Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vücut Dilini Etkin Bir Biçimde Kullanabilmek için Bilmeniz Gerekenler

Vücut dilini etkili bir biçimde kullanabilmek için bilmeniz gerekenler neler, hangi hareketlere dikkat ederek karşınızdaki kişiyi etkilersiniz sorularını yanıtladık!
Vücut Dilini Etkin Bir Biçimde Kullanabilmek için Bilmeniz Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Vücut dilinin güçlü bir iletişim kurmak için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, değil mi? İletişim içerisinde bir tek sözcüklerin değil, söylenmeyenlerin de göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğunu diyorum, biliyor musunuz? Tabii ki biliyorsunuz. Ama bu konuya gereken hassasiyeti gerçekten veriyor musunuz, işte onu birazdan birlikte öğreneceğiz. Evet, sizin de tahmin ettiğiniz gibi bugün vücut dilini nasıl kullanmamız gerektiği ve gün içinde sık sık yaptığımız bazı hareketlerin diğerleri tarafından nasıl algılandığı üzerine konuşacağız. Nitekim bu bilgiler iletişim yeteneğimizi güçlendirmememize ve hem iş hem de özel hayatımızda daha başarılı ilişkiler kurmamıza yardımcı olacak nitelikteler.

Asıl konuya geçmeden önce beden ya da vücut dili hakkında biraz daha konuşalım diyorum. İletişimin en etkili araçlarından biri olan vücut dili, sözlü iletişimi daha etkili hale getirmek amacıyla iletişime bedenimizi katarak kullandığımız sözsüz iletişim biçimine verilen isim olarak tanımlanıyor. Vücut dilinin önemini daha iyi anlamanız içinse şu bilgileri verebilirim. Mesela, uzmanların dediğine göre anlattığınız şeylerin yarısından fazlasını beden diliniz söylüyor. Yani söylediklerinizle beden diliniz arasında bir çelişki varsa, karşınızdaki kişi kelimelerinize değil de bedeninize daha çok güveniyor. Uzun lafın kısası, doğru bir iletişim için mutlaka ama mutlaka beden dilinin nasıl kullanılması gerektiğini bilmelisiniz. İşte bunun için de aşağıdaki “evrensel” beden dili hareketlerinin karşınızdaki kişiye ne ifade ettiğini anlamalı ve bundan sonra kuracağınız ilişkilerde bedeninizi nasıl kullanmanız gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Gözler!

Gözler!İletişimde en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi gözlerdir! Çünkü gözleriniz ağzınızdan çıkan kelimelerle gerçekten düşündükleriniz arasında bir fark olup olmadığını kesinlikle ortaya çıkartacaktır. Tabii, profesyonel bir şekilde rol kesmeyi bilmiyorsanız! Her neyse, konuya dönelim. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey konuştuğunuz kişiyle göz teması kurabilmektir. Eğer gözlerinizi ondan kaçırıyorsanız, bu karşınızdaki kişide güvensizlik hissi uyandıracak ve söylediklerinize karşı şüpheyle yaklaşılmasına neden olacaktır. Örneğin; gözlerinizi aşağıya doğru kaydırıyorsanız, söylediklerinizden emin olmayışınıza, tedirgin hissettiğinize ve benzeri durumlara işaret edecektir. Aynı şekilde bakışlarınızı karşınızdaki insandan başka yönlere çevirmeniz de ya onu dinlemediğiniz ya da dürüst olmadığınız gibi etkiler yaratacaktır. Bunun için karşınızdaki kişiyle dozunu aşmamaya dikkat ederek göz teması kurabilmelisiniz. Dozunu aşmayın dedim çünkü güçlü bir iletişim kuracağım diye işi abartıp karşınızdaki kişiye dik dik bakarsanız da yine olumsuz bir etki yaratırsınız.

Mesafeyi Doğru Ayarlamak!

Mesafeyi Doğru Ayarlamak!Beden dilinizi etkin bir biçimde kullanmak için konuştuğunuz kişiyle aranızdaki mesafeye de dikkat etmelisiniz. Yani ne ona çok uzak durmalı ne de rahatsızlık verecek düzeyde yakınıza yaklaşmalısınız. Hani böyle biriyle konuşurken ağzının içine girecekmiş gibi duran insanlar vardır ya, işte onlardan biri olmamalısınız. Ya da yaklaşmaya korkuyormuş gibi uzak durarak, karşınızdaki insana sesinizi duyurabilmek için gereksiz yere bağırmamalısınız. Uzun lafın kısası; karşınızdaki kişiyle aranızda en az bir kol boyu mesafe bırakmalı, onun yakın kişisel alanlarına girmemeye özen göstermelisiniz.

El Kol Hareketlerine Dikkat Etmek!

El Kol Hareketlerine Dikkat Etmek!Beden dilinde en çok yararlanılan organlardan bir tanesi de el ve kollardır. Mesela; kollarınızı bağlıyorsanız, bu sizin konuyla yeterince ilgilenmediğinize, yalnız kalmak istediğinize, sinirli olduğunuza ya da dinliyormuş rolü yapmaya çalıştığınızı işaret edecektir. Aynı şekilde çok fazla el kol hareketi yapmak da karşınızdaki insan üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Konuşma sırasında bir şeyle oynamak, ellerinizi saklamaya çalışmak gibi hareketler de sinirli veya tedirgin olduğunuz anlamına gelecektir. En çok yapılan el hareketleri arasında parmakları üçgen gibi birleştirerek küçük bir piramit oluşturmak da yer alıyor. Bu hareket kişinin o konu hakkında çok bilgili hissettiğine ve ortamda üstünlük kazanmaya çalıştığına işaret ediyor. İşte bu nedenle, bundan sonraki konuşmalarınızda bu el hareketini yaparken dikkatli davranmalısınız. Çünkü bu karşı taraftan olumsuz tepki almanıza ve konuşmanın başarısız sonuçlanmasına neden olabilir.

Arada Sırada Kafa Sallamak!

Arada Sırada Kafa Sallamak!Evet, beden dilini etkin bir biçimde kullanabilmek için arada sırada baş sallama hareketleri yapabilirsiniz. Tabii, bunun yapmacık olmamasına dikkat etmelisiniz. Kafa sallayacağım diye karşınızdaki kişinin her kelimesinin sonunda hacıyatmaz gibi başınızı sallamamalısınız. Konuşmanın uygun yerlerinde “anlıyorum, evet” gibi onay sözcükleriyle onu dinlediğinizi göstermelisiniz. Yumuşak bir şekilde başınızı sallayıp, kafanızı belki birazcık yana doğru yatırmanız onu ilgiyle dinlediğinizi gösterecek ve konuşmanın doğru bir şekilde ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Düzgün Vücut Duruşu!

Düzgün Vücut Duruşu!Beden dilinizi doğru kullanmak istiyorsanız, iletişim sırasında genel vücut duruşunuza da dikkat etmelisiniz. Konuşma sırasında karşınızdaki kişiye doğru dönmeli, bacaklarınızı başka bir tarafa yöneltmemelisiniz. Bu sizin onu dinlemek istemediğinize ve ona karşı kendinizi kapattığınıza işaret edecektir. Ayrıca bir konuşma sırasında ister oturun ister ayakta durun fark etmez, her zaman dik durmaya çalışmalınız. Omuzlarınızın çökükse ve kambur duruyorsanız, bu sizin kendinize güvenmediğinize, tedirgin hissettiğinize işaret edecektir.

Diğer taraftan kambur durmamanın yanı sıra, çok fazla kaykılmamalısınız da! Çünkü bu sizin saygısız ve kibirli biri olduğunuzu gösterecektir. Bacak bacak üstüne atmak da karşınızdaki kişi üzerinde olumsuz etki yaratmanıza neden olacaktır. Ancak bu konu birazcık çelişkilidir. Çünkü bazılarına göre bacak bacak üstüne atmak kendine güvenmenin bir işaretiyken, bazılarına göre de bu hareket konuşmanın bittiği ya da karşınızdaki kişiyle aynı fikirde olmadığınızın sinyallerini vermektedir.

Sonuçta; hepimiz beden dilinin ifade ettikleri hakkında az çok bir şeyler biliyoruz. Ama işte önemli olan konu bildiklerimizin ne kadarını etkili iletişim için kullandığımız! Yukarıdaki önemli noktaların farkına vararak siz de karşınızdaki kişiye kendinizi istediğiniz şekilde anlatabilirsiniz. Eğer ilişkilerinizde başarılı olmak istiyorsanız, en az ağzınızdan çıkan kelimeler kadar beden dilinizin de ne söylediğini bilmeli ve bunlara gerçekten dikkat etmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın