Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spesifik Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Günlük hayatta sıkça kullanılan bu kelimenin anlamını doğru bir şekilde öğrenmek için spesifik nedir sorusunun cevaplarını yanıtlıyoruz.
Spesifik Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günlük yaşantımızda belki de ağzımıza birkaç kere gelen spesifik kelimesi, bazen derin anlamlar taşıyabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi spesifik, Fransızca “spécifique” kelimesinden türetilmiştir. Tıpta da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve özellikli, özgü, özgül, özel, kendine has, bir türün ya da olayın karakteristik yönünü gibi anlamlara gelmektedir. Yani spesifik bir tür veya olay, kendisini benzerlerinden ve benzer olmayanlarından ayıracak bir spesiyaliteye sahip demektir.

Spesiyalite ne demek diye merak edenler için de bu kelimenin tıpkı spesifik gibi Fransızca kökenli olduğunu ve özelliğe sahip, uzmanlık, özel nitelik gibi tanımları olduğunu söylemek isterim. Zaten spesiyalite de günlük hayatta bol bol karşılaştığımız kelimeler arasında. Mesela; çok sevdiğimiz bir restorana oranın spesiyalitesi için gitmemiz gibi!

Her neyse, spesifik ne demek derken spesiyalite kelimesinin de ne anlam geldiğine hızlıca göz atmış olduk. Sonuçta; fazla bilgi göz çıkarmaz öyle değil mi? Evet, nerede kalmıştık? Hatırlarsanız yazının başında bu kelimenin günlük hayatta pek çok kişi tarafından kullanıldığını söylemiştik. Ve bazılarına göre özellikli yerine spesifik kullanmak özentilikten başka bir şey değil.

Çünkü spesifik yerine pekala özellikli kelimesi kullanılabilir. Ancak sözüm ona entelektüel görünmek isteyen bazı yabancı sözcük kullanma meraklıları, spesifik sözcüğünün çok daha havalı durduğunu düşünerek olsa gerek, varı yoğu spesifik olmakla betimliyor. Gerçi siz bu görüşe ne kadar katılırsınız bilemem ama ben bazılarının bu şekilde düşündüğünü belirtmek istedim.

İlginizi Çekebilir: Spiritüel Ne Demek? Spiritüalizm Nedir?

Spesifik Ne Demektir? Cümle İçerisinde Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Spesifik Ne Demektir? Cümle İçerisinde Kullanımı Nasıl Olmalıdır?Kendine özgü, kendine has, özgül, bir türe özel, özellikli gibi anlamlara gelen spesifik kelimesi TDK’de özellikli biçiminde ifade edilmektedir. Yani sözcüğün ne anlama geldiğini iyice belledik diye düşünüyorum. Peki, eş anlamlısı özellikli olan kelimenin cümle içinde kullanımı nasıl olmalıdır? Hani gün içinde sıklıkla spesifik sözcüğünü bir şekilde cümlenin arasına sıkıştıran kişiler var ya, işte onlar ne gibi şeyleri betimlemek için bu sıfatı kullanıyorlar? Gelin, spesifik ne demek başlığı altında bir de kelimenin cümle içinde kullanımından söz edelim.

Örnek Cümleler:

  • Durum gerçekten spesifik bir hal aldı?
  • Bu sorunu çözüme kavuşturmak için spesifik bir yol izlenmelidir.
  • Tedaviye başlamak için bazı spesifik testlerden geçmeniz gerekiyor.
  • Mevcut hastalık için spesifik aşılar üretilmeye başlanmıştır.
  • Spesifik bir alanda çalışan bilim adamının tezi, tıp dünyasında büyük bir tartışma konusu olmuştur.
  • Bu dönem, daha spesifik konular üzerinde incelemeler yapacağız.
  • Spesifik teknolojik sistemler üzerine çalışan şirket, ilerleyen zamanlarda epey konuşulacağa benziyor.
  • Bahsedilen şehir, bu durumun en spesifik örneklerindendi.
  • Bu hastalığı teşhis etmek için spesifik bir test bulunmamaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.