Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Steam ‘Birlikte Oynat’ Özelliği ile Oyuncuları Aynı Ekrana Toplayacak

Steam en fazla 4 kişiye kadar oyuncuların aynı ekran üzerinden oyuna bağlanmasını sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor.
Steam ‘Birlikte Oynat’ Özelliği ile Oyuncuları Aynı Ekrana Toplayacak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Valve’ın sahibi olduğu Steam, oyun dünyasındaki en büyük çevrimiçi mağaza olarak faaliyet gösteriyor. Binlerce oyun ve milyonlarca kullanıcıyı bir araya toplayan platform son dönemde yeni özellikler ile donatılıyor. Servise geçtiğimiz günlerde kullanıcılara yönelik kişisel önerilerde bulunan bir özellik gelmişti. Deneyimin artması adına farklı araçlar üzerinde çalışan Steam ekibi bu kez oyuncuların memnun kalacağı bir özellik üzerinde çalışıyor.

Remote Play Together yani ‘Birlikte Oynat’ adı verilen bir araç sayesinde yerel çok oyuncu desteğine sahip olan oyunlar kullanıcıları bir araya topluyor. Aslında Steam’de çok oyuncu özelliği olan oyunlar kurulan sunucular aracılığı ile binlerce kullanıcı aynı ağda buluşma imkanına sahip. Ancak bu sefer Steam oyuncuları aynı ekran içerisine toplayacak. Tabi seçilen oyunların da bu desteğe sahip olması gerekiyor.

Steam Birlikte Oynat Özelliğini Getiriyor

Steam Birlikte Oynat Özelliğini Getiriyor

Birlikte Oynat adı verilen özelliğin Steam’de farklı bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz. Sistemin çalışma şekline değinecek olursak, birden fazla kullanıcı aynı cihaz üzerinden aynı oyunu oynayabilecek. Steamworks aracılığı ile duyurulan yeni özellikte en fazla 4 kişi bir arada aynı oyunu oynayabilir. Bu aracın kullanıcıların arkadaşlarını bir nevi yanına getirdiğini söyleyebiliriz. Ana makine bir yayın aracı olarak karşı tarafa stream hizmeti sunacak.

Bununla beraber oyun ekranı da ikiye bölünecek. Yerel çok oyunculu oyunların desteklediği bu özellik ile co-op ve bölünmüş ekran desteği oyunları kapsıyor. Ayrıca oyunlar bölünmüş ekran desteğine sahip olmasa da oyunu bu moda uygun hale getirmek mümkün olacak.

Valve çalışanı Alden Kroll yeni özellik ile ilgili açıklamasında “Remote Play Together (Birlikte Uzaktan Oynama), bir ana makinenin ekranını ikinci bir oyuncuya aktararak çalışıyor. Daha sonra ikinci oyuncunun girdisini yakalıyor ve ana makinede çalışan oyuna geri gönderiyor.” ifadelerine yer verdi.

Sistem Yüksek Altyapı İstiyor

Sistem Yüksek Altyapı İstiyor

Steam’e gelecek birlikte oynatma özelliği için kullanıcıların yüksek konfigürasyon bilgisayar ve hızlı internet altyapısına sahip olması gerekiyor. Valve’dan yapılan açıklamada video deneyiminin 1080p ve 60 FPS olarak sunulacağı belirtiliyor.

Gerekli internet hızına dair bir açıklama yapılmış değil ancak bu gereksinimi sağlamak adına fiberoptik altyapı gereksinimi olduğunu söyleyebiliriz. Steam’den yapılan açıklamada yeni aracın 21 Ekim’de beta sürümü ile kullanıcılara sunulacağı duyuruldu.

Özelliğin kararlı sürümünün ne zaman tüm platforma yayılacağı ise henüz belirsiz. Bu özelliğin bir benzerini daha önce Nvidia, GameStream adı altında geliştirmişti. PlayStation 4 kullanıcıları için Sony’nin geliştirdiği Share Play aracı da aynı amaca hizmet ediyor. Bu deneyimin kusursuz şekilde yaşanması için ana makinanın upload hızının oldukça yüksek olması gerekiyor. Karşı tarafa gönderim yapılacağı için yaşanacak aksamalar bağlantıyı olumsuz etkileyecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın