektirir. Düzenli olarak temizlenmesi yapılmadığında enfeksiyon kapabilirler. Bernese dağ köpekleri, bütün köpek ırkları arasında kanserin en çok görüldüğü türdür ve birçok iskelet kas sistemi problemleri de yaşaması muhtemeldir. Bu nedenle Bernese dağ köpekleri, erken yaşlarda hareketliliklerini ve hayatlarını kaybedebilirler.

1 Base

BaseBaseler kısa bacakları yüzünden küçük bir vücuda sahip büyük ırklardır. Cüceleşmelerinden dolayı bu türler, genellikle büyük cins köpekler olarak kabul edilir. Büyük ırk olmalarının diğer sebepleri ise çok fazla yemeleri ve pahalı tedavi masraflarının olmasıdır. Maalesef ki bu durum büyük ırkların sahip oldukları hastalıkların birçoğuna Base cinsinin de eğilim göstermesi anlamına gelmektedir.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 KÖPEK IRKI İÇİN TIKLAYIN.

Şişkinlik Base cinsi için en yaygın hastalıktır ve büyük kulaklarının pireler ya da bakteriler tarafından enfeksiyon kapması oldukça muhtemeldir. Onların mahzun gözleri de temiz tutulmadığında enfekte olabilmesinin yanı sıra, ağız ve yüzlerinin sarkık olması da bu bölgelerdeki enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Ayrıca diğer türler gibi bu türlerde de kalça ve dirsek displazisinin ortaya çıkması söz konusudur.

Bakıma muhtaç bir köpek, kedi veya herhangi bir canlıyı sahiplendiğinizde; onu dünyanın en mutlu hayvanı yapabilirsiniz. Özel ya da belediyelerin veterinerlerine götürerek ücretsiz olarak sağlık kontrollerini aşılarını tamamlayabilir, onunla mutlu mesut bir arkadaşlık sürdürebilirsiniz. Ancak; ben cins köpek istiyorum, fiyatı, bakım masrafı, bir canlının eşya yerine konulup pazarlanması önemli değil diyorsanız; o zaman satın almak için ödediğiniz paralar kadar masraflarına da harcamanız gerekeceğini bilmelisiniz. Sizlere sunmuş olduğumuz bakımı en pahalı köpek türleri hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.