Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lüksün Zirvesini Yaşatan Süper Yatlar Hakkında Merak Edilen 12 Gerçek

Lüksün zirvesi ifadesi süper yatlar için yanlış olmaz. Peki, dünyanın çoğunuğunun sadece resimlerini görebileceği süper yatlar hakkında neler bilinmeli?
Lüksün Zirvesini Yaşatan Süper Yatlar Hakkında Merak Edilen 12 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kuşku yok ki süper yatlar lüksün doruk noktasıdır. Modern zamanın 20’den 70 metre uzunluğa, 10 bin tondan fazla ağırlığa sahip Titanic’leridir. Bazılarının özellikleri ve kullanıcısına sağladığı rahatlık, bu göz alıcı tasarımları sıradan zenginlerin bile alamayacağı kadar lüks ürünler arasına koymaktadır. Göz alıcı tasarımlar genellikle gerçekten zengin ve güçlü insanlar için özel hazırlanıyor ve içerisinde lüks bir otelde bulabileceğiniz her türlü imkanı barındırıyor. Özelliklerini ve lüks derecesini artıransa yatların başındaki “süper” kelimesinde gizli. Dünyanın bazı hatırı sayılır milyarderlerinin bu yatlara sahip olduğunu zaten biliyoruz. Bazen gezilerinde, bazen tatillerinde, bazen lüks partilerle hatta önemli iş görüşmeleriyle bu yatlar onlar için vazgeçilmez bir araçtır.

Süper yatlardan bir tanesine sahip olmanın hayali bile içimizi ısıtmaya, aynı zamanda da devasa bütçesiyle gözümüzü korkutmaya fazlasıyla yetiyor. Oldukça lüks olan bu gemilerin masrafları bile ömrümüz boyunca kazandığımız ücretten daha pahalı olabiliyor. Kiralama fikri biraz olsun uygun görünse de zenginlerin çoğunun bu yatların masraflarını karşılayamadığı düşüncesi, deniz saraylarını kiralama fikrini bile hayallerin ötesine taşıyor. En iyisi biz, başımıza devlet kuşu konana ya da bir yerlerden hazine bulana kadar okyanuslarda gezinen bu canavarları izleyerek keyif almaya devam edelim…

İşte karşınızda süper yatlar hakkında bilmedikleriniz, görmedikleriniz, duymadıklarınız…

Microsoft’un Kurucularından Paul Allen’e Ait 2 Denizaltısı Bulunan Süper Yat

Microsoft’un Kurucularından Paul Allen’e Ait 2 Denizaltısı Bulunan Süper YatHakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz Microsoft şirketinin kurucularından Paul Allen, “Octopus” adını verdiği inanılmaz bir süper yata sahip. Oldukça büyük olan devasa yatında 2 tane de denizaltı bulunuyor. Denizaltılardan biri olan Pagoo; 10 kişilik olup, 8 saatin üzerinde kullanılabiliyor. Denizaltılardan diğeri olan Octo ROV ise uzaktan kontrol edilebilmektedir. Ayrıca bu denizaltı Google Earth tarafından “Okyanus Keşfi” projesi için ödünç alınmış ve Discovery Science Channel’de belgeseli yayınlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin İnanılmaz 10 Yatı

Genellikle Konferans Salonu Olarak Kullanılan Asyalı Süper Yatlar

Genellikle Konferans Salonu Olarak Kullanılan Asyalı Süper YatlarBatılı denizaltıları çeşitli açık kulüpleri daha fazla içerirken, Asyalı yatlar eğlence yerleri yerine konferans salonları eklemeyi düşünmüşler. Asyalı gemilerde bunun olmasının sebebi, özellikle Çin’de süper yatların zevk ve keyif yerine daha çok iş için kullanılma eğiliminde olunmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle bu süper yatlarda konferans odası gibi tasarım seçeneklerinin kullanımı daha çok tercih edilir ve diğer akıllı konaklama alanları yerine, müşterileri son teknoloji ürünü bu yatlarda ağırlamak daha akıllıcadır.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Geniş Tasarımına Sahip 20 Süper Yatı

Lüks Yatlardan Birini Kolayca Kiralayabilirsiniz

Lüks Yatlardan Birini Kolayca KiralayabilirsinizEğer zengin ancak süper zengin değilseniz, haftalık ya da aylık olarak bu süper yatlardan birini her zaman için kiralayabilirsiniz. Süper yat sahiplerinin birçoğu yatlarının pahalı bakım masraflarını karşılamak amacıyla, kendi süper yatlarını kiraya verirler. Sahipleri yılda sadece birkaç ay bu süper yatlara harcama yaparlar ve bu yüzden de yatlarını kiralayarak masraflarından daha fazlasını kazanırlar. 20 bin dolardan başlayan kiralama fiyatları, en pahalı yatlara gelindiğinde haftalığı 4 milyon dolara kadar ulaşabilmektedir. Aynı zamanda yat ile burada çalışan ekipte kiralanmış olur. Bu nedenle kendi yiyeceklerinizi getirmenize ya da bir partiye ev sahipliği yapacağınız zaman hizmet için ekstra harcamalar yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Göz Atın: Etkileyici Tasarımlara Sahip Lüks Yatlar ve Yelkenliler

