Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Köpek Irkları

Sizce dünyanın en pahalı köpek ırkı hangisi? Çekoslovak Vlcak değer bile biçilemeyecek ölçüde kıymetli bir köpek ırkı olarak biliniyor.
Dünyanın En Pahalı Köpek Irkları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yediden yetmişe hepimiz bu sevimli dost canlılarından bir tanesine sahip olmak istemişizdir. Yetiştirildiğinde sahibine karşı oldukça sadık olan yaramazların, bakımı ise oldukça pahalı olabiliyor. Sadece temel aşıları, gıda ve diğer masraflarıyla size bir yılda binlerce liraya mal olabilir.

Bu sevimli canlıların sahiplenme fiyatları ise ırklarına göre farklılık gösteriyor. 10.000 liradan daha fazla bir fiyata köpek sahibi olabilir ve üstüne masrafları da eklendiğinde gerçekten bir bireyden farksız olmadığını görebilirsiniz.

Onları, hemcinslerinden ayıran ve bu kadar değerli olmalarına sebep olan özellikleri nelerdir, isterseniz gelin hep birlikte bir göz atalım:

16 Airdale Terrier

1.000 Dolar

16 Airdale TerrierAiredale Terrier, kalın tüylere sahiptir. Uzun düz başı, derin göğsü ve orantılı bir vücudu vardır. Ön ayaklarının düzgün yapısı onu olduğundan daha yüksek gösterir. V şeklindeki kulakları hafifçe öne ve yana doğru kıvrılmıştır. Burnu siyahtır.

Karakter özelliklerinden bahsetmek gerekirse; nazik, cana yakın, akıllı, özellikle de çocuklara karşı ayrıca sevecen olan bu ırk, eğitime kolay cevap verir. Yüzmeyi, koşmayı ve atılan topları yakalayıp geri getirmeyi çok sever.

Bu tür köpeklerin ağırlığı 17 ile 23 kiloya kadar ulaşıyorken, uzunluğu ise 56 cm ve 63 cm arası değişmektedir.

15 Basset Hound

1.200 Dolar

15 Basset HoundFransızcada yere yakın, alçak kelimesinden türemiş olan Basset Hound isimli bu ırk, 1850’li yıllardan beri bilinmektedir. Fransız av tazılarının cücelerinden ürediği düşünülen bu ırk; ilk olarak 1863 tarihinde Paris köpek şovunda kayıtlara geçmiştir.

Derisi, üstünde bol durur ve kafasında katmanlaşır. Kadife kadar yumuşak kulakları çok uzundur ve burnunun üstüyle aynı hizaya kadar iner. Kulakları düz durmaz, katlıdır. İri dişleri vardır. Dudakları aşağı sarkar. Üzgün bakışlı kahverengi gözlerindeki ifadesi oldukça yumuşaktır.

Çok gür bir sesle havladığı için apartmanda yaşamaya uygun olmayan bu tür, bahçeli veya müstakil evlerde daha çok rahat edecektir. Av köpeği özelliklerini taşıdığı için koku alma duyusu çok yüksektir.

Karakterine gelince; nazik, sadık, tatlı ve iyi huylu bir köpektir. Aile yaşamına çabuk adapte olabilen ve çocukları seven bir yapıya sahiptir. Dışarda uzun saatler oyun oynamayı pek sever.

Boyları 28 ile 38 cm arasında iken, ağırlıkları 20 ile 29 kg arasındadır. Yaşam süresi ortalama 10 ila 12 yıl kadardır.

14 King Charles Spaniel

1.200 Dolar

14 King Charles SpanielCavalier King Charles Spaniel; evcil köpekler, süs ve av köpekleri sınıfında yer alır. Spaniel ailesinin ufak boylu üyesidirler. Verilen komutları kolayca anlayabilen ‘kucak köpeği’ olarak tabir edilen bu türe istediğin her şeyi yaptırabilirsin. Enerjik ve sevgi doludur.

Erkek köpeklerin ağırlığı 8 kg, boyu da 30 cm iken; dişilerin ağırlığı 5.4 kg ve boyu da 33 cm kadar ulaşıyor. Ortalama olarak 13 ila 15 yıl kadar yaşıyorlar. Irkın değişmeyen özelliği olarak renkleri; üç renkli (siyah / beyaz / bronz-kahve), siyah ve bronz-kahve, kahverengi-beyaz ve kızıl olarak 4’e ayrılır.

13 Bearded Collie

1.400 Dolar

13 Bearded Collieİnsanlar tarafından “Beardie” ismiyle de anılan Bearded Collie; orta büyüklükte, kaba tüylü bir kürkü olan çevik bir çoban köpeğidir ve sürekli kuyruğunu sallar.

Zıplama huyu olan bu köpek; oyun canlısı, sevimli, enerjik ve itaatkardır ama özgürlüğüne de düşkündür. Egzersiz yapmayı ve oynamayı seven bu türler, uzun tüylerinin taranmasını da çok severler.

Bu ırk köpekler de uzunluk 51 ile 56 cm, ağırlıkları da 18 ile 27 kg kadardır. Ortalama yaşam süreleri de 12 ila 15 yıldır.

12 İngiliz Tazısı

1.600 Dolar

12 İngiliz Tazısıİngiliz Tazısı, geniş kafası ve atletik yapısı ile harika bir köpektir. Boynu uzundur ve arka bacakları çok kuvvetlidir, çok iri gözleri vardır. Kulakları başa yapışık şekildedir. Patileri kedi ayağı gibidir. Siyah, beyaz ve kahverengi olmak üzere renkleri 3 çeşitlidir.

Çok cesur ve iyi niyetli olmak gibi güzel özelliklere sahiptir. İnsanlarla arası çok iyi olsa da başka köpeklerle birlikte gezmeyi de çok sever. Bu ırkın, show grubu için gelenler tamam da diğerleri ev gibi kapalı alanlar yerine geniş bahçelerde yaşamayı severler. Çünkü egzersiz, bu ırka göre inanılmaz derece de önem arz etmektedir.

Erkek köpeklerde uzunluk 63 cm iken, dişilerdeki uzunluk 61 cm kadardır. Bu ırkın ortalama ağırlığı ise 29 ila 32 kg arasındadır.

11 British Bulldog

1.600 Dolar

11 British BulldogBu tür köpekler; orta çağlardan beri, boğalarla güreştirildiği için Bulldog adını almış ve ataları Mastif olan köpeklerdir. Güçlü, cesur ve tehdit edici bir görünüşe sahip olan bu tür, aslında tam da bir ev arkadaşı olabilecek kadar sevimli ve oyuncudur. Çok hareketli olmayan bu cins, bahçesi olmayan evlere bile hemen uyum sağlar. Sevecen olan bu köpekler; ancak başka bir tür köpek ile büyütülürse onları severler yoksa diğer tür köpeklerde pek anlaşamazlar.

Tehlike anında hemen cesur ve atak davranarak kişiyi korurlar. İnsanları çok çabuk sahiplenen bu türler, yeterince ilgi ve alakayı göremezlerse çok mutsuz olabilecek kadar da kırılgan bir yapıya sahiptirler.

Boyları 31 ile 40 cm arasında olur. Erkek köpekler 24 ile 25 kg iken, dişiler 22 ile 23 kg arasındadır. Yaşam süreleri pek çok köpek ırkına göre kısadır. Ortalama yaşam süresi, 8 yıl kadardır.

10 Saluki

2.500 Dolar

SalukiSaluki, Mısır Kraliyet Köpeği olarak bilinir. Firavun döneminden beri insanların dostu olmuştur. Tarihte; Çinli İpek Yolu Tüccarları, Saluki’yi tavşan ve ceylan avlaması için eğitiyordu.

Uzun boylu ve ince bacaklı olan Salukilerin, erkek cinslerinin ağırlığı 60 kiloya, yerden yüksekliği ise 30 santimetreye kadar ulaşabilir. Bu cins, bağımsız bir karaktere sahip olduğundan ilk kez köpek sahiplenenler için iyi bir seçim olmayacaktır. Ayrıca, Salukilerin egzersize çok ihtiyacı vardır; bu yüzden satın almadan önce, onunla birlikte hareket etmeye hazır olmalısınız.

