Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1 Ayın Yükseğindeki Ons Altın 1800 $ Eşiğini Deniyor

Bugün bir ayın yüksek seviyesinde yatay işlem gören ons altının haftalık kazancı yüzde 2 oldu.
1 Ayın Yükseğindeki Ons Altın 1800 $ Eşiğini Deniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolardaki ve Hazine getirilerindeki geri çekilmeden destek alan ons türü altın, bir ayın yükseğinde işlem görüyor. Dün en son 1793 dolardan fiyatlanan ons altın, 14 Ekim seansına yatay başladı. Dar bir aralıkta ve 15 Eylül sonrası en güçlü seviyelerinde konsolide oldu.

TSİ 10.55’te yüzde 0,01 ekside işlem gören sarı metal, 1786 – 1795 aralığında hareket etti. Altın haftalık bazda yüzde 2 değerlenirken aylık ve yıllık bazda ekside kaldı.

Aylık yüzde 0,75 eksideki yıllık bazda yüzde 5,8 değer kaybetti.
Ons Altın 1 Ay Yüksek
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yükseliş durumunda 1796 dolar ilk teknik dirençken düşüş durumunda ilk teknik destek 1788 dolar oldu.

Yükseliş, ABD doları ve Hazine tahvil getirilerindeki zayıflıktan destek aldı. Aynı zamanda yüksek enflasyonun kalıcı olabileceğine ve bunun ekonomik toparlanmayı aksatabileceğine yönelik endişeler güvenli liman altını destekledi.

Dün açıklanan veriler ABD’de gösterge yıllık enflasyonunun yüzde 5,4’le 13 yılın yükseğine çıktığını gösterdi. Diğer gösterge TÜFE verilerinin de beklentileri aşması enflasyonist baskıları destekledi.

Buna ek olarak; Federal Açık Piyasa Komitesi tutanakları, FED’in Kasım ortasına kadar teşvikleri azaltmaya başlayabileceğini ve faiz oranlarını beklenenden erken artırabileceğini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%