Su Sporlarının Bir Çoğunun Tadına Süper Yatlarda Varabilirsiniz

Su Sporlarının Bir Çoğunun Tadına Süper Yatlarda VarabilirsinizÇoğu süper yat, konuklarının içerisinde bulabileceği geniş bir su sporları yelpazesine sahiptir. Sizlere zaten Paul Allen’in Octopus’unda bulunan denizaltılardan bahsetmiştik. Ancak süper yatların birçoğunda jet skiler, küçük botlar, dalış ekipmanları, helikopterler, trambolin, akrobasi motorları gibi eğlenceli oyuncaklar da bulunuyor. Bazı süper yat sahipleri daha fazla oyuncak almak istiyorlar ve bunun için de özel misafirlerini taşıyacakları ayrı bir tekne daha satın alırlar.

Süper Yatların Çoğu Ortadoğululara Aittir

Süper Yatların Çoğu Ortadoğululara AittirUzun süre önce süper yatların çoğunun sahibi Amerikalılar ve Avrupalılardı. Fakat son zamanlarda Ortadoğu bu yolda fazlasıyla yükseliş gösterdi. Aslında dünyanın en büyük yatı olan Azzam, Ortadoğulu oldukça zengin bir adam tarafından satın alınmıştı. Şimdilerde, dünyanın en büyük 200 yatının ilk üçünün sahipleri Ortadoğulu zenginlerdir. Ortadoğu’da bulunan Dubai gibi yerlerde sergilenen bu devasa canavarlar, orada bulunan petrol zenginleri arasında oldukça popüler hale gelmektedirler. Bu yüzden dünyanın en büyük üç yatının sahibinin de Ortadoğulu olması bizleri şaşırtmadı.

Çoğu Süper Yatta Tam Zamanlı Ekip ile Yaşamak için Ödeme Yapmanız Gerekmektedir

Çoğu Süper Yatta Tam Zamanlı Ekip ile Yaşamak için Ödeme Yapmanız GerekmektedirSüper yatların genellikle tam zamanlı bir ekibe ihtiyaçları olmakla birlikte, bu ekibin yat üzerinde aylar boyunca çalışabilir durumda olabilmesi için uğraşılır. Bu şekilde düşündüğümüzde bu madde muhtemelen bizler üzerinde şok etkisi yaratmayacaktır. Hatta bu yatlar kiralanmış olmasalar bile, bakımları tam zamanlı bir işi gerektirecektir. Gemide çalışan ekip; iç kısım, dış kısım, mühendisler, kaptan ve en azından yemek yapan bir aşçı olarak departmanlara ayrılmıştır. Genellikle ekip için yatak odaları bulunmasının yanı sıra, bir yolcu gemisinden beklediğiniz; spor salonu, spa gibi özelliklerden de yararlanmaktadırlar. Bu canavarlar tam anlamıyla modern birer Titanic’dir.

Tam Zamanlı Ekip Eksiksiz Hizmet Anlamına Gelir

Tam Zamanlı Ekip Eksiksiz Hizmet Anlamına GelirBir süper yatta büyük bir partiye gideceğiniz zaman, kusursuz bir hizmet beklersiniz. Tam zamanlı ekibin anlamı eksiksiz ve kusursuz bir hizmettir. Bu ekip ihtiyacınız olan her şeyi karşılayacaktır. İyi pişmiş bir biftek ya da McDonald’s hamburgerlerinden ne kadar uzakta olursanız olun, gemide bulunan ekip bu ihtiyacınızı yerine getirecektir. Tabi ki bu kalitedeki bir hizmetin oldukça pahalı bir değeri vardır. Ayrıca yolculuk boyunca vermiş oldukları hizmetten dolayı kuşkusuz sizlerden bahşiş de bekleyeceklerdir.

Göz Atın: 5 Yıldızlı Otel Ayrıcalığı Sunan Lüks Mega yat: “Saluzi”

Yatlar Milyarderlere Göre En Büyük Holdinglerdir

Yatlar Milyarderlere Göre En Büyük HoldinglerdirYatların dünya çapındaki milyarderler için fazlasıyla büyük ve lüks holdingler olması, belki de sizleri şaşırtmamış olabilir. Bu yatlar; özel jetler, pahalı ve koleksiyona eklenebilir sanat eserleri değillerdir. Hatta arabaları, antikaları ve şık moda tasarımlarını geride bıraksalar da halen daha milyarderlerin ne kadar zengin ve güçlü olduklarını gösteren oyuncaklarında, rahatlarlar ve eğlencenin tadına varırlar. Emin olmamız gereken tek şey; eğer inanılmaz derecede şanslıysanız ve piyangodan milyarların üzerine konduysanız, satın alacağınız ilk şey bu oldukça lüks süper yatlardan biri olmalıdır.

Bir Süper Yat II. Dünya Savaşı Batığını Keşfetti

Bir Süper Yat II. Dünya Savaşı Batığını KeşfettiMicrosoft’un kurucularından Paul Allen tarafından satın alınan süper yat Octopus, mükemmel bir keşfe imza attı. 2015 yılının Mart ayı içerisinde süper yatta bulunan ekip, Filipinlerde II. Dünya Savaşı’ndan kalma bir savaş gemisinin kalıntısına ulaştıklarını kamuoyuna sunmuştu. Okyanusun dibine batmış Musashi adlı gemi, Allen’in de içlerinde bulunduğu bir ekip tarafından aranmaktaydı. Japon savaş gemilerinden olan Musashi’nin 1944 yılında batırılmış olduğuna inanılmaktadır. Allen’in bu askeri teknolojiye sahip gemiye karşı bir tutkusu vardı ve 2015 yılında bu tutkusuna süper yatı Octopus sayesinde ulaşabildi.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın İlk 6 Yıldızlı Keşif Yatı: “Scenic Eclipse”

Ada Prototipinde Bir Yat Bulunmaktadır

Ada Prototipinde Bir Yat BulunmaktadırEğer bu yatlar sizler için yeterince lüks gelmediyse, bir adaya ne dersiniz? Bir ada prototipi olarak inşa edilen bu yat, İngiltere merkezli Yacht Island Designs şirketi tarafından kendine ait küçük bir vahası ve Tiki kulübesi ile tasarlandı. Kulübe gerçek palmiye ağaçları ile çevrilidir. Her şeyin ötesinde, burada havuza ulaşmanızı sağlayan bir volkan modeli bulunmaktadır. Ayrıca bu yatta bulunan volkanın gövdesinde, 4 VIP misafir süiti ve bir adet de sahibine ait süit bulunmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra yat; sinema, kütüphane, oyun odası, spor salonu ve bir saunayı da bünyesinde barındırmaktadır.

Yüzen Bir Şehir Görünümündeki Yatı Okyanuslarda Görebileceğiz

Yüzen Bir Şehir Görünümündeki Yatı Okyanuslarda GörebileceğizHala yüzen bir ada görünümündeki süper yat sizlere yeterli gelmedi mi? O zaman sırada yüzen bir şehir bulunmakta. Paypal kurucularından Peter Thiel, oldukça yüklü miktarda parayı Blueseed adındaki yüzen bir geminin yapımına harcadı. California kıyılarında yer alacak bu yat, genç profesyonellerin dikkatlerini çekmeye çalışacak. Girişimcilerin gemi hakkındaki dikkat etmeleri gereken nokta, aylık 1600 dolar ödeyerek bu yüzen şehirde yaşabilecek ve çalışabilecek olmalarıdır. Bu durum gerçekten lüks bir yatta hayatınızı sürdürmek için hiç de fena bir fikir gibi görünmüyor.

Sahipleri Bu Yatları İşletebilmek için Her Yıl Satış Fiyatının %10’u Civarında Ödeme Yapıyor…

Sahipleri Bu Yatları İşletebilmek için Her Yıl Satış Fiyatının %10’u Civarında Ödeme Yapıyor…Belki de süper yatları satın almadan önce düşünülmesi gereken bakımları ve bakım maliyetlerinin yaklaşık olarak ne kadara mal olacağıdır. Tam zamanlı bir ekibe sahip olmak sizlere pahalıya patlayacaktır. Ancak yakıtını, tamirini ve diğer masrafları da hesaba katacak olursak; bu maliyeti değerlerine yakın olacaktır. Yıllık olarak satın alınan fiyatının yaklaşık %10’u kadar harcama yapacaksınız ve ortalama bir süper yat fiyatının 43 milyon dolar olduğunu düşünürsek, yapacağınız harcamalar yaklaşık olarak 4.3 milyon doları bulacaktır. Belki de kısa yolculuklar için özel bir jet almak daha mantıklıdır, ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın