Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sinirli İnsanları Sakinleştirmek için Yapılması Gerekenler

Sinirli İnsanları Sakinleştirmek için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sinirli insanları yatıştırmak! Evet evet! Kendinizi bu konuda ne kadar yetenekli görüyorsunuz? Daha doğrusu görüyor musunuz, diyeyim! Zira pek çok kişi karşısında sinirli biri gördüğünde ya aynı ruh haline bürünme ya da o ortamdan hızlıca uzaklaşma seçeneğini tercih eder. Daha açık söylemem gerekirse, büyük bir çoğunluk, öfkeli kişi karşısında aynı şekilde öfkeyle davranırken, diğerleri de sinirden deliye dönmüş kişilerden köşe bucak kaçmayı seçiyor. Peki, böyle durumlarda yapılması gereken doğru şey nedir? İşte hemen şimdi bu sorunun cevapları üzerine konuşacağız. Çünkü çok azımız sinirli insanlar karşısında nasıl davranacağımızı biliyoruz!

Onların üzerine giderek, öfkeden adeta gözü dönmüş kişilerin karşısında abuk sabuk laflar ederek sinirli insanları daha da sinirli hale getirmekten başka bir şey yapmıyoruz. Oysaki nasıl davranacağımızı bilsek, ortaya çıkabilecek bir sürü sorundan kurtulur, ne karşımızdaki kişi ne de biz bir zarar görmeden öfke kontrolü konusunda başarılı olabiliriz. İşte bu nedenle; hemen şimdi söyleyeceklerimi dikkatlice dinlemenizi öneriyorum. Zira aşağıdaki öneriler sayesinde hem iş hem de özel hayatınızda karşınıza çıkan öfkeli şirinlerle çok daha kolay başa çıkabileceksiniz.

İşte sinirli insanları sakinleştirmek için yapılması gereken 7 şey:

Önce Kendi Durumunuzdan Emin Olun!

Önce Kendi Durumunuzdan Emin Olun!Yani karşınızda sinirli biri varsa, öncelikli olarak kendi durumunuzu düşünmeniz gerekiyor. Nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunuzu, o kişinin söyleyecekleri karşısında ne kadar sakin kalabileceğinizi, kısacası onunla birlikte sizin de bir Hulk’a dönüşmeyeceğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde; sinirli bir insanın karşısına çıkarak bir anlamda bile bile lades demiş olursunuz. Yani yapabileceğiniz en kötü tercihi yaparsınız.

Sakin Kalmaya Özen Gösterin!

Sakin Kalmaya Özen Gösterin!Biliyorum, öfkeden deliye dönmüş kişilerin karşısında sakinliğinizi koruyabilmek hiç de kolay olmayacaktır. Yani elbette bu gerçeğin farkındayım. Fakat sinirli insanlarla başa çıkabilmek ve hayatı sizin için daha kolay hale getirmek istiyorsanız sakin kalmayı öğrenmeniz gerektiğini kabul etmelisiniz. Çünkü öfkeli birini daha da öfkelendirmenin en iyi yolu, onun karşısında kontrolünüzü kaybetmenizdir. İşte bunun farkına vararak, Hulk’ların karşısında bağırıp çağırmamaya, onların sözleriyle kışkırtılmamaya özen göstermelisiniz.

Nabza Göre Şerbet Vermeyi Bilin!

Nabza Göre Şerbet Vermeyi Bilin!Yani o an içinizden gelmese bile, karşınızdaki kişiyi yatıştırmak için farklı yollar deneyin. Tabii, bu noktada sakinleştirmeye çalıştığınız kişiyi ne kadar tanıdığınız, bahsettiğim öneriyi başarıyla uygulamanız için etkili faktörlerden biri olacaktır. Ancak yine de (karşınızdaki kişiyi hiç tanımıyor olsanız bile) belli başlı yöntemleri deneyerek, nabza göre şerbet verme işini layıkıyla yerine getirebilirsiniz. Yapmanız gereken şey onun söylediğiniz sakinleştirme sözlerine nasıl tepkiler verdiğini gözlemleyip, izleyeceğiniz taktiğe karar vermek!

Çözüm Yolları Sunun!

Çözüm Yolları Sunun!Karşınızda adeta sinir küpüne dönüşmüş birisi mi var? Onu nasıl sakinleştireceğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman yukarıdaki önerileri uyguladıktan sonra, önüne çözüm yolları sunmayı denemelisiniz. Farzı misal; karşınızda yöneticisinin sözlerine çok sinirlenmiş bir iş arkadaşınız var. Düşünsenize; bir yandan ortalıkta volta atarken bir diğer yandan da öfkeyle kendi kendine söylenen bir arkadaş! Böyle bir durumda yapmanız gereken şey sizce nedir?

Ona gaz verip, yöneticinizi yerden yere vurmak mı? Yoksa her dediğine “evet , sen haklısın” deyip, onu pohpohlamak mı? İşin doğrusu, iki seçenekte de hatalı yaklaşımlar var. Çünkü böyle bir durumda yapmanız gereken şey, biraz sakinleşmesini bekledikten sonra ona çözüm yolları sunmaktır. Mesela; “yöneticiyle konuşmayı deneyebilirsin, biraz da onun açısından düşün, belki de tek hatalı o değildir…” gibi cümlelerle onu yatıştırmaya uğraşabilirsiniz.

“Sakin Ol” Demeyip Sakinleşmesini Bekleyin!

“Sakin Ol” Demeyip Sakinleşmesini Bekleyin!Tamam, söyleyiş tarzınıza ve karşınızdaki kişiye yakınlığınıza bağlı olarak “sakin ol” deyimi işe yarayabilir. Yani yumuşak bir ses tonu ve güven veren bir tavırla “sakin ol” demek, bazı durumlar üzerinde etkili olabilir. Ancak çoğu kişinin öfkeliyken duymak isteyeceği en son şeyin “sakin ol” olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşte bu nedenle; sinirli insanlara sinirlenmemeleri gerektiğini söylemekten vazgeçmelisiniz. Bunun yerine; oturup sakinleşmelerini beklemek, amacınıza ulaşmak açısından çok daha faydalı olacaktır.

Sakın Ola Sözünü Kesmeyin!

Sakın Ola Sözünü Kesmeyin!Hani olur ya! İnsan sinirliyken konuştukça konuşur, nefes almayı unutarak saydırdıkça saydırır. İşte böyle durumlarda, karşınızdaki kişinin sözünü kesmeye çalışmak gibi bir hata yapmamalısınız. Çünkü bu hatalı yaklaşım onu daha da sinirlendirmekten başka bir işe yaramaz. Bırakın; içini rahat rahat döksün. Hatta istiyorsa sayıp, sövsün. Ağzından çıkan kelimelerle birlikte biraz daha sakinleştiğini görecek, sözünü kesmemenin iyi bir tercih olduğunu kesinlikle anlayacaksınız. Uzun lafın kısası; karşınızdaki kişiyi sakinleştirmek için iyi bir dinleyici olmayı bilmelisiniz.

İnceleyebilirsiniz: İyi Bir Dinleyici Olmak için Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Beden Dilinizi Akıllıca Kullanın!

Beden Dilinizi Akıllıca Kullanın!Evet, sinirli insanları sakinleştirmek için kulak vermeniz gereken bir diğer öneri de bu! Yani karşınızdaki kişiyi yatıştırmak istiyorsanız beden dilinizi akıllıca kullanmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Bu dediğimi de vücut dilini etkin bir biçimde kullanabilmek için bilmeniz gerekenleri öğrenerek çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Çünkü bahsettiğim yazıda, karşınızdaki kişiyi etkilemekten tutun da onu nasıl sakinleştirebileceğinize varana kadar bir sürü farklı konuda yararınıza olacak bilgiler edineceksiniz.

Ama ben yine de beden dilinizi karşınızdaki kişiyi sakinleştirmek için nasıl kullanacağınıza dair bir şöyle bir örnek vermek istiyorum. Mesela; karşınızdaki yeşil canavar koltuğa oturup kollarını mı birleştirdi? Aynı hareketi siz de yapın! Tabii, bunu onu taklit ettiğinizi belli etmeden yapmalısınız. Aksi takdirde, kaş yaparken göz çıkartma deyiminin canlı örneğini sergilemiş olursunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.