Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın, ABD Hazine Tahvil Faizlerinin Yükselmesiyle Düşüşe Geçti

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,066’ya kadar çıkması değerli metal üzerinde baskı yarattı. Fiyatlar günün ikinci yarısında düşüş gösterdi.
Altın, ABD Hazine Tahvil Faizlerinin Yükselmesiyle Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün akşamdan bu yana bir iç karışıklık yaşanan ABD’de Demokrat Joe Biden’ın başkanlığı resmen kabul edildi. Bunun öncesinde Trump destekçilerinin kongre binasını bastığı ülkede, son 200 yılın en utanç verici sahneleri yaşandı. Biden’ın zaferinin ilan edilmesiyle ABD Hazine tahvil faizleri yükseldi, altın düşüşe geçti.

Gün içinde 1,029 – 1,066 arasında hareket eden 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizi, dün Mart’tan bu yana ilk kez 1,00 seviyesinin üstüne çıktı.
10 yıllık ABD Hazine Tahvilleri
Kaynak: Bloomberg HT

ABD başkanlık seçiminde kilit önemde olan Georgia yarışında Demokratlar önde çıkarken, Biden’ın başkanlığı da onaylandı. Trump, 20 Ocak’ta görevi devredeceğini söyledi. Ancak tüm dünya dün akşamdan beri yaşanan olayları nefesini tutarak izliyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Trump destekçilerinin kongre binasını basmasını, demokrasiye ilişkin bölünme olarak nitelendirdi. Yaşananların ABD için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ve liberal demokrasiye saldırı olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin seçim sisteminin eskidiğini ve artık değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Trump, yenilgiyi istemeye istemeye kabul ederken, istifa haberleri art arda gelmeye başladı.

Bu arada  Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın “Şayet Cumhuriyetçiler meydan okumaz ve ABD seçim sistemini değiştirmezse bir daha seçilecek bir Cumhuriyetçi başkan olmaz. Başkan Donald Trump yenilgiyi kabul etmemeli.” sözleri yaşanan gerilimde dikkat çeken bir ayrıntı oldu.

Sabah saatlerinde yukarı yönde hareket eden altın fiyatları, günün ikinci yarısında kazancının bir kısmını verdi.
Ons Altın 1918 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ons altın saat 15:50 itibarıyla 1918 dolardan işlem görüyor. Dünkü kapanış seviyelerinde seyreden değerli metal, gün içinde 1908 – 1927 arasında hareket etti. Günün en düşük seviyesini ise saat 13:30’da kaydetti. Böylelikle son bir ayın en büyük günlük kaybını gerçekleştirdi.

Oanda Piyasa Analisti Edward Moya, kar realizasyonu nedeniyle altında geri çekilme olduğunu ancak coronavirüs salgını ve enflasyon endişeleriyle güvenli varlık konumunu korumaya devam edeceğini söyledi.

Bu beklentiyle ay sonuna kadar 2 bin doların üzerine çıkma olasılığının hala korunduğu ifade ediliyor. Yatırımcıların tahvil getirilerine karşı aşırı hassas olduğunu belirten analistler, piyasanın ABD’deki gelişmeleri ve salgının durumunu yakından izlemeye devam edeceğini hatırlatıyor.

Doların günün ikinci yarısında hafif de olsa toparlanması gramı altını 452 liraya çıkardı. Saat 15:50’de %0,12 artıda 451 liradan alıcı bulan gram altın için yükselişin devam etmesi halinde 455 ve 457 seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Çeyrek altın ise 737 liradan el değiştiriyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılı sonunda altın üretimimizin 42 ton seviyesine yükseldiğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez AçıklamasıCumhuriyet tarihinin en yüksek altın üretimi Türkiye ekonomisine 2,4 milyar TL katkı sağladı. Bakan Dönmez, 20 yeni altın madeni projesinin devreye girmesiyle birlikte, bu yıl 100 ton üretim hedeflediklerini açıkladı. Altın ihtiyacımızı öncelikle yerli kaynaklardan sağlamak istediklerinin altını çizdi.

Türkiye’nin altın ithalatının her geçen gün arttığını söyleyen Dönmez, bu alandan kaynaklanan cari açığı azaltmak istediklerini anlattı. 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla %123 artışla, 25,2 milyar ton altın ithal edildiğini ve bu miktarın azaltılmasının elzem olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%