Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020 Yılında Altın Üretiminde 45 Ton ile Yeni Rekor Hedefleniyor

Avrupa’nın en büyük altın üreticisi olan Türkiye, geçen yıl 38 ton üretim yaptı. Bu yıl ise 45 ton altın üreterek, tarihi rekorun yenilenmesi hedefleniyor.
2020 Yılında Altın Üretiminde 45 Ton ile Yeni Rekor Hedefleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, 2019 yılında ülkemizde 38 ton altın üretimi gerçekleştiğini açıkladı. Bu rakamın Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu söyleyen Yücel, 2020 yılı için yeni hedefin 45 ton olduğunu bildirdi.

Hasan Yücel Türkiye’nin altın madeninde yaklaşık 6500 tonluk potansiyeli olduğunu belirtti.

Altın AramaBu miktarın 1500 tonunun rezerve dönüştürüldüğünü söyleyen Yücel, sene başından bu yana birkaç yeni üretim tesisi yatırımının tamamlandığını ve faaliyete başladığını açıkladı. Üretim tesislerinin artması ve özel sektörün teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Altın ithalatının cari açığının azaltılmasında çok önemli bir faktör olduğunu söyleyen Yücel, ortalama yıllık ithalatımızın 130 – 140 ton arasında olduğunu belirtti. Geçen yıl toplamda 38 ton üretim ile Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını ancak 2020’de bu seviyeyi 45 tona çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Söz konusu üretim miktarını beş yıl içerisinde yılda 60 ton, 15 yıl içerisinde ise 160 tona çıkarabilecek kapasitemizin olduğunu söyledi. 160 ton altının değer bazında 9 milyar dolara denk geldiğini ve Türkiye’nin sadece 1,9 milyar dolarlık kısmını üretebildiğini söyledi. Bu noktada üretimi artırmanın cari açığın azaltılmasında çok önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Türkiye’deki altın madeni sahaları doğaya uyum ve teknoloji bakımından dünya standartlarının üzerinde.

Altın ÜretimiRehabilitasyon projeleri, çevre hassasiyeti ve teknolojinin kullanımı açısından ülkemizdeki maden sahalarının dünya standartlarının çok üzerinde olduğu belirtildi. Maden sahalarında gerekli tüm önlemlerin alındığını söyleyen Yücel, denetimlerin çok sıkı bir şekilde yapıldığını aktardı.

Türkiye’deki üretim potansiyelinin açıklanmasıyla birlikte altın arama konusunda çeşitli tartışmaların doğduğunu ve manipülasyonların yapıldığını söyledi. 2020’de çıkarılması planlanan maden yasasında iş süreçleri, kamu kaynaklarının kullanımı, bölge ve üretim izinleri gibi tüm detayların değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hedeflenen en önemli şeyin yurt dışına muhtaç kalmadan kendi altınımızı üretmemiz olduğunu ve bunun katma değer açısından da büyük önem taşıdığını belirtti. Mevcut durumda altın üretiminde Avrupa’nın en büyük altıncı ülkesi olduğumuza dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın üretime destek verdiğini ve özel sektör yatırımlarının 7,5 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu