Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Yükselişte Sarı Metal için İyimser 2022 Tahmini Ne Diyor?

Altın fiyatları, yeni haftaya 1800 üzerinde başlarken piyasalardaki oynaklıktan destek buluyor. Bu noktada BofA uzmanlarının 2022 altın tahmini dikkat çekti.
Altın Yükselişte Sarı Metal için İyimser 2022 Tahmini Ne Diyor?
Yorum

Altın fiyatları, Rusya-Ukrayna gerilimi ve FED’in faiz artırımına ilişkin beklentilerle yönlendirilmeye devam ediyor. Geçen haftanın son günü 1792 dolara kadar gerileyen ons altın, yeni haftanın ilk gününe 1800 dolar üstünde başlayıp kritik eşik üzerinde kaldı.

Açılışı 1807 dolarla yapan ons türü, 1807 – 1815 dolar aralığında temkinli pozitif bir şekilde yatay seyretti. Yazım sırasında yüzde 0,20 civarında artıda fiyatlanırken küçük de olsa tüm göstergelerde artıda durdu. Üst sınır sarı metalin 27 Ocak sonrası en güçlü değeri oldu. Bir haftanın yükseğine çıkan ons altın haftalık yüzde 0,75, aylık yüzde 1 değerlendi.

Ons Altın 1815 Dolar
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Piyasalardaki oynaklığa karşı dirençli kalan altın için gelen tahmin dikkat çekti.

Bank of America’dan Altın Tahmini

CNBC’nin haberine göre Bank of America stratejistleri, tedarik zinciri sorunlarının zorlu makro zeminine, artan enflasyona ve devam eden pandemi risklerine rağmen altına yapılan yatırım akışlarının bir kısmının çok esnek olduğunu kaydetti.

BofA analistleri, manşet enflasyon, faiz oranları ve kur hareketleri nedeniyle sarı metal için iştahın arttığını belirterek durumun 2022 için 1,925 yönündeki tahminlerini desteklediğini belirtti.

Öte yandan UBS Baş Yatırım Ofisi stratejistleri, Cuma günü altının “denenmiş ve test edilmiş sigorta özelliklerinin”, bitcoin gibi dijital varlıklar dahil diğer yaygın portföy çeşitlendiricilerine karşı yeniden parladığını vurguladı.

Altın Jeopolitik Riskler Ortasında Dirençli

Dün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya’nın Ukrayna sınırındaki varlığına karşı nasıl bir cevap verilmesi konusunda görüştüğü belirtildi.

Liderler, Rusya’nın Ukrayna sınırlarında devam eden askeri varlığına yanıt olarak devam eden çabaları tartışırken Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteklerini teyit ettiler.

Ekiplerinin, Ukrayna da dahil olmak üzere müttefikler ve ortaklarla temas halinde kalmaya ve istişareye devam etmelerine karar verdikleri söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%