Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Rekora Koşuyor! Savaş Yükselişi Sürecek

Altın fiyatlarında savaş etkisi sürüyor. Yatırımcılar güvenli liman yönelimlerini artırırken altın, hem küreselde hem yurt içinde sert yükseliyor. İşte son durum;
Altın Rekora Koşuyor! Savaş Yükselişi Sürecek
Yorum

Altın fiyatları, haftanın ikinci gününde istikrarlı bir şekilde yükselişi sürdürüyor. Onsa paralel olarak sert yükselen gram altın yeni zirveler test ederken savaşla birlikte kazanımların artacağı düşünülüyor.

Dün, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik müzakerelerin üçüncüsü yapılsa da görüşmelerden ateşkes kararı çıkmadı. Rusya-Ukrayna savaşı bugün 13. gününe girerken sarı metalin fiyat performansı tüm göstergelerde güçlü kazanca işaret ediyor. Ons ve gram altında son durum aşağıda;

Ons Altın 2000 Dolar Üzerinde

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin artan jeopolitik ve ekonomik belirsizlikler, güvenli liman metaline talebi artırırken ons yine 2 bin dolar üzerine çıktı. Dünkü seansta Ağustos 2020’den sonra ilk kez 2002 doları test eden ons altın, bugün 2020 doları denedi.

Yazım sırasında yüzde 1 artan ons türü, böylelikle Ağustos 2020’deki 2075 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerledi. Ons altın, süregelen savaş fiyatlamasında haftalık yüzde 4’e yakın artarken aylık kazancı yüzde 11,5’e çıktı.

GCM Yatırım uzmanları günlük analizlerinde özellikle 2010 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlerın, mevcut pozitif görünümün daha da güçlenmesini sağlayabileceğini söyledi. Tacirler de savaş fiyatlamasının sürmesi durumunda ons altındaki yükselişin devamına işaret etti.

Gram Altın

Gram Altın 941 Lira
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

20 Aralık’ta 1062 lira ile tüm zamanların rekorunu kıran gram altın, bu noktadan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan önlemlerle gerilemeye başladı. Ocak ayını istikrarlı geçiren gram, son iki haftadır savaş endişeleriyle yükseldi.

Rekorun ardından üst üste yeni yüksek seviyeler kaydeden gram, bugün yüzde 2 civarında artarak 941 TL’yi test etti. Haftalık bazda yüzde 8 artan gram, aylık yüzde 19’luk yüksek artış yaşadı.

Ahlatcı uzmanları, gram altının savaş endişeleriyle birlikte küreselde ons yurt içinde ise Türk Lirası yukarı yönlü talep kaynaklı yükselmeye devam ettiğini bildirdi. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde gram altında 930 ve 940 TL seviyesinin direnç olarak izlenebileceğini belirtti ki üst sınır 941 lira ile bugün aşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%