Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Efsane Star Wars Serisinin En Pahalı 10 Oyuncağı

Efsane Star Wars Serisinin En Pahalı 10 Oyuncağı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Serinin yeni filmi de vizyona girmişken Star Wars efsanesi tekrardan dirildi ve Facebook profilleri başta olmak üzere, sosyal medya ve gerçek hayatta çoğu yer Star Wars karakterleri ile bezendi. Geçmişte bu serinin hayranı olmayan çoğu insan, Güç Uyanıyor filmi ile en ateşli Star Wars fanatikleri olmaya başladı. Bu popülerlik olanca hızıyla git gide artmaya devam ederken, serinin eski ve yeni karakterlerinin figürleri ve eşyaları oldukça fazla rağbet görmeye başladı.

Popüler kültürün fenomeni Star Wars, hayranlarının hayallerini oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Gerçek hayatta teknolojinin bu seriye getirdiği en büyük özelliklerinden biri ise rol alan karakterlere ait eşyalar ve oyuncaklar. Star Wars, aksiyon figürlerini popüler hale getiren ilk filmdir. Bazı hayranları, Star Wars oyuncaklarından oluşan oldukça büyük ve etkileyici koleksiyonlara sahipler. Eski Lucasfilm çalışanı Steve Sansweet ve Kuzey Kaliforniya’da Obi-Wan’ı yaratan Rancho, bu koleksiyona sahip olan hayranlar arasındadır. Sansweet ise dünyada Star Wars hatıra eşyalarından oluşan en büyük koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Sansweet’in koleksiyonu yaklaşık olarak 1 milyon eşyadan oluşuyor ve değeri milyon dolarla tarif ediliyor.

Tabi ki bazı Star Wars koleksiyonları diğerlerinkinden daha fazla değere sahip olabilir. Star Wars, Hot Toys ve koleksiyoncu sürümü olan Lego setlerinin perakende değerleri oldukça yüksektir. Ancak yıllardan bu yana son derece nadir bulunan aksiyon figürlerini de hesaba katmak gerekir. Eğer bir ürünün sadece birkaç kopyası mevcutsa ya da üretim hataları meydana gelmişse, o zaman bu eşyaların değerleri de sahip olduğu özelliğe göre artacaktır. Bu durumda Yıldız Savaşları’nın popülerliği, kültürel önemi ile birleşir ve böylece bir altın madeninden farksız olur. Şimdi dilerseniz bu efsanevi seriye ait eşsiz oyuncaklara daha yakından göz atalım.

Huzurlarınızda binlerce dolar değerindeki Star Wars oyuncakları:

10 Obi-Wan Kenobi – Sideshow Koleksiyonu

2 Bin Dolar

Obi-Wan Kenobi - Sideshow KoleksiyonuPremium formatlı figürler bugün koleksiyoncuların gündeminde olsa da bu eşyalar kesinlikle ucuz değildir. Sideshow Collectibles tarafından piyasaya sürülen efsanevi boyuttaki Obi-Wan Kenobi figürünün değeri 2 bin dolardır. Bu figürde el ile dikilmiş bir kıyafet bulunmakta ve yaklaşık olarak 1 metre uzunluğundadır. Öylesine iyi detaylandırılmış ki bir oyuncak yerine, gerçek hayatta yaşayan bir Jedi ustası zannedebilirsiniz. Bu oyuncak tabi ki de çocukların oynayabileceği türden bir eşya değildir. Sadece 200 adet üretilmiş ve bu yüzden figürü, ikinci el olarak 2 bin dolardan daha pahalı bir fiyata satabilirsiniz.

FİLM ve OYUN BAĞIMLILARINA YILBAŞINDA VEREBİLECEĞİNİZ EN LÜKS 10 HEDİYE İÇİN TIKLAYIN.

9 İç İçe Geçmeli Figürler

2 Bin – 18 Bin Dolar

İç İçe Geçmeli FigürlerDarth Vader sinema tarihinin en büyük kötü adamlarından bir tanesidir. Bu yüzden de onun aksiyon figürü doğal olarak çok fazla talep görecektir. Bu ürünse, üretilen orijinal Star Wars figürlerinden bir tanesiydi ve birkaç kişi bu figürleri saklamaya başladığından beri bu eşyalar oldukça hızlı bir şekilde piyasadan kayboldu. Bu figür, benzersiz bir oyun özelliğine sahiptir. Vader’in ışın kılıcı iki parça plastikten oluşmuş ve Vader ışın kılıcını savaşa hazırlıyor gibi görünmektedir.

Figürün kusursuz durumda olanlarından birini bulmak oldukça zordur. Zaten bulursanız da almak için binlerce doları gözden çıkarmanız gerekebilir. En kötü versiyonları bile 2 bin dolar değerindedir. Obi-Wan ve Luke Skywalker figürleri aynı özellikler ile donatılmış ve onlar da oldukça yüksek fiyatlarla satılır. Ekstra plastik parçası bulunan bu küçük oyuncakların daha yaygın iç içe geçmeli figürlerini binlerce dolara bulabilirsiniz.

STAR WARS KARAKTERLERİNİN GERÇEK DÜNYADA KULLANACAĞI 10 ARAÇ İÇİN TIKLAYIN.

8 Yak Face

2.300 Dolar

Yak FaceMuhtemelen hiç duymadığınız bir Star Wars karakteridir. Yak Face, tam olarak kimsenin favori karakteri değildir; ancak bu oyuncağa verilen paranın değmediği anlamına gelmez. Bu figür, Amerika’da hiçbir zaman piyasaya sürülmedi. Sadece Kanada, Avustralya ve Avrupa’da satışa sunuldu. Yak Face, çok kısa süreliğine “Star War: Jedi’nin Dönüşü” filminde görülmüştü. Kenner tarafından üretilen son figürdür. Bu yüzden sadece belirli mağazalara gönderildi ve çabucak unutuldu. Fakat, oldukça sağlam koleksiyoncular bu fiyatı oldukça uygun olarak görüyorlar.

BİR EFSANE OLAN YILDIZ SAVAŞLARI SERİSİNİN EN ZENGİN 10 ÜNLÜSÜ İÇİN TIKLAYIN.

7 Millennium Falcon Lego

4 Bin – 5 Bin Dolar

Millennium Falcon LegoYaklaşık 10 yıl önce piyasaya sürülen bu Yıldız Savaşları’nın kutsal kasesinin Lego’su, 500 dolar değerine satıldı; ancak bugünlerde 10 katı değerine alıcı bulmaktadır. Bugüne kadar piyasaya sürülmüş ikinci en büyük Lego setidir ve en büyük Star Wars setidir. Çoklu Millennium Falcon Lego setlerinden biri piyasaya sürüldüğünden beri, Güç Uyanıyor filmindeki de dahil olmak üzere şu anda mağazalarda bulunmaktadır. Fakat hiçbiri bu set kadar değerli değildir. Çünkü onlar bu kadar nadir değiller ve çok daha fazla küçüklerdir. Bu setin değeri şu anda çok fazla olsa da eğer Lego başka bir Millennium Falcon setini satışa sunarsa, 2007 yılında satışa sunulan setlerin fiyatlarının da düşmesi beklenebilir.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 LEGO SETİ İÇİN TIKLAYIN.

6 Droids Çizgi Romanından: Vlix

6 Bin Dolar

Droids Çizgi Romanından: VlixBu nadir bulunan Star Wars figürünün belki de varlığından bile haberiniz yoktu ve hatta onu biliyorsanız, umursamamış bile olabilirsiniz. Vlix Oncard, bilenlerin nefret ettiği Droids karikatürünün kötü adamıdır. Bu figür, oldukça nadir olarak görülse de piyasaya sürüldüğü Brezilya’da tonlarca dolar kazandırmıştır. Ayrıca Star Wars filmlerinin orijinal üçlemesi dışında tek değerli oyuncak olma özelliğini de taşıyor. Popüler bir karakter olmamasına rağmen, bu figürün değeri 6 bin dolar civarındadır. Vlix’in soyadı olan Oncard, aksiyon figürlerinin nadirliği ve değeri için bir referanstır.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 ÇİZGİ ROMANI İÇİN TIKLAYIN.

5 Empire Strikes Back: Tıbbi Droid

10 Bin Dolar

Empire Strikes Back: Tıbbi DroidEmpire Strikes Back (İmparator) filminin başlangıcında, Luke ciddi bir şekilde yaralanmış ve neredeyse Hoth adındaki gezegenin buzlu yüzeyinde ölümle burun buruna gelmişti. Neyse ki Han Solo onun hayatını bir kez daha kurtarmıştı. Echo üssüne döndüklerinde, içerisinde FX-7’nin de bulunduğu medikal droidler Luke Skywalker’i iyileştirmişlerdi. Bazıları medikal droid olan FX-7’nin büyük hayranlarından biri olmalı ki 1980 Palitoy bu robotun figürünü açık arttırmada 10 bin dolara sattı. Bu figürün yıpranmamış durumdaki kopyaları oldukça değerlidir. Bunun nedeni ise oyuncağın orijinal değerinden çok daha yüksek bir fiyata satılmasıydı.

STAR WARS’tan PRENSES LEİA’nın ALTIN BİKİNİSİ İÇİN TIKLAYIN.

4 Boyanmamış Boba Fett Prototipi

17 Bin Dolar

Boyanmamış Boba Fett PrototipiMMA kıyafetleri şirketi olan Tapout’un kurucusu Dan Caldwell, bu nadir figürü 17 bin dolara satın aldı. Bu figür, varlığı bilinen sadece birkaç roket ateşlemeli Boba Fett prototipinden bir tanesidir. Roket ateşleme füzeli jet çantası ile bir Boba Fett aksiyon figürü, Empire Strikes Back’daki karakterin görünüşü ile denk şekilde tasarlanmış. Fakat bu oyuncağın, çocuklar için tehlikeli olabileceği nedeniyle, üretimi durdurulmuş. Boğulma tehlikesi arz ettiği için iptal edilen bu oyuncak, şimdilerde binlerce dolar değerindedir.

ÇOCUKLAR İÇİN EN PAHALI 10 HEDİYE İÇİN TIKLAYIN.

3 Eskimemiş Boba Fett Figürü

27 Bin Dolar

Eskimemiş Boba Fett FigürüGizemli kelle avcısı olarak bilinen Boba Fett, şüphesiz ki tüm zamanların en popüler Star Wars karakterlerinden bir tanesidir. Bu derece popüler olması bu karakterin aksiyon figürlerine yüksek talepler gösterilmesine ve bu figürlerin de değerlerinin oldukça çılgın rakamlara ulaşmasına sebep olmuştur. Papiltoy, Boba Fett figürünün kutusu açılmamış ve yıpranmamış halini 27 bin dolara satmaktadır. Yıpranmış figürleri biraz daha ucuz olsa da yüzlerce doları gözden çıkarmanız gerektiği kesin. Bu Boba Fett figürü, oldukça mükemmel durumda ve kutusu bile halen daha hiç yıpranmamış şekilde muhafaza edilmektedir.

2 Nadir Roket Ateşlemeli Boba Fett

50 Bin Dolar

Nadir Roket Ateşlemeli Boba FettRoket ateşlemeli Boba Fett figürünün, bir önceki versiyonundan daha fazla değerinin olduğuna inanılıyor. Kenner firması, bir çocuk bu figür ile boğulduktan sonra üretimini durdurmuştur ve aynı çocuk Battlestar Galactica oyuncağının mermisi ile ölmüştür. Bir Star Wars koleksiyoncusu olan Kevin Smith’in Çizgi Roman Adamları isimli televizyon programında bu nadir oyuncak olcukça yüksek bir fiyata, New Jersey’de bulunan bir çizgi roman dükkanı müdürüne satıldı. Bu figür oldukça iyi durumda ve ender parçalardan bir tanesi olduğu için değerinin 50 bin dolar olduğuna inanılıyor.

ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN PAHALI 10 VİDEO OYUNU İÇİN TIKLAYIN.

1 Vinil Pelerin ile Java

53 Bin Dolar

Vinil Pelerin ile JavaKimsenin favori karakteri olmamasına rağmen bu figürün oldukça çılgın bir fiyata satılmış olması, bizler gibi sizi de şaşırtmış olabilir. Ancak bu figürün nadirliği, onu Star Wars filminin başrolünde bulunan karakterlerin figürlerinden çok daha pahalı yapıyor. Jawa figürlerinin çoğu bez pelerin ile piyasaya sürüldü, ancak raflardaki ilk figürlerin vinil pelerinleri vardı. Vinil pelerine sahip figürler de burada yerlerini aldı. Çoğunluğu 10 bin dolara satılsa da Aksiyon Figür Otoritesi tarafından derecelendirilen iyi durumda bir figür, 53 bin dolara eBay’da satışa çıkarıldı.

Milyonları peşinden sürükleyen Star Wars, yayınlandığı ilk tarihten beri insanları baştan çıkarmaya devam ediyor. Gerek filmin içeriği, gerek Jedi inanışının doğruluğu, kullanılan eşyalar ve efektler ile tam anlamıyla bir başyapıttır. Star Wars serisine kendini kaptıran hayranlardan bazılarının son çıkan haberlere göre, filmde yer alan Jedi dinine katıldığı söyleniyor. Dünya üzerine böyle büyük etkiye sahip bir serinin oyuncaklarının ve figürlerinin böylesine talep görmesi ya da bu kadar pahalı olması, sizleri de şaşırtmasa gerek. Peki, sizlerin bu listede arayıp da bulamadığı karakterler arasında hangi isimlerin yer aldığını, yorumlarınızı da eklemeyi unutmadan bizimle paylaşabilir misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.