Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatları Karmaşık Piyasa Ruh Haliyle Düşüşe Devam Ediyor

Altın; FED beklentileri, güçlü dolar, Covid-19 korkuları ve ekonomik takvim gölgesinde karışan piyasa hissiyatıyla düşüşünü sürdürüyor.
Altın Fiyatları Karmaşık Piyasa Ruh Haliyle Düşüşe Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları piyasalardaki karmaşık gelişmeleri negatif yönde fiyatlandırmaya devam ediyor. Avrupa’da artan Covid-19 vaka sayısı ve karantina önlemlerinin yeniden uygulanması konusundaki endişeler, güvenli liman altına bir miktar destek veriyor.

Gerileyen ABD Hazine tahvili getirileri, getiri sağlamayan altına daha fazla pozitif yönde etki etti. Ancak şahin FED beklentileri ve daha güçlü bir ABD doları kazançları sınırlandırıyor. Piyasalar inatla yüksek enflasyonist baskıya ilişkin endişeler arasında Temmuz 2022’ye kadar nihai bir FED faiz artırımı olasılığını fiyatlandırıyor.

FED fon vadeli işlemleri, Kasım ayına kadar başka bir artırım olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Jerome Powell’ın Pazartesi günü yeniden FED başkanlığına aday gösterilmesinin ardından piyasa tahminleri daha da arttı.

FED’in erken politika sıkılaştırmasına yönelik beklentilere ilişkin artan piyasa kabulü, doların 16 ayın zirvesi yakınında sabit kalmasına yardımcı oldu. Bu da dolar cinsinden altın için ters rüzgar olarak harekete ve boğa yatırımcıları için temkinli davranmaya neden oldu.

Bu gelişmeler ışığında ons altın fiyatı TSİ 15:06 sularında %0,18 oranında düşüşle 1787,33 dolardan işlem görüyor.
Ons Altın Fiyatı Yüzde 0,18 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kıymetli maden dünkü işlemlerde 1782,05 dolara kadar hızla geriledi ve Kasım başından bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi görmüş oldu. Ardından bir miktar toparlanan fiyatlar günün kapanışını 1790,41 dolardan gerçekleştirdi.

Ons altın bugünkü işlemlere 1790,71 dolardan başladıktan sonra Asya seansında karışık seyretti. Asya seansının sonlarına doğru bir miktar yükselen fiyatlar, Avrupa seansının açılışının ardından 1796,47 dolara kadar ulaştı. Ancak burada tutunamayarak gerilemeye başladı.

Kıymetli maden TSİ 14:10 sularında 1785,55 dolara kadar geriledikten sonra 1790 doların altındaki seyrini sürdürdü. Altında aşağı yönlü baskıların devam etmesi durumunda 1783,50 ve 1779,95 dolardaki destek noktaları takip edilecek.

Ons altının fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %4,20 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %1,06 oranında gerileyen fiyatlar, geçen yılın aynı zamanına göre %1,05 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Diğer altın türlerine baktığımız zaman; gram fiyatının 700 lira sınırında olduğu görülüyor. Gram altın fiyatı dün 780,22 liraya kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Çeyrek altın ise 1144,44 liradan işlem görürken, dün 1275,67 lira ile rekor kırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%