Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Zayıf Hint Rupisi Nedeniyle İyi Getiri Sağlayabilir

Hindistan'ın kıdemli yatırımcılarından Sharma, piyasalar hakkında görüşlerini bildirerek yatırımcılara bazı tavsiyelerde bulundu.
Altın Zayıf Hint Rupisi Nedeniyle İyi Getiri Sağlayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bombay Borsası’nın bulunduğu Dalal Caddesi kıdemlilerinden Shankar Sharma, koronavirüs pandemisi ortasında piyasalarda nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Hindistan merkezli ET Now’ın web konferansına katılan First Global’ın Başkan Yardımcısı Sharma, First Global, küresel piyasaların ve Hindistan’ın da Mart ayında sert bir düşüş gördüğünü dile getirdi.

Ayrıca Hindistan pazarlarının Brezilya ile birlikte küresel pazarlardan daha fazla düştüğünü de sözlerine ekledi. Bu nedenle rallinin başka yerlerde görülenden daha güçlü olacağını öne sürdü.

2008 küresel resesyonuna atıfta bulunan Sharma; 2008’in dünyadaki her pazar için yüzde 60’lık düşüşle bir örnek olduğunu vurguladı.
Sensex Nisan Performansı
Kaynak: Trading Economics

Ancak koronavirüsün alt üst ettiği bu yıl piyasaların, güçlüleri zayıflardan ayırdığını belirtti. Daha güçlü piyasaların iyi gittiğini söyleyen Sharma, ABD’yi örnek göstererek burada ayı piyasası olmadığını kaydetti.

Nitekim ABD ilk çeyrekte yüzde 4,8 daraldıktan sonra bile Wall Street yükselişle açılmıştı. UBS tarafından yapılan anket de şu anda satın alma fırsatı gören yatırımcıların en yüksek oranının ABD’de olduğunu göstermişti.

Altının hisselerin veremediği şeyleri telafi edip edemeyeceği sorulduğunda Sharma, bu noktada Hint rupisinin zayıf olması nedeniyle altının yeterince iyi getiri sağlayabileceğini savundu.
Dolar Rupi Yükseliş
Kaynak: Investing

Zaten gram altın Nisan’da yatırımcısına %20 getiri sağlamıştı. Sharma, hisse senedi piyasalarına yatırım yaparken disiplinli olunması gerektiği ve bir portföy oluştururken insanların 20-25 hisseden fazlasına sahip olmaması gerektiğini önerdi.

Yatırımcıların portföylerindeki varlık sınıflarında daha fazla çeşitlendirme olması gerektiğini kaydeden Sharma, Hindistan hisse senedi piyasasının son 10 yılda yatırımcılara dolar cinsinden neredeyse hiç getiri sağlamadığını aktardı.

“Her Hintli yatırımcı bu dönemde dolar bazında fakirleşti” diyen Sharma, Hindistan ekonomisinin büyüme oranının son birkaç yıldır aşağı yönlü seyrettiğini de ekledi.

Sharma Yatırımcı Çeşitlendirme TavsiyesiApple ve Amazon’un erken dönem yatırımcılarından olan Sharma’nın verdiği örnekler gayet yerindeydi. Kısa süre önce Amazon için gelen analist değerlendirmeleri de firmanın daha da yükseleceğini bir kez daha göstermişti.

Nitekim Hindistan 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 4,5 büyüme ile 6 yıl içindeki en yavaş büyüme oranını kaydetmişti.

Altın Fiyatlarında Canlı Değişimleri Takip Edin!

Sharma da bu duruma işaret ederek, aşağı yönlü eğilimin hisse senedi piyasasının durgun performansında görülebileceğini söyledi. Hindistanlı yatırımcılar dolar cinsinden getiri sağlamazken aksine küresel pazarlara orta miktarda para ayıranların iyi getiri elde ettiklerini dile getirdi.

Sensex’in yüzde 14, BSE Midcap’in yüzde 14 ve BSE Smallcap’in yüzde 15 yükseldiğine işaret eden Sharma, Nisan’da Hindistan hisselerindeki yükselişe rağmen yatırımcıları temkinli olmaları gerektiği konusunda uyardı. Tüm bunların yanında zengin ülkelerin Covid krizinden çok çabuk kurtulacağını, Hindistan’ın da iyileşeceğini ancak daha kademeli bir hızda olacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu