Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Fransız Şampanya Üreticisi Moet&Chandon’un Yeni Lezzeti: “MCIII”

Kutlamaların vazgeçilmez içkilerinden biridir şampanya. En şık ve zarif içki denilince aklımıza ilk onlar gelir.
Ünlü Fransız Şampanya Üreticisi Moet&Chandon’un Yeni Lezzeti: “MCIII”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Türleri hakkında pek fazla bilgi sahibi olmasak da aslında geniş bir çeşitliliğe sahipler. Tabi ki bu durum da fiyatlarına tesir ediyor. Yapımı çeşitli yıllar alan ve bazı işlemlerin toplamıyla oluşturulanlar elbette oldukça özel bir yere sahiptir. Tıpkı bugün inceleme fırsatı bulacağımız Moet&Chandon MCIII gibi…

Ağzınızı sulandıracak bu vintage şampanyanın özelliklerine bakmadan daha önce, Moet&Chandon ismini ilk kez duyan okuyucularımız için markadan kısaca bahsetmek isterim. Louis Vuitton firmasına ortak olan firma, 1743 yılında Claude Moet tarafından kurulmuş olup tam 272 yıldan beri bu alanda hizmet vermektedir. Dünyanın en köklü ve en prestijli şarap üreticilerinden biri olan Moet&Chandon, Dom Perignon şampanyalarının da üreticisi olarak bilinmektedir. Moet&Chandon’u rahatlıkla en pahalı şampanya markaları arasında gösterebiliriz. Sonuçta firmanın yeni lezzeti olarak duyurduğu Moet&Chandon MCIII, sahip olduğu niteliklerle tüm dünyayı olduğu gibi bizi de etkilemeyi başardı. İsterseniz, bu vintage şampanyanın sahip olduğu özellikleri incelemeye başlayalım.

İşte karşınızda ünlü Fransız şampanya üreticisinin yeni lezzeti:

Moet&Chandon MCIII

Moet&Chandon MCIIIÖncelikle Moet&Chandon MCIII’ün 3 farklı şaraptan üretildiğini ve metal, ahşap, cam fıçılar içerisinde yaşlandırıldığını söyleyelim. Ayrıca bu yeni lezzetin MCIII olarak isimlendirilmesinin nedenini de belirtmek isterim. Şöyle ki MC, markanın baş harflerini simgelerken; III ise şampanyanın üç aşamalı üretimini simgelemektedir. Diğer taraftan, bazıları bu yeni lezzete biraz şüpheli olarak bakabilir. Ancak markanın 2010 yılında çıkarmış olduğu “Moet Ice Imperial” isimli şampanyasına da aynı şüpheyle yaklaşıldığını hatırlatmak isterim. Ki Moet Ice Imperial’ın tadına bakan gurmeler, bu yeni lezzeti öve öve bitirememişlerdi. İşte MCIII’te şarap tadımcıları üzerinde buna benzer bir etki yaratacak nitelikte hazırlanmış, diyebiliriz.

Moet&Chandon MCIIIGelelim bu seçkin içki hakkındaki detaylara… Tamamen yeni bir tarife uygulanarak hazırlanan şampanyanın %37’si Chardonnay ve Pinot Noir üzümünden oluşturulmuş. Bu üzümler paslanmaz çelik fıçılarda bekletilmektedir. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, bu katman içkinin meyveli tadına büyük katkıda bulunuyor. İlaveten MCIII’ün içerisinde, meşe varillerinde olgunlaştırılmış Grand Vintage şaraplarının bulunduğunu da belirtelim. Ki bu şaraplar; 1998, 2000 ve 2002 yılına ait olmak üzere 3 farklı seriden oluşmaktaymış.

Moet&Chandon MCIIISon yani üçüncü aşamada ise MCIII; 1999, 1998 ve 1993 serisi Grand Vintage koleksiyonu ile harmanlanıyor. Bu son aşamanın, şampanyanın lezzetini dengelediği ve bir tamamlayıcı görevinde olduğu belirtilmiş. Tam 10 sene şarap mahzenlerinde bekletilen bu vintage şampanyanın sonucu ise mükemmel olmuş. Markanın imzasını taşıyan metal kapağı ve siyah, şık bir şişesi olan şampanyanın içerisinde harika bir renge sahip Moet&Chandon Vintage isimli şampanya bulunuyor. Köpüklü ve sapsarı bir içki! Neticede Moet&Chandon MCIII isimli şampanyayı yaklaşık 500 dolar (yaklaşık 1455 Türk Lirası) ödeyerek satın alabilirsiniz.

Akıl almaz fiyatlarla karşımıza çıkan içki türlerinden sonra bu ürünün fiyatının gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Yani özel bir kutlama için hem lüks hem ekonomik ürün arayanlara cevap verecek türden diyebiliriz. Tadı hakkında yorumda bulunamayacağız, zira bu durum şu anda bir muamma. Bu arada içki şişesinin dizaynını çok beğendiğimi dile getirmeliyim. Peki, siz nasıl buldunuz bu tasarımı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın