Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yasadışı Yollarla Satılan En İlginç 10 Ürün

Yasadışı dediğimiz zaman aklınıza bambaşka ürünler gelebilir. Ancak bu listede görecekleriniz sizi biraz şaşırtabilir. İşte yasadışı yollarla satılan ürünler:
Yasadışı Yollarla Satılan En İlginç 10 Ürün
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Suç içeren girişimler sadece silah, uyuşturucu ya da kadın ticaretinden ibaret değildir. Bugün binlerce kaçak ürün, bir ülkeden başka bir ülkeye yasa dışı yollarla sokulmaya çalışılıyor. Genellikle bu ürünler, yükte hafif pahada ağır malzemelerden oluşuyor. Ülkeler bu suçlarla mücadele için ne kadar önlem alırlarsa alsınlar, bu işi yapan kişiler bir yolunu bularak, bu yasa dışı ticareti gerçekleştiriyor. Yasa dışı ticaret ürünlerine bakıldığında bu ürünlerin genellikle o ülkede maliyeti çok fazla olup dışarıdan daha ucuza temin edildiği gözleniyor.

Günümüzde yasa dışı ticarete konu olan maddelerin, yasak olan uyuşturucu gibi maddelerden sonra sırayı elektronik aletlerin aldığı gözleniyor. Özellikle ülkenin getirdiği yüksek vergiler insanları bu yola itiyor. Bunun sonucu olarak da “sahibinden yurt içi … ” diyerek başlayan ilanlarla karşılaşıyoruz. Bazı ülkelerde ise durum gerçekten çok daha farklı. Listemizde bazı ürünler var ki gerçekten isimlerini duyduğunuzda “bu kadar da olmaz!” diyeceksiniz. Dilerseniz yasadışı ticaretin kapsamında olan en ilginç ürünlere birlikte göz atalım.

İşte karşınızda yasadışı yollarla satılan en ilginç 10 ürün:

10 Bebek Maması

Bebek MamasıÇoğu insana yabancı gelebilir belki ama bebek ürünleri yasadışı ticaretin en fazla yapıldığı ürünlerden biridir. Özellikle bebek mamaları multi milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Toz bebek maması hırsızlığı bunun en büyük ispatı. Bu sektördeki fiyat artışı da hızla devam ediyor. Dünya genelinde alıcılar ürün için yılda yaklaşık 450 dolar ödüyor.

9 Japon Uçuş Görevlisi Üniformaları

Japon Uçuş Görevlisi ÜniformalarıJapon uçuş görevlisi üniforma özel pazar kavramını tanımlar. 2010 yılında bu ürünler karaborsa popülaritesinin zirvesindeyken, 10.000 dolardan fazla fiyatlarla satıldı.

Japonya Havayolları iflas ettiğinde, uçuş görevlilerine havayolunun adını kirletmemeleri için üniformalarını herhangi bir alıcıya satmaları kesinlikle yasaklandı. İkinci el üniformalar yüksek fiyat etiketleriyle alıcı buluyor. Bu giysilerin en büyük alıcıları ise genelevlerdir.

8 Boston Maratonu Yarış Kıyafeti

Boston Maratonu Yarış KıyafetiBoston Maratonu’ndan kazanılan gelirler hayır kurumuna bağış yapılır. Bu yüzden de yarış sırasında giyilecek giysiler yüksek ücretlerle fiyatlandırılır. Bu giysiyi gayri resmi yollarla 500-5.000 dolar arasında alabilmeniz mümkün.

Her önlük gerçek sahibinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık ayrıntıları ile ilişkilidir. Yani bu yollarla alacağınız önlüğün yaş grubunuzla çarpık olmaması gerekir. Online önlük elde etme, açıkçası yarış organizatörleri tarafından yasaklanmıştır. Bu kuralı ihlal eden koşucular diskalifiye edilerek cezalandırılmaktadır.

7 Saç

SaçÖzellikle işlem görmemiş, taze uzun saçlar kuaförler tarafından oldukça aranan nesnelerdir. Daha önce ülkemizde de kuaförlerin saç satın aldığını duymuşsunuzdur. Hatta bazı ülkelerde genç kızlar ekstra bir gelir elde edebilmek için saçlarını uzatıyorlar. Bu işte dünyanın en büyük ihracatçısı Hindistan’dır. Chicago’da bir kuaför’e gelen gerçek bir saç 150.000 dolara alıcı bulmaktadır.

6 Monitör Kertenkeleler

Monitör KertenkelelerKöpek ya da kedi gibi evcil hayvan beslemeye alışkınız. Fakat egzotik bir canlı olan Malay Su Monitör Kertenkele sahibi olmak biraz garip gelebilir. Egzotik hayvanların bugünün dünyasında hatırı sayılır bir ticareti var. Maalesef çoğu yasadışı yollarla alıcı buluyor. Aynı zamanda bu ticaret artık Facebook ve Twitter’da yapılacak kadar ileri boyuta ulaşmış durumdadır.

5 Beyaz Gergedan Boynuzları

Beyaz Gergedan BoynuzlarıYasadışı yaban hayatı ticareti birçok hayvanı soylarının tükenme riskiyle baş başa bırakıyor. Bu hayvanlardan biri de Kuzey Beyaz Gergedan’dır. Dünyada sadece 30.000’den az olan bu tür, boynuzu yüzünden insan tehdidiyle karşı karşıya.

Öncelikle boynuzu bir statü sembolü olarak gören Asya ülkeleri gergedan boynuzlarının ilk talibi olarak göze çarpıyor. Bu suçu işleyenler ise fildişi ve boynuzları 25 milyon dolara kadar alıcı buluyor. İngiliz Hükümeti’nin katı tavrına rağmen, 2014 yılında 1.200’den fazla gergedan öldürüldü ve boynuzları yasadışı yollarla satıldı.

4 Denizhıyarı

DenizhıyarıDenizhıyarı oldukça lezzetli olan tadıyla bilinir. Ancak bu ürün, Uluslararası Nesli Tükenen Ürünler kapsamındadır. Bu ürün yasadışı yollarla 500 dolara kadar alıcı buluyor. Ağırlıklı olarak Çin mutfağında kullanılan ve tıbbi özelliklere sahip olduğu düşünülen denizhıyarı, kış kavunu, kurutulmuş deniztarağı, mantar ve Çin lahanası birleştirilerek tüketilmektedir.

3 Sperm

Spermİnternetin dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte, yasadışı yollarla online sperm satan siteler bir hayli çoğaldı. Birçok ülkede kişilerin yumurta ve sperm satması yasaklanmıştır. Ancak her şeye rağmen bu ticaret yapılmaya devam ediyor. Özellikle Danimarka ve Çin’de, spermler 1.200 dolara kadar alıcı buluyor. Spermler talep edilen yere sahibiyle birlikte ulaştırılıyor.

2 Deterjan

DeterjanOrganize suç çeteleri son günlerde süper marketlerden artık para dışında başka bir şey daha çalıyor, deterjan. Özellikle içlerini başka malzemelerle doldurdukları kutuları orijinalleriyle yer değiştirerek çalıyorlar. Her yıl bu suçtan yüzlerce kişi tutuklanıyor. Fakat yine de bu suçun önüne geçilemiyor.

1 Akçaağaç Şurubu

Akçaağaç ŞurubuDünyada en çok Kanada’da üretilen Akçaağaç şurubu karaborsada ham petrolden 13 kat daha fazla fiyata satılıyor. Şurubun içinde yoğun olarak sükroz bulunur. Bu pekmeze benzer maddeye yönelik birçok kez hırsızlık girişimi olmuştur.

Hep birlikte yasadışı ticarete konu olan ilginç ürünlere göz attık. Sizi en çok hangisi şaşırttı bilemiyorum ama bu ticareti yapan ülkelerin çoğunluğunun ekonomik açıdan zayıf ülkeler olması sizce tesadüf mü? Yorumlarınızı bekliyorum…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.