Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1800 Dolar Altındaki Ons Altın Yükseliş için Düşük Bir İstihdam Bekliyor

1800 doların altına düşen ons türü altın, haftanın son işlem günü kritik ABD tarım dışı istihdam öncesinde haftayı ekside kapatmaya ilerliyor.
1800 Dolar Altındaki Ons Altın Yükseliş için Düşük Bir İstihdam Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ons altın FED’in beklenenden erken faiz artırımına işaret etmesiyle Çarşamba günü başlattığı düşüşü sürdürüyor. Dün en son 1788 dolarda işlem gören ons altın, bugünkü seansa yatay başladı. Asya seansında hafif yükselmeye çalışsa da en yüksek 1793 dolara çıkabildi.

TSİ 11.52’de yüzde 0,13 artıda dururken gün içi hareket aralığı 1787 – 1793 dolar oldu.  Ons türü altın gün içi düşük seviyeyle 22 Aralık sonrası en zayıf değerine geriledi.

Ons altın bugün 1800 dolar altında sabitlenirken FED’in daha agresif bir parasal sıkılaştırmaya hazırlanmasıyla güçlenen tahvil getirilerinin baskısıyla haftalık yüzde 2’lik düşüşe ayarlandı.
Ons Altın ABD İstihdam Öncesi Temkinli
KAYNAK: Piyasaçparatic.com

Yıllık bazda yüzde 6,5 değer kaybetti. Ons altın yön için bugün açıklanacak ABD’nin Aralık 2021 ayına ilişkin tarım dışı istihdam raporunu bekliyor.

Güçlü bir istihdam artışı Fed’in şahin duruşunu sağlamlaştırabileceği ve doları destekleyebileceği için bunun altını olumsuz etkilemesi bekliyor. Kasım’da yalnızca 210 bin artan ABD tarım dışı istihdamın Aralık’ta toparlanacak 400 bin artması bekleniyor.

GCM Yatırım günlük analizinde 1803 – 1812 bölgelerini önemli gösterirken kıymetli madenin ilgili bölge altında yeni negatif görünümüne adapte olmak isteyebileceğini belirtti.

Bu düşünce ile 1789 başta olmak üzere 1881 ve 1774 desteklerine doğru gerilemenin izlenebileceği söylenirken; “son dip 1757 seviyesinde verilecek reaksiyon, 1832 zirvesi mi yoksa 1721 dip noktası mı sorusunun cevabı için ayrıca takip edilebilir” ifadeleri kullanıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu