Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Coca Cola’nın En Pahalı 10 Koleksiyon Ürünü

Coca Cola'nın vintage ürünlerini mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür. Listemizde bulunanlar ise Coca Cola markasının en pahalı koleksiyon ürünleri:
Coca Cola’nın En Pahalı 10 Koleksiyon Ürünü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Coca Cola’nın dünyanın en ünlü içecek markalarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Bununla birlikte, son zamanlarda ülkemizde firma hakkında pek iyi konuşulmamasına rağmen, yine de Coca Cola ürünleri en çok satan içecek markalarının başında gelmeye devam ediyor. İlaveten, oldukça köklü bir marka olan Coca Cola’nın kuruluş tarihi bir asır öncesine kadar uzanıyor. 1886 yılında kurulan ve Amerika asıllı olan şirket, aynı zamanda çeşitli alkolsüz içecek markalarının sahibi olarak da biliniyor. Şu anda çok uluslu bir şirket olarak bilinen marka, enfes aroması ile insanların vazgeçemediği içeceklerden biri olmuş durumda.

Yıllardır bu sektörde başarı ile ilerleyen Coca Cola, bundan sonra da aynı şekilde yol almaya devam edecek gibi görünüyor. İşte bugünkü yazımızda da sizler için, bu dünyaca ünlü içecek markası ile ilgili hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir yazı hazırladık. Daha doğrusu, birazdan sizlerle 10 en pahalı Coca Cola koleksiyon ürününü paylaşıyor olacağız. Evet, yanlış duymadınız; Coca Cola koleksiyon ürünleri. Zira, bu markanın yüzyıllık ve o kadar değerli ürünleri var ki bunlar insanlar tarafından önemli koleksiyon ürünleri olarak görülüyorlar. Birazdan şahit olacağınız gibi oldukça yüksek fiyatlarla, meraklıları tarafından satın alınıyorlar. Vermiş olduğumuz bu bilgilerle dikkatinizi yeterince çekebildiysek, sözü daha fazla uzatmayalım ve bu ilginç yazımıza bir an evvel başlayalım, değil mi?

İşte karşınızda 10 en pahalı Coca Cola koleksiyon ürünü:

10 1930 Yapımı Saat Şeklinde Tasarlanmış Coca Cola Tabelası

50.000 Dolar

1930 Yapımı Saat Şeklinde Tasarlanmış Coca Cola TabelasıListemizin ilk sırasındaki ürün, Ohio’da bulunan bir Coca Cola şişeleme fabrikasının 1930 yapımı tabelası olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaveten, üzerinde büyük bir saat bulunan ve metal materyallerle yapılmış olan bu Coca Cola ürününün fiyatı 50.000 dolar olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, geniş neon tüpleri olan Coca Cola tabelasının bazı parçaları yenilenmiştir ve bu tabela en karanlık geceleri bile aydınlatacak kadar ışık saçabilmektedir.

9 1898 Coca Cola Takvimi

50.000 Dolar

1898 Coca Cola TakvimiBir yüzyıl önce Coca Cola’nın baş ağrılarını tedavi ettiğini biliyor muydunuz? Hayır, bu bir şaka değil. 1898 yılında firma slogan olarak tam da bu cümleyi kullanıyormuş! Resimde gördüğünüz takvimin üzerindeki yazılara bakarsanız, söylediğimin doğru olduğunu anlayacaksınız. İşte, bu tarz sloganlar yazılı olan 1898 yılı Coca Cola takvimi, 50.000 dolarlık fiyatıyla listemizin 9. sırasında yer alıyor.

Oldukça eski olan bu takvimin üzerinde ayrıca, elinde Coca Cola bardağı tutan güzel bir kadın resmi görüyorsunuz. Bu takvim bizlere, Coca Cola’nın bir asır önceki reklamlarında bile ne kadar başarılı olduğunu apaçık gösteriyor. Neticede, markanın bu koleksiyon ürünü 2011 yılında yapılan bir açık artırmada 50.000 dolara alıcısını bulmuştur.

8 Coca Cola Hilda Clark Afişi

55.000 Dolar

Coca Cola Tin Sidewalk SignCoca Cola’nın reklamlara ne kadar önem verdiğini daha önce de belirtmiştik. Listemizin 9. sırasında da daha sonra markanın yüzü olacak aktris Hilda Clark’ın yer aldığı bir Coca Cola afişini görmekteyiz. Zira marka, neredeyse her köşe başında sloganlarının yazılı olduğu afişlere yer veriyordu. Ancak daha sonra sadece yazılardan oluşan bu reklam unsurlarının yeterince ilgi çekici olmadığını anlayan Coca Cola, reklamları için güzel kadınları kullanmaya karar verdi. Böylece, aşağıdaki resimde de görmüş olduğunuz reklam afişi ve kadın figürlerin yer aldığı daha başka birçok afiş, tabela vs. ortaya çıkmış oldu. Neticede, 1900 yılına ait olan bu Coca Cola ürününün değeri 55.000 dolar olarak biliniyor.

7 1913 Hamaktaki Kız Figürü

80.000 Dolar

1913 Hamaktaki Kız FigürüListemizin 7. sırasında olan ürün ise 1913 yapımı, 80.000 dolar değerinde olan Coca Cola reklam unsurudur. Çoğunlukla bir süs olarak kullanılan bu Coca Cola unsuru, ahşap oymacılığı ve kendisine eklenmiş farklı düzenlemeler ile üretilmiştir. Örneğin, bunlardan biri o dönemlerde yeni yeni kullanılmaya başlanan taş baskı sanatıdır. İlaveten, bu reklam aracında da elinde Coca Cola bardağıyla gülümseyen, güzel bir kız figürü karşımıza çıkıyor. Sonuçta, 80.000 dolar değerinde olan bu 1913 yapımı Coca Cola ürünü, gerçek bir sanat eseri olarak listemizdeki yerini alıyor.

6 1897 “Victorian Girl” Tepsi

95.000 Dolar

1897 "Victorian Girl" TepsiListemizin diğer sırasında, Victorian Girl isimli tepsi bulunuyor. 1897 yılına ait bu Coca Cola ürünü, o zamanlarda birçok restoranda tabak ve bardakları taşımak için kullanılıyormuş. Ayrıca, bu Coca Cola ürününün resmine baktığınızda, yine elinde Coca Cola bardağı tutan bir kadın figürünün yer aldığını görüyoruz. Neticede, taş baskı sanatı kullanılarak tasarlanmış bu 117 yıllık Coca Cola eserinin değeri, 95.000 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

5 1915 Coca Cola Küre Şeklinde Gazlı İçecek Dağıtım Aracı

100.000 Dolar

1915 Coca Cola Küre Şeklinde Gazlı İçecek Dağıtım AracıSıradaki ürünün resmine baktığınızda, sizin de aklınıza Cem Yılmaz’ın Yahşi Batı filmindeki içecek sahneleri geldi mi? Eminim, siz de ilk olarak bunu düşünmüş ve kendi kendinize gülmüşsünüzdür. İşte tıpkı Cem Yılmaz’ın gazlı içecek dağıttığı alet olarak işlev gören bu Coca Cola ürünü, demek ki bir zamanlar gerçekten kullanılıyormuş. Şu an tam 100 yıllık yani bir asırlık olan bu ürünün üretiminde, mermer ve metal malzemeler kullanılmış.

Üst kısmı küre şeklinde tasarlanmış olan bu dağıtım aletinin orta kısmındaki siyah renkli kalın bir şeridin üzerine beyaz renkli harflerle Coca Cola logosunun işlenmiş olduğunu görüyoruz. Neticede, bu değerli Coca Cola koleksiyon ürününün fiyatı 100.000 dolar olarak bilinmektedir.

4 Coca Cola Cameo Paper Afişi

120.000 Dolar

Coca Cola Cameo Paper SignListemizin 4. sırasında, 120.000 dolarlık fiyatıyla Cameo Paper Sign isimli Coca Cola ürünü yer alıyor. 1896 yılına ait olan bu eser, dönemin en ünlü taş baskı şirketlerinden biri olan The J. Ottmann Litho Co. tarafından tasarlanmıştır. İlaveten bu Coca Cola eseri, bazıları tarafından bir tarihi eser olarak da gösterilmektedir. Zira 120.000 dolar değerinde olan bu ürünün geçmişi bir yüzyılı bile aşmaktadır.

3 Coca Cola Avizesi

140.000 Dolar

Coca Cola Early Glass Globeİlk üçe baktığımızda, 3. en pahalı Coca Cola ürününün, göz alıcı bir avize olduğunu görüyoruz. Yeşil, kırmızı, beyaz ve fildişi gibi renklerle tasarlanmış olan bu eser, küçük mozaik parçaları ile tasarlanmış. Eğer evinize kristal taşlarla süslü modern görünümlü avizelerden satın almak istemeyen bir koleksiyoncuysanız, bu 140.000 dolarlık Coca Cola ürününü kesinlikle kaçırmamalısınız, diye düşünüyorum.

2 1915 Coca Cola Şişe Prototipi

240.000 Dolar

1915 Coca Cola Şişe PrototipiSıradaki Coca Cola ürünü, 1915 yılına ait bir Coca Cola şişe prototipidir. Bu ürünün ortaya çıkışında ise markanın ülke çapında başlatmış olduğu bir yarışma etkili olmuştur. Şöyle ki Coca Cola diğer içecek markalarından bir adım önde olmak için en iyi şişeleri de kendisinin üretmesi gerektiğini fark etmiş ve bu yüzden de ülke çapında bir fikir yarışması başlatmış.

The Root Glass Company tarafından bir şişe prototipi geliştirilmiş. Ancak Coca Cola bu şişenin orta kısmını, fazla geniş olduğu için beğenmemiş. Daha sonra üzerinde değişiklikler yapılarak tasarlanan Coca Cola şişeleri bugün tanıdık olduğumuz Coca Cola şişeleri haline getirilmiş. Sonuçta üretimi yapılmayan bu prototip şişe, listemizin 2. sırasında yer alan 240.000 dolarlık bir ürün olarak ün kazanmıştır.

1 Coca Cola Barı

4.5 Milyon Dolar

Coca Cola Soda FountainListemizin 1. sırasına geldiğimizde 4.5 milyon dolarlık dudak uçuklatan fiyatla karşımıza çıkan Coca Cola Soda Fountain isimli eseri görüyoruz. Bu eserin tarihte en çok sahip olmak istenen ürünlerden biri olduğunu biliyoruz. Zira Coca Cola Soda Fountain için yapılan münazaraya 6000’in üzerinde bahisçinin katıldığı tüm dünya tarafından bilinen bir gerçektir. 1893 yılında Liquid Carbonic Company tarafından yapılmış eser, aynı yıl Chicago’da yapılan Columbian Exposition isimli bir gösterimde seyirci karşısına çıkartılmıştır.

Görenleri kendine hayran eden bu mermer ve kaymaktaşı kullanılarak tasarlanmış Coca Cola barının üzerinde, gazlı içecek dağıtıcısı olarak işlev gören iki içecek çeşmesi bulunuyor. İlaveten, geçmiş yıllarda Schmidt Museum of Coca Cola Memorabilia isimli müzenin sahipliğinde olan eser, daha sonra yapılan açık artırmada 4.5 milyon dolar karşılığında ismi açıklanmayan bir münazara katılımcısı tarafından satın alınmıştır. Bu uçuk fiyat da Coca Cola Soda Fountain’i Coca Cola’nın en pahalı koleksiyon ürünü olarak karşımıza çıkartmaktadır.

10 en pahalı Coca Cola koleksiyon ürününü paylaşmış olduğumuz yazının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Peki, en ünlü içecek markası olarak yıllardır yerini kimseye kaptırmayan Coca Cola hakkında ne düşünüyorsunuz? Örneğin, yüzyıl önce hazırlanan reklam afişlerinde bile kusursuz çalışmalara imza atmış olan marka, sizce de şu anki konumunu hakkıyla kazanmamış mı? Ya da 1 numarada yer alan Coca Cola Soda Fountain’in 4.5 milyon dolarlık, akıllara zarar fiyatı hakkındaki fikriniz nedir? Eğer bir milyarder olsaydınız, siz de böyle bir koleksiyon ürünü için milyar dolarlarınız harcar mıydınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.