Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzun Süreli İlişkiden Çıktıktan Sonra Yeni Bir İlişkiye Başlamanın Yolları

Hayatınıza yeni bir insanı alma evresinde önem verilmesi gereken konuları inceledik.
Uzun Süreli İlişkiden Çıktıktan Sonra Yeni Bir İlişkiye Başlamanın Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kalbinizde bir ağırlık hissedersiniz! Sanki göğsünüz görünmez bir güç tarafından sıkıştırılıyordur. Nefes almakta zorlanır, boğazınızda yutkunamadığınız bir düğüm gibi hislerinizle mücadele etmeye çalışırsınız. Baktığınız her yerde onu görür, yaptığınız her şeyde onun eksikliğini hissedersiniz. Yürüdüğünüz yolda, girdiğiniz markette, içtiğiniz kahvede, aslına bakarsanız her anınızda onu anımsarsınız. Zaten aklınızdan hiç çıkmıyordur ki! Yaptığınız şey anımsamak falan da değildir!

Evet, uzun süreli bir ilişkiden çıktıktan sonra diyorum, benzer durumlar yaşarsınız. Yıllardır sürdürdüğünüz ilişkinin ardından kendinize gelemez, büyük bir boşluğun içerisinde oradan oraya savrulursunuz. İlk başlarda üzerinizden bir yük kalkmış gibi rahatlamış hissetseniz. Yaranın sıcağı geçmeye başladıkça ne kadar acı verdiğini görürsünüz. Pişmanlık, özlem, öfke, eksiklik, geri dönme isteği, onsuz yapamama düşüncesi, güçlü olduğunu herkese gösterme telaşı ve dahası sizi karmakarışık duygular, tutarsız düşünceler içerisine sürükler. Tüm bu süreci yaşarken bir de yeni ilişkiye başlamanın yollarını düşünürsünüz. Ya da çevrenizden onu unutmanız için başka birine gereksiniminiz varmış gibi çöpçatanlık girişimleri başlatılır.

İçten içe başka bir insanla olamayacağınıza inanmamanıza rağmen yine de denemek istersiniz. Sonuçta; hayatınızı onun yasını tutarak geçirmeniz mümkün değildir. Önünde sonunda yeni insanlarla tanışacak, yeni bir ilişkiye yelken açacaksınızdır. Hem kim bilir, belki de onda aradığınız mutluluğu bulacak, yaşadığınız tüm o sancılı süreci tamamen unutacaksınızdır. Peki, uzun süreli bir ilişkiden çıktıktan sonra yeni bir ilişkiye başlamanın yolu nedir? Bu noktada nelere dikkat edilmeli, tekrar üzülmemek için yeni ilişkiye başlama aşamasında neler yapılmalıdır? Hemen aşağıdaki başlıklarda bu soruların cevapları üzerine konuşacak, hayatınıza yeni bir insanı alma evresinde önem verilmesi gereken konuları inceleyeceğiz.

Her Şeyiyle Eski İlişkinizin Üstesinden Geldiğinizden Emin Olun!

Her Şeyiyle Eski İlişkinizin Üstesinden Geldiğinizden Emin Olun!Öncelikle yapmanız gereken şey bu! Yani yeni bir ilişkiye başlamadan önce her şeyiyle eski ilişkinizin üstesinden geldiğinizden emin olmalısınız. İçinizdeki bütün zehri attığınızı bilmeli, ona olan nefretten, öfkeden, kırgınlıktan kurtulduğunuzdan bir gram bile şüphe duymamalısınız. İçinizden geldiği kadar ağlamalısınız. Bu dediklerimde başarılı olmak için de onu affetmelisiniz. Affetmenin gücünün ruhunuzdaki yaraları iyileştirmesine izin vermelisiniz. Çünkü aklınızda eski partneriniz olduğu sürece, nereye gidersiniz gidin, kiminle olursanız olun, ne yaparsanız yapın, bir işe yaramayacaktır. (Affetmenin olumlu etkilerine buradan ulaşabilirsiniz.)

Onu Hatırlatacak Her Şeyden Uzak Durun!

Onu Hatırlatacak Her Şeyden Uzak Durun!Yukarıda dediğim öneriyi uygulayabilmek için onu hatırlatacak her şeyden uzak durmalısınız. Sürekli görüştüğünüz ortak arkadaşlarınızdan tutun, gittiğiniz mekanlara ve dahasına varana kadar her şeyden bir süreliğine uzaklaşmalısınız. Telefonunuzdaki fotoğrafları, mesajları ve videolar silmelisiniz. Evinizdeki ona ait eşyalardan kurtulmalısınız, aldığı hediyeleri atmalısınız, zor olsa da ona ait olan her şeyden kurtulmalısınız. Çünkü gördükçe eski partnerinizi hatırlayacak, tam aklınızdan çıkmışken burnunuzun yeniden sızlamasına neden olacaklardır. Uzun lafın kısası; gözden ırak olan gönülden de uzak olur sözünün doğruluğuna güvenin ve sizi kötü etkileyecek her şeyden uzak durun.

Yeni Ortamlara Girin!

Yeni Ortamlara Girin!Tamam, eski ilişkinizin acısını yaşadınız ve artık yeni bir ilişkiye başlamak için hazır hissediyorsunuz. Peki, ne yapacaksınız? Yeni bir birlikteliğe başlamak için sağa sola ilan verecek haliniz yok ya! Elbette, böyle bir şey yapmayacaksınız. Zaten kendinizi hazır hissediyorsunuz diye o anda yeni bir insanla tanışmak zorunda falan da değilsiniz. Yani olayı akışına bırakmalısınız ve kendinizi “yeni sevgili yapmak” için zorlamamalısınız.

O kişinin doğru zamanda karşınıza çıkacağını bilmelisiniz. Sizi gerçekten mutlu edecek insanın belki de hiç beklemediğiniz bir anda gelebileceği ihtimalini düşünmelisiniz. Ama tabii bu demek değil ki evde oturup inzivaya çekilmelisiniz. Yapmanız gereken şey hem daha iyi hissetmek hem de yeni insanlarla tanışmak için farklı ortamlara girmek! Örneğin; ilginizin olduğu alanlarda kurslara, eğitimlere katılmayı düşünebilirsiniz. Veya uzun zamandır görüşemediğiniz arkadaşlarınızla yeniden bir araya gelebilirsiniz.

İnceleyin: Yeni İnsanlarla Tanışmak için Kullanabileceğiniz Etkili Taktikler

Yeni Tanıştığınız Kişinin Farklı Bir İnsan Olduğunu Kabul Edin!

Yeni Tanıştığınız Kişinin Farklı Bir İnsan Olduğunu Kabul Edin!Yukarıdaki aşamalardan başarıyla geçtiğinizi farz ederek devam ediyorum. Diğer bir ifadeyle; eski ilişkinizin üzerinizde bıraktığı izlerden genel olarak kurtuldunuz diyelim ve yeni bir insanla görüşmeye başladınız. Bu noktada yapmanız gereken şey onu eski partneriniz olarak görmemek, aynı şekilde düşünmemektir. Çünkü pek çok kişinin yaptığı en büyük hata budur.

Uzun süreli ilişkiden çıkmış kişiler tanıştıkları yeni insanda eski sevgililerinden ya da eşlerinden izler bulmaya çalışırlar. Eski partnerlerinin beğendikleri özelliklerinin yenisinde de olmasını isterler. Kısacası; karşılarına çıkan herkeste içten içe eski partnerlerini görmeyi beklerler. İşte siz bunu yapmamalısınız. Düzgün bir ilişki yaşamak istiyorsanız eğer, karşınıza çıkan yeni insanın farklı biri olduğunu kabul etmelisiniz. Eskileri unutup onu tanımaya ve anlamaya çalışmalısınız.

Ona Karşı Dürüst Olun!

Ona Karşı Dürüst Olun!Yeni ilişkinizi sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürdürmek için karşınızdaki kişiye karşı dürüst olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ne onu ne de kendinizi kandırmalısınız. Uzun süreli bir ilişkiden çıkmış olduğunuz gerçeğini saklamamalısınız. Çünkü bunu saklarsanız, karşınızdaki kişi davranışlarınıza anlam veremeyecek (hep bir adım geri durmanıza, zor güvenmenize) belki de yıllarca sürecek olan ilişkinizin başlamadan bitmesine neden olacaktır. İşte bu nedenle; yeni sevgilinize ya da sevgili adayınıza yaşadıklarınızdan bahsetmelisiniz. Geçirmiş olduğunuz süreci ona olduğu gibi anlatmalısınız.

Onunla Farklı Deneyimler Yaşayın!

Onunla Farklı Deneyimler Yaşayın!Onunla aranızda daha sağlam bağlar kurmak adına yeni partnerinizle farklı şeyler yapmaya çalışmalısınız. Tamam, elbette eski birlikteliğinizde yaptığınız şeyleri de yapacaksınız. Elbette, onunla sinemaya gideceksiniz, kahve içeceksiniz. Bunların hepsi rutin şeyler. Burada demek istediğim birkaç tane de olsa yapılacak yeni, ortak aktivite bulmanız. Örneğin; eski ilişkinizde partnerinizle birlikte yemek yapmayı hiç deneyimlememiş olabilirsiniz. Yeni ilişkinizde böyle bir deneyim yaşayabilirsiniz, aranızdaki bağı birlikte yapmaktan keyif aldığınız şeylerin sayınını çoğaltarak güçlendirebilirsiniz. Hatta tam da bu noktada aşağıdaki yazıyı inceleyerek sevgiliyle yapılabilecek aktivitelere konusunda fikir edinmenizi öneriyorum.

İlgili Yazı: Sevgiliyle Yapılabilecek Hem Ucuz Hem de Eğlenceli

Ağırdan Alın!

Ağırdan Alın!Yeni ilişkinizde koşar adım ilerlememeye dikkat etmelisiniz. Sonradan pişmanlık yaşamamak için birbirinizi iyice tanımalısınız. Bu aşamada sabırlı davranmalısınız. Beraberliğin ilk aşamasında küçük kırgınlıklar ya da yanlış anlaşılmalar olabileceğini bilmelisiniz. Bu gerçeğin farkında olarak duyarlı davranmaya çalışmalısınız. Karşınızdaki kişi sizden çok fazla şey bekliyorsa, düzgün bir dille ona zamana ihtiyacınız olduğunu söylemelisiniz. Uzun bir ilişkiden çıkmış olduğunuzu kırıcı olmadan hatırlatmalısınız.

Sonuçta; her geçen gün birbirinizi daha çok tanıyacak, birbirinize daha çok alışacaksınız. Ve bir süre sonra kendinizi tamamen ona bırakmış olduğunuzu görüp siz bile duruma şaşıracak, “başka birisiyle asla olamam” dediğiniz günleri hatırlayıp yanınızdaki kişinin varlığına şükredeceksiniz. Ama tabi bahsettiğim bu durumu yaşamak için yeni ilişkinizdeki adımlarınızın ağır ama sağlam olmasına dikkat etmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın