Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Haftaya Düşük Başladı: 2022’nin Kalanı Nasıl Geçecek?

Ons altına paralel hareket eden gram, yeni haftaya düşüşle başladı. Savaş ve küresel merkez bankalarının etkisiyle seyreden altın fiyatları için gelen yorum dikkat çekti.
Altın Haftaya Düşük Başladı: 2022’nin Kalanı Nasıl Geçecek?
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle Ağustos 2020 sonrası zirveye ulaşan ons altın, 2070 doları denedikten sonra geriledi. Savaşa ilişkin belirsizlikler sürerken FED’in faiz artırımının etkisiyle yönünü aşağıya çeviren sarı metal, 10 Mart’tan sonra 2000 dolar altında kaldı.

Altında gerileme, FED’in faiz artırımıyla doların küresel çapta değerlenmesi ve ABD Hazine getirilerinin yukarı yönlü ivmeyi sürdürmesiyle yönlendirildi. Onsa paralel seyreden gram altın, söz konusu etkenlerle yeni haftaya yüzde 1’in üzerinde düşüşle başladı.

Ons Altın Güçlü Doların Gölgesinde!

8 Mart’ta 2070 dolara kadar çıkarak tüm zamanların zirvesine yaklaşan ons altın, burada karşılaştığı dirençle yönü aşağıya çevirdi.

FED’in 2018’den bu yana faiz artırdığı 16 Mart’ta ise 1895 dolara kadar gerileyen ons, sonrasında hafif toparlanma kaydetti. Yine de 1970 doların altında kaldı. Geçen haftayı 1958 dolarda ve kazançsız tamamlayan ons türü, bugün kayıplarını genişletti. Yazım sırasında yüzde 1 düşerken 1933 doları denedi.

Gram Altın Onsa Paralel Yeni Haftaya Düşük Başladı!

Gram Altın Düşüyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Onsa paralel hareket eden gram altın 8 Mart’ta 969 liraya kadar çıkıp buradan geriledi. 933 lirada kapanış yapan gram altın, yeni seansa yatay başlayıp 922 liraya kadar indi.

Yazım sırasında yüzde 1 civarında ekside işlem gören sarı metal, haftalık bazda negatif performansa geçti. Küresel merkez bankalarının sıkılaşma döngüleri ve savaş çevresindeki belirsizlik sürerken yön karıştı.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, BTCHaber’de yazdı. Merkez bankalarının yüksek faiz oranları karşısında altın ve gümüş fiyatlarının oldukça dayanıklı olduğunu söyleyen Memiş, küresel piyasaların kontrollü bir şekilde idare edildiğini aktardı. Yılın ilk çeyreğini geride bırakırken Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Karışık üç ay mı geçirmişiz? Piyasalar manipüle edilmiş mi? Hem petrol, hem ABD faizleri, hem emtia, hem kripto paralar, hem de borsalar aynı anda nasıl beraber yükselebilir? Geçtiğimiz üç ay, gelecek dokuz ayın aynasıdır. Yani, aynı karışıklık devam edecek.”

Ayrıca en dayanıklının risklerini dağıtan uzun vadeciler olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%