Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın, FED’in Varlık Alım Azaltılmasına Yönelik İşaretleriyle Geriledi

FED toplantı kararlarının açıklanmasından hemen önce 1787 dolarda seyreden ons altın, ardından 1760’lara geriledi.
Altın, FED’in Varlık Alım Azaltılmasına Yönelik İşaretleriyle Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED), ekonomistlerin beklediği gibi politika faizini değiştirmeyerek %0,00 – 0,25 aralığında tuttu. Piyasaların en çok merak ettiği konu varlık alımlarının ne zaman azaltılmaya başlanacağıydı.

FED Başkanı Jerome Powell, teşviklerin geri çekilmesinin 2022 yılının ortasında son bulmasının uygun olabileceğini belirtti. Ancak şu an için varlık alım hızının korunması kararının alındığını söyledi. Böylelikle 120 milyar dolarlık alımlara devam edildi.

Ekonomideki toparlanmanın devam etmesi durumunda, alım hızında yavaşlamanın gündeme geleceği ifade edildi. Altın fiyatları dün akşam açıklanan FED kararları sonrasında keskin bir düşüş gösterdi.

Ons altın TSİ 08.05’te, %0,23 düşüşle 1764 dolardan işlem görüyor.
Ons Altın 1764 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Altın yatırımcıları dün tamamen ABD’den gelecek açıklamalara odaklanmıştı. Ons bazında fiyatı gün içinde ortalama 1770 dolar üzerinde hareket etti. Saat 21.30’da 1787 dolara çıkıp, FED açıklamasıyla birlikte sert geriledi.

Asya seansı boyunca kademeli bir düşüş grafiği çizerek 1760 sınırına kadar indi. Aylık bazda %2’den fazla düşen altının bir gözü de Çinli Evergrande gelişmelerinde.

Çinli emlak devinin 300 milyar doları aşan borcu Asya piyasalarında risk algısının devam etmesine sebep olurken, satış dalgası küresel piyasalarda da etkisini hissettiriyor.

Söz konusu endişeler yatırımcıların güvenli liman varlıklarına daha çok yönelmesini sağlıyor. Şirketin 23 Eylül’de ödemesi gereken bir faiz ödemesi konusunda tahvil sahipleriyle anlaşmaya vardığı biliniyor.

Fakat bu durumun net olmaması ve mevcut durumda yoğun bir borç trafiğinin olması endişelerin canlı kalmasına yol açıyor. Analistler altın fiyatlarının Evergrande krizi devam ettiği sürece destek bulacağına dikkat çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu