Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın FED Tutanakları Sonrası 1800 Dolar Altına Çekildi

FED’in varlık alım programının azaltılması için şartların henüz tam olarak uygun olmadığına yönelik açıklamaları, altın fiyatlarının Perşembe günü gerilemesine yol açtı.
Altın FED Tutanakları Sonrası 1800 Dolar Altına Çekildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün piyasalar ABD Merkez Bankası (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), Haziran ayında gerçekleştirdiği toplantı tutanaklarını izledi. En merak edilen konu varlık alım programının ne zaman azaltılmaya başlanacağıydı. Açıklamada azaltma adımının başlaması için henüz yeterli şartların sağlanmadığı ifade edildi.

Covid-19 salgınının yayılma hızının yavaşlanmasına bağlı olarak ekonomik faaliyetlerin ve istihdamın güçlendiğinin altı çizildi. Bazı üyeler ise ekonominin ve enflasyonun hedeflerden çok uzak olduğunu bildirdi. Bu nedenle para politikasında temkinli adım atılması gerektiği aktarıldı.

FED tutanakları öncesi 1808 dolarda seyreden ons altın, açıklamaların ardından düşüşe geçti.
Ons Altın 1797 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu sabah 1797 dolardan işlem gören altın, FED’in destekleyici para politikasına devam edeceği mesajıyla 1796’ya geriledi. Dün kapanışı 1803 dolardan yaptıktan sonra, Perşembe günü Asya seansı boyunca 1796 – 1805 arasında hareket etti.

Günlük bazda %0,35 kayıpta olan ons altın, haftalık %1’in üzerinde kazançlı seyrediyor. Öte yandan aylık kaybı %5’i aşmış durumda. 1775 dolar altındaki 4 saatlik kapanışlarda düşüşün, 1817 üzerinde ise yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Gram altın 501, çeyrek 820 lirada seyrediyor. Perşembe günü fiyatlardaki düşüşte, FED’in varlık alım programını azaltmak için daha somut kanıtlara ihtiyaç olduğunu söylemesinin etkisi oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu