Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

13 Reasons Why Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri

Netflix'in gizem dolu çarpıcı dizisi 13 Reasons Why hakkında bilgiler, konusu, oyuncuları, karakterleri, fragmanları ve müzikleriyle huzurlarınıza geliyor.
13 Reasons Why Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

13 Reasons Why dizisi, konusu, oyuncuları ve müzikleriyle son dönemin en başarılı yapımlarından biri haline geldi. Ülkemizde Ölmek için 13 Sebep adıyla da bilinen bu dizi, 2017 yılının 31 Mart’ında izleyicilerle buluşmuş olmasına rağmen, kısa sürede etkileyici bir Netflix dizisi olmayı başardı. Aslında aynı isme sahip bir romandan uyarlanan bu yapım, başlangıçta bir gençlik dizisi olarak tanıtıldı.

Fakat 13 Reasons Why dizisinin bölümleri ilerledikçe, basit bir gençlik dizisinden çok, gizem türünün başarılı bir örneği olduğunu gözler önüne serdi. Adından da anlaşılacağı üzere ilk sezonu 13 bölümden oluşan 13 Reasons Why dizisinin 2. sezonunun da çekileceği duyuruldu.

Eğer bu yapıma sizler de önyargılı bir şekilde yaklaşıyorsanız, 13 Reasons Why hakkındaki incelememiz sizlere yardımcı olabilir. Özellikle de konusuyla hayranlık uyandıran Ölmek için13 Sebep dizisi; konusu, oyuncuları, karakterleri, fragmanları ve müzikleriyle huzurlarınıza geliyor.

İşte karşınızda 13 Reasons Why incelememiz;

13 Reasons Why Dizisi Konusu

13 Reasons Why Dizisi Konusu2016 ve 2017 yılları başta Westworld olmak üzere birbirinden etkileyici dizilerin de başladığı bir dönem aralığıydı. Bunlardan bir tanesi de Jay Asher’ın 2007 yılında yayımlanan romanı Ölmek için On Üç Sebep’ten uyarlanan 13 Reasons Why dizisiydi. Dram ve gizem türlerinin başarılı bir şekilde harmanlanmasından oluşan 13 Reasons Why, kısa süre içerisinde adını başarılı Netflix dizileri arasına da yazdırmayı başardı.

13 Reasons Why Dizisinin Konusu13 Reasons Why konusuyla, basit bir gençlik dizisinden ibaret olmadığını gözler önüne sermiş oldu. Şimdilik 49 ila 61 dakika uzunluğunda 13 bölümden oluşan ilk sezonuyla izleyicilerle buluşan 13 Reasons Why, 2. sezonuyla da bu başarısını sürdürüp sürdüremeyeceğini birlikte göreceğiz.

31 Mart 2017 tarihinde bir Netflix Orijinal Serisi olarak karşımıza gelen Ölmek için 13 Sebep dizisinin etkileyici konusunu huzurlarınıza getiriyoruz.

13 Reasons Why Konusu17 yaşındaki lise öğrencisi Hannah Baker’ın intiharıyla okumuş olduğu Liberty Lisesi adeta sarsılmıştır. Ailesi ve arkadaşlarının asla beklemedikleri bu intihar olayı, içerisinde birçok gizemi de barındırmaktadır.

Özellikle de Hannah’nın ailesine not dahi bırakmadan kendisi öldürmesi, ailesinin okulu sorumlu tutmasına ve bu gizemli olayın aydınlatılması adına mücadeleye başlamasına neden olur.

Hannah’nın okuduğu lisede ise yas havası hakimdir. Ancak Hannah’ya ilk günden beri ilgi duyan Clay Jensen için durum çok daha zordur. Hannah’yı arkadaşlarıyla birlikte okulda dolabına çiçekler ve renkli notlar bırakarak yad eden Clay, eve döndüğünde kapısının önünde bir kutu bulur. İçerisini açtığında ise 7 adet kaset ve bir de harita ile karşılaşır.

13 Reasons Why Dizisinin KonusuKasetleri dinleyebilmek için teyp bulan Clay, oynat tuşuna bastığında ise “Ben Hannah, Hannah Baker”  cümlelerini duyduğunda donakalır. Çünkü kasette kayıtlı olan ses intihar eden Hannah’ya aittir. Toplamda 13 tarafı dolu olduğu belirtilen bu 7 kasetteki ses “sadece iki kural” olduğunu ve bunların ilkinin “dinle”, ikinci kuralın ise “aktar” olduğunu söyler.

13 Reasons Why KonuClay’in eline geçen bu kasetlerin her biri, Hannah’yı intihara sürükleyen gizemi açığa çıkaracaktır. Hannah Baker’ın anlatımıyla başlayan 13 Reasons Why’ın her yeni bölümünü ve içerisinde yaşanan olayları Clay’in gözüyle şahitlik ediyoruz.

13 Reasons Why Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

13 Reasons Why Dizisi Oyuncuları ve Karakterleriİlk bölümünden itibaren büyük bir merakla izlenen 13 Reasons Why dizisi, tecrübesiz genç oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor. Kitabı okuyanların bazıları dizinin romana bağlı kalmadığını söyleseler de bazıları ise kelimenin tam anlamıyla etkileyici bir yapım olduğunu savunuyorlar.

Brian Yorkey tarafından Netflix için uyarlanan 13 Reasons Why dizisinin yapımcı koltuğunda ise ünlü şarkıcı Selena Gomez oturuyor. 13 Reasons Why dizisinin karakterleri ve oyuncuları huzurlarınıza geliyor.

Hannah Baker – Katherine Langford

Hannah Baker - Katherine Langford13 Reasons Why dizisinin odak karakteri olan Hannah Baker, intiharından sonra bırakmış olduğu kayıtlarla arkadaşına ulaşarak, yaşanan bu talihsiz olayın nedenini açıklıyor. 13 neden ya da 13 kişi yüzünden intihar eden Hannah’yı Clay’in gözünden, flashback ya da geçmişe dönüşlerle görüyoruz.

HannahAslında tıp ya da siyasal bilimler fakültesinde okumak isteyen ve oyunculuğu hayal dahi etmeyen Katherine Langford; 13 Reasons Why dizisinde Hannah Baker karakterine hayat veriyor.

Langford, Simon vs. the Homo Sapiens Agenda ve Daughter adında iki yapımda yer almış olsa da 13 Reasons Why dizisi ile adeta yıldızı parlıyor.

Clay Jensen – Dylan Minnette

Clay Jensen - Dylan MinnetteHalihazırda Hannah’ya karşı ilgi besleyen Clay Jensen, ses kayıtlarına ulaştıktan sonra, adaletin sağlanması gerektiğini düşünüyor olsa da gerçekleri ortaya çıkardığında birçok insanın bu durumdan etkileyici düşüncesi onu ikileme sokuyor.

13 Reasons Why dizisinde Clay karakterini genç oyuncu Dylan Minnette canlandırıyor. Minnette, belki de dizinin en tecrübeli oyuncularından biri olabilir. Nefesini Tut ve Kanıma Gir gibi korku filmleri başta olmak üzere Goosebumps, Labor Day, Awake ve Saving Grace gibi yapımlarda da rol alan Dylan Minnette, 13 Reasons Why dizisindeki performansıyla da takdir topluyor.

Tony Padilla – Christian Navarro

Tony Padilla - Christian Navarro13 Reasons Why dizisinin en gizemli karakterlerinden biri olan Tony Padilla, Clay’in yakın arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca ikinci kaset setini alan Tony, kasetlerin gönderildiği herkesin talimatları yerine getirdiğinden emin olmakla görevlendiriliyor.

Dizinin dikkat çeken karakterlerinden biri olan Tony, Christian Navarro ile hayat buluyor. Vinyl, The Affair, Rosewood, Blue Bloods ve Bushwick gibi yapımlarda da yer alan Navarro, dizinin ön plana çıkan ve beğeni toplayan isimlerinden biri oluyor.

Jessica Davis – Alisha Boe

Jessica Davis - Alisha Boe13 Reasons Why dizisindeki Jessica Davis karakteri ise Hannah’nın ilk arkadaşı olarak tanıtılıyor. Ancak daha sonra işler değişiyor ve Hannah ile arkadaşlığı sonlanıyor. Güçlü bir genç kadın imajı çizen Jessica da Hannah’nın listesinde yer alıyor.