9 Lowchen

3.000 Dolar ve Üstü

LowchenLowchen, Almancada “küçük aslan” anlamına geliyor. Sadece garip görünümleri yüzünden ün kazanmamışlardır. Lowchen’i bu kadar değerli kılan en büyük özelliği; bu safkanın dünya üzerinde çok az bulunuyor olmasıdır.

Erkekleri, yaklaşık 35 cm boyunda ve 8 kilo ağırlığındadır. Geçmişine baktığımızda daha çok Ortaçağ Fransa’sı ve Almanya Krallıkları’nda sahiplenildiği gözlenmektedir. Daha sonraları oyuncu ve dost canlısı özellikleriyle bu köpek, dünyaya yayılmıştır.

8 Peruvian Inca Orchid

3.000 Dolar ve Üstü

Peruvian Inca OrchidPerulu Inka Orchid, belki de dünyanın en garip görünümlü köpeklerinden biridir. Ayağının ve başının üstünde bulunan sarı kıllar dışında; tamamen tüysüz olan Peru Inca Orchid, genellikle gri renktedir. Ayrıca bakır veya çikolata renkleri de bulunmaktadır.

Peru Inca Orchid’in üç farklı boyutu vardır: Büyüğü 30, küçüğü 5 kilo arasında değişir. Bu ırk, soğuk iklimler için elverişli değildir ve sıcağı sever.

Bu tür köpeklerin ağırlığı 17 ile 23 kiloya kadar ulaşıyorken, uzunluğu ise 56 cm ve 63 cm arası değişmektedir.

7 Azawakh

3.000 Dolar ve Üstü

AzawakhAzawakh, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da daha yaygındır. Az sayıda olan Afrika ırkı köpeklerden biridir. Azawakhları göçebe Afrika kabileleri, bekçi köpeği veya av köpeği olarak yetiştirirdi. Bu köpek 64 km hıza kadar ulaşabilir. Hız özelliği sayesinde tavşan ve ceylan gibi çok hızlı hayvanları avlamak için çok fazla zorlanmaz.

Azawakhlar, çok cesur ve sadık köpeklerdir. Sahibini korumak için korkusuzca hareket ederler. Azawakh, 73 cm.ye ulaşan boyu ile alışılmışın dışında uzun boylu bir görünüme sahiptir. Genellikle kahverengi veya kum rengine sahip olan köpeğin, mutlu olabilmesi için hareket dolu bir yaşamı olması gerekmektedir.

6 Akita

4.500 Dolar

AkitaFilmler sayesinde listedeki diğer köpek ırklarına göre muhtemelen en iyi tanıdığımız cinstir. Kökeni Kuzey Japonya olan bu köpek türü, Japonya’da ‘Akita Inu’ olarak bilinir. Amerika’da ise ‘Akita’ olarak seslendirilir.

Akitaların, büyük bir kafası ve iri bir gövdesi vardır. Kalın tüyleriyle soğuğa kolayca adapte olabilirler. Japon Akita, Amerikan Akitasına göre biraz daha küçüktür. Ancak her ikisi de aynı ısısal özelliklere sahiptir.

Akitalar’ın davranışları, kedilere oldukça benzer. Örneğin; yemek yedikten sonra titizlikle kendilerini ve eşlerini temizlerler.

5 Rottweiler

6.000 Dolar

Rottweiler19. yüzyıla kadar çekici bir güç olarak yetiştirilen Rottweiler; et gibi ağır yük taşıyan, özellikle kasap arabalarını ya da pazar arabalarını çekmek için kullanılırdı. Bu yüzden onlara ‘Rottweil kasap köpekleri’ denildi. Heybetli görüntüsüyle daha sonra savunma ve korunma amaçlı yetiştirilmeye başlandı.

Güç ve dayanıklılık dolu bu akıllı köpek, 60 kilo kadar ağırlığa ulaşabilir. Sahiplerine karşı aşırı bağlı olan bu cins, şartlar ne olursa olsun korkusuzca onları koruyabilir. Rottweiler, şiddet ve saldırganlığı ile ün kazanmışlardır. Fakat bu ırk eğitildiğinde çok iyi bir aile köpeği de olabilir.

4 Firavun Tazısı

6.500 Dolar

Firavun TazısıEtkileyici ismine rağmen Firavun Tazısı, Mısır kökenli bir köpek ırkı değildir. Malta’ya özgü olan Firavun Tazısı; kraliyet görünümüne, atletik özelliklere ve yüksek zekaya sahiptir. Firavun Tazısı’nın bir özelliği de, son derece mutlu veya heyecanlı olduğu zamanlarda burunun ve kulaklarının kızarmasıdır.

Firavun Tazısı, çok kısa ve kırmızımsı tüylere sahiptir. Bu köpeklerin ağırlığı 25 kiloya kadar çıkarken, bazı türleri daha küçük ve ince yapılı olabilir. Erkek köpekler, 60 cm uzunluğa ulaşırken, dişiler 53 cm.ye kadar çıkabilmektedirler.

İnatçı ve bağımsız bir karaktere sahip bu köpekleri yetiştirmek oldukça zor olabilir, ancak eğitim sonunda verilen zahmete kesinlikle değecektir.

3 Tibet Mastifi

7.000 Dolar

Tibet MastifiBaşka bir Antikçağ Irkı olan Tibet Mastifi, dünyanın en büyük köpeklerinden biridir. Nepal ve Çin’e özgü olan Tibet Mastifi, ülkemizde ‘Çin Aslanı’ olarak bilinmektedir. Ağırlığı 70 kiloya, boyu da 1 metreye kadar ulaşabilmektedir. Tibet Mastifi, Antik çağ’da, leopar ve kurt sürülerinden evleri korumak için kullanılırdı.

Tibet Mastifi inatçı bir yapıya sahip olsa da, eğitildiğinde oldukça sadık bir köpek olma özelliğine sahiptir. Tibet Mastifi daha çok Amerika’da yetiştirilmektedir. Buna rağmen Nepal’de doğup büyüyen safkan yavruları daha pahalıdır. 2013 yılında nadir olan kırmızı rengiyle, 1.9 milyon dolara Çin’de satılmıştır.

2 Samoyed

4.000 – 10.000 Dolar

SamoyedSamoyed’ler, önceleri Sibirya’da yaşayan göçebe bir kabile olan Samoyed Kabilesi tarafından yetiştirildi. Samoyed Kabilesi, kendi isimleriyle özdeşleşmiş bu ırkı; ren geyiklerine çobanlık etmesi için yetiştirdi. Soğuk iklimlerde yaşayan diğer benzer hayvan ırkları gibi Samoyed, kızak çekme aracı olarak da kullanıldı. Sert, güçlü ve rekabetçi Samoyed, yaklaşık 30 kilo ağırlığındadır.

Samoyed,’in tüyleri hipoalerjenik özelliklere sahiptir. Hatta dünyanın bazı bölgelerinde, dökülen tüyleri toplanır ve örgü için yün olarak kullanılır. Samoyedleri, sürekli gülen köpekler olarak da biliyoruz.

1 Çekoslovak Vlcak

Değer Biçilemiyor!

Çekoslovak VlcakÇekoslovak Vlcak hakkında bilmeniz gereken ilk şey, onu elde etmek için Çek Cumhuriyeti’ne uçmanız gerekeceğidir. Bu ırk, 1955 yılından bu yana varlığını sürdürdüğü Çek Cumhuriyeti dışında fazla bilinmemektedir.

Çekoslovak Kurt Köpeği olarak da bilinen bu köpek, safkan Alman Çoban Kurdu ve Karpat Kurdu’nun çiftleşmesiyle oluşmuştur. Ayrıca kurt; canlı, cesur ve çok aktif bir karaktere sahiptir. Çekoslovak Vlcak, beden dili iletişiminde uzmandır ve kurt geni taşıdığı için nadiren havlar.

Biliyorum ki, sizin aklınıza gelen birçok cins köpek bu listede yok. Bizler bugüne kadar satışa sunulup yüksek değer biçilmiş dost canlılarından oluşan bir liste yapmaya çalıştık. Ülkemizde milli bir değere sahip “Sivas Kangal Köpeği”ne bir fiyat biçilmesi mümkün mü? Ne düşündüğünüzü merak ediyorum!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.