Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarihin En Büyük 10 Soygunu

Geçmişten bugüne ölümsüz hale gelmiş soygunları sizin için derledik. İşte bugün bile hatırlanan soygun olayları.
Tarihin En Büyük 10 Soygunu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hırsızlık konulu filmler her zaman geniş izleyici kitlesi toplamayı başarmıştır. Bu filmlere olan ilginin sebebi de titizlikle uygulanan etkileyici bir plan ve olağanüstü görsel efektlerdir. Çocukluğumuzda izlediğimiz Vahşi Batı filmlerindeki tren soygunlarını da unutabilmek kolay değildir. Aslında bu filmlerin hepsi yaşanmış bir hikayenin sinemaya yansıyan yüzleridir.

Büyük bir soygun planlıyorsanız üzerinde titizlikle çalışmalısınız. Güvenlik önlemleri, korumalar, şifreler, parmak izleri vs. her şey titizlikle düşünülmeli. Hepsinde başarılı dahi olsanız, çaldığınız nesneyi elinizden çıkarmak kolay değildir. Aslında anlatmak istediğim bir soygunun nasıl yapıldığından çok sonucunun yüzde 99 başarısızlıkla sonuçlandığıdır. Dilerseniz oldukça etkileyici hikayeleri de içerisinde barındıran yazımıza birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Tarihin En Büyük 10 Soygunu:

10 Pensilvanya Bankası Soygunu

Pensilvanya Bankası SoygunuAmerikan tarihinin ilk banka soygunu Philadelphia’da 31 Ağustos 1798 tarihinde gerçekleşti. Pensilvanya Bankası kasalarından, günümüzde çok büyük bir meblağa denk gelen 162.281 dolar çalındı.

Demirci Pat Lyon tatil için kasabadan ayrılmadan sadece bir kaç gün önce banka kilitlerini değiştirdiğinden ilk şüpheli o oldu. Fakat bu olayın onunla hiçbir ilgisi yoktu. Soygun bina sahibi, Marangoz Şirket üyesi Isaac Davis tarafından gerçekleştirilmişti. Davis aynı bankaya çalıntı paranın bir kısmını yatırmak için gitti. Çok geçmeden de gerçek ortaya çıktı.

9 Mona Lisa’nın Çalınması

Mona Lisa'nın ÇalınmasıÜnlü Leonardo da Vinci resmi Mona Lisa resmi Paris’teki Louvre Müzesi’nde korunuyordu. 21 Ağustos 1911 tarihinde dünyanın en büyük sanat eserlerinden biri olan tablo çalındı. Resmin çalındığını farkeden olmamıştı. Daha sonra resmi müze çalışanı Vincenzo Peruggia’nın çaldığı anlaşıldı.

Peki, resim nasıl çalınmıştı? Oldukça basit bir planla. Müze kapandıktan sonra duvardan tabloyu aldı, resmi bir pelerininin altında saklayıp yürüdü. Vincenzo Peruggia iki kez sorgulandı ve sanatçı Pablo Picasso bile şüpheli olarak sorgulandı. Peruggia iki yıl sonra, resmi satmaya çalıştı ve polis bir operasyonla onu yakaladı.

8 Avrupa Eserlerini Nazilerin Yağmalaması

Avrupa Eserlerini Nazilerin Yağmalaması1933 ve 1945 yılları arasında Almanya Nasyonal Sosyalist hükümeti, Yahudilerin ve ülkelerin sanat eserlerini ele geçirme politikası içerisindeydi. Kültürel miras hırsızlığı, Hitler’in Avusturya’da büyük bir sanat müzesi kurmak istemesiyle alakalıydı. Savaş 1939 yılında patlak verdiğinde ekipler istenilen eserlerin bir envanterini oluşturmak için Fransa, Belçika, Hollanda ve diğer ülkelere gönderildi. Çalınacak eserlerin toplam değerini tahmin etmek mümkün bile değildir. Alman yetkililer 2011 yılında Naziler’in ele geçirdiği Münih’te eski bir sanat evinde 1.100 üzerinde tablo ile karşılaştı. Bu eserlerin toplam değerinin 1 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

7 Büyük Tren Soygunu

Büyük Tren Soygunuİngiltere Buckinghamshire’da bir Royal Mail treninden 1963’te 3.9 milyon dolar çalındı ve hırsızlık İngiltere’de en ünlü soygunlardan biri olarak tarihe geçti. Soygun birkaç ay boyunca itinalı bir şekilde planlanmıştı. 16 büyük bir şebeke tarafından gerçekleştirilen soygun tam bir başarı hikayesidir.