Henüz 20 yaşında genç bir oyuncu olmasına rağmen, fazlasıyla umut vaat eden Alisha Boe, 13 Reasons Why dizisinde Jessica karakterini canlandırıyor. Daha önce Teen Wolf ve Ray Donovan gibi başarılı dizilerde de yer alan Boe, Ölümcül Saplantı ve Paranormal Activity gibi gerilim filmlerinde de boy göstermişti.

Justin Foley – Brandon Flynn

Justin Foley - Brandon FlynnHannah’nın ilk öpüştüğü erkek olarak Justin Foley, onun kendisini oldukça önemli biri gibi hissetmesine de neden olan ilk kişi olarak da listenin zirvesinde yer alıyor. İlklerin adamı olan Justin’in öpüşme hikayesini bire bin katarak arkadaşlarına anlatması, Hannah’nın hayatının mahvolmasına ve adının çıkmasına neden oluyor. Brandon Flynn ise ilk oyunculuk deneyimini 13 Reasons Why dizisindeki Justin karakteriyle gerçekleştiriyor.

Alex Standall – Miles Heizer

Alex Standall - Miles HeizerHannah ve Jessica ile birlikte muhteşem üçlüyü oluşturan Alex de bu genç kızın bir diğer yakın arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat daha sonra Hannah’nın adını uygunsuz bir listeye yazdırarak, onun hayatının mahvolmasına fazlasıyla katkıda bulunuyor. Son yılların başarılı hacker filmlerinden Nerve’de de yer alan ve Parenthood dizisiyle tanınır hale gelen Miles Heizer, 13 Reasons Why dizisinin Alex’i olarak karşımıza çıkıyor.

Marcus Cooley – Steven Silver

Marcus Cooley - Steven SilverOkulda yapılan Sevgililer Günü araştırması sırasında, Hannah, Marcus Cooley ile eşleşir ve birlikte yemeğe giderler. Bu sırada Marcus’un, Hannah’ya tacizde bulunması ve akabinde Hannah’nın bu duruma karşı koyması onu sinirlendirir. Sonrasında ise Marcus, bütün restoranın önünde Hannah ile dalga geçerek, onun hayatını mahveden isimlerden bir diğeri olur. Dizide Marcus karakterine hayat veren Steven Silver, ilk ciddi oyunculuk denemesiyle karşımıza çıkıyor.

Tyler Down – Devin Druid

Tyler Down - Devin DruidOkul için öğrencilerin günlük hayatlarını fotoğraflayan Tyler Down, Hannah’yı gözetlemeye ve yatak odasının dışından fotoğraflarını çekmeye başlar. Hannah’nın güvende hissettiği tek yeri de elinden alan Tyler da onun adının çıkmasına ve psikolojisinin alt üst olmasına neden olan insanlardan biri olur. Imperium, Macbeth Unginged, Wiener-Dog ve Lounder Than Bombs gibi yapımlarda da boy gösteren Devin Druid, 13 Reasons Why dizisinde de fotoğrafçı Tyler karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Courtney Crimsen – Michele Selene Ang

Courtney Crimsen - Michele Selene AngOkulun sevilen ve iyi bir karaktere sahip olduğu düşünülen Courtney Crimsen’in aslında manipülatif biri olduğu Hannah’ya yapmış olduğu ihanetlerle ortaya çıkıyor. Tyler’ın röntgenci olduğu gerçeğinin aydınlanmasında Hannah’ya yardım eden Courtney, daha sonra ise Hannah hakkında dedikodular yaymaya başlıyor. Dizide Courtney karakterini ise genç oyuncu Michele Selene Ang canlandırıyor.

Bryce Walker – Justin Prentice

Bryce Walker - Justin PrenticeHenüz kaset almış olmasa da Hannah’nın listesinde 12. sırada yer alan Bryce Walker, vermiş olduğu partide ve akabinde gelişen olaylarla Hannah’nın intiharına dolaylı yollardan da olsa neden olan isimlerden biri olarak karşımıza geliyor.  13 Reasons Why dizisinde Bryce karakteri Justin Prentice’in oyunculuğuyla hayat buluyor.

13 Reasons Why Dizisi Fragmanları

Aslında birçoğumuzun lise dönemlerinde yaşadığı ya da şahit olduğu bir konuyu, dramatize edip, çözülmesi zor bir gizemle harmanlayarak gözler önüne seren 13 Reasons Why, 8,7’lik IMDb puanıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Önce 25 Ocak’taki yayın tarihi duyurusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Ölmek için 13 Sebep dizisi, fragmanıyla da başarılı bir Netflix dizisi olacağının sinyallerini vermişti.

13 Reasons Why Dizisi Müzikleri

13 Reasons Why Dizisi MüzikleriHalihazırda konusuyla merak uyandıran başarılı bir Netflix Orijinal Dizisi olan 13 Reasons Why, müzikleriyle de beğeni toplamayı başarıyor. Yapımcı Selena Gomez şarkıları başta olmak üzere, Eskmo, The Cure ve Lord Huron parçaları da 13 Reasons Why dizisinin soundtrack listesini oluşturuyor.

Eskmo – Oh in This World of Dread, Carry On

Elbette ki öncelikle listemize 13 Reasons Why dizisinin başlangıç müziği olan, Eskmo imzalı Oh in This World of Dread, Carry On ile başlangıç yapıyoruz.

Selena Gomez – Only You

Halihazırda etkileyici bir dizi olan 13 Reasons Why’ın fragmanı ise Selena Gomez’in Only You parçasıyla süsleniyor.

Chromatics – Into the Black

Aslında 13 Reasons Why dizisinin soundtrackleri arasında yer alan ve dizinin 3. bölümünü süsleyen Chromatics imzalı Into the Black parçası, Sons of Anarchy dizisinde de yer alıyordu.

Colin & Caroline – More Than Gravity

Dizinin ilk bölümünü süsleyen Colin & Caroline’in More Than Gravity parçası da 13 Reasons Why’ın beğenilen müziklerinden biri olarak karşımıza geliyor.

Vance Joy – Mess in Mine

Yine 13 Reasons Why dizisinin ilk bölümünde bulunan Vance Joy’un Mess in Mine şarkısı da diziye renk katıyor.

Billie Eilish – Bored

13 Reasons Why’ın final bölümünde yer alan Bored parçası Billie Eilish’in büyüleyici sesiyle huzurlarınıza geliyor.

Lord Huron – The Night We Met

Şimdi ise dizinin 3. bölümünde yer alan Lord Huron imzalı The Night We Met parçasıyla büyüleniyoruz.

Hamilton Leithauser – A 1000 Times

13 Reasons Why’ın 11. bölümünde bulunan Hamilton Leithauser + Rostam parçası A 1000 Times da beğeni topluyor.

The Cure – Fascination Street

13 Reasons Why dizisinin sevilen müziklerinden bir diğeri ise The Cure imzası taşıyor. 4. bölümde yer alan Fascination Street parçası da listemize adını yazdırıyor.

Joy Division – Love Will Tear Us Apart

Halihazırda beğenilen şarkılardan bir tanesi olan Joy Division – Love Will Tear Us Apart da dizinin ilk bölümünü süslüyor.

Echo & The Bunnymen – The Killing Moon

13 Reasons Why dizisinin 12. bölümünde karşımıza çıkan Echo & The Bunnymen imzalı The Killing Moon parçası da beğeni topluyor.

Hamilton Leithauser – In a Black Out

Hamilton Leithauser’ın dizinin 6. bölümünde çalan In a Black Out parçasıyla listemizi sonlandırıyoruz.   

13 Reasons Why Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

13 Reasons Why Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularKonusu itibariyle, Pretty Little Liars ya da Türkçe uyarlaması Tatlı Küçük Yalancılar dizileriyle benzerlik taşımasına rağmen, oldukça etkileyici bir Netflix dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de tecrübesiz oyuncularıyla böylesine büyük bir başarıya imza atan 13 Reasons Why dizisi de büyük ihtimalle Türkçeye uyarlanacaktır.

Başlangıçta yapımcılığını üstlenen Selena Gomez’in başrollerinde yer aldığı bir sinema filmi olması planlanan, daha sonra ise son yılların başarılı Netflix dizilerinden biri haline getirilen 13 Reasons Why, belki de 13 bölümlük tek sezonla sınırlı kalarak farkını ortaya koymalıydı. Peki, sizce 13 Reasons Why dizisinin 2. sezonu da aynı oranda başarıyı yakalayabilir mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın