Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Farklı Sektörlere Göre En İyi Şirketler

Türkiye’nin en beğenilen 10 şirketleri listesi açıklandı ve bu listede ilk 3 değişmedi. İşte detaylar...
Türkiye’de Farklı Sektörlere Göre En İyi Şirketler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Her yıl Türkiye’nin en beğenilen şirketleri çeşitli araştırma kuruluşları tarafından listelenmektedir. 2015 yılının kapsamlı bir araştırması da Capital ve Spring Professional işbirliğiyle yapıldı. Bu araştırma için iş dünyasını temsil eden 700’den fazla şirketten 1602 yönetici ile iletişime geçildi. 3 ay süren çalışmalar, CAWI adı verilen bilgisayar destekli web görüşmesi araştırma tekniği ile yapıldı. Bu şekilde araştırmaya katılan tüm iş dünyası temsilcilerinin görüşleri ile Türkiye’nin en beğenilen 20 şirketi sıralandı.

“Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2015” araştırmasında dereceye giren şirketleri, Four Seasons Bosphorus İstanbul Otel’de düzenlenen gecede ödüllerine kavuştu. Bu büyük araştırma, 15. kez yapıldı ve Capital’de yayınlandı. Sektörlerin birincilerine ödülleri verildi. Ödüle iş dünyasının dev isimleri katıldı ve araştırma hakkında detaylar verildi. Koç Holding adına CEO Levent Çakıroğlu ödülü aldı. Konuşmasında ise en beğenilen şirket olma konusunda tüm ekibine ve sponsorlarına teşekkürlerini iletti.

Türkiye’nin en beğenilen 10 şirketleri listesi açıklandı ve bu listede ilk 3 isim hiç değişmiyor diyebiliriz. Birinci sırada Koç Holding, ikinci sırada Turkcell, üçüncü sırada ise Arçelik yer alıyor. Capital ve Spring Professional’in ortak araştırmasında da bu isimleri, aynı sıralama ile görüyoruz. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç, 36 sektörün en beğenilen şirketlerinin de belirlenmesi. Bu sonuç ise ilgili sektörün temsilcilerinin yanıtları ile belirlenmiştir.

Sözü daha fazla uzatmadan sizleri Türkiye’de farklı sektörlerin zirve isimleri ile baş başa bırakıyoruz:

Akaryakıt Sektörü – OPET

Akaryakıt Sektörü – OPETOPET Petrolcülük Anonim Şirketi, perakende satışlardan, depolama, uluslararası ticaret konularına kadar faaliyet göstermektedir. Ayrıca Türkiye’de akaryakıt sektörünün en beğenilen şirketi konumuna gelmiştir. Yönetim Kurulu Başkanı olan Fikret Öztürk’ün 1982 yılında öğretmenliği bırakıp ticarete geçmesiyle kurulmuştur. Mersin’de madeni yağ ve akaryakıt alanlarında faaliyet gösteren Öztürkler Limited Şirketi’ni kurmuş ve eşi Nurten Öztürk ile kısa sürede şirketi büyütüp pek çok madeni yağ ve akaryakıt markasının bayiliğini almıştır. 10 yıl içinde de Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası akaryakıt dağıtım şirketleri arasında en büyük distribütör konumuna gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin En İtibarlı Markaları

1992 yılında Öztürk çifti İstanbul’a yerleşmiştir ve akaryakıt dağıtım şirketi kurmaya karar vermiştir. Bundan sonra isimleri OPET’e dönüşmüş ve Türkiye’nin dört bir yanına istasyon açmıştır. KalDer Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’ne göre 2006 yılından 2013 yılına kadar her yıl sektörün lideri olmuştur. 2014 yılında akaryakıt tüketicisinin en memnun kaldığı marka olmayı da başarmıştır.
OPET Resmi Web Sitesi: https://www.opet.com.tr/

Alkollü İçecek Sektörü – Mey İçki

Alkollü İçecek Sektörü – Mey İçkiMey İçki, Tekel’in alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmesiyle birlikte 2004 yılında kurulmuştur. Türkiye’de biri üretim diğeri ise satış ve pazarlama olmak üzere iki ayrı şirket üzerinden faaliyet göstermektedir. Ürün portföyü içinde Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı, İstanblue, Binboa, Kayra, Terra ve Buzbağ markaları yer almaktadır. 2011 yılından itibaren, yaklaşık olarak 180 ülkede ticareti faaliyetleri, 80 ülkede bölge ofisleri ile alkollü içki üreticisi Diageo’nun çatısı altına girmiştir. Topluma karşı sorumlu bir şirket olmayı hedeflemiştir ve çalışanların yeteneklerini marka gücüyle birleştirmiştir. Distribütör ve satış ekibiyle birlikte 2000’den fazla çalışanı ile ülkemizin en büyük şirketlerinden biri haline gelmiştir.
Mey İçki Resmi Web Sitesi: https://www.meydiageo.com/

Alkolsüz İçecek – Coca Cola Türkiye

Alkolsüz İçecek – Coca Cola TürkiyeCoca Cola şirketi, 200’den fazla ülkede, 3600’den fazla ürün çeşidi ile dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi konumundadır. Merkezi Atlanta’dadır ve şirketin başkanlık ile CEO’luğunu Muhtar Kent yürütmektedir. Şirketin 5 coğrafi grubundan biri olan Avrasya ve Afrika Grubu’nun merkezi Türkiye’dir. Balkanlar, Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika kıtasında bulunan 90 ülkeye İstanbul’dan hizmet verilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Coca Cola’nın En Pahalı 10 Koleksiyon Ürünü

Dünya çapında 139.600 çalışanı ve yaklaşık 250 şişeleyici iş ortağı bulunmaktadır. Aynı zamanda 500’den fazla markayı da tüketici ile buluşturmaktadır. Şirket, lider konumunda olduğu gazlı içecekler, meyve suları, meyveli içecekler, hazır içimlik çay ve kahve kategorilerinde her gün yaklaşık olarak 1,9 milyar bardak alkolsüz içeceği tüm dünyaya sunmaktadır.
Coca Cola Resmi Web Sitesi: https://www.coca-cola.com/tr/tr

Ambalaj Sektörü – KOROZO

Ambalaj Sektörü – KOROZOTürkiye’de ambalaj dendiği zaman birçok ilkin sahibi olan KOROZO akıllara gelir. 1973 yılında plastik ve ambalaj sektöründeki faaliyetlerine başlamıştır. Aldığı yatırımlarla birlikte sektörün gelişimine önemli bir katkı sağlamıştır. 90’lı yıllarda hızlı bir büyüme kaydetmiş ve esnek ambalaj sektöründe çığır açmıştır. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan KOROZO, 2009 yılında Korozo İzmir, Koroplast, Korsini – Saf ve Sareks fiyatlarını da bünyesine dahil etmiştir. İstanbul ve İzmir’de yaklaşık 167 bin metrekarelik kapalı alana sahip 9 fabrikada faaliyet göstermektedir. Bir yılda 98 bin tonun üzerinde ambalaj üretimi yapmaktadır ve bu özelliği ile Orta Doğu ve Avrupa’nın da en büyük tesislerinden biridir. İngiltere, Almanya, Fransa ve Türkiye ofislerinde ile toplamda 1700 personele sahiptir.
KOROZO Resmi Web Sitesi: http://www.korozo.com.tr/

Aracı Kurumlar – Garanti Yatırım

Aracı Kurumlar – Garanti YatırımGaranti Bankası’nın % 100 iştiraki olan Garanti Yatırım, 1991 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Kurumsal finansman, araştırma, sermaye piyasaları aracılık faaliyetleri, hazine ürünleri ve forex piyasalarında yerli – yabancı müşterilere hizmet vermektedir. Şirket birleşmesi, halka arz, özel sektör tahvillerinin ihraç edilmesi, özelleştirme danışmanlığı gibi hizmetlerin yanı sıra sermaye piyasalarında da aracılık faaliyeti göstermektedir. 2014 yılında, geniş bir dağıtım ağı, üstün teknolojik altyapısı, güçlü marka imajı, tecrübeli kadrosu, güçlü ortaklık yapısı ile yatırım bankacılığı hizmeti sunmaktadır.

2007 yılından 2011 yılına kadar 5 yıl üst üste Global Finance dergisinin verdiği “En İyi Yatırım Bankası” ödülünü almıştır. 2012 yılında Euromoney tarafından “En İyi Yatırım Bankası” ve 2012 – 2013 yıllarında da Emea Finans tarafından “En İyi Aracı Kurum” ödülü, 2014 yılında da International Finance Magazine tarafından “En İyi Yatırım Bankası” ödülünü almıştır.
Garanti Yatırım Resmi Web Sitesi: https://www.garantibbvayatirim.com.tr/

Bankacılık – Garanti Bankası

Bankacılık – Garanti BankasıGaranti Bankası’nın birkaç sektörde liderliği göze çarpıyor. Bunların başında bankacılık sektörü de geliyor. 1946 yılında Ankara’da kurulan Garanti Bankası, 2016 yılı Mart ayı sonu itibariyle 103,1 milyar Amerikan doları, konsolide aktif büyüklüğe ulaşmıştır. Böylece Türkiye’nin en büyük ikinci bankası konumuna gelmiştir. Kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, bireysel, özel ve yatırım bankacılığı alanlarında faaliyet göstererek bankacılık sektörünün tüm iş kollarında yer almaktadır.

Buna da Bakın: Türkiye’de En Fazla Şubeye Sahip Olan 10 Banka

Hollanda, Rusya ve Romanya’da uluslararası iştirakleri bulunmaktadır. Aynı zamanda hayat sigortası, bireysel emeklilik, finansal kiralama, faktoring, yatırım ve portföy yönetimi gibi alanlarda da önde gelen iştirakleriyle entegre bir hizmet sunmaktadır.
Garanti Bankası Resmi Web Sitesi: https://www.garantibbva.com.tr/

Bilişim Sektörü – Microsoft

Bilişim Sektörü – MicrosoftÜlkemizde bilgisayar dendiği zaman akla gelen ilk isimlerden birisi olan Microsoft, Windows, Xbox, Lumia gibi ürünleriyle de tanınmaktadır. ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketidir. “Her ev ve masada bir bilgisayar” vizyonu ile yola çıkmıştır. Bill Gates tarafından 4 Nisan 1975 yılında kurulmuştur ve ilk uluslararası bürosu 1 Kasım 1978 yılında Japonya’da açılmıştır.

Tavsiye Ederiz: Microsoft’un Bilmediğiniz 15 Özelliği

Bildiğiniz gibi Bill Gates dünyanın en zengin ismidir ve şirketin net geliri 2015 verilerine göre 12.19 milyar dolardır. Türkiye pazarında büyük bir yere sahip olduğunu da tahmin edebilirsiniz.
Microsoft Resmi Web Sitesi: https://www.microsoft.com/tr-tr/

Bireysel Emeklilik Sektörü – Garanti Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sektörü – Garanti Emeklilik1992 yılında kurulan şirket, 2002 yılında emeklilik şirketine dönüşmek için gerekli izinleri almıştır ve hayat sigortacılığı faaliyetlerine bireysel emekliliği de eklemiştir. Doğuş Grubu üyesidir ve hissedarı Garanti Bankası ile yarattıkları iş birliği sayesinde güçlü adımlarla sektörün öncüsü olmuştur. Avrupa’nın en güçlü şirketlerinden birisi olan Achmea ile 2007 yılında bir ortaklık anlaşması yapmıştır ve böylece Avrupa’daki ürün çeşitliliğini Türkiye’ye sunmuştur. Banka sigortacılığını etkili bir şekilde kullanmaktadır ve 15 Bölge Müdürlüğü, 1000’e yakın Garanti Bankası Şubesi ile müşterilerine hızlı bir hizmet verebilmektedir.
Garanti Emeklilik Resmi Web Sitesi: https://www.garantibbvaemeklilik.com.tr/

Bisküvi – Çikolata Sektörü – Eti Gıda

Bisküvi – Çikolata Sektörü – Eti Gıda“Küçük mutluluklar üreten bir fabrika” sloganıyla 1961 yılında Firuz Kanatlı tarafından hayata geçirilen bir hayal olarak başladı. Firuz Kanatlı, kendi çizimi olan ilk tesisle Eti markasının ilk adımını atmıştır. Türkiye’nin dev isimlerinden biri haline gelen Eti, işini büyük bir tutku, cesaret, özveri ve yenilikçilik anlayışı ile faaliyet göstermektedir. Kendilerini kalite ve emekle büyüttüklerini dile getiriyorlar. Sektöründe birçok ilke imza atmıştır. İlk lifli bisküvi olan Burçak, ilk hazır kızarmış ekmek olan Etimek, ilk sanayi tipi kek olan Üzümlü, Meyveli ve Kakaolu Dilim Kek, ilk paketlenmiş turta olan Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak kek olan Browni ile hayatımızda yer almaktadır. Eti Gıda, birçok ödülün sahibidir ve Türkiye’de 72 farklı ilde 7 binden fazla çalışana sahiptir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 100 kuruluşundan da birisidir.
Eti Gıda Resmi Web Sitesi: http://www.etietieti.com/

Boya Sektörü – Jotun

Boya Sektörü – JotunJotun Grup, 69 şirket ve 33 üretim tesisinden oluşan, 90’dan fazla ülkede temsil edilen bir şirkettir. Ürünlerini, zorlu hava şartlarında bile en iyi performansı sağlaması üzerine geliştirdiklerini dile getiriyorlar. 1970’li yıllardan beri boyanan ve korunan yüzlerce prestijli bina projesi bulunduğu bilinmektedir. Dünya çapında 1800’dan fazla enerji tesisinde 65 milyon metrekarelik yapının Jotun markası ile korunduğu dile getiriliyor. Aynı zamanda dünya çapında 30 binden fazla geminin de Jotun ile korunduğu bilgisi alınmaktadır. Dünya çapında 7 bölgeye ayrılmıştır. Dekoratif boyalar ve deniz, endüstri, toz boyalar olarak bilinen performans boyaları alanında da faaliyet göstermektedir. 19 ülkede 36 fabrikası, 45 ülkede 74 şirketi ile dünya devi markalardan birisidir.
Jotun Resmi Web Sitesi: https://www.jotun.com/tr-en

Cam ve Seramik Sektörü – Şişecam

Cam ve Seramik Sektörü – ŞişecamŞişecam, düzcam, cam ev eşyaları, cam ambalajlar ve kimyasallar ana iş kollarında faaliyet göstermektedir. 19’u yurt içinde, 25’i yurt dışında olmak üzere 44 üretim tesisi ile uluslararası çapta varlığını sürdürmektedir. Şişecam Topluluğu, 13 ülkede 20 bini aşan çalışana sahiptir. Satışlarının hemen hemen yarısını yurt dışında yapmaktadır ve ürünleri, dünyada 150’ye yakın ülkeye ihraç edilmektedir. Camın tüm alanlarında faaliyet gösterdiği gibi soda ve krom bileşiklerini kapsayan işkollarında da Türkiye’de lider konumundadır. Aynı zamanda 1935 yılında Atatürk’ün direktifleri ile Türkiye İş Bankası tarafından kurulmuştur. Bu özelliği ile Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından biri olarak görülmektedir.
Şişecam Resmi Web Sitesi: https://www.sisecam.com.tr/tr

Çimento Sektörü – Akçansa

Çimento Sektörü – AkçansaSabancı Holding ve HeidelbergCement ortaklığında kurulan Akçansa, Türkiye’nin en büyük çimento üreticisidir ve sektörün lideridir. 1967 yılında kurulan Akçimento ve 1974 yılında kurulan Çanakkale Çimento’nun 1996 yılında birleşmesi ile kurulmuştur. Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet göstermektedir. İstanbul – Büyükçekmece, Çanakkale ve Samsun – Ladik’te bulunan 3 fabrikasında çimento ve klinker üretimi yapmaktadır. İstanbul – Ambarlı, İzmir – Aliağa, Yalova, Yarımca ve Hopa’da kurulu olan 5 çimento terminaline de sahiptir. 1998 yılında iştiraklerinden olan Betonsa ile birleşmiştir ve bu marka ile hizmet vermeye başlayarak hazır beton üretimi gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda bir başka iştiraki olan Agregasa Agrega ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretimi yaptığı Agregasa markasını 4 tesisle taçlandırmıştır. İstanbul Sanayi Odası tarafından çevre doğru kimliği ile ödüllendirilmiştir. Ülkemizin çimento ihtiyacının %10’unu, toplam çimento ve klinker ihracatının ise %12,5’ini karşılamaktadır.
Akçansa Resmi Web Sitesi: http://www.akcansa.com.tr/

Dayanıklı Tüketim Sektörü – Arçelik

Dayanıklı Tüketim Sektörü – Arçelik1955 yılında kurulan Arçelik, dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde, üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmeti vermektedir. Yaklaşık 27 bin çalışanı bulunmaktadır ve Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika’da 15 üretim tesisi bulunmaktadır. Dünyanın hemen her yerine satış ve pazarlama organizasyonu bulunmaktadır. Kendisine ait 10 markası bulunmaktadır ve bu markalar; Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus’tur. Bu markalarıyla birlikte 135’ten fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Arçelik, Türkiye’nin en beğenilen 3. şirketi unvanına da sahiptir.
Arçelik Resmi Web Sitesi: http://www.arcelik.com.tr/

Demir Çelik Sektörü – Ereğli Demir Çelik

Demir Çelik Sektörü – Ereğli Demir ÇelikErdemir Grubu’nun ana şirketidir ve Türkiye’nin de en değerli sanayi varlıklarından birisidir. Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu ve ülkemizde üretimi yapılmayan yassı çeliği üretmek için 1960 yılında özel bir yasa ile kurulmuştur. Şimdi ise uluslararası kalite standartlarında levha, sıcak ve soğuk haddelenmiş sac ile kalay, krom, çinko kaplama saç üretmektedir. Aynı zamanda otomotiv, beyaz eşya, boru profil, haddecilik, genel imalat, elektrik – elektronik, makine, enerji, ısı gereçleri, gemi inşa, savunma, ambalaj gibi sektörlerde temel girdi sağlamaya devam etmektedir. Şirket, ürün ve hizmet çeşitliliği, yüksek katma değerli ürünlerin üretimi, verimliliğin artırılması, teknolojisini yenilemesi amacıyla yatırımlar gerçekleştirmektedir. Kuruluşun 0,5 milyon ton olan ham çelik kapasitesi, 4 milyon ton seviyesine; 0,4 milyon ton olan son mamul kapasitesi ise 5 milyon tonun üzerindedir.
Ereğli Demir Çelik Resmi Web Sitesi: http://www.erdemir.com.tr/

Enerji Sektörü – Enerjisa

Enerji Sektörü – Enerjisa1996 yılında Sabancı şirketlerinin elektrik gereksiniminin karşılanması için otoprodüktör şirketi olarak kurulmuştur. Elektrik zincirinin tüm aşamalarında değer yaratmayı hedeflemeyen büyük bir portföye sahiptir. Müşteri ve pazar odaklı iş modelleri, verimliliği ve teknolojiyi esas alan üretim ve dağıtım yatırımcılar bulunmaktadır. Rekabetçi stratejileriyle ülkemizin büyüyen ve gelişen elektrik piyasasının lideri konumuna gelmiştir. 2013 yılının Nisan ayı itibariyle dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketi olan E.ON’un Enerjisa’ya %50 oranında ortaklık süreci tamamlanmıştır. Yaklaşık 3400MW kurulu güce sahiptir ve çevre ile uyumlu santralleri, yenilenebilir enerjiye dayalı üretimi ile karbon azaltım fırsatları sunmaktadır. Enerjisa çatısı altında, üretim, ticaret, satış, dağıtım ve doğal faz faaliyetlerinden sorumlu birçok operasyonel şirket faaliyet göstermektedir.
Enerjisa Resmi Web Sitesi: https://www.enerjisa.com.tr/

E-Ticaret Sektörü – GittiGidiyor

E-Ticaret Sektörü – GittiGidiyorİnternetten alışveriş döneminin başlangıcı diyebileceğimiz GittiGidiyor, ülkemizde e-ticaret sektörünün ilk örneklerindendir. 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getirmiştir. İhtiyacınız olan herhangi bir ürünü kolaylıkla bulabileceğiniz gibi kendi dükkanınızı da açarak satış yapabileceğiniz bir platformdur. Hem bireysel hem de kurumsal olarak kendi dükkanınızı açabilirsiniz. Güvenli ödeme sistemi olan Sıfır Risk ile dünyanın en büyük e-ticaret devi olan eBay’in dikkatini çekmiştir. 2011 yılında ise eBay tarafından satın alınmıştır. Böylece eBay’ın Türkiye’deki iştiraki konumuna gelmiştir. 152 kişinin çalıştığı, 11 milyondan fazla kayıtlı kullanıcının bulunduğu bilinmektedir.

Faktoring Sektörü – TEB Faktoring

Faktoring Sektörü – TEB Faktoring1997 yılının Eylül ayında Türk Ekonomi Bankası’nın iştiraki olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında faktoring işlemleri yapmak için kurulmuştur. 1998 yılından bu zamana kadar da uluslararası faktoring şirketlerinin üye olduğu, dünyanın en önemli faktoring organizasyonu olan Factors Chain International’ın üyesi olmuştur. Böylece uluslararası standartta faktoring işlemi gerçekleştiren sınırlı sayıdaki faktoring şirketlerin birisi konumuna gelmiştir. Yurt içinde geliştirdiği yeni ürünleriyle KOBİ ve daha küçük ölçekli işletmelere hızlı hizmet vermeyi benimsemiştir. Uluslararası işlemlerde ise onların ihtiyaçlarına yönelik kaliteli faktoring çözümleri üretmektedir.
TEB Faktoring Resmi Web Sitesi: https://www.tebfaktoring.com.tr/

Hazır Giyim ve Mağazacılık Sektörü – Zara

Hazır Giyim ve Mağazacılık Sektörü – Zaraİspanyol giyim ve aksesuar markası olan Zara, 1975 yılında Amancio Ortega ve Rosalia Mera tarafından kurulmuştur. Amancio Ortega, şu an dünyanın ikinci en zengin ismidir. Zara mağazaları genel olarak büyük alanlara kurulmaktadır ve dünyanın en büyük 3. hazır giyim şirketidir. 2015 itibariyle dünya genelinde 88 ülkede 2000’in üzerinde mağazaya sahiptir.

Türkiye’de 37 mağazası bulunmaktadır. Zara’nın Türkiye online satışına ne zaman başlayacağı ise fazlasıyla merak edilmişti. 2016 sonunda beklenen oldu ve Zara online mağazasını açtı. Inditex grubunun bünyesinde yer alan en büyük şirkettir. Aynı zamanda Zara, Inditex grubunun dünyaya tanıtılmasını sağlayan markadır.
Zara Resmi Web Sitesi: http://www.zara.com/

İlaç Sektörü – Novartis Türkiye

İlaç Sektörü – Novartis TürkiyeNovartis, dünyanın her yerinde hastaların dönüşen ihtiyaçlarına çözüm üretmeyi hedefleyen, İsviçre merkezli global bir sağlık firmasıdır. 1996 yılında Ciba-Geigy ile Sandoz şirketlerinin birleşimi ile kurulmuştur. Kökleri ise 250 yıl öncesine uzanmaktadır. Yenilikçi ürünler konusunda zengin bir geçmişe sahiptir. İlk zamanlarında sentetik kumaş boyası üreten Novartis, bünyesinde barındırdığı şirketlerle birlikte kimyasal madde ve ilaç üretim kollarına da ayrılmıştır. İstanbul – Kurtköy’deki üretim tesisi, Novartis markasının dünya genelindeki stratejik 7 fabrikasından birisidir. Şirket 3 alanda liderliğe sahiptir. İlaç, göz tedavileri ve jenerik ürünler alanında liderdir.
Novartis Türkiye Resmi Web Sitesi: https://www.novartis.com/tr-tr/

Kargo Nakliye ve Lojistik Sektörleri – Ekol Lojistik

Kargo Nakliye ve Lojistik Sektörleri – Ekol LojistikHem Türkiye hem de Avrupa’nın öncü lojistik şirketlerinden birisi olan Ekol; Almanya, Romanya, İtalya, Bosna, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İspanya, Polonya, Bulgaristan ve Ukrayna’da 750 bin metrekareyi aşan depolama alanına sahiptir. 5000’den fazla araç filosu bulunmaktadır ve 6500 çok uluslu çalışanı ile faaliyet göstermektedir. 1990 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden Ekol Lojistik, hizmet süresi boyunca birçok başarılı projeye yer vermiştir. Sektörünün öncüsü olmuştur ve 1996 yılında Almanya’da ilk faaliyetlerine başlamıştır ve şu anda dünyada birçok ülkede hizmet vermektedir.
Ekol Lojistik Resmi Web Sitesi: https://www.ekol.com/en/

Kişisel Bakım Kozmetik ve Temizlik Sektörleri – Unilever

Kişisel Bakım Kozmetik ve Temizlik Sektörleri – UnileverDünyanın en büyük hızlı tüketim ürünlerini üreten şirketlerden birisidir. Tüm dünyada büyük bir yatırım ağı sürdürmektedir. Küresel pazardaki etkinliği ve payını sürekli artırmaktadır. Türkiye’deki ilk yatırımını ise 1952 yılında İstanbul – Bakırköy’de kurulan Sana fabrikası ile gerçekleştirmiştir. 1860’lı yıllara kadar uzanan tarihi, Margarine Unie ile İngiliz sabun şirketi Lever Brothers’ın 1930 yılında birleşmesi ile başlamıştır. 190’dan fazla ülkede, her gün 2 milyar insana ulaşmaktadır. Beslenmeden, temizliğe kadar geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Sunlight markalı sabun gibi ülkemizde oldukça eski zamanlardan beri kullanılan ürünlere sahiptir. Türkiye olarak bugün 8 fabrikası ve 5000’i aşan çalışanı bulunmaktadır. 34 ülkeye Türkiye’den ihracat yapılmaktadır ve bu sayede Türk ekonomisine katma değer sağlamaktadır.
Unilever Resmi Web Sitesi: https://www.unilever.com.tr/

Leasing Sektörü – Garanti Leasing

Leasing Sektörü – Garanti LeasingGaranti Finansal Kiralama, TC Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan alınan izinle 3226 sayılı kanunla yurt içi ve yurt dışında finansal kiralama işlemleri yapmak için kurulmuştur. 9 Ekim 1990 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanarak faaliyete geçmiştir. 1 Ekim 2002 tarihinde Garanti Faktoring Hizmetleri AŞ’nin % 99,3’üne sahip olduğu bağlı ortaklıklardan Aktif Finansal Kiralama AŞ ile kendi çatısı altında birleşmiştir. Geniş bir tabana yayılan kurumsal ve ticari müşteriler ile küçük ve ortak boy işletmelerin leasing işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Mobilya Sektörü – Doğtaş Kelebek