Hırsızlar treni durdurmak için rayların sinyalleri değiştirdi ve soygunu gerçekleştirdi. Paralar kurtarılamasa da çete üyelerinin çoğu daha sonra polis tarafından teker teker yakalandı. Ancak faillerin dördü hiç keşfedilemedi. Çetenin elebaşlarına 30 yıl hapis cezası verildi, ancak sonraki yıllarda bunlardan beşi kaçtı ve bir daha bulunamadı.

6 Dunbar Armoured Soygunu

Dunbar Armoured SoygunuAmerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük nakit para soygunu 1997 yılında, Los Angeles Dunbar’ın servisinden gerçekleştirildi. 18 milyon dolarlık soygun emniyet görevlisi olarak şirkette çalışan Alan Pace tarafından gerçekleştirildi. Nöbet tutarken boş zamanlarında soygunu planladığını itiraf etti.

Baskından bir gün önce Pace işinden ayrılmıştı. Bir grup arkadaşıyla birlikte kayak maskeleri giyen Pace, elinde kalan bir anahtar ile gecenin geç saatlerinde binanın deposuna girdi. Soyguncular alarm çaldırmadan korumaları alt etmeyi başardı. Soygun o kadar iyi işledi ki arkada hiç bir iz kalmamıştı. Çete üyelerinden birinde çalıntı paranın bulunması olayın çözülmesinde etkili oldu.

5 Millennium Dome Soygunu

Millennium Dome Soygunu2000 yılındaki Londra baskını, tarihin en büyük soygunlarından biridir. Kubbe‘den 529 milyon dolar değerindeki nadir bir elmasın çalınması hedeflenmiştir. Çete üyelerinin hepsinin sabıkalı olması polisin dikkatini çekti. Polis, De Beers elmas sergisinde sıradışı hareketleri onları ele verdi. Eğer yakalanmasalardı yanlarında bulunan sahte elmasları asıllarıyla değiştirmeyi planlıyorlardı.

4 Anvers Elmas Soygunu

Anvers Elmas SoygunuSoygun Şubat 2003’te gerçekleşti. 100 milyon doların üzerindeki elmas, altın takı ve parayı kapsayan soygun “Yüzyılın Hırsızlığı” olarak kayıtlara geçti. Leonardo Notarbartollo suça katıldığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaya çarptırıldı.

3 Stephane Breitwieser

Stephane BreitwieserBreitwieser 1995 ile 2001 yılları arasında yürüttüğü bir dizi soygun ile şimdiye kadar tanınmış en azılı sanat hırsızından biridir. Stephan Avrupa’daki 7 ülkenin müze, kale ve kiliselerinden sanat eserleri çaldı.

Öğelerin tahmini değerinin 5-6 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Eserler içinde en pahalı çalışma Cleves Prensesi’dir. Polis Stephan’ı yakaladı fakat ne yazık ki eserlerin annesi tarafından tahrip edildiğini söyledi.

2 Dansk Værdihåndtering Soygunu

Dansk Værdihåndtering Soygunu60 ve 62 milyon arasında Danimarka kronu, yani 9.7 milyon dolar değerindeki para Brondby’de bir güvenlik firması olan Dansk Værdihåndtering’den çalındı. 16 erkekten oluşan ağır silahlı çete, soygun sırasında sokaklara ateş saçtı. En az 10 çöp kamyonu ayarlayarak alana polisin erişimini engelledi. Çetenin 5 üyesi, birkaç gün sonra Kopenhag’da bir otelde yakalandı. Yakalananların ifadeleri diğerlerinin de yakalanmasını kolaylaştırdı.

1 Graff Kuyumcu Soygunu

Graff Kuyumcu SoygunuAman Kassaye ve onun suç ortağı 6 Ağustos 2009 tarihinde müşteri kılığında Londra, New Bond Street’deki Graff Kuyumcusuna geldi. Mağazanın vitrinlerini açması için silah kullanarak personeli sıkıştırdılar. Soygun sonucunda toplam 65 milyon dolara yakın değerde elmas ve diğer mücevherlerin çalınması amaçlandı.

Çift soygundan önce yüz özelliklerini ve saçını değiştirmek için bir makyaj stüdyosunda dört saat geçirdi. Soygun başarısız bir planın örneği oldu ve hiç bir ürünü ele geçiremeden kaçmak zorunda kaldılar. Fakat bu 2 suçlu kaçarken aceleden telefonlarını içeride unuttular. Polis bu telefon üzerinden kimliklerini tespit etmeyi başardı ve başarılı bir operasyonla yakalandılar.

Film konularını aratmayan hikayelerin hepsi gerçek bir olayın ürünüdür. Günümüzde daha çok internet üzerinden gerçekleştirilen soygunlar, eskiden daha ilkel yapılıyordu. Ocean’s serisini izlemişsinizdir. Soygun konulu gerçekten iyi bir film. Bu konuyu işleyen ve sizin aklınıza gelen filmler var mı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.