Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin İyileşme Çabalarıyla Altın Fiyatları Hafif Aşağı Yöneldi

Koronavirüs gelişmeleriyle bir süredir yükselişte olan altın, ABD'nin yeniden açılmak için harekete geçmesiyle düşüşe geçti.
ABD’nin İyileşme Çabalarıyla Altın Fiyatları Hafif Aşağı Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 2 milyonu aşkın insana bulaşan Covid-19, 150 bin civarında can aldı. Ülkemizde ise dün itibarıyla hastalıktan ölenlerin sayısı 1643’e ulaştı. Hızla ilerleyen salgında ülkeler aldıkları önlemlerle hem sağlığı hem de büyük yara alan ekonomileri iyileştirmeye çalışıyor. Özellikle ABD’de yüksek olan ölüm ve vaka sayısı, kötü sonuçlara yol açıyor.

Ülkeden gelen bugün haberler bir an önce düzelmeye odaklanmak için yeni planların yolda olduğunu duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde yaşanan ekonomik kilitlenmeye yeni bir çözüm paketi getirdi. Üç aşamalı şekilde işleyecek bu süreç, vaka ve ölüm sayılarının düşük olduğu ülkelerde uygulanmaya başlayacak. Buradaki asıl hedef ise can çekişen ülke ekonomisinin bir an önce iyileşmeye başlamasını sağlamak.

Yatırımcıların zihnindeki güvenli liman tahtından hiç düşmeyen altın, salgının etkisini artırdığı günlerden bu yana son yılların rekor yüksek seviyelerinde seyretti. Art arda kaydettiği rekorlarla adından söz ettiren kıymetli maden, deyim yerindeyse rekora doyamadı. Dün gün içinde gram altın 387 liranın üzerine çıkmıştı.

ABD Ekonomisindeki Toparlanma Çabaları Altın Fiyatlarını Aşağı Çekti

ABD Ekonomisindeki Toparlanma Çabaları Altın Fiyatlarını Aşağı ÇektiBir yandan koronavirüsü dindirmek için yapılan ilaç çalışmaları, diğer taraftan başta ABD olmak üzere ekonomik iyileşme yolunda verilen çabalar yatırımcıların dikkatini başka yöne çevirmesine neden oldu. Altının görünümüne odaklanan yatırımcılar küresel ekonomik ortamın agresifliğinden etkilendi.

Perşembe günkü işlemlerinde yükseliş ağırlıklı hareket eden ons altın, 1738,93 dolara kadar çıktı. Ardından hafif aşağı yönlü seyrederek 1717,69 dolardan günü kapattı. Haftanın son işlem gününe ise dalgalı bir seyirle başlangıç yaptı.

Ons Altın Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Yurt içi piyasaların açılmasına yakın düşüşünü hızlandırdı. TSİ 13:37’de ons başına 1684.57 dolardan alıcı bulmaya başladı. Çarşamba günü gördüğü 7 yılın en yüksek seviyesinin ardından önemli bir gerileme kaydetmiş oldu.

17 Nisan Ons GrafikRekor yükselişler hafta içi 1,747.36 dolar seviyelerini görmemizi sağlamıştı. Yine belirtmeliyiz ki, dünyada giderek artan endişelerle büyük-küçük hemen her yatırımcı altına odaklanmış durumdaydı ve artan taleple birlikte fiyatlar ralli üstüne ralli yaptı.

Singapur ıG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, altın durumunu ve piyasadaki diğer önemli olayları şöyle yorumladı;

Jingyi Pan Altın AçıklamasıGCM Yatırım analistleri, altona ilişkin yaptıkları değerlendirmede kısa ve uzun vadeli olarak 1736 dolar seviyesinin önemli olduğunu belirtiyorlar. Bu seviye üzerindeki kalıcı seyrin yukarı yönlü hareketi daha da tetikleyebileceği düşünülüyor. Ons altında gün içinde 1703 – 1692 – 1680 dolar seviyeleri destek ve 1712 – 1725 – 1736 dolar seviyeleri direnç olacak.

Onsla Birlikte Gram Altın da Rekor Seviyelerinden Aşağı Çekildi

Gram Altın 17 NisanDün gün içinde 387 dolar ile en yüksek seviyelerini yakalayan gram altın, onsun düşüşe geçmesiyle birlikte gerileme kaydetti. Perşembe gününü 383,76 liradan yaptı ve Cuma gününe düşüşle başladı. Tıpkı ons gibi yurt içi piyasaların açılışına doğru daha hızlı gerilemeye başladı ve TSİ 14:00’te 374.20 liradan alıcı bulmaya başladı.

Diğer taraftan ABD’nin iyileşme adımlarındaki gelişmeler ve koronavirüs kaynaklı yeni vaka ve ölümler takip edilecek. Piyasalarda belirleyici olan bu unsurları ortasında yatırımcıların neye odaklacağı da izlenecek. Küresel ekonomi salgının etkilerini hissetmeye devam edecek ve bunun da altının sabitleneceği seviyelerde önemli rol oynayacağı düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu