Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın AB ile İngiltere’nin Anlaşmanın Eşiğinde Olduğu Haberiyle Yükseldi

Mutasyon geçiren coronavirüs açıklamasının ardından Avrupa’da kısıtlamaların artırılması ve Brexit anlaşmasına dair haber akışı altın fiyatlarını destekledi.
Altın AB ile İngiltere’nin Anlaşmanın Eşiğinde Olduğu Haberiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Henüz kesinleşmeyen bilgilere göre Avrupa Birliği ve İngiltere, Brexit sonrası ticaret anlaşması için taslak metinde anlaşma sağladı. Müzakerecilerin bazı detaylar üzerinde son görüşmeleri yaptığı aktarılırken, bir türlü fikir birliğine varılamayan konunun balıkçılık olduğu biliniyor.

Altın fiyatları AB ile İngiltere’nin Brexit sonrası ticaret anlaşmasına yakın olduğu haberinden destek buldu. Haftanın dördüncü işlem gününde yükseliş grafiği çizen değerli metal, bir yandan da coronavirüs nedeniyle artırılan kısıtlamaların etkisiyle p0zitif fiyatlanıyor.

Altının ons bazında fiyatı saat 12:26’da %0,32 artıda 1878 dolardan işlem görüyor.
Ons Altın 1880 Dolara Çıktı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü öğleden sonraki işlemlerde 1857 dolara kadar gerileyen ons altın kapanışı 1872 civarından yaptı. Yeni işlem gününe 1874 civarından başlayan kıymetli maden açılışın ardından 1870 – 1880 arasında hareket etti. Altın bugünkü geldiği seviye itibarıyla son 24 saat içerisinde yaklaşık %0,7 oranında artış göstermiş oldu.

Yıllık bazda %23 getiri sağlayan ons altının bugünkü tırmanışında Brexit sonrası İngiltere ve Avrupa Birliği arasında yapılması muhtemel olan tarihi ticaret anlaşmasının etkisi oldu. Bir diğer önemli sebep ise 79 milyonu aşan koronavirüs vakaları ile birlikte Avrupa’nın birçok ülkesinde kısıtlamalara yeniden dönülmesi oldu.

Edward Moya Altın Yorumu

İngiltere’de mutasyon geçirmiş Covid-19 virüsünün tespit edilmesinin ardından birçok ülke alarma geçerek sınırlarını İngiltere’ye kapattı. Hollanda 29 Aralık’tan itibaren hava yoluyla gelen tüm insanlara negatif koronavirüs testi zorunluluğu getirdi. İngiltere’ye uçuş yasağı getirenler arasında Türkiye, İtalya, Brezilya, Güney Amerika, Almanya ve Rusya gibi ülkeler yer alıyor.

Analistler tüm bu gelişmelerin yatırımcıları güvenli varlık olan altına yönlendirdiğini ve perşembe günü fiyatların pozitif etkilendiğini belirtiyor. Ons türünde 1867 ila 1873 arası destek, 1882 ila 1886 arası direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Gün içi hareket aralığı 459 – 463 TL olan gram altın, şu sıralarda %0,46 primli seyrediyor.
Gram Altın 462 TL
Grafik: Piyasa.Paratic.com

460 liradan kapandıktan sonra Merkez Bankası’nın faiz kararının açıklanacağı güne yatay başladı. Saat 11.00 sularında 464 lira seviyesini test etti. Yıllık %45 artışla en fazla getiri sağlayan finansal enstrümanlar arasında ilk sıralarda yer aldı.

Bugün onstaki artıştan bulduğu destekle yükselişe geçen gram altın, yine de dolar kurundaki sakinliğin etkisiyle çok fazla sıçrama yapamadı. Analistler gramda 459 – 464 bölgesinin kritik seviyeler olduğunu belirtiyor. 464 üstünde pozitif beklentinin oluşacağı ve bir sonraki hedef olarak 472’nin gündeme geleceği aktarılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%