Mobilya Sektörü – Doğtaş Kelebek1972 yılında Hacı Ali Doğan’ın Doğan Mobilya’yı kurmasıyla mobilyacılık sektörüne giriş yapılmıştır. 1987 yılına gelindiğinde ise 6 kardeş şirketleşmeye gitmiş ve Biga’da Doğtaş AŞ.’yi kurmuşlardır. İlk yıllarında 800 metrekarelik kapalı alanda küçük bir işletmedir. Ardından Çanakkale bölgesinde kendi mağazalarını açarak satışa sunmuştur. 1989 yılına gelindiğinde ise kapı ve parke fabrikası kurulmuştur. 1992 yılında da şirket ek binalar yaparken, İtalya ve Almanya’dan yüksek teknolojili makinelerle kapasitesini artırmıştır. 2012 yılında ise attığı büyük adımlarla güçlenen şirket, Kelebek Mobilya’yı bünyesine katmıştır. Böylece Türkiye’de mobilya pazarında ikinci sıraya yükselmiştir. Bugün ise 65 ülkeye ihracat yapmaktadır ve hem yurt içinde hem de yurt dışındaki seçkin noktalarda 200’ün üzerinde mağazaya sahiptir. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında da yerini almıştır.
Doğtaş Kelebek Resmi Web Sitesi: https://www.dogtas.com/tr

Oluklu Mukavva Sektörü – Modern Karton

Oluklu Mukavva Sektörü – Modern KartonTürkiye’nin en büyük kağıt üreticisi konumunda yer alan Modern Karton, Avrupa’nın en büyüklerindendir. 2015 yılında 350 milyon Euro yatırım bedeli ile beşinci kağıt tesisini devreye sokmuş ve yıllık üretim kapasitesini 1.050.000 tona yükseltmiştir. 441 bin metrekarelik açık, 138 bin metrekarelik kapalı alana kurulu tesisleri ile üretim teknolojisi ve otomasyon sistemleriyle kağıt sektörünün öncüsüdür. Aynı zamanda dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip şirketlerinden de birisidir. Üretimde %100 atık kağıt kullanmaktadır ve tesis yılda 10 milyon yetişkin ağacın kesilmesini önlemektedir.

Organize Perakende Sektörü – Migros

Organize Perakende Sektörü – Migrosİstanbul’da artan nüfus ve fiyatlar arası uçurumlar ile 1954 yılında İstanbul Belediyesi’nin tarihi kararı ile İsviçre Migros’a benzer bir organizasyonun kurulumuna karar verilmiştir. Bu şekilde gıda ve ihtiyaç malzemelerinin halka en uygun fiyat ve kalitede, belediye kontrolünde sunulmasının yolu açılmıştır. 1975 yılında ise Koç Grubu, Vehbi Koç’un istek ve yönlendirmesiyle birlikte Migros’un çoğunluk hisseleri satın almıştır. Şimdi ise Türkiye’de modern perakende sektörünün öncüsü olan Migros, geniş kullanım alanlarına sahip olan mağazalarında, gıda ve ihtiyaç maddeleri, kozmetik, kırtasiye, zücaciye, elektronik, kitap ve tekstil gibi kategorilerde müşterilere hizmet vermektedir. 2015 yılına geldiğimizde ise yeni stratejik ortağı Anadolu Endüstri Holding olmuştur. Müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarını “Tam bana göre” diyecekleri kampanyalarla hesaplı ve keyifli hale getirmiştir.
Migros Resmi Web Sitesi: http://www.migros.com.tr/

Otel ve Konaklama Sektörü – Hilton

Otel ve Konaklama Sektörü – Hilton1919 yılında Conrad Hilton tarafından Hilton Worldwide şirketi kurulmuştur. Şirket, ABD’nin o zaman içinde bulunduğu ekonomik krizlerden faydalanarak çok hızlı bir şekilde büyümüştür. Şirket, 1946 yılına geldiğinde ABD’de birçok otele ulaşmıştır. Bu oteller tek bir çatı altında toplanmış ve Hilton Hotels Corporation Amerika kurulmuştur. 1967 yılında da artık dünyada birçok otele sahip olunmuş ve Hilton Hotels Co. America, Londra merkezli olarak dünyadaki lider otellerinde bağlı olacağı Hilton International’ı kurmuştur. 1952 yılında Türkiye’deki ilk 5 yıldızlı otel olarak İstanbul’da Hilton Istanbul kurulmuştur. Otel bünyesinde 498 oda, 51 executive oda, 431 standart oda bulunmaktadır. Daha sonra ise Ankara ve İzmir’de de Hilton otelleri açılmıştır. 2012 yılına gelindiğinde de Türkiye’de 15 toplamda 15 otele sahip olmuştur.
Hilton Resmi Web Sitesi: http://www.hilton.com.tr/

Otomotiv Sektörü – Mercedes Benz Türk

Otomotiv Sektörü – Mercedes Benz TürkMercedes Benz Türk AŞ. 1967 yılında Daimler-Benz AG’nin %36 ortaklığı ile Otomarsan unvanı ile İstanbul’da kurulmuştur. 0 302 tipi otobüs üretimine, 1968 yılında başlamıştır. Üretimden 2 yıl sonra ise 1970 yılında ihracata başlamıştır ve 1984 yılında Mercedes Benz Türkiye Genel Mümessili oluşmuştur. 1986 yılında ise Türkiye’nin büyüme potansiyeline paralel olarak Orta Anadolu – Aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçmiştir. 1990 yılının Kasım ayında ise şirketin ticari unvanı, Mercedes Benz Türk AŞ. olmuştur. 710 milyon Euro’yu aşan yatırım hacmiyle birlikte şirket, bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından birisi halindedir. 5454 personelinin % 80’i üniversite mezunudur ve en az bir yabancı dil bilmektedir.
Mercedes Benz Türk Resmi Web Sitesi: http://www.mercedes-benz.com.tr/

Reklam Sektörü – Medina Turgul DDB

Reklam Sektörü – Medina Turgul DDB1993 yılında Manajans Thompson’ın genel müdürü Jeffi Medina ve yaratıcı yönetmeni Yavuz Turgul tarafından kurulmuştur. Kısa bir sürede dünyanın en büyük iletişim gruplarından birisi olan DDB Worldwide’nin dikkatini çekmiştir. 1995 yılında DDB Worldwide ile ortak olmuştur ve Medina Turgul DDB ismini almıştır. Hem uluslararası hem de yerel markalara hizmet vermektedir ve ülkemizde kısa sürede en büyük ajanslardan biri durumuna gelmiştir. 2011 yılında Avrupa’nın en çok Effie kazanan ajansı olmuştur ve Effie Index’te birinciliğe yükselmiştir. Türkiye’nin en çok ödül kazanan ajansıdır.
Medina Turgul DDB Resmi Web Sitesi: http://www.ddb.com.tr/

Sigorta Sektörü – Allianz Sigorta

Sigorta Sektörü – Allianz Sigorta1923 yılında İtalyan sigorta şirketi RAS, Şark Sigorta’yı kurmuştur. Şirket ilk başta yangın ve nakliyat alanlarında faaliyet göstermiştir. 1950’li yıllarda ise zorunlu trafik sigortası, kaza ve hayat sigortaları ürün yelpazesine eklendi. 60’lı yıllarda makine montaj branşlarında da ürün eklemesi yapıldı. 1974 yılına gelindiğinde Şark Sigorta, Koç Topluluğu’nun bünyesine dahil oldu. 1980’li yıllarda ise Türkiye’nin ilk paket sigortaları; Tüm Ev, Özel Emeklilik Sigortası ve Tüm İşyeri Paket Poliçesi hizmete girdi. 1988 yılında dünyanın finans ve sigorta devi olan Allianz ile Japonya’nın en büyük sigorta şirketi Tokio Marine Şark Sigorta’ya ortak oldu. 1991 yılında Şark Hayat Sigorta Aş. kuruldu. Bu şirketin Avrupa standartlarındaki “Limitsiz Sağlık Sigortası” ve “Birleşik Hayat Sigortası” ürünlerini Türkiye’de hayata geçiren ilk sigorta şirketi oldu. Ardından “Büyüyen Çocuk Sigortası” sektörde çocuklara yönelik ilk sigorta ürünü oldu. 1998 yılında ise Şark ismi değiştirilerek Koç Allianz Sigorta AŞ ve Koç Allianz Hayat Sigorta AŞ. olarak isim değiştirildi. 7 Ekim 2008 tarihinde ise Allianz, Koç’un sahip olduğu hisseleri devraldı ve yeniden isim değişikliğine gidilerek Allianz Sigorta AŞ ve Allianz Hayat ve Emeklilik AŞ. yapıldı. 2013 yılında da Yapı Kredi ile ortaklık başladı. Tüm faaliyetleri süresince ülkemizde birçok ilke imza atmayı başarmıştır.

Süt ve Sütlü Mamuller Sektörü – Pınar Süt

Süt ve Sütlü Mamuller Sektörü – Pınar SütOrta Doğu’nun en büyük, Avrupa’nın en gelişmiş tesisi olarak 1973 yılında İzmir’de kurulmuştur. 1975 yılında ise Türk tüketicileri ilk defa aseptik kutu ambalajda uzun ömürlü süt ile tanıştırmıştır. Yaşam Pınarım tanımı ile yüksek bilinirlik kazanan şirket, Türkiye hayvancılık ve gıda sektörüne büyük katkılar sağlamıştır. Pınar Süt; süt yoğurt, peynir, ayran, meyve suyu, tereyağı, krema, puding, ketçap, mayonez, bal, sos, reçel, tatlı ve toz ürünlerin üretimi, satışı konusunda faaliyet göstermektedir. İzmir, Eskişehir ve Şanlıurfa’da bulunan fabrikaları ile üretime devam etmektedir. Avrupa Birliği standartlarında kaliteli hammadde tedarikine yönelik 144 çiftliği olmak üzere 358 aynı yerde, sözleşmeli ve uzun süreli ilişkiler kurarak 20 binden fazla üretici ile çalışıyor. Yaşar Topluluğu’nun üyesi olarak hizmetlerine devam etmektedir.
Pınar Süt Resmi Web Sitesi: http://www.pinar.com.tr/

Telekomünikasyon Sektörü – Turkcell

Telekomünikasyon Sektörü – Turkcell1994 yılının Şubat ayında Turkcell hizmete girmiştir. 27 Nisan 1998 yılında ise TC. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalamıştır. Müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerinin çeşitliliği, kalitesi ve buna bağlı müşteri sayısındaki artış ile gelişimini sürdürmüştür. 11 Temmuz 2000 tarihinde Borsa İstanbul ve New York Stock Exchange’de hisseleri işlem görmeye başlamıştır. Turkcell, NYSE’ye kote olan ilk ve tek Türk şirket unvanına sahiptir. Bunun yanında Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer almaktadır. 2015 itibariyle Türkiye’de entegre iletişim ve teknoloji hizmeti oyuncusu olarak birleşik mobil ve sabit şebeke platformu üzerinden geniş kapsamlı yaratıcı ürün ve servis sunmayı hedeflemiştir. Şimdi ise 4,5 G ile hizmetlerine üstün kalite ile devam etmektedir. Türkiye’nin en beğenilen ikinci şirketi unvanına da sahiptir.
Turkcell Resmi Web Sitesi: http://www.turkcell.com.tr/

Tüketici Elektroniği Sektörü – Samsung

Tüketici Elektroniği Sektörü – Samsung1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya ve Pekin’e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, ihracat odaklı şirketi Daegu’yu kurdu. Korece, üç yıldız anlamına gelen Samsung, 10 yılı aşan bir süre içinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Elektronik işletmesinin başarısıyla birlikte teknolojide bir endüstri lideri oldu ve küresel anlamda büyük başarılar elde etti. Şimdi ise 1 numaralı küresel 10 markadan birisi haline geldi. Akıllı telefonlarından televizyonlarına kadar tüketici elektroniği sektöründe dev isimlerden birisi durumundadır.
Samsung Resmi Web Sitesi: http://www.samsung.com/

Turizm Acente Sektörü – ETS Tur

Turizm Acente Sektörü – ETS Tur1991 yılında İstanbul’da Mehmet ve Murat Ersoy tarafından kurulmuştur. Türk turizmine önemli bir kilometre taşı olmuştur. Kuruluşundan itibaren hızlı bir büyüme kaydetmiştir ve yurt içi organize seyahat sektöründe ilkleri gerçekleştirme misyonuna sahip bir tur operatörü olmuştur. Yurt içinde binlerce otelin satış ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir. Türkiye’de 60, yurt dışında ise 40 destinasyonu kapsayan yüzlerce tur paketi üretmektedir. ETS Tur çatısı altında birçok markaya da ev sahipliği yapılmaktadır. Didimtur, Jetset, Ucuzabilet.com, otelpuan.com, Ekotatil.com ve Letsgodergi.com gibi markalarıyla birlikte geniş bir hizmet ağı bulunmaktadır. Türkiye’de erken rezervasyon uygulayan ilk turizm şirketidir.
ETS Tur Resmi Web Sitesi: http://www.etstur.com/

Yapı Malzemeleri Sektörü – Eczacıbaşı Vitra

Yapı Malzemeleri Sektörü – Eczacıbaşı Vitra2. Dünya Savaşı’nın etkileriyle, uluslararası ticaretin durgun ve birçok ihtiyacın olduğu dönemde Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tarafından 1942 yılında İstanbul – Kartal’da kurulan seramik atölyesi ile faaliyetlerine 8 işçiyle başlamıştır. Savaş sonrasında ticaretin normale dönmesiyle birlikte hızlı bir büyüme göstermiştir. O dönemde geleceği parlak görülen banyo gereçleri üretilmeye başladı. 1958 yılında Kartal’da bir üretim tesisinin açılması gerekti. 1966 yılında ise VitrA markası doğmuş oldu. Seramik banyo gereçleri üretilmesi için 1977 yılında Bilecik – Bozüyük’te bir fabrika kuruldu ve 1991 yılında aynı yerde karo seramik fabrikası kuruldu. Bugünkü başarılı konumuna ise 80’li yıllarda global bir marka olma hedefini benimseyerek ulaştı. Önce dünya devlerine üretim yaptı ardından 1990’lı yıllarda ürün çeşitliliğini genişleterek yurt dışı operasyonlarını genişletti. Seramik sağlık gereçlerinden armatürlere, karolardan küvetlere ve tamamlayıcı aksesuarlara kadar geniş ürün yelpazesi ile dünya devleri ile çalıştı. Bugün ise Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, Avrupa’nın en büyük 3 grubu arasında yer almak istiyor.
Eczacıbaşı Vitra Resmi Web Sitesi: http://www.vitra.com.tr/

Yönetim Danışmanlığı Sektörü – McKinsey

Yönetim Danışmanlığı Sektörü – McKinseyMcKinsey&Company, önce gelen işletmelere, kamu kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara hizmet veren global bir yönetim danışmanlığı şirketidir. Müşterilerin performansında uzun süreli gelişmeler sağlamasına ve en önemli amaçlarının farkına varmasına yardımcı olmak için faaliyet gösteriyorlar. 100 yılı aşkın bir süre içinde lider bir firma yarattıklarından bahsediyorlar. 9000’den fazla danışman ve yaklaşık 2000 araştırma ve bilgi profesyonelinden oluşan bir şirkettir.

60’tan fazla ülkede ofisi bulunmakta ve bu ofislerde 130 dilden çalışana sahip oldukları bilinmektedir. 100’den fazla ulusu temsil ettikleri de bilinmektedir. 1980’lerin ortasında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne başvurusunu şekillendirmesine yardımcı olmuştur. Ardından 1995 yılında İstanbul ofisini açmